Προς το περιεχόμενο

Κόφτες σε όλα τα νέα οχήματα επιβάλλει η Ευρωπαϊκή Ένωση ώστε να ενισχυθεί η οδική ασφάλεια


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί δεν εφαρμόζουν το πολύ ωραίο σύστημα που έχουν σε πολλές χώρες και δεν το κάνουν υποχρεωτικό για όλα τα κράτη μέλη; Έλεγχος ταχύτητας ανάμεσα σε 2 διόδια με αυτόματο σύστημα με κάμερες. Πέρασες τα πρώτα διόδια σε χρόνο Τ1 και έφτασες στα επόμενα διόδια σε χρόνο Τ2, άρα πήγαινες με τόσα χλμ. Έχεις υπερβεί το όριο; τσακ φώτο και κλήση με email στο σπιτάκι σου και στην εφορία. Βέβαια αυτό εφαρμόζεται μόνο σε κλειστούς αυτοκινητόδρομους αλλά είναι ένα βήμα.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, KyrGR είπε

Όποιοι κι αν είναι "αυτοί" που αποφασίζουν, το αόρατο διευθυντήριο, η Μεγάλη Στοά, οι εξωγήινοι του Κάρπεντερ και ό,τι άλλο γεννά η γόνιμη φαντασία μας  τελικά τα δικά μας παιδιά σκοτώνονται στους δρόμους.

Ετσι μπραβο αυτο ειναι σωστο σκεπτικο.Αν τηρουνταν τα ορια δεν θα εφευγαν νεοι.Τουλαχιστον οχι τοσοι.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι Έλληνες λόγω χαμηλού iq θεωρούν αστεία την ταχύτητα και την διπλή γραμμή,stop και κόκκινο.

Δεν θα υπήρχε πρόβλημα αν σκοτωνοντουσαν μόνο αυτοί,πέστο ξεσκαρτισμα.....

Περνούν και αθώους στο λαιμό τους.......

Ελλάδα, κακία σκάλα στις στροφές:

 

Επεξ/σία από alexioannou
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Οι Έλληνες λόγω χαμηλού iq θεωρούν αστεία την ταχύτητα και την διπλή γραμμή,stop και κόκκινο.

Αυτη η καραμελα.... Αν ηταν μονο οι ελληνες το προβλημα, δεν θα εφαρμοζοταν παντου.

Παντως αυτο το συστημα θα φερει και αλλα μικροσυστηματα και ηλεκτρονικα, αρα και αλλα πραγματα που μπορουν να χαλασουν/χρειαστουν επισκευη. Δηλαδη η δονηση στο πενταλ δεν το καθιστα επικινδυνο στο να ειναι λιγοτερο στιβαρο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, basilis_k6 said:

καλό αστειο. στην ελλαδα ειμαστε γεμάτοι με ταμπέλες "οριο 30". Θα μας πρηζει αυτο το πραμα ολη μερα. Εννοειται ξυλωμα, θα υπαρξει τροπος. 

για να λέει 30 πρέπει να πας με 30 δλδ όταν πατε σε χώρες οπως ελβετια κλπ γιατι τηρείτε κατα γραμμα το κοκ και στην ελλαδα όποιον παρει ο χαρος?

11 minutes ago, alexioannou said:

Οι Έλληνες λόγω χαμηλού iq θεωρούν αστεία την ταχύτητα και την διπλή γραμμή,stop και κόκκινο.

Δεν θα υπήρχε πρόβλημα αν σκοτωνοντουσαν μόνο αυτοί,πέστο ξεσκαρτισμα.....

Περνούν και αθώους στο λαιμό τους.......

