Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφία 101 - Getting started guide!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά! 

Νέος στον χώρο της φωτογραφίας έπεσε στα χέρια μου μια Nikon D5200 απο τον πατέρα μου που την είχε παλιότερα και την είχε ρησιμοποιήσει ελάχιστα (μπορεί να έβγαλε 200-300 φωτο όλο και όλο) και για να μη έχει την ίδια κατάληξη και με εμένα, είπα να ρωτήσω αυτούς που ξέρουν περισσότερα σχετικά με κάποιες βασικές πληροφορίες! 

Εχω 2 μικρά παιδιά οπότε γενικά τα βγάζω αρκετές φωτογραφίες στις εξόδους που κάνουμε, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω τι θα προτείνατε για να ξεκινήσω και να μπώ στον χώρο της φωτογραφίας; Σκέφτηκα για αρχή να διαβάσω το user manual της φωτογραφικής ώστε να μην την έχω μόνιμα στο "auto", και μετά σε δεύτερο χρόνο να πειραματιστώ και με κάποιον άλλο φακό εκτός απο αυτόν που έχει. 

Επίσης μια άλλη απορία που έχω είναι σχετικά με την επεξεργασία φωτογραφίας. Η διαδικασία είναι περνάτες τις φώτο που βγάζετε απο την μηχανή στον υπολογιστή, χρησιμοποιείτε κάποιο software και κάνετε optimize τις φωτογραφίες; Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποείτε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Καλημέρα παιδιά! 

Νέος στον χώρο της φωτογραφίας έπεσε στα χέρια μου μια Nikon D5200 απο τον πατέρα μου που την είχε παλιότερα και την είχε ρησιμοποιήσει ελάχιστα (μπορεί να έβγαλε 200-300 φωτο όλο και όλο) και για να μη έχει την ίδια κατάληξη και με εμένα, είπα να ρωτήσω αυτούς που ξέρουν περισσότερα σχετικά με κάποιες βασικές πληροφορίες! 

Εχω 2 μικρά παιδιά οπότε γενικά τα βγάζω αρκετές φωτογραφίες στις εξόδους που κάνουμε, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω τι θα προτείνατε για να ξεκινήσω και να μπώ στον χώρο της φωτογραφίας; Σκέφτηκα για αρχή να διαβάσω το user manual της φωτογραφικής ώστε να μην την έχω μόνιμα στο "auto", και μετά σε δεύτερο χρόνο να πειραματιστώ και με κάποιον άλλο φακό εκτός απο αυτόν που έχει. 

Επίσης μια άλλη απορία που έχω είναι σχετικά με την επεξεργασία φωτογραφίας. Η διαδικασία είναι περνάτες τις φώτο που βγάζετε απο την μηχανή στον υπολογιστή, χρησιμοποιείτε κάποιο software και κάνετε optimize τις φωτογραφίες; Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποείτε; 

Αν νιώθεις άνετα βλέποντας βίντεο στα Αγγλικά, θα σου λύσει τα χέρια καθώς υπάρχουν πάρα πολλά. Δεν έχω ψάξει επισταμένως βίντεο στα Ελληνικά, αλλά παλιότερα τουλάχιστον δεν είχα βρει κάτι το τρομερό, τουλάχιστον συγκριτικά με το τι μπορείς να βρεις στα Αγγλικά. 

 

Ασχέτως των παραπάνω για να έχεις έναν αρχικό μπούσουλα μπορείς να ψάξεις πληροφορίες για τα παρακάτω με κάποιες απλουστεύσεις ώστε να μη γίνει τελείως τεχνικό το θέμα


Έκθεση - Φωτεινότητα

- τι είναι και πως επηρεάζει το αποτέλεσμα το διάφραγμα (αυτό αφορά φακούς

- τι είναι και πως επηρεάζει το αποτέλεσμα η ταχύτητα κλείστρου (αυτό αφορά το σώμα της μηχανής)

- τι είναι και πως επηρεάζει το αποτέλεσμα το ISO (αυτό αφορά το σώμα της μηχανής)

- πως αυτά αλληλεπιδρούν μεταξύ τους (μπορείς να το ψάξεις και σαν τρίγωνο έκθεσης, αν και δε μου αρέσει ο όρος καλώς η κακώς βοηθάει στην αρχή)

 

Φακοί 

- τι σημαίνουν τα γράμματα περιμετρικά του μπροστινού μέρους του φακού

- πως επηρεάζουν το αποτέλεσμα 

- αν λειτουργεί περιοριστικά ο υπάρχων φακός ως προς το αποτέλεσμα που θέλω να πετύχω τι φακό πρέπει να χρησιμοποιήσω

 

Φωτομέτρηση

- τι είναι και ποιες επιλογές έχεις

- γιατί είναι απαραίτητη (τουλάχιστον σε μια DSLR όπως η δική σου) 

- γιατί να αποκλίνεις από τη φαινομενικά "άριστη" μέτρηση που θα σου δίνει η μηχανή, σε ποιες συνθήκες να το κάνεις και τι αποτέλεσμα θα έχει

 

Λειτουργία μηχανής 

Πέραν της αυτόματης λειτουργίας θα δεις στη ροδέλα στο επάνω μέρος της μηχανής κάποια γράμματα "M A S P" 

Αφού διαβάσεις και κατανοήσεις τα παραπάνω και εφόσον θες να ξεφύγεις από την αυτόματη λειτουργία θα κοιτάξεις να δεις τι σημαίνει το καθένα και σε ποιες συνθήκες - σενάρια φωτογράφησης βολεύει να χρησιμοποιείς το καθένα. 


