Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αυξάνει τις τιμές του Xbox και PC Game Pass ενόψει της προσθήκης του Call of Duty


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft ανακοίνωσε επικείμενες αλλαγές στην τιμολογιακή πολιτική και τη δομή των συνδρομών του Xbox Game Pass.

Από τις 12 Σεπτεμβρίου, η μηνιαία χρέωση για το Xbox Game Pass Ultimate στην Ελλάδα θα αυξηθεί κατά 3€, φτάνοντας τα 17,99€ από 14,99. Παράλληλα, οι νέοι συνδρομητές του PC Game Pass θα δουν μια αύξηση από 9.99€ σε 11.99€ μηνιαίως. Αντίστοιχα η 12μηνη συνδρομή του Xbox Game Pass Core (πρώην Xbox Live), διαμορφώνεται στα 69.99€ από 59.99€.

Η εταιρεία εισάγει επίσης μια νέα επιλογή, το Xbox Game Pass Standard, με κόστος $14.99 το μήνα (δεν γνωρίζουμε ακόμα την Ευρωπαική τιμή). Η συνδρομή αυτή δεν θα περιλαμβάνει πρόσβαση σε παιχνίδια των στούντιο της Microsoft από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας τους, αλλά θα δίνει τη δυνατότητα multiplayer παιχνιδιών στην κονσόλα.

Οι αλλαγές αυτές -που σίγουρα μπερδεύουν αρκετά το κοινό του Xbox/PC Game Pass- έρχονται λίγο πριν η Microsoft προσθέσει μεγάλους τίτλους όπως το Call of Duty: Black Ops 6 στην υπηρεσία Game Pass αργότερα μέσα στο έτος. Η αύξηση των τιμών αναμενόταν σε μεγάλο βαθμό μετά την ανακοίνωση της Microsoft για την προσθήκη της σειράς Call of Duty στο Game Pass.

Για τους υπάρχοντες συνδρομητές του Xbox Game Pass για κονσόλες, η υπηρεσία θα συνεχίσει να υφίσταται, αλλά δεν θα είναι διαθέσιμη για νέους συνδρομητές από τις 10 Ιουλίου μέχρι την έναρξη της νέας συνδρομής Game Pass Standard. Επιπλέον από τις 18 Σεπτεμβρίου, οι υπάρχοντες συνδρομητές θα μπορούν να συσσωρεύσουν μόνο μέχρι 13 μήνες και όχι περισσότερο όπως ίσχυε μέχρι σήμερα.

Η Microsoft έχει δημοσιεύσει μια πλήρη λίστα με τις αλλαγές τιμών παγκοσμίως για όσους βρίσκονται εκτός ΗΠΑ και ενδιαφέρονται να μάθουν πώς επηρεάζεται η συνδρομή τους.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμενόμενη κίνηση.Απο τον χειμώνα υπήρχαν διαρροές ότι θα υπάρξει αύξηση στην συνδρομή.

Επεξ/σία από Mr_Terror
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Δηλαδη 34 ευρω το χρονο παραπανω για Gamepass και Live.

Ψιχουλα αν το Gaming ειναι το χομπι σου.

Δεν ειναι λίγα. Ως ετήσιο σύνολο βγαίνει 240 ευρώ. Δηλαδή αγοράζεις 3 ΑΑΑ τίτλους. Παίζει με τη φλόγα αν θες τη γνώμη μου. Πλέον έρχεται (για πολύ κόσμο) σε δίλημμα σοβαρό για το αν αξίζει την επένδυση αντί τις αγοράς τίτλων.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή θα γίνοταν.
Δεν γίνεται να έχεις και παιχνίδια της ΑΒΚ μέσα και να μην πάει πάνω.
Η κοροϊδία είναι ότι έλεγαν ότι δεν θα γίνει. Τουλάχιστον μην λέτε ψέματα.
Να είναι καλά το PSN που κοιμάται του καλού καιρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Δηλαδη 34 ευρω το χρονο παραπανω για Gamepass και Live.

Ψιχουλα αν το Gaming ειναι το χομπι σου.

Παρόλα αυτά είναι εκατομμύρια εσόδων γι αυτούς που εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι είναι το χόμπυ σου...

Μην ξεχνάμε ότι τα παιχνίδια αυτά ΔΕΝ σου ανήκουν, ενοικιάζεις το δικαίωμα χρήσης τουυς, σύμφωνα με τους κανόνες και τους περιορισμούς της MS.

