Προς το περιεχόμενο

Με νέο σχεδιασμό, μικρότερο πάχος, μεγαλύτερη αντοχή και αρκετό AI το Samsung Galaxy Z Fold6


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, oldnew είπε

Και πληρώνεις 500ε για μια γκαρσονιέρα, τα μισα λεφτά εφορία, και κόστος ζωής το μηνα 1500ε τότε πάλι δεν έχεις για πρωινο κινητα 2 χιλιάρικα. Γι αυτό πουλάνε ελάχιστα παντού. 

Δεν ειναι ακόμα έτοιμος ο "απλός" κόσμος για τέτοια κινητά. Εκεί έξω κυκλοφορούν άνθρωποι άνεργοι η και με βασικό μισθό που έχουν high end κινητά πάντως.

4 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Αδέρφια σταματείστε να ωραιοποιείτε τα πάντα στο εξωτερικό. 

Εχω ζήσει εξωτερικό και δεν είναι όλα ρόδινα.

Όλα σχετικά είναι φίλε μου , αν για παράδειγμα είχες ζήσει στη Καλιφόρνια θα ήξερες ότι 2 χιλιάρικα είναι αστεία χρήματα. Το ίδιο ισχύει και για κάποιους στην Ελλάδα βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dhm21911 είπε

Εκεί έξω κυκλοφορούν άνθρωποι άνεργοι η και με βασικό μισθό που έχουν high end κινητά πάντως.

Ναι αλλά με 72 δόσεις λες και αγοράζουν αυτοκίνητο. Βασικά ούτε στο αυτοκίνητο τόσες δόσεις δεν βάζεις.😄

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Ναι αλλά με 72 δόσεις λες και αγοράζουν αυτοκίνητο. Βασικά ούτε στο αυτοκίνητο τόσες δόσεις δεν βάζεις.😄

Όλα γύρω μας είναι με δόσεις πάντως , σπίτια αμάξια συσκευές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dhm21911 said:

Εκεί έξω κυκλοφορούν άνθρωποι άνεργοι η και με βασικό μισθό που έχουν high end κινητά πάντως..

Αυτό είναι αλήθεια,  δε διαφωνώ.  Έχει γίνει μοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εγώ έχω το  fold 5  εδώ και 8 μήνες ωραίο κινητό όταν το ανοίγεις βλέπεις άνετα disney  youtu.be και λοιπά. Είναι λίγο βαρύ στο χέρι εχω δώσει και άλλα 50 ευρώ να πάρω πενάκι οκ όλα καλά άξιζε πιστεύω. Αλλά δεν αξίζει από το 5 να πάω στο 6 δεν έχει κάτι  παραπάνω το 6 από το 5 τζάμπα λεφτά οποίος δώσει 2000 €. Καλύτερα να πάει στο 5 ή να περιμένει να πέσει η τιμή του 5  fold και άλλο και να το αγοράσει. 

Στις 10/7/2024 στις 7:08 ΜΜ, ethereum είπε

σύμφωνα με το push notification που μου έστειλε η Samsung 58 ευρώ το μήνα άτοκα σε 36 δόσεις για το Z Fold6  256  GB , αν το σκεφτείς έχεις υπολογιστή , tablet και κινητό μαζί , το συνδέεις σε μια οθόνη με το Dex και είσαι οκ🙂γλιτώνεις την αγορά laptop και tablet !

Δεν αξίζει φίλε. Αν θες να το αγοράσεις καλύτερα πάρε το fold 5 ίδια είναι.

9 ώρες πριν, oldnew είπε

Αμα έρθει Ευρώπη το  vivo x fold 3 pro, να δω ποιος θα πάρει αυτο..

Το fold 5 εχω, αλλά οι αλήθειες να λέγονται.  Το μαρτύριο της σταγόνας σε καθε  upgrade. 1χιλιοστο μεγαλύτερη οθόνη,  1 χιλ λεπτότερο,  ιδια μπαταρία,  κάμερες.. Ετσι μπορείς να βγάζεις βελτιωμένη συσκευή για 100 χρόνια. 

Και εγώ το 5 fold έχω δεν αξίζει να πας στο 6. Αλλά σαν λειτουργικό και εμπειρία χρήσης είναι καλύτερο από άλλες εταιρείες. 

