Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 16 Pro θα αποκτήσει τηλεφακό με 5x οπτικό zoom


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, Sugizo είπε

Δυστυχώς η ευτυχώς, τα Galaxy (πλέον) πέρα από την μέτρια μπαταρία που τα φτύνει μετά από 2 χρονια, σε όλα τα υπόλοιπα δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα.

Αν εφαρμοσεις τον κανονα 15-85% και με τις σωστες ρυθμισεις συστηματος δεν εχεις προβλημα για 3-4 χρονια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που κρατάω είναι οτι πάλι θα μεγαλώσουν τις οθόνες, οπότε τα κινητά θα γίνουν ακόμα περισσότερο γκουμούτσια. 

Δώστε MINI στο λαό!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, sved είπε

Φίλε μου, δεν δίνει καλύτερο hardware, μην λες πράγματα που δεν ισχύουν. Έχεις γράψει 5 μηνύματα και τα μισά δεν ισχύουν από αυτά που λες.

Πάμε να κάνουμε λίγο μάθημα για το πως κατασκευάζει ένα εργοστάσιο ενα προϊόν.

Υπάρχουν πελάτες πχ η apple, οι οποία για τις οθόνες τους έχουν κάποιες απαιτήσεις, τις οποίες το δικό της τμήμα RnD κτλ έχει δημιουργήσει σαν στάνταρτ για το εκάστοτε μοντέλο της σειράς.

Τοτε, αυτά τα χαρακτηριστικά τα δινει στον κατασκευαστή(samsung) που έχει την τεχνογνωσία και τα μέσα να τα εφαρμόσει, καθώς επίσης και το quality control που απαιτεί η ιδια apple.

Έτσι γίνεται πλέον σχεδον παντού στην βιομηχανια, σε αμάξια μηχανές κτλ.

Δεν είναι παζάρι να κατασκευάζει η samsung από πριν διάφορες οθόνες, να τις βγάζει στο πάγκο και να πηγαίνει η όποια εταιρία σαν σε λαϊκή και να διαλέγει.

Στα λόγια μου έρχεσαι, απλά σε πείραξαν οι δικές μου λέξεις και προτίμησες να τις διατυπώσεις αλλιώς! 😛 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kinitos είπε

Τελικά αισθητήρα από samsung οπως έλεγε εδώ στο ινσομνια πριν λίγες μέρες η σονυ που λέτε τώρα?

Να μαζέψω λεφτά η οχι ?

Α και στο 13 14 15 τι αισθητήρα είχαν?

Απ οσο γνωριζω Sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ένα ακόμη θέμα με τίτλο iphone..... έρχονται οι γνωστοί androidακηδες να μας πουν πόσο γ@μ@τ@ είναι τα s23-24 series  κινητά τους.

 

Τα πλακάκια σας και σε άλλη παραλία κύριοι......🤪

Επεξ/σία από giorgosaero
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως ως κάτοχος του S24 Ultra και με εμπειρία στη φωτογραφία γενικότερα, ένα έχω να πω: Η Samsung είναι άσχετη από φωτογραφία, σε αντίθεση με την Apple που ξέρει τι κάνει, το γνωρίζει καλά το αντικείμενο.

Βέβαια το να προσθέσει φακό 5Χ είναι κάπως άχρηστος από φωτογραφικής απόψεως, κάτι που πάει και λίγο κόντρα στο παραπάνω που είπα 😝. Αν είχε 3Χ θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο. Δεν ξέρω γιατί οι κατασκευαστές εστιάζουν σε τέτοιους τηλεφακούς λες και χρειαζόμαστε κυάλια αντί φωτογραφική κάμερα. Με 5Χ δεν πας πουθενά.

Επεξ/σία από test1010101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Dinos1973 said:

IPHONE 12 pro max, γιατι να αλλαξω; πραγματικα!

Ε ο μόνος λόγος είναι η γρηγορότερη ανανέωση της οθόνης στα επόμενα μοντέλα, γιαυτό μόνο ίσως θα άξιζε, αν και αν δεν το έχεις βιώσει δεν γνωρίζεις την διαφορά οπότε 🤷‍♂️😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Η Apple ας αφήσει τα κόλπα μάρκετινγκ με τους τηλεφακούς και ας τα πιάσει αφού διορθώσει κάποιες από τις ανόητες επιλογές της καλύτερα.

Όταν ανοίγεις την κάμερα και βγάζεις μια φωτογραφία βλέπεις το πράσινο κάδρο.