Αυτά τα λίγα για τεχνικά. 

Επί του πρακτέου τώρα ψάξε βρες υλικό απ΄ όποια πηγή σε βολεύει για τη σύνθεση κάδρου. Δες φωτογραφίες, βγάλε φωτογραφίες και σιγά σιγά θα γίνει η δουλειά. Αυτό είναι και το κομμάτι που απαιτεί χρόνο και δεν έχει έχει εύκολη λύση. Τα τεχνικά αργά ή γρήγορα όλοι τα βρίσκουν. 

 

Σχετικά με την επεξεργασία... 

Ρεαλιστικά για να πάρεις το "καλύτερο" αποτέλεσμα χρησιμοποιείς RAW τα οποία μετά περνάς στον υπολογιστή και μέσω κάποιου προγράμματος επεξεργασίας τα φέρνεις εκεί που θες. 

Το κομμάτι της επεξεργασίας είναι σημαντικό αλλά σίγουρα δευτερέυον σε σχέση με τα παραπάνω. Γνώμη μου είναι εφόσον είσαι τελείως αρχάριος να μην καταπιαστείς με αυτό μέχρι να νιώσεις μια σχετική άνεση με τα προαναφερθέντα. Δεν πρόκειται η επεξεργασία να σώσει μια κακή εικόνα. Στη θέση σου θα χρησιμοποιούσα JPEG, αν θες να βγάζεις ταυτόχρονα και RAW για μελλοντικό πειραματισμό καλό είναι να το κάνεις, μόνο χώρο θα ξοδέψεις. Στη συνέχεια θα τα μετέφερα σε κινητό και μέσω κάποιου προγράμματος (snapseed ή lightroom mobile) θα έπαιζα με τις ρυθμίσεις να δω πως αλληλεπιδρούν. Προφανώς υπάρχει πάρα πολύ υλικό και για αυτό το κομμάτι απλώς γνώμη μου είναι πως δε σε αφορά στην παρούσα φάση. Αν ωστόσο θες παραπάνω παραπάνω πράγματα για επεξεργασία στον υπολογιστή, εδώ είμαστε να γράψουμε και σεντόνια :P , να προτείνουμε βίντεο κλπ. 

 

Επεξ/σία από pifilos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Καλημέρα παιδιά! 

Νέος στον χώρο της φωτογραφίας έπεσε στα χέρια μου μια Nikon D5200 απο τον πατέρα μου που την είχε παλιότερα και την είχε ρησιμοποιήσει ελάχιστα (μπορεί να έβγαλε 200-300 φωτο όλο και όλο) και για να μη έχει την ίδια κατάληξη και με εμένα, είπα να ρωτήσω αυτούς που ξέρουν περισσότερα σχετικά με κάποιες βασικές πληροφορίες! 

Εχω 2 μικρά παιδιά οπότε γενικά τα βγάζω αρκετές φωτογραφίες στις εξόδους που κάνουμε, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω τι θα προτείνατε για να ξεκινήσω και να μπώ στον χώρο της φωτογραφίας; Σκέφτηκα για αρχή να διαβάσω το user manual της φωτογραφικής ώστε να μην την έχω μόνιμα στο "auto", και μετά σε δεύτερο χρόνο να πειραματιστώ και με κάποιον άλλο φακό εκτός απο αυτόν που έχει. 

Επίσης μια άλλη απορία που έχω είναι σχετικά με την επεξεργασία φωτογραφίας. Η διαδικασία είναι περνάτες τις φώτο που βγάζετε απο την μηχανή στον υπολογιστή, χρησιμοποιείτε κάποιο software και κάνετε optimize τις φωτογραφίες; Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποείτε; 


Για τα βασικά της έκθεσης, δες αυτό το βιντεο που τα αναφέρει επιγραμματικά. Ακόμη και η επιφανειακή ανάλυση θα σε βοηθήσει να αντιληφθείς κάποια πράγματα
Για βαθύτερη ανάλυση σε κάθε μια απο αυτές τις επιγραμματικές αναφορές (διάφραγμα/κλείστρο/iso κλπ) περίμενε τα επόμενα βίντεο του καναλιού

Για το τι σημαίνουν όλα αυτά που γράφουν πάνω οι φακοί και τι φακό πιθανόν να θέλεις να αγοράσεις, δες αυτό το βίντεο
 

Έχει και άλλα βίντεο το κανάλι (shameless Plug)😆
Ρίξε μια ματιά, όλο και κάτι χρήσιμο θα βρεις σαν νεοεισερχόμενος στον χώρο

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...