Ελλάδα, κακία σκάλα στις στροφές:

αγόρι μου δεν ειναι μόνο η ελληνες ειναι ΟΛΟΙ όταν λέμε όλοι ΟΛΟΙ
φέρονται σαν ζωα και ειναι ζώα, και ξέρεις τι χρειάζονται ζωα? ενα σκύλο να τους μαζεύει και στο εξωτερικό βρήκαν λυση, κάμερα ανα τόσα μέτρα και μια μαλάκια να κάνεις σπιτάκι έρχεται πρόστιμο με το καλημερα ετσι ακομη και στα ζώα πωναει η τσέπη και το εφάρμοσαν και δουλεύει ΑΡΙΣΤΑ

15 minutes ago, gurgurant said:

Αν νοιαζοταν το κρατος για τους πολιτες του θα επρπ να πωλουνταν μονο οχηματα που εχουν οριο ταχυτητας 120 μαξ εξαρχης οπως στις περισσοτερες χωρες.Αυτο ειναι σοβαρο πεθαινουν νεοι ειτε απο λαθος τους ειτε απο λαθος αλλου δεν εχει σημασια.

αν δεις το πρόβλημα ειναι στην πόλη και επαρχιακό κυρίως οχι στην εθνική όταν λέει 30 και άλλος πάει με 70 και όταν λέει 70 άλλος πάει με 120 τι αλλάζει? και κόφτη να βαλεις στα 120 ο άλλος μέσα στην πόλη 120 θα πάει

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Black Demis είπε

για να λέει 30 πρέπει να πας με 30 δλδ όταν πατε σε χώρες οπως ελβετια κλπ γιατι τηρείτε κατα γραμμα το κοκ και στην ελλαδα όποιον παρει ο χαρος?

αγόρι μου δεν ειναι μόνο η ελληνες ειναι ΟΛΟΙ όταν λέμε όλοι ΟΛΟΙ
φέρονται σαν ζωα και ειναι ζώα, και ξέρεις τι χρειάζονται ζωα? ενα σκύλο να τους μαζεύει και στο εξωτερικό βρήκαν λυση, κάμερα ανα τόσα μέτρα και μια μαλάκια να κάνεις σπιτάκι έρχεται πρόστιμο με το καλημερα ετσι ακομη και στα ζώα πωναει η τσέπη και το εφάρμοσαν και δουλεύει ΑΡΙΣΤΑ

αν δεις το πρόβλημα ειναι στην πόλη και επαρχιακό κυρίως οχι στην εθνική όταν λέει 30 και άλλος πάει με 70 και όταν λέει 70 άλλος πάει με 120 τι αλλάζει? και κόφτη να βαλεις στα 120 ο άλλος μέσα στην πόλη 120 θα πάει

Σωστο,γενικος ειναι προβλημα γτ ειναι ζωα οπως ειπες,δεν ξερουν να φερονται στον δρομο.οποιον παρει ο χαρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλεπω μεγαλη ανθηση σε "χακινγκ" εγκεφαλων αυτοκινητων και δίκαια.  Χάνεται το μέτρο με ολα αυτά τα συστηματα και με πρόσχημα την ασφάλεια θα καταληξουμε σε οργουελικες καταστάσεις. Αν θελουν να αστυνομευσουν, ας αστυνομευσουν, τα αμαξια ομως ας τα αφησουν εξω απο την εξισωση. Αν θελουν το αμαξι μου να με περιοριζει αυτοματα, να μου κανει tracking διαφορα κλπ... εεε συγνωμη ας μου το πληρωσουν κιολας.

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IosifWilkins είπε

Πεθαίνουν πολλοί φορολογούμενοι και μειώνονται τα έσοδα

ναι αλλα ,ετα θα  αυξανονται οι συνταξιουχοι😛οχι καλο για την ελλαδα και τους πολιτκους της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ νομίζω πως στα μελλοντικά αυτοκίνητα θα περνάνε ότι θέλουν με software update είτε το θέλεις είτε όχι;

Θα έχεις αγοράσει αυτοκίνητο, και δεν θα είσαι και ο ιδιοκτήτης εν τέλει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην χαλκιδικη..στον δρομο εθνικη οδο μουδανιων με τειχος στην μεση,λιβαδια δεξια αριστερα με 2 λωριδες κυκλοφοριας και μια λεα,90 οριο πινακιδα.

