Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 16 Pro θα αποκτήσει τηλεφακό με 5x οπτικό zoom


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
17 λεπτά πριν, Sugizo είπε

Να πούμε και του στραβού το δίκιο, το 13 pro και 15 που έχω τώρα, ουκ ολίγες φορες έχει πετάξει μήνυμα "Charging On Hold. Charging will resume when [device] returns to normal temperature."

Το καλο είναι ότι δεν κάνει shut-down όπως στο Android 😛

Γιατί πρέπει να το θεωρούμε αρνητικό αυτό τη στιγμή που όλες οι σοβαρές συσκευές το κάνουν αν ξεπεράσουν τα όρια της θερμοκρασίας; Αν το αφήσεις σε βάση μέσα στο αυτοκίνητο με τον ήλιο να το βαράει απευθείας και χωρίς κλιματισμό, τι θα έπρεπε να κάνει η συσκευή; 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, ea6gka said:

Για το χειμώνα έχω ένα s20 με τον exynos 990 ταχύθερμαντη, αλλά και πάλι φτηνότερα μου βγαίνει δεν έδωσα 1600 ευρώ . Αλλά έτσι είναι τα μήλα , αν τους πεις ότι φταίει το design και ο επεξεργαστής θα σου πούνε climate change is to blame , for real !

Σύντροφε s20fe εδώ, πάμε ακόμα δυνατά 4ο χρόνο 😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ναι, δεν στέλνει 3gp videos μέσω Bluetooth! 

Πες μας οτι δεν θες να προσβάλουν τα iphone χωρις να μας το πεις. 

Περα απο την στανταρ "μαχη" των fan 
Τον ιανουαριο χαλασε το s21u και ημουν αναμεσα στο 15pro max και στο s24u θα πηγαινα για αλλαγη στο iphone αλλα λογο του οτι εχω καλομαθει τα samsung δεν το εκανα. Ισως το κανω στο επομενο... 

Με κρατησαν πισω καποια πραγματα που δεν εχουν τα iphone. πχ. μια ενταση για ολα, 100επαφες στην τελευταιες κλησεις, κατι αντανακλάσεις στην καμερα στο βιντεο. ηταν και κατι αλλα αν και δεν τα θυμαμαι τωρα. 

Οχι οτι το s24u ηταν καλυτερη επιλογη. απο θεμα λειτουργικου ειναι μια χαρα. Αλλα ζεστενετε, κατεβαζει φωτεινότητα αν ζεσταθει αρκετα και διαφορα αλλα. 

Δε νομιζω να υπαρχει κινητό που να τα εχει ολα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Πες μας οτι δεν θες να προσβάλουν τα iphone χωρις να μας το πεις. 

Περα απο την στανταρ "μαχη" των fan 
Τον ιανουαριο χαλασε το s21u και ημουν αναμεσα στο 15pro max και στο s24u θα πηγαινα για αλλαγη στο iphone αλλα λογο του οτι εχω καλομαθει τα samsung δεν το εκανα. Ισως το κανω στο επομενο... 

Με κρατησαν πισω καποια πραγματα που δεν εχουν τα iphone. πχ. μια ενταση για ολα, 100επαφες στην τελευταιες κλησεις, κατι αντανακλάσεις στην καμερα στο βιντεο. ηταν και κατι αλλα αν και δεν τα θυμαμαι τωρα. 

Οχι οτι το s24u ηταν καλυτερη επιλογη. απο θεμα λειτουργικου ειναι μια χαρα. Αλλα ζεστενετε, κατεβαζει φωτεινότητα αν ζεσταθει αρκετα και διαφορα αλλα. 

Δε νομιζω να υπαρχει κινητό που να τα εχει ολα.

Αν πιστεύεις πως δεν έχω παράπονα από τις apple συσκευές μου μάλλον δεν με ξέρεις τόσο καλά!
 

Η επιλογή των συσκευών που χρησιμοποιώ καθημερινά, έχει να κάνει με τη ζυγαριά που έχει στη μια πλευρά τα παράπονα και στην άλλη τα θετικά και την ευχαρίστηση που μου προσφέρουν. Αν έχουμε θετικό πρόσημο, δεν υπάρχει δίλλημα. :) Αν οι συσκευές της apple σταματήσουν να μου προσφέρουν θετικό πρόσημο (ή δεν θα μπορώ να τις αγοράσω), να είσαι σίγουρος πως θα τις εγκαταλείψω  σε χρόνο d t. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Apple ας αφήσει τα κόλπα μάρκετινγκ με τους τηλεφακούς και ας τα πιάσει αφού διορθώσει κάποιες από τις ανόητες επιλογές της καλύτερα.

Όταν ανοίγεις την κάμερα και βγάζεις μια φωτογραφία βλέπεις το πράσινο κάδρο.

Όταν όμως επιλέγεις να βγάλεις βίντεο το κινητό για κάποιο λόγο ΚΡΟΠΆΡΕΙ τρομερά από τα πλάγια (πορτοκαλί) ώστε να προκύψει ένα εξαιρετικά μακρόστενο και άβολο κάδρο που δεν είναι χρήσιμο για τίποτα, και δεν χωράει στο πλάνο ποτέ αυτό που θέλεις, και αναγκάζεσαι να κάνεις βήματα πίσω. Και σαν να μην έφτανε αυτό κροπάρει λίγο και από την άλλη διάσταση κιόλας, έτσι χωρίς λόγο.

istockphoto-1396454958-612x612.jpg.c7478327a1af8b18b8c538eeb9e37fe4.jpg

Πέρα από ότι το κάδρο που προκύπτει είναι τρομερά άβολο, πέφτει και η ποιότητα της εικόνας αφού εκμεταλλεύεται μικρότερο μέρος του αισθητήρα.