Όταν όμως επιλέγεις να βγάλεις βίντεο το κινητό για κάποιο λόγο ΚΡΟΠΆΡΕΙ τρομερά από τα πλάγια (πορτοκαλί) ώστε να προκύψει ένα εξαιρετικά μακρόστενο και άβολο κάδρο που δεν είναι χρήσιμο για τίποτα, και δεν χωράει στο πλάνο ποτέ αυτό που θέλεις, και αναγκάζεσαι να κάνεις βήματα πίσω. Και σαν να μην έφτανε αυτό κροπάρει λίγο και από την άλλη διάσταση κιόλας, έτσι χωρίς λόγο.

istockphoto-1396454958-612x612.jpg.c7478327a1af8b18b8c538eeb9e37fe4.jpg

Πέρα από ότι το κάδρο που προκύπτει είναι τρομερά άβολο, πέφτει και η ποιότητα της εικόνας αφού εκμεταλλεύεται μικρότερο μέρος του αισθητήρα.

Για να είμαι δίκαιος αυτό δεν είναι θέμα της Apple αλλά και άλλων κατασκευαστών μιας που το κάδρο αναλογιών τηλεκοντρόλ το έχουν κάνει μόδα για κάποιο λόγο. Μια εταιρεία όμως που έχει τον ελάχιστο σεβασμό στους καταναλωτές της θα έπρεπε να δίνει την επιλογή με κάποια έστω κρυφή ρύθμιση

 

Τι γκρίνια...

Έχεις ψάξει να βρεις στο App Store κάποιο app; MoviePro, ProMovie Recorder π.χ.; Σε αποτρέπουν τα 3-10-20 ευρώ;  Για τζάμπα 4:3 video (ή όποιο aspect ratio έχεις στο απλό photo mode) κράτα πατημένο το shutter button και μετά σύρε το δεξιά (δεν είναι 4Κ το βίντεο έτσι όμως)

Τα "χωρίς λόγο" και περί stabilization τα είπανε κι άλλοι. Το κάδρο δεν είναι μόδα για "κάποιο λόγο", οι τηλεοράσεις είναι 16:9 και βεβαίως ο περισσότερος και δη νέος κόσμος τραβά vertical video τα οποία καταναλώνονται πάλι σε κινητά. To default camera app δεν είναι Pro να έχει απεριόριστες επιλογές, και ούτε είναι λογικό να περιμένεις από την Apple να υλοποιεί τα πάντα, αλλιώς δεν θα είχε νόημα το App Store.

Τα θεωρείτε αυτονόητα αυτά που κάνουν οι κάμερες των κινητών πλέον. Παλιότερα θυμάμαι βίντεο από dslr χωρίς τρίποδο και άπλετο φως απλά δεν βλεπότανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Αν εφαρμοσεις τον κανονα 15-85% και με τις σωστες ρυθμισεις συστηματος δεν εχεις προβλημα για 3-4 χρονια.

Επιπλεον με κανενα 25αρι εντος της 2ετους εγγυησησης αλλαζεις μπαταρια στη Σαμσουνγκ. Σιγα τα λεφτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Επιπλεον με κανενα 25αρι εντος της 2ετους εγγυησησης αλλαζεις μπαταρια στη Σαμσουνγκ. Σιγα τα λεφτα. 

Και το 80αρι εκτος εγγυησης παλι λιγα ειναι, οταν υπαρχει ομως η λυση που περιεγραψα για τον μεσο χρηστη γιατι να μην την εφαρμοζεις.

Μπορω να καταλαβω και καποιον που κανει βαρια χρηση και θελει το 0-100% και του ευχομαι το μονο προβλημα του να ειναι η μπαταρια.:)

Αν δεν κανω λαθος η μπαταρια εχει 1 χρονο εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, test1010101 είπε

 


Βέβαια το να προσθέσει φακό 5Χ είναι κάπως άχρηστος από φωτογραφικής απόψεως, κάτι που πάει και λίγο κόντρα στο παραπάνω που είπα 😝. Αν είχε 3Χ θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο. Δεν ξέρω γιατί οι κατασκευαστές εστιάζουν σε τέτοιους τηλεφακούς λες και χρειαζόμαστε κυάλια αντί φωτογραφική κάμερα. Με 5Χ δεν πας πουθενά.

Αυτό είναι σχετικό και εξαρτάται από το θέμα - είδος φωτογραφίας που ασχολείται ο καθένας.

Ακόμη και ο f/4-5.6 112-480mm και τα σχεδόν 700gr του, που κουβαλάω π.χ. στα ταξίδια μου ή σε σπορ, έχει φανεί λίγος σε κάποιες περιπτώσεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, J0hn82 είπε

Αυτό είναι σχετικό και εξαρτάται από το θέμα - είδος φωτογραφίας που ασχολείται ο καθένας.

Ακόμη και ο f/4-5.6 112-480mm και τα σχεδόν 700gr του, που κουβαλάω π.χ. στα ταξίδια μου ή σε σπορ, έχει φανεί λίγος σε κάποιες περιπτώσεις…

Θυμήσου πως από λευκό χαρτί ξεκινάς να καλύψεις τα πιο βασικά πρώτα. Που είναι το standard 24-70. Στο iPhone έχεις 24-35 και έπειτα πας στο 120 που είναι κάτι πολύ πιο ειδικό που ελάχιστοι ξέρουν να χρησιμοποιήσουν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...