Προς το περιεχόμενο

Κόφτες σε όλα τα νέα οχήματα επιβάλλει η Ευρωπαϊκή Ένωση ώστε να ενισχυθεί η οδική ασφάλεια


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, uniquegr said:

Τα περισσότερα θανατηφόρα γίνονται εντός οικιστικού ιστού με ταχύτητες μικρότερες των 50 χαω. Αυτά λένε τα στατιστικά.

Δλδ τρακάρεις με 45km/h και πεθαίνεις? Τι φάση, ποδήλατο είναι?

Link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, pavlaras_official_aoscp είπε

 

Δε χρειάζεται. Η τεχνολογία πάει ως εξής. Φανάρια με κάμερες που παρακολουθούν την κίνηση και γυρνάνε αναλόγως. Κλήσεις αυτόματα χωρίς παρέμβαση ανθρώπινη. Πληρωμή κλήσεων αυτόματα χωρίς να σε ρωτάνε. Παρακολούθηση κυκλοφορίας κλπ. Εν έτη 2024 ούτε ένας δεν παραπονέθηκε να πει γιατί ρε παιδιά το αμάξι κοστίζει 20000 ευρώ πχ; (Παίρνω μια φθηνή περίπτωση) Αφού ότι έχει πάνω είναι άχρηστο και απαγορεύεται από τον ΚΟΚ; Ας πουλάνε αμάξια 10000 ευρώ το πολύ λόγω ποιότητας άνεσης εσωτερικά και μηχανικά να πιάνει τα 110 που είναι το όριο. Ποιος ο λόγος να μας πουλάνε κάτι που σε 10 δευτερόλεπτα έχει παραβιάσει τον ΚΟΚ και μετά να πληρώνουμε πρόστιμα και να μας κάνουν και είδηση; Ένα καθημερινό κυνηγητό για ασφάλεια και μαλακίες ενώ η λύση ήταν απλή. Να μην τα πουλάνε.... Αν δεν τα πουλάνε δεν θα μπορεί κανένας να αγοράσει. Πρόβλημα λύθηκε. Μας έχουν ζαλίσει τα @@ στις ειδήσεις και στα πρόστιμα ενώ η λύση είναι τόσο απλή....

Παυλαρα, κανένας δεν σου πουλάει τίποτα με το ζόρι. Το αυτοκίνητο είναι ένα απλό καταναλωτικο προϊόν το οποίο ανάλογα με τα φράγκα στη τσέπη αγοράζεις αυτό που θέλεις. Όσο για την παραβιάση του ΚΟΚ και γιατί κάνει 20000... Αστο καλύτερα... Τις τιμές τις διαμορφώνει η αγορά (προσφορά και ζήτηση) και κανένας άλλος.

Τα αυτοκίνητα έτσι όπως εξελίσσονται όπως βλέπεις και στην υβριδική ή την ηλεκτρική τους εκδοχή, δεν δίνουν μεγάλη σημασία στη ταχύτητα, στα γκάζια και τις ροπές, αλλά στην άνεση και την ασφάλεια και την αυτονομία.

Όσο για την παρακολουθήση με κάμερες και αυτόματες κλήσεις, θα συμφωνήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lucifer είπε

Έχεις πηγή; Εγώ άλλα βρίσκω.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της αστυνομίας, οι κυριότερες αιτίες πρόκλησης των τροχαίων δυστυχημάτων ατυχημάτων, όπως προέκυψε από τις έρευνες, ήταν:

    Η υπερβολική ταχύτητα
    Η κίνηση στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας
    Η παραβίαση της προτεραιότητας
    Η οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ
    Η παραβίαση του κόκκινου σηματοδότη

Επίσης, σύμφωνα πάντα με τα ίδια στοιχεία, κατά τη διάρκεια των τριών μηνών του καλοκαιριού του 2023 βεβαιώθηκαν από τους αστυνομικούς στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, 9.881 επικίνδυνες παραβάσεις.