Για να είμαι δίκαιος αυτό δεν είναι θέμα της Apple αλλά και άλλων κατασκευαστών μιας που το κάδρο αναλογιών τηλεκοντρόλ το έχουν κάνει μόδα για κάποιο λόγο. Μια εταιρεία όμως που έχει τον ελάχιστο σεβασμό στους καταναλωτές της θα έπρεπε να δίνει την επιλογή με κάποια έστω κρυφή ρύθμιση

 

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
52 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Η Apple ας αφήσει τα κόλπα μάρκετινγκ με τους τηλεφακούς και ας τα πιάσει αφού διορθώσει κάποιες από τις ανόητες επιλογές της καλύτερα.

Όταν ανοίγεις την κάμερα και βγάζεις μια φωτογραφία βλέπεις το πράσινο κάδρο.

Όταν όμως επιλέγεις να βγάλεις βίντεο το κινητό για κάποιο λόγο ΚΡΟΠΆΡΕΙ τρομερά από τα πλάγια (πορτοκαλί) ώστε να προκύψει ένα εξαιρετικά μακρόστενο και άβολο κάδρο που δεν είναι χρήσιμο για τίποτα, και δεν χωράει στο πλάνο ποτέ αυτό που θέλεις, και αναγκάζεσαι να κάνεις βήματα πίσω. Και σαν να μην έφτανε αυτό κροπάρει λίγο και από την άλλη διάσταση κιόλας, έτσι χωρίς λόγο.

istockphoto-1396454958-612x612.jpg.c7478327a1af8b18b8c538eeb9e37fe4.jpg

Πέρα από ότι το κάδρο που προκύπτει είναι τρομερά άβολο, πέφτει και η ποιότητα της εικόνας αφού εκμεταλλεύεται μικρότερο μέρος του αισθητήρα.

Για να είμαι δίκαιος αυτό δεν είναι θέμα της Apple αλλά και άλλων κατασκευαστών μιας που το κάδρο αναλογιών τηλεκοντρόλ το έχουν κάνει μόδα για κάποιο λόγο. Μια εταιρεία όμως που έχει τον ελάχιστο σεβασμό στους καταναλωτές της θα έπρεπε να δίνει την επιλογή με κάποια έστω κρυφή ρύθμιση

 

Έχω την εντύπωση πως αυτό γίνεται για τις λειτουργίες σταθεροποίησης όταν τραβάς βίντεο. Έχεις όμως κάποιες επιλογές να το διορθώσεις παίζοντας με τους διαφορετικούς φακούς και με τη ρύθμιση του zoom, χωρίς να αλλοιώσεις σημαντικά την ποιότητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ea6gka είπε

Ένα s23 ultra έκαψε την μητρική του από τα γέλια διαβάζοντας την είδηση αυτή 

Και ένα S 24 ultra αυτοκτόνησε γιατί νομιζε πως το αδερφάκι του την έκαψε εξαιτίας του …

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακατανόητο για εμένα γιατί τα κινητά των 1000+ ευρώ ενδιαφέρουν τόσο πολύ τον κόσμο.

Επίσης ακατανόητα όλα αυτά που γράφονται για Android vs iOS, αφού ούτε με το ένα μπορείς να δουλέψεις ούτε με το άλλο. Έχω κάτι πελάτες που μου στέλνουν documents από κινητό, τους τα γυρίζω πίσω, σιγά μην διορθώνω τα λάθη ανά γραμμή που έχουν.

Για να γράψω αυτό το μήνυμα (swipe typing) πρέπει να μου πήρε τον διπλάσιο χρόνο σε σχέση με το να το έγραφα στο PC, ή φταίει το ότι έχω Android;

Σχετικά με το θέμα, αν κατάλαβα σωστά οι φακοί θα είναι τηλεσκοπικοί, δηλαδή με κινούμενα μηχανικά μέρη, θα σου πέφτει και θα κλαις 1000 ευρώ, θα το πληρώσεις χρυσό για να είναι ελαφρύ και λεπτό και από το φόβο μην χαλάσει θα το κάνεις διπλό με τις θήκες που θα προσφέρουν ασφάλεια στους φακούς..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Έχω την εντύπωση πως αυτό γίνεται για τις λειτουργίες σταθεροποίησης όταν τραβάς βίντεο. Έχεις όμως κάποιες επιλογές να το διορθώσεις παίζοντας με τους διαφορετικούς φακούς και με τη ρύθμιση του zoom, χωρίς να αλλοιώσεις σημαντικά την ποιότητα. 

Σωστά, το cropping είναι απαραίτητο για το stabilization από τη στιγμή που δεν μπορεί να γίνει με μετακίνηση του αισθητήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Έχω την εντύπωση πως αυτό γίνεται για τις λειτουργίες σταθεροποίησης όταν τραβάς βίντεο. Έχεις όμως κάποιες επιλογές να το διορθώσεις παίζοντας με τους διαφορετικούς φακούς και με τη ρύθμιση του zoom, χωρίς να αλλοιώσεις σημαντικά την ποιότητα. 

15 λεπτά πριν, J0hn82 είπε

Σωστά, το cropping είναι απαραίτητο για το stabilization από τη στιγμή που δεν μπορεί να γίνει με μετακίνηση του αισθητήρα.

Η ψηφιακή σταθεροποίηση του βίντεο είναι πολύ χρήσιμη αλλά