μεσα στο χωριο της ποτιδαιας ,για να ειμαι ακριβης πανω απο το χωριο ,το χωριο βρισκεται κατω απο τον δρομο που ειναι ψηλα λογω υψους και γεφυρας με σπιτια δεξια αριστερα και επιχειρησεις 110 το οριο.

αν ειναι να φτιαξουν τετοια συστηματα εγω μεσα ειμαι.αρκει ομως να διορθωσουν τετοιες γελοιες σημανσεις σε ολη την ελλαδα.

εχοντας παραβει το οριο 2 φορες στα λιβαδια,ποτε σε κατοικημενο χωρο,εχω σκεφτει να αγορασω ενα μικρο ηλεκτρικο που δεν εχει μεγαλη τελικη και δεν συμφερει κιολας να πατας το ηλεκτρικο,χανεις χιλομετρα.νομιζω ετσι οπως ειναι πλεον η αυτοκινηση κατα 90 % δεν χρειαζεσαι μεγαλη τελικη αλλα ροπες χαμηλα,για καποια προσπεραση η' ελιγμο που να ειναι ασφαλης.εμενα με βρισκει συμφωνο απλα οπως ειπε ο φιλος ολα αυτα τα νεα ηλεκτρονικα με προδιαθετουν για βλαβες που θα ταλαιπωρουν και τους μηχανικους και εμας στην τσεπη μας και τον χρονο μας.ηδη το κανουν με τοσους αισθητηρες.

ας σκεφτουν κατι πιο απλο.να βαλουν κοφτη οπως τον ξερουμε,150 μεγιστο που ειναι και το ανωτατο οριο.ηδη ολοι μας παμε με 130 σε μεγαλο δρομο.καιας βαλουν υποχρεωτικο και το ψηφιακο καντραν με τα οριο στο παμπριζ πανω απο το τιμονι οπως εχουν σε ακριβα μοντελλα και ..πολλα μπλοκα επιτηρησης ,οχι για να γραφουν εισπρακτικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, gurgurant said:

Σωστο,γενικος ειναι προβλημα γτ ειναι ζωα οπως ειπες,δεν ξερουν να φερονται στον δρομο.οποιον παρει ο χαρος.

δεν ειναι θέμα οτι δεν ξέρουν να φέρονται στον δρόμο ειναι αυτό που είπε ο συμφρομουμιτης, τεράστιο κομμάτι του πληθυσμού έχει χαμηλό iq , και εκεί δεν βοηθάει ουτε εκπαίδευση ουτε σχολείο ουτε τπτ μόνο επιβολή και να βαράς εκεί που πωναει
βεβαία υπάρχουν και άτομα που από μυαλό έχουν με το παραπάνω αλλά τα νευρά τους κουρέλια και ξεσπάνε στην οδήγηση, και εκει βοηθάει επιβολή (και ας ξεσπάνε αλλού μετά)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gurgurant said:

Αν νοιαζοταν το κρατος για τους πολιτες του θα επρπ να πωλουνταν μονο οχηματα που εχουν οριο ταχυτητας 120 μαξ εξαρχης οπως στις περισσοτερες χωρες.Αυτο ειναι σοβαρο πεθαινουν νεοι ειτε απο λαθος τους ειτε απο λαθος αλλου δεν εχει σημασια.

Για πες μας και μια χώρα που δεν πουλάει αυτοκίνητα που πάνε πάνω από 120 να δω λίγο κάτι που θέλω.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
41 minutes ago, oletiras said:

Προβλεπω μεγαλη ανθηση σε "χακινγκ" εγκεφαλων αυτοκινητων και δίκαια.

Αφού έτσι κι αλλιώς θα μπορείς να το κάνεις disable μόνος σου. Θα πληρώσεις μόνο και μόνο επειδή θα βαριέσαι να το κάνεις κάθε φορά που μπαίνεις στο αυτοκίνητο? Πεταμένα λεφτά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...