Επεξ/σία από Kostassam4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο το 5 εννοείται δεν αξίζει να πας στο 6. Οπως από το 4 δεν άξιζε να πας στο 5. Με τις βελτιώσεις  με το σταγονόμετρο που κάνει πλέον η σαμσουνγκ από γενιά σε γενιά, αυτό θα είναι πάντα στάνταρ. 

Για κάποιον ομως που παει να πάρει 1η φορά fold, ή πχ κάνει update απ το 3, και δεδομένου ότι τα κινητά της δεν πέφτουν εύκολα πλέον σε τιμή, η λογική λέει ότι πας στο 6. Είναι βελτιωμένο, έστω στα σημεία απ το 5. Και μόνο ότι η μικρή οθόνη είναι 3χιλ πλατύτερη, και φαίνεται από μπροστά ως νορμάλ κινητό περίπου με τα μικρότερα μπεζελ, θα το προτιμούσα. Ποσο μάλλον που είναι λιγο ελαφρύτερο,λεπτότερο, με καλυτερο cpu. 

Στην Ελλάδα όμως υπάρχει και η επιλογή του onplus fold. Αν έπαιρνα τώρα fold μάλλον θα το προτιμούσα καθώς έχει μεγαλύτερη μπροστινή οθόνη, και είναι πλέον φθηνότερο.

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, oldnew είπε

Και πληρώνεις 500ε για μια γκαρσονιέρα, τα μισα λεφτά εφορία, και κόστος ζωής το μηνα 1500ε τότε πάλι δεν έχεις για πρωινο κινητα 2 χιλιάρικα. Γι αυτό πουλάνε ελάχιστα παντού. 

Έτσι θέλετε να πιστεύετε μερικοί από τι φαίνεται. Με τον μισό που παίρνω κάθε μήνα βάζω ένα χιλιάρικο στην πάντα τώρα τι λες εσύ δεν ξέρω

12 ώρες πριν, dhm21911 είπε

Δεν ειναι ακόμα έτοιμος ο "απλός" κόσμος για τέτοια κινητά. Εκεί έξω κυκλοφορούν άνθρωποι άνεργοι η και με βασικό μισθό που έχουν high end κινητά πάντως.

Όλα σχετικά είναι φίλε μου , αν για παράδειγμα είχες ζήσει στη Καλιφόρνια θα ήξερες ότι 2 χιλιάρικα είναι αστεία χρήματα. Το ίδιο ισχύει και για κάποιους στην Ελλάδα βέβαια.

Στην καλλιφόρνια ένας απλός οδηγός φορτηγού βγάζει την βδομάδα 6.000 δολάρια απλά άσε μερικούς να νομίζουν το παραμυθάκι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, oldnew είπε

Στην Ελλάδα όμως υπάρχει και η επιλογή του onplus fold. Αν έπαιρνα τώρα fold μάλλον θα το προτιμούσα καθώς έχει μεγαλύτερη μπροστινή οθόνη, και είναι πλέον φθηνότερο.

Ειναι ιδιο concept αλλα απο υποστηριξη αν χρειαστει κατι θα το τρεχεις εξωτερικο.......

https://www.gsmarena.com/size-compare-3d.php3?idPhone1=12619&idPhone2=13147&binkies-route=fullscreen

Το fold τοτε που τα λεγαμε στο insomnia καλη τιμη το αγορασες επειδη απλα περιμενες να φυγει το πρωτο 3-4 μηνο...... Κ τωρα επεσε κανα 50αρικο ακομα αρα ειχε φτασει το peak της εκπτωσης τοτε. Καπως ετσι θα παει και το fold 6 αλλα δεν αξιζει η αλλαγη συσκευης απο προηγ.σειρα δηλ. απο 5 ειναι απλα  facelift οι λεπτομερειες/αλλαγες που εχει.

Εχει δρομο η τεχνολογια αυτη για να γινουν ανθεκτικα τα fold μακροπροθεσμα κ να μη βγαζουν βλαβες κλπ (απο το ανοιξε/κλεισε κλπ) απλα τουλαχιστον βλεπουμε κατι διαφορετικο απο οσους κατασκευαστες επενδυουν ;) θα μπουν κ αλλοι στο παιχνιδι αργοτερα......

