Προς το περιεχόμενο

Νέα εποχή στον ανταγωνισμό των δύο τεχνολογικών κολοσσών με την AMD να ξεπερνά την Intel σε αναγνωρισιμότητα 


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πρόσφατη έκθεση BrandZ Most Valuable Brands της Kantar αποκαλύπτει μια αξιοσημείωτη εξέλιξη στον τομέα της τεχνολογίας. Η AMD έχει ξεπεράσει την Intel σε αναγνωρισιμότητα, καταλαμβάνοντας την 41η θέση, ενώ η Intel βρίσκεται στην 48η.

Η επίδοση της AMD είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή, καθώς συγκαταλέγεται στις 10 εταιρείες με τη μεγαλύτερη άνοδο στην αξία του brand (μάρκα) της.

Συγκεκριμένα, η AMD σημείωσε αύξηση 53% στην αξία του brand της συγκριτικά με το προηγούμενο έτος, φτάνοντας τα 51,86 εκατομμύρια δολάρια στην κατηγορία Επιχειρηματικής Τεχνολογίας και Υπηρεσιών Πλατφόρμας. Η ανάπτυξη αυτή αποδίδεται κυρίως στην έμφαση που δίνει η εταιρεία στον τομέα της τεχνητής νοημοσύνης, ακολουθώντας το παράδειγμα των ανταγωνιστών της.

Η μεθοδολογία της Kantar συνδυάζει την οικονομική αξία μιας εταιρείας με τη συμβολή του brand της για τον υπολογισμό της συνολικής αξίας της μάρκας. Η διαδικασία περιλαμβάνει την ανάλυση οικονομικών δεδομένων και την αξιολόγηση της ικανότητας της μάρκας να δημιουργεί αξία.    

Συγκριτικά, η Intel παρουσίασε αύξηση 29% από το 2023, ενώ η Nvidia, η οποία πλέον είναι η πιο πολύτιμη εταιρεία παγκοσμίως, σημείωσε εκπληκτική άνοδο της τάξης του 178%. Η επιτυχία των δύο εταιρειών οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στα προϊόντα που διαθέτουν στην αγορά στους τομείς της τεχνητής νοημοσύνης και των κέντρων δεδομένων.

Παρά την επιτυχία της στον τομέα της τεχνητής νοημοσύνης, η AMD εξακολουθεί να υστερεί στην καταναλωτική αγορά. Κατέχει μικρότερο μερίδιο αγοράς τόσο στους επεξεργαστές όσο και στις κάρτες γραφικών σε σύγκριση με την Intel και τη Nvidia. Μάλιστα, τα έσοδά της από τον τομέα των παιχνιδιών μειώθηκαν κατά 48%. Η εταιρεία δεν προβλέπει βελτίωση σε αυτόν τον τομέα, παρά την επικείμενη κυκλοφορία νέων προϊόντων όπως οι επεξεργαστές Zen 5 και οι κάρτες γραφικών RDNA 4.

Ωστόσο, η AMD επικεντρώνεται στον τομέα της τεχνητής νοημοσύνης, με έμφαση στα προϊόντα υψηλών επιδόσεων (HPC) και τους επεξεργαστές Ryzen AI. Αυτή η στρατηγική φαίνεται να αποδίδει καρπούς, όπως αποδεικνύει η αυξανόμενη αξία της μάρκας της.
Μια άλλη πρόσφατη έρευνα αγοράς δείχνει ότι η Intel κατέχει το 79% της αγοράς επεξεργαστών για προσωπικούς υπολογιστές. Ωστόσο, τα ευρήματα της Kantar υποδεικνύουν ότι η AMD είναι πλέον πιο αναγνωρίσιμη από την Intel. Απομένει να φανεί στην πορεία κατά πόσο αυτή η τάση θα οδηγήσει σε μεταβολές στα μερίδια αγοράς τα επόμενα χρόνια.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, oldnew said:

Κατάλαβα.. Για φτηνή cpu θα παίρνουμε ιντελ τώρα.. 

Ετσι ήρθε η ώρα για αυξήσεις (οχι μισθών)

Οπως κάποτε με τους αθλον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, oldnew είπε

Κατάλαβα.. Για φτηνή cpu θα παίρνουμε ιντελ τώρα.. 

