Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με mobo gigabyte b650m ds3h


tzepelvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους και όλες 

Έκανα αγορά προ 20ημερου του 8500g από skroutzμαγαζο . Mε την αναμονή των 2*16 corsair ram από το e-shop τυχαία , βρήκα από το πλαίσιο την gigabyte b650m ds3h στα 150 € λόγω λάθος τιμής . Την πήρα , έβαλα πάνω τα πάντα, το μηχανημα δεν πόσταρε με τίποτα, εικόνα πουθενά . Αφαίρεσα τα πάντα από πάνω, δοκίμασα σε αλλες θέσεις τις ραμ, εικόνα πουθενά . Την επόμενη ημέρα την πήγα πλαίσιο , δοκίμασε εκεί ο τεχνικός με τα εξαρτήματα μου , εικόνα επίσης πουθενά . Την ακριβώς επόμενο με κάλεσε και μου έδωσε καινούργια rev.1.3 κίολας σε σχέση με rev1.0 που είχα πάρει στην αρχή. Δοκιμή τα πάντα πάνω , εικόνα πουθενά . Έβαλα μπαζεράκι στην μητρική , με συνδεμένο μόνο cpu και τροφοδοσία, πάλι τίποτα , το μπαζερ δεν χτύπησε ποτέ μιας και υπήρχαν ραμ. Έφτιαξα στικάκι, με το προτελευταίο bios , το σύνδεσα , έκανε το install  , τα λαμπάκια των bios upadate έπαιζαν κανονικά. Κλείνει το pc , πάω να το ανοίξω, πλέον δεν ανοίγει καν . Δοκίμασα ξανά να φλασάρω bios update , δεν ψήθηκε καν το κάνει install. Τελείως νεκρή η μητρική. Την πήγα στο πλαίσιο και θα πάει αθήνα για τεχνικό έλεγχο μιας και βρίσκομαι θεσσαλονίκη. Έχετε να προτείνεται καμία ιδέα για τι να κάνω , ή πως να τσεκάρω αν το cpu μου είναι εντάξει ? Ή αν υπάρχει κάποιος θεσσαλονίκη με b650m , b620 , x670  ,ώστε να δοκιμάσω το cpu σε κάποια αλλη μητρική , μήπως και φταίει το cpu . Αν και πιστεύω οτι πάλι η μητρική είναι το θέμα και την δευτερη φορά 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...