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, aces said:

Ειναι ιδιο concept αλλα απο υποστηριξη αν χρειαστει κατι θα το τρεχεις εξωτερικο.......

https://www.gsmarena.com/size-compare-3d.php3?idPhone1=12619&idPhone2=13147&binkies-route=fullscreen

Το fold τοτε που τα λεγαμε στο insomnia καλη τιμη το αγορασες επειδη απλα περιμενες να φυγει το πρωτο 3-4 μηνο...... Κ τωρα επεσε κανα 50αρικο ακομα αρα ειχε φτασει το peak της εκπτωσης τοτε. Καπως ετσι θα παει και το fold 6 αλλα δεν αξιζει η αλλαγη συσκευης απο προηγ.σειρα δηλ. απο 5 ειναι απλα  facelift οι λεπτομερειες/αλλαγες που εχει.

Εχει δρομο η τεχνολογια αυτη για να γινουν ανθεκτικα τα fold μακροπροθεσμα κ να μη βγαζουν βλαβες κλπ (απο το ανοιξε/κλεισε κλπ) απλα τουλαχιστον βλεπουμε κατι διαφορετικο απο οσους κατασκευαστες επενδυουν ;) θα μπουν κ αλλοι στο παιχνιδι αργοτερα......

 

Εγώ το είχα πάρει από το jmc tech που έδινε ναυαρχίδες κινητά μισότιμης. Είμουν από τους τελευταίους τυχερους που παρέλαβαν. Τώρα που έκλεισε και αυτό και το perishop δύσκολα τέτοιες προσφορές πλέον. Το είχα πάρει 1260 και η αμέσως επόμενη τιμή σε άλλα eshop ήταν 1600. Στα 1600 μάλλον θα προτιμούσα το one plus fold, με τα μείον του και αυτό, αλλά προτιμούσα την μεγάλη μπροστινή οθόνη. 

2 hours ago, Just_travel_everywhere said:

Έτσι θέλετε να πιστεύετε μερικοί από τι φαίνεται. Με τον μισό που παίρνω κάθε μήνα βάζω ένα χιλιάρικο στην πάντα τώρα τι λες εσύ δεν ξέρω

Στην καλλιφόρνια ένας απλός οδηγός φορτηγού βγάζει την βδομάδα 6.000 δολάρια απλά άσε μερικούς να νομίζουν το παραμυθάκι τους

Υπάρχει και αυτό που περιγράφεις, αλλά ούτε αυτό είναι κανόνας. Οκ μπορεί να ισχύει στις ΗΠΑ. 6000 οδηγός δεν παίρνει πλέον πουθενά στην Ευρώπη, και όλες τις άλλες πλούσιες χώρες. Άρα αν ισχύει στις ηπα είναι μοναδική περίπτωση. Στραγάλια για κινητό τα 2000 πάντως, είναι στο 1% του πλανήτη και μάλλον έβαλα αισιόδοξο ποσοστό. 

Τώρα να αναλύεις την προσωπική σου οικονομική κατάσταση δεν έχει νόημα, καθώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετικη. Και εγώ είμαι άνεργος αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και βάζω στην άκρη κάθε μήνα 2000 και δεν κάνω καθου πλάκα. Και? 

Και πάλι θα το σκεφτώ 20 φορές για να τα δώσω για κινητό. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2024 στις 11:56 ΜΜ, Kostassam4 είπε

Πάντως εγώ έχω το  fold 5  εδώ και 8 μήνες ωραίο κινητό όταν το ανοίγεις βλέπεις άνετα disney  youtu.be και λοιπά. 

Αρχίσαμε πάλι 😅

Όχι δεν βλέπεις (άνετα) λόγω εντελώς ακατάλληλου aspect ratio...τα ίδια και τα ίδια καθε φορά.

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kostasfalcon said:

Αρχίσαμε πάλι 😅

Όχι δεν βλέπεις (άνετα) λόγω εντελώς ακατάλληλου aspect ratio...τα ίδια και τα ίδια καθε φορά.