Οι σημαντικότερες επικίνδυνες παραβάσεις ήταν:

    4.216 για υπερβολική ταχύτητα
    1.534 για μη χρήση κράνους κατά την οδήγηση
    1.212 για μη χρήση ζώνης ασφαλείας
    806 για μη έλεγχο από ΚΤΕΟ
    392 για οδήγηση με φθαρμένα ελαστικά
    378 για παραβίαση του κόκκινου σηματοδότη
    255 για χρήση κινητού τηλεφώνου κατά την οδήγηση

Μην κολλάμε στις λεπτομέρειες.Ορίστε επίσημα στατιστικά από το site της τροχαίας...απλά είναι από το 2019.εκτός αν στην πενταετία ξαφνικά άλλαξαν τόσο πολύ τα στατιστικά και η ιδεολογία του κοσμάκη...Αν θες σου παραθέτω και σύνδεσμο από επίσημο site...

IMG_2985.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, emperor_691 είπε

Μην κολλάμε στις λεπτομέρειες.Ορίστε επίσημα στατιστικά από το site της τροχαίας...απλά είναι από το 2019.εκτός αν στην πενταετία ξαφνικά άλλαξαν τόσο πολύ τα στατιστικά και η ιδεολογία του κοσμάκη...Αν θες σου παραθέτω και σύνδεσμο από επίσημο site...

IMG_2985.png

Η ανάλυση εν τω μεταξύ δείχνει φάση 50% "ερευνώνται" και ένα 20% "λοιπά αίτια" που δεν είναι τίποτα από τα αναφερόμενα.

Στην ίδια ανάλυση πάντως, υπάρχει και αυτό:

 

troxaia_2019_paravaseis.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μόνο για ταχύτητα σε μπλόκο (και συνήθως σε επαρχιακό δρόμο που έχει όριο 30 και πας με 60) σε γράφει η τροχαία ή παρκάρισμα . Έχετε δει ποτέ να γράφει κανέναν αν περάσει στοπ κόκκινο αν δε βγάλει φλας αν κυκλοφορεί με σαράβαλο χωρίς φώτα καθρέπτες αν δε φοράει ζώνη αν δεν έχει δίπλωμα αν δεν έχει περάσει Κτεο αν πηγαίνει ανάποδα σε μονόδρομο, επικίνδυνη αναστροφή γέρο με αλτσχαιμερ, κλπ κλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Thresh είπε

Δλδ τρακάρεις με 45km/h και πεθαίνεις? Τι φάση, ποδήλατο είναι?

Link?

Ο Ιαβέρης το λέει, αλλά αδυνατώ να βρω στατιστικά στοιχεία γενικότερα. Όμως, ναι, μπορείς να σκοτωθείς με 45 χ.α.ω. Αμφιβάλεις;

17 ώρες πριν, Black Demis είπε

και η απάντηση ειναι όταν τρέχω στον επαρχιακό ο κίνδυνος ειναι πολύ μεγαλύτερος και νιώθεις την αδρεναλίνη στο θεό αυτό δεν μπορεις να το εχεις σε μια πίστα σε τέτοιο βαθμό, και στον επαρχιακό πάντα μπορεις να βρεις άλλους να τους ταπώσεις να δείξεις τη σημαινει αυτοκίνητο αν τα βαλουν μαζί σου , το ίδιο και στην πολη στα φανάρια, όλα αυτά δεν μπορεις να τα εχεις στην πίστα καθώς κίνδυνος ειναι μικρός σαν συνέπεια και ενθουσιασμός και αδρεναλίνη

Πρόκειται δηλαδή για έναν άνθρωπο που δεν ενδιαφέρεται για τη ζωή του ή έστω, ενδιαφέρεται τόσο λίγο ώστε να τη τζογάρει στους επαρχιακούς δρόμους. Ο άνθρωπος αυτός είναι τουλάχιστον για ψυχολόγο, αν όχι για ψυχίατρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, uniquegr said:

Ο Ιαβέρης το λέει, αλλά αδυνατώ να βρω στατιστικά στοιχεία γενικότερα. Όμως, ναι, μπορείς να σκοτωθείς με 45 χ.α.ω. Αμφιβάλεις;

Πρόκειται δηλαδή για έναν άνθρωπο που δεν ενδιαφέρεται για τη ζωή του ή έστω, ενδιαφέρεται τόσο λίγο ώστε να τη τζογάρει στους επαρχιακούς δρόμους. Ο άνθρωπος αυτός είναι τουλάχιστον για ψυχολόγο, αν όχι για ψυχίατρο. 

