Προς το περιεχόμενο

Απομακρυσμενη εκκίνηση Mac Mini M2


arxontas2323

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Γιατί να κλείνεις το Mac mini?

κυριως γιατι δεν ειμαι στο χωρο και μεγαλυτερης αντοχης(λαθος σαν σκεψη αλλα ειναι αυτό το παλαιακό)

23 λεπτά πριν, J0hn82 είπε

Γιατί με τις χρεώσεις ρεύματος που έχουμε, ακόμη και μικρές καταναλώσεις, 24x7 όμως, πλέον κάνουν αίσθηση στο πορτοφόλι μας. 

τις τελευταιες 20 ωρες έχει κάψει 0,12 της kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και το Screens.

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Βάλε το iPad/iPhone, και από χειρίσου το Mac mini. 
Έχει και free trial. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να γίνεται να ανοίξεις το Mac αν είναι κλειστό. Αν κοιμάται, ναι, μπορείς να το ξυπνήσεις από άλλη συσκευή του ίδιου δικτύου. Και το restart μετά από διακοπή ρεύματος αφορά Mac που είναι ήδη ανοιχτό ή σε sleep, όχι να το έχεις κάνει shut down.

Γενικά πάντως μπορείς να συνδεθείς και με απλό vnc αν ανοίξεις τα κατάλληλα ports στο router, αν ξέρεις την ip, αλλά είναι ρίσκο να το έχεις μόνιμα έτσι και μάλλον μπελαλίδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2024 στις 6:59 ΜΜ, Jiakometi είπε

Δοκίμασε και το Screens.

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Βάλε το iPad/iPhone, και από χειρίσου το Mac mini. 
Έχει και free trial. 

 

Στις 16/7/2024 στις 4:40 ΜΜ, SeaLion είπε

Δε νομίζω να γίνεται να ανοίξεις το Mac αν είναι κλειστό. Αν κοιμάται, ναι, μπορείς να το ξυπνήσεις από άλλη συσκευή του ίδιου δικτύου. Και το restart μετά από διακοπή ρεύματος αφορά Mac που είναι ήδη ανοιχτό ή σε sleep, όχι να το έχεις κάνει shut down.

Γενικά πάντως μπορείς να συνδεθείς και με απλό vnc αν ανοίξεις τα κατάλληλα ports στο router, αν ξέρεις την ip, αλλά είναι ρίσκο να το έχεις μόνιμα έτσι και μάλλον μπελαλίδικο.

Δυστυχώς δεν γίνεται... Στα Windows πχ υπάρχει τρόπος να μπεις στο bios και να του πεις να ανοίξει αμα εχεις κάποια έξυπνη μπριζα... Το macos δν εχει κάποιο παρόμοιο τρόπο να φανταστώ,σωστα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

 

Δυστυχώς δεν γίνεται... Στα Windows πχ υπάρχει τρόπος να μπεις στο bios και να του πεις να ανοίξει αμα εχεις κάποια έξυπνη μπριζα... Το macos δν εχει κάποιο παρόμοιο τρόπο να φανταστώ,σωστα; 

Όπως έγραψες είναι θέμα bios και τα mac έχουν το δικό τους σύστημα που δεν είναι εύκολα παραμετροποίησιμο.

Αν δεν μπορείς να έχεις το υπολογιστή σε sleep mode για να κάνει wake up οπότε τον χρειαστείς, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι στο να ξεκινήσει remotely, πέρα από του ενσωματώσεις με επέμβαση ένα εξωτερικό power button ή ένα ρομποτακι που θα πατάει το κουμπί power για σένα ...😄

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, atheatos είπε

Όπως έγραψες είναι θέμα bios και τα mac έχουν το δικό τους σύστημα που δεν είναι εύκολα παραμετροποίησιμο.

Αν δεν μπορείς να έχεις το υπολογιστή σε sleep mode για να κάνει wake up οπότε τον χρειαστείς, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι στο να ξεκινήσει remotely, πέρα από του ενσωματώσεις με επέμβαση ένα εξωτερικό power button ή ένα ρομποτακι που θα πατάει το κουμπί power για σένα ...😄

Sleep mode ειναι που μπαίνει μετα απο 1 ωρα(οσο τ ρυθμίσεις) χρήσης,σωστα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

Sleep mode ειναι που μπαίνει μετα απο 1 ωρα(οσο τ ρυθμίσεις) χρήσης,σωστα; 

Νομίζω μπορείς να επιλέξεις να μπει σε sleep ότι ώρα θες πέρα από το αυτόματο. 

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/7/2024 στις 7:17 ΜΜ, arxontas2323 είπε

Στα Windows πχ υπάρχει τρόπος να μπεις στο bios και να του πεις να ανοίξει αμα εχεις κάποια έξυπνη μπριζα...

Κι αυτό πάντως έχει να κάνει σίγουρα με την συγκεκριμένη μητρική και το συγκεκριμένο bios, δε νομίζω να είναι κοινό για όλα τα PC's, εκτός αν έχω χάσει τις τελευταίες εξελίξεις... Εγώ ένα PC που έχω το αφήνω να κοιμάται και το ξυπνάω με WOL από Mac Mini που δεν κοιμάται (μια και τρέχει διάφορα services εκεί και είναι by far πιο οικονομικό να είναι always on) - χωρίς έξτρα εξοπλισμό και δοκιμασμένο ακόμα και remotely.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Κι αυτό πάντως έχει να κάνει σίγουρα με την συγκεκριμένη μητρική και το συγκεκριμένο bios, δε νομίζω να είναι κοινό για όλα τα PC's, εκτός αν έχω χάσει τις τελευταίες εξελίξεις... Εγώ ένα PC που έχω το αφήνω να κοιμάται και το ξυπνάω με WOL από Mac Mini που δεν κοιμάται (μια και τρέχει διάφορα services εκεί και είναι by far πιο οικονομικό να είναι always on) - χωρίς έξτρα εξοπλισμό και δοκιμασμένο ακόμα και remotely.

το θεμα ειναι οτι στον χωρο δεν εχω καποιο αλλο υπολογιστη!!ειναι μονο το mac mini...προς το παρον το εχω ολη μερα ανοιχτο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...