Το ίδιο ακατάλληλο (για σένα) aspect ratio έχουν όλα τα fold παρεμπιπτόντως. Λες να μη του έκοψε κανενός ότι στις ταινίες θα έχεις μαύρες μπάρες πάνω κάτω και 5-6 διαφορετικές εταιρείες βγάζουν πάνω κάτω το ίδιο aspect ratio, όλες , και καμια αυτό που θες εσυ? Ο στόχος των fold δεν είναι φορητή τηλεόραση τσέπης. Και παρότι έχεις ένα δίκιο στο aspect ratio για ταινίες, (για youtube πχ, δεν εχεις δίκιο, βολεύει πολύ το συγκεκριμένο aspect ratio, αλλά δεν θα καταλάβεις ποτέ γιατί, αν δεν δοκιμάσεις καθημερινά), το συγκεκριμένο aspect ratio έχει φανεί πολύ χρήσιμο για κινητό για γενική χρήση , γι αυτό το χρησιμοποιουν ΟΛΕΣ οι εταιρείες. Εγω που διαβαζω πολλά φόρουμ για fold, το 95% των χρηστών δεν έχει κανένα πρόβλημα με το aspect ratio.  Αν βγάζανε ενα aspect ratio ώστε να βλέπεις full screen ταινίες, θα είχες μαύρες μπάρες  αριστερά, δεξιά στην πλειοψηφία των εφαρμογών, γιατί δεν φτιάχνηκαν για τέτοιο aspect ratio και άλλα προβλήματα. Ή θα έπρεπε να γυρνάς 90 μοίρες κάθε φορά το κινητο σε εφαρμογές, αντίστροφα για ταινίες, βιντεο. Το αποτέλεσμα θα ήταν κουραστικό. Σου χει περάσει απ το μυαλό ποτέ αυτό? 

Θα επρεπε να σκεφτείς 2η και 3η φορά γιατί όλες οι εταιρίες βγάζουν αυτό το aspect ratio και κανείς χρήστης δεν έχει πρόβλημα, αλλά δυστυχώς τα ιδια και τα ίδια λες εσυ κάθε φορά που δεν το έχεις καν σκεφτει καλά το θέμα, γιατί δεν έχεις fold. Το fold όπως είναι, το πιάνεις με το ένα χέρι τέλεια. Για σκέψου ενα fold όρθογωνιο και μάκρυ (landscape) ώστε να βλέπεις ταινίες fullscreen, οτι ποιο αβολο για 1 χερι. 

Αν θες τηλεόραση τσέπης, ναι δεν κανει το συγκεκριμένο aspect ratio. Αν θες κινητό τσέπης, δεν κάνει το aspect ratio που ζητάς. Στην περίπτωση σου, δεν θες fold αλλα ενα τεράστιο flip, που για τους περισσότερους θα ηταν αβολο στα παντα πλην ταινιών. Αν και οκ θα επρεπε να υπάρχει και αυτό για όσους θέλουν κάτι τέτοιο. Θα έβλεπες τότε οτι πιθανότατα ούτε εσύ δεν θα αγόραζες αυτό που ζητάς. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Αρχίσαμε πάλι 😅

Όχι δεν βλέπεις (άνετα) λόγω εντελώς ακατάλληλου aspect ratio...τα ίδια και τα ίδια καθε φορά.

Ποιος το λέει αυτό; Μια χαρά βλέπεις και πολύ καλύτερα από ένα συνηθισμένο smartphone. Αν έχεις όπως εγώ Eon και cosmote tv βλέπεις και μπαλιτσα σε full screen (φυσικά χάνεις λίγο πάνω κάτω).

Το πρόβλημα δεν είναι στην εσωτερική οθόνη τόσο, όσο στην εξωτερική. Εγώ που έχω το τεσσάρι, μου φαίνεται αστείο να πάω στο εξάρι. Να μου πεις, δεν θα ήταν καλύτερα η αναλογία διαστάσεων στην εσωτερική να ήταν 16:9 ή 10; Φυσικά, αλλά τότε πάμε σε triple phone. Υπομονή φίλε, θα έρθουν και αυτά (αν και έχει γίνει ήδη από την TCL αλλά δεν ξέρω η εσωτερική οθ. τι αναλογίες έχει).

Ένα fold έχει πολλές ευκολίες και χρήσεις, μη κολλάτε στα βίντεο. Έχω 3 Windows tablet (το ένα είναι μόνιμα στο μαγαζί) και το Samsung S8 tab (το οποίο είναι φοβερό παρεμπιπτόντως), ε δεν τα ανοίγω σχεδόν ποτέ. Το fold 4 (και γενικά τα fold) είναι ελαφριά, έχουν ευανάγνωστη οθόνη και φυσικά είναι ταχύτατα. 

Είμαι οπαδός του desktop mode (ή dex για όσους δεν είναι γνωστός ο όρος) και παρακολουθώ ένα βίντεο ή κάτι που δεν μπορώ -δεν θέλω- να ανοίξω σελίδα άλλη ή browser, πιάνω το fold και κάνω την "δουλειά" μου.