Αυτός και άλλοι τόσοι παντού σε κάθε χώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Αυτός και άλλοι τόσοι παντού σε κάθε χώρα

Και είμαι σίγουρος - επειδή έχω συναναστραφεί τέτοια άτομα - οτι θα κόμπαζε κιόλας, σαν ο μέγας οδηγός, το χρυσό τιμόνι ένα πράγμα. Έχω κάνει κι εγώ τέτοιες βλακείες στο παρελθόν μεταξύ 25 και 30. Προσωπικά νιώθω ντροπή γι'αυτά που έκανα ( τα οποία τα έκανα συνήθως όταν ήμουν μόνος στο δρόμο, αλλά όχι πάντα και ακόμα και μόνος που ήμουν, δεν είχα το δικαίωμα γι'αυτά που έκανα ). Ντρέπομαι και δεν μιλάω γι'αυτά. Είναι ένα κεφάλαιο της ζωής μου το οποίο δεν θέλω να θυμάμαι, γιατί συνειδητοποίησα ( και έτσι άλλαξα πορεία ) ότι αυτή η στάση είναι εγκληματική και συμπεριφερόμουν σαν ένας κομπλεξικός με τάσεις αυτοκτονίας, αφού αυτού του είδους η οδήγηση μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο όχι μόνο αυτόν που οδηγεί έτσι, αλλά και αρκετούς αθώους συνανθρώπους του και γνωρίζει ο "πιλότος" ότι παίζει κυνηγητό με τον Χάρο, άρα αδιαφορεί για τη ζωή ή τη σωματική του ακεραιότητα, επομένως έχει τάσεις αυτοκτονίας.

Τέτοια άτομα όχι μόνο δεν είναι άξια θαυμασμού, αντιθέτως είναι άτομα που πρέπει να εξοστρακίζονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, uniquegr said:

Και είμαι σίγουρος - επειδή έχω συναναστραφεί τέτοια άτομα - οτι θα κόμπαζε κιόλας, σαν ο μέγας οδηγός, το χρυσό τιμόνι ένα πράγμα. Έχω κάνει κι εγώ τέτοιες βλακείες στο παρελθόν μεταξύ 25 και 30. Προσωπικά νιώθω ντροπή γι'αυτά που έκανα ( τα οποία τα έκανα συνήθως όταν ήμουν μόνος στο δρόμο, αλλά όχι πάντα και ακόμα και μόνος που ήμουν, δεν είχα το δικαίωμα γι'αυτά που έκανα ). Ντρέπομαι και δεν μιλάω γι'αυτά. Είναι ένα κεφάλαιο της ζωής μου το οποίο δεν θέλω να θυμάμαι, γιατί συνειδητοποίησα ( και έτσι άλλαξα πορεία ) ότι αυτή η στάση είναι εγκληματική και συμπεριφερόμουν σαν ένας κομπλεξικός με τάσεις αυτοκτονίας, αφού αυτού του είδους η οδήγηση μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο όχι μόνο αυτόν που οδηγεί έτσι, αλλά και αρκετούς αθώους συνανθρώπους του και γνωρίζει ο "πιλότος" ότι παίζει κυνηγητό με τον Χάρο, άρα αδιαφορεί για τη ζωή ή τη σωματική του ακεραιότητα, επομένως έχει τάσεις αυτοκτονίας.

Τέτοια άτομα όχι μόνο δεν είναι άξια θαυμασμού, αντιθέτως είναι άτομα που πρέπει να εξοστρακίζονται.

οσο περιεργο και να ακουγεται οχι δεν λει τετοια απλά τα κάνει .......και ειναι 45+
το κουλό ειναι οτι ο τυπάς όπως και εγώ ζούσαμε ελβετια για χρονια εκει ήταν (και ειναι  όταν πάει) υπόδειγμα οδηγού και οχι μόνο οδηγού και πολίτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν 2 ειδη ανθρωπων αυτοι που ειναι ικανοι να λειτουργουν με την λογικη και αυτοι που ειναι ανεγκεφαλοι 

Οι πρωτοι μπορουν να λειτουργουν ακομα και χωρις αστυνομευση, οι δευτεροι υπακουουν μονο με βουρδουλα και αυτο υποχρεουται να κανει το κρατος για να προστατεψει τις ζωες ολων μας 