Έτσι δεν έγινε την εποχή των πρώτων core2Duo;

Η AMD μετά από μερικές καλές χρονιές είχε ακριβές τιμές και η Intel έβγαλε τους πρώτους core2Duo (6300, 6400, 6600 κτλ) σε καλύτερες τιμές, με καλύτερη κατανάλωση και επιδόσεις.

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι δεν πρόκειται να υπάρξει πραγματικός ανταγωνισμός αν δεν υπάρξουν πολλές εταιρείες σε ένα τομέα και όχι μόνο 3-4.

Όποια βγει πρώτη και ξεπεράσει τον ανταγωνισμό, ανεβάζει τιμές. Λογικό.

Τόσο η Intel, όσο και η AMD είναι πολυεθνικές εταιρείες δισεκατομμυρίων. Δε μας αγαπάει καμία.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η ανάπτυξη αυτή αποδίδεται κυρίως στην έμφαση που δίνει η εταιρεία στον τομέα της τεχνητής νοημοσύνης, ακολουθώντας το παράδειγμα των ανταγωνιστών της." ...

"Παρά την επιτυχία της στον τομέα της τεχνητής νοημοσύνης, η AMD εξακολουθεί να υστερεί στην καταναλωτική αγορά. Κατέχει μικρότερο μερίδιο αγοράς τόσο στους επεξεργαστές όσο και στις κάρτες γραφικών σε σύγκριση με την Intel και τη Nvidia. Μάλιστα, τα έσοδά της από τον τομέα των παιχνιδιών μειώθηκαν κατά 48%."

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενε κανείς το άρθρο. Και την κουτση Μαρία να ρωτήσεις όλοι για ριζεν μιλάνε. Το βλέπω και στο μαγαζί που όλοι μάθανε την AMD τώρα, και πριν 4 χρόνια δεν την ήξερε η μάνα της. Και το λέω εγώ που το αβαταρ που έχω μιλάει σε πια πλευρά είμαι 

3 ώρες πριν, kinitos είπε

Ετσι ήρθε η ώρα για αυξήσεις (οχι μισθών)

Οπως κάποτε με τους αθλον

Φίλε είσαι λάθος εδώ.. Ο άθλον 64 3000+ που είχα πάρει κάποτε... Ήταν μισή τιμή από τον πεντιουμ 4 στα 3 γιγα ( υποτίθεται ίδια κατηγορία) και ήταν και πολύ καλύτερος. 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Δεν περίμενε κανείς το άρθρο. Και την κουτση Μαρία να ρωτήσεις όλοι για ριζεν μιλάνε. Το βλέπω και στο μαγαζί που όλοι μάθανε την AMD τώρα, και πριν 4 χρόνια δεν την ήξερε η μάνα της. Και το λέω εγώ που το αβαταρ που έχω μιλάει σε πια πλευρά είμαι 

Την ήξεραν και από τους bulldozer!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tetrabitos είπε

Την ήξεραν και από τους bulldozer!

Οι ψαγμένοι ναι... Εδώ μιλάμε για μπαρμπαδες που παίζουν κάνα παιχνίδι και δεν ξεχωρίζουν το υπολογιστή από την τηλεόραση.. μου ζητάνε τον * ρυζεν * 

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Οι ψαγμένοι ναι... Εδώ μιλάμε για μπαρμπαδες που παίζουν κάνα παιχνίδι και δεν ξεχωρίζουν το υπολογιστή από την τηλεόραση.. μου ζητάνε τον * ρυζεν * 

Δεν λες πάλι καλά που ξέρουν και το όνομα, έμενα κάποτε μου είχαν ζητήσει hitech κινητό aka HTC ....🤪

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dj_Seps είπε

Δεν λες πάλι καλά που ξέρουν και το όνομα, έμενα κάποτε μου είχαν ζητήσει hitech κινητό aka HTC ....🤪

Τα πιτσιρίκια τρώνε τόσο AMD ryzen από τα γιουντιουμ κανάλα που 9 στα 10 βάζουν ρυζεν.. Δεν υπάρχει σου λέω... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...