Θεωρώ ότι δεν δικαιολογείται η τακτική και είναι καθαρά εκμετάλλευση του ότι είναι το χόμπυ κάποιων και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν τα επιπλέον χρήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν πρόβλημα φαίνεται εδώ και πολύ καιρό ότι δε βγάζουν τα λεφτά Είναι Ανέφικτο day one ΑΑΑ game Να μπαίνει σε συνδρομή

Επεξ/σία από 6xXx6
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πρέπει η MS να διορθώσει δύο σημαντικά πράγματα στο Ultimate, είναι ευκαιρία τώρα που αυξάνει τις τιμές:

  1. Να ενεργοποιήσει το HDR στο remote play και στο xCloud
  2. Να μας αφήνει να streamάρουμε μέσω xCloud και όσους τίτλους έχουμε αγορασμένους digitally, πλέον της διαθέσιμης library.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εχει εφαρμογες στα κινητα που θελουν 7-9 ευρω το μηνα για να βαζεις 5 φιλτρα στις φωτογραφιες.

Μια χαρα το εχουν βρει το εργο σε ολες τις υπηρεσιες σε ολους τους τεχνολογικους κλαδους.Αν δεν εχεις λιγο μετρο και συνεση, ευκολα δινεις ενα 50αρι-60αρι το μηνα σε "παγια".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Volga είπε

Δεν ειναι λίγα. Ως ετήσιο σύνολο βγαίνει 240 ευρώ. Δηλαδή αγοράζεις 3 ΑΑΑ τίτλους. Παίζει με τη φλόγα αν θες τη γνώμη μου. Πλέον έρχεται (για πολύ κόσμο) σε δίλημμα σοβαρό για το αν αξίζει την επένδυση αντί τις αγοράς τίτλων.

Για την αυξηση μιλαγα.

Το Live ουτως η αλλως ειναι αναγκαιο για να παιζεις online, και με το Ultimate 180 ειναι.

59 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Παρόλα αυτά είναι εκατομμύρια εσόδων γι αυτούς που εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι είναι το χόμπυ σου...

Μην ξεχνάμε ότι τα παιχνίδια αυτά ΔΕΝ σου ανήκουν, ενοικιάζεις το δικαίωμα χρήσης τουυς, σύμφωνα με τους κανόνες και τους περιορισμούς της MS.

Θεωρώ ότι δεν δικαιολογείται η τακτική και είναι καθαρά εκμετάλλευση του ότι είναι το χόμπυ κάποιων και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν τα επιπλέον χρήματα.

Σκεφτομαστε διαφορετικα.

Εγω αν και θα ξερω οτι ο αλλος κοστολογει κατι παραπανω αν με ευχαριστει και ποσο μαλλον το εχω χομπι το προσπερναω.

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Σκεφτομαστε διαφορετικα.

Εγω αν και θα ξερω οτι ο αλλος κοστολογει κατι παραπανω αν με ευχαριστει το προσπερναω.

Δεν είναι θέμα σκέψης. Και εγώ συμφωνώ με αυτό που γράφεις. Σαν καταναλωτής το καταλαβαίνω και το σέβομαι. Σε άλλο θέμα το έγραψα και εγώ αυτό που γράφεις: αν κάτι σε βολεύει το κόστος έρχεται δεύτερο... Παρόλα αυτά για κάποιο λόγο με έκραξαν... Η αποψή μου αυτή είναι παρόλα αυτά.

Το σχόλιό μου ήταν από τη μεριά της εταιρείας, όχι του καταναλωτή. Το είδα , απλά, από διαφορετική σκοπιά.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δεν είναι θέμα σκέψης. Και εγώ συμφωνώ με αυτό που γράφεις. Σαν καταναλωτής το καταλαβαίνω και το σέβομαι. Σε άλλο θέμα το έγραψα και εγώ αυτό που γράφεις: αν κάτι σε βολεύει το κόστος έρχεται δεύτερο... Παρόλα αυτά για κάποιο λόγο με έκραξαν... Η αποψή μου αυτή είναι παρόλα αυτά.

Το σχόλιό μου ήταν από τη μεριά της εταιρείας, όχι του καταναλωτή. Το είδα , απλά, από διαφορετική σκοπιά.

Και που ξερουμε εμεις τα κοστολογια της Microsoft, ενας βασικος λογος της αυξησης φανταζομαι ειναι οτι αγορασε την Actvision και καπου πρεπει να κανει αποσβεση... 
 

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...