Το προβλημα στους δρομους λυνεται πανευκολα και ανεξοδα σε μια βδομαδα το πολυ  

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Υπαρχουν 2 ειδη ανθρωπων αυτοι που ειναι ικανοι να λειτουργουν με την λογικη και αυτοι που ειναι ανεγκεφαλοι 

Οι πρωτοι μπορουν να λειτουργουν ακομα και χωρις αστυνομευση, οι δευτεροι υπακουουν μονο με βουρδουλα και αυτο υποχρεουται να κανει το κρατος για να προστατεψει τις ζωες ολων μας 

Το προβλημα στους δρομους λυνεται πανευκολα και ανεξοδα σε μια βδομαδα το πολυ  

 

Όταν η ίδια η αστυνομία τρέχει σαν να μην υπάρχει αύριο στους δρόμους χωρίς λόγο τότε πως θα κάνεις τον ανεγκέφαλο να πάει με το νόμο? Και οκ αν κάποιος θέλει να τρέξει ας το κάνει σε μια πίστα να του φύγει και η τρέλα. Όταν το κάνεις έξω με χιλιάδες άλλο κόσμο είσαι απλά δολοφόνος αργά ή γρήγορα θα γίνει το κακό και θα επρεπε να τους περνουν το δίπλωμα να εξαφανιστούν από τους δρόμους μιας και είναι κίνδυνος θάνατος για τους λογικούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ταχυτητα ειναι ενα απο ολα και ισως το λιγοτερο 

Πας το πρωι στη δουλεια σου. Ποσους βλεπεις να τρεχουν με υπερβολικη ταχυτητα? 0? 1? 2?

Ποσους βλεπεις να περνανε κοκκινο, να μη σταματανε σε στοπ, να πανε αναποδα ,να ειναι γεροι 100 ετων ,να μην εχουν φωτα καθρεπτες, να μη βγαζουν φλας και να στριβουν οποτε θελουν ?  Απειρους 

Αν ο παπους βγει απο το στοπ στη λεωφορο ετσι και ερθει ο αλλος με 70 πχ και πεσει απανω του θα πουν εφταιγε που ετρεχε 

 

 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, uniquegr said:

Ο Ιαβέρης το λέει, αλλά αδυνατώ να βρω στατιστικά στοιχεία γενικότερα. Όμως, ναι, μπορείς να σκοτωθείς με 45 χ.α.ω. Αμφιβάλεις;

Ναι σίγουρα, μπορεί πχ περάσει κάτι από παρμπριζ και να σε παλουκώσει στο κάθισμα. 

Το θέμα ότι στην κλασική προσκρουση σε ένα "σύγχρονο" αυτοκίνητο με 45km/h δεν πρέπει να πεθαίνεις.

Προφανώς η ζωή δεν είναι ένα "ελεγχόμενο πείραμα", αλλά τα όρια ταχύτητας δεν ορίζονται με βάση τις ακραίες περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Thresh είπε

Ναι σίγουρα, μπορεί πχ περάσει κάτι από παρμπριζ και να σε παλουκώσει στο κάθισμα. 

Το θέμα ότι στην κλασική προσκρουση σε ένα "σύγχρονο" αυτοκίνητο με 45km/h δεν πρέπει να πεθαίνεις.

Προφανώς η ζωή δεν είναι ένα "ελεγχόμενο πείραμα", αλλά τα όρια ταχύτητας δεν ορίζονται με βάση τις ακραίες περιπτώσεις. 

Αν δεν φοράς ζώνη ασφαλείας, είναι πολύ πιθανό να τραυματιστείς σοβαρά. Για τους δε πεζούς, ένα χτύπημα απο ένα αυτοκίνητο που κινείται με 45 χαω, εσύ τι λες; Δεν θα είναι θανάσιμο;

Επεξ/σία από uniquegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, uniquegr said:

Αν δεν φοράς ζώνη ασφαλείας, είναι πολύ πιθανό να τραυματιστείς σοβαρά. Για τους δε πεζούς, ένα χτύπημα απο ένα αυτοκίνητο που κινείται με 45 χαω, εσύ τι λες; Δεν θα είναι θανάσιμο;

Εννοώ σύγκρουση με άλλο αυτοκίνητο.

Κατα τα άλλα η υπερβολική ταχύτητα πάει ανάλογα με το δρόμο, δεν είναι μόνο πχ τα 200km/h.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...