Είναι κουραστικό να παίρνεις το tablet (άσχετα αν είναι μόνο 500 γρ. και 11") για μια απλή αναζήτηση ή να απαντήσεις στο Viber π.χ. χωρίς να σταματήσεις αυτό που κάνεις στο "laptop"-pc. 

Γενικά όσοι έχουν fold ξέρουν, είναι όπως και να το κάνουμε -να το πω πιο απλά και λαϊκά- άλλη φάση. Απλά θέλουν προσοχή (μεγάλη για να είμαι ακριβής στην παρούσα φάση, ειδικά από σκόνη).

Το θέμα είναι πάντως ότι η Sammy μας κοροϊδεύει με τις δήθεν αναβαθμίσεις, γι' αυτό, συμφωνώ απόλυτα με τον @oldnew, που λέει ότι το Honor magic v3 είναι αληθινή αναβάθμιση σε fold.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Ellhn 1 είπε

Ποιος το λέει αυτό; Μια χαρά βλέπεις και πολύ καλύτερα από ένα συνηθισμένο smartphone. Αν έχεις όπως εγώ Eon και cosmote tv βλέπεις και μπαλιτσα σε full screen (φυσικά χάνεις λίγο πάνω κάτω).

Το πρόβλημα δεν είναι στην εσωτερική οθόνη τόσο, όσο στην εξωτερική. Εγώ που έχω το τεσσάρι, μου φαίνεται αστείο να πάω στο εξάρι. Να μου πεις, δεν θα ήταν καλύτερα η αναλογία διαστάσεων στην εσωτερική να ήταν 16:9 ή 10; Φυσικά, αλλά τότε πάμε σε triple phone. Υπομονή φίλε, θα έρθουν και αυτά (αν και έχει γίνει ήδη από την TCL αλλά δεν ξέρω η εσωτερική οθ. τι αναλογίες έχει).

Ένα fold έχει πολλές ευκολίες και χρήσεις, μη κολλάτε στα βίντεο. Έχω 3 Windows tablet (το ένα είναι μόνιμα στο μαγαζί) και το Samsung S8 tab (το οποίο είναι φοβερό παρεμπιπτόντως), ε δεν τα ανοίγω σχεδόν ποτέ. Το fold 4 (και γενικά τα fold) είναι ελαφριά, έχουν ευανάγνωστη οθόνη και φυσικά είναι ταχύτατα. 

Είμαι οπαδός του desktop mode (ή dex για όσους δεν είναι γνωστός ο όρος) και παρακολουθώ ένα βίντεο ή κάτι που δεν μπορώ -δεν θέλω- να ανοίξω σελίδα άλλη ή browser, πιάνω το fold και κάνω την "δουλειά" μου.

Είναι κουραστικό να παίρνεις το tablet (άσχετα αν είναι μόνο 500 γρ. και 11") για μια απλή αναζήτηση ή να απαντήσεις στο Viber π.χ. χωρίς να σταματήσεις αυτό που κάνεις στο "laptop"-pc. 

Γενικά όσοι έχουν fold ξέρουν, είναι όπως και να το κάνουμε -να το πω πιο απλά και λαϊκά- άλλη φάση. Απλά θέλουν προσοχή (μεγάλη για να είμαι ακριβής στην παρούσα φάση, ειδικά από σκόνη).

Το θέμα είναι πάντως ότι η Sammy μας κοροϊδεύει με τις δήθεν αναβαθμίσεις, γι' αυτό, συμφωνώ απόλυτα με τον @oldnew, που λέει ότι το Honor magic v3 είναι αληθινή αναβάθμιση σε fold.

Τα περισσότερα βίντεο ταινίες και σειρές πλέον είναι σε ευρύ φορμάτ να φανταστείς ότι όταν εγώ έχω μαύρες μπάρες σε μία συσκευή 19:3:9 και το z fold 6:5  αντιλαμβάνεσαι ότι τελικά εγώ έχω μεγαλύτερη ωφέλιμη  επιφάνεια από ό,τι εσύ...

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει από τη στιγμή που η εξωτερική οθόνη δεν φτάνει σε ίντσες την οθόνη του τελευταίου Galaxy S Ultra. 

Πατάω skip και περιμένω για rollable τεχνολογία. 

Προτιμότερο να "χτυπήσει" κανείς ένα Galaxy S Tab αν θέλει ταμπλετ και νομίζω ότι πλέον και το μικρότερο μοντέλο είναι amoled με τα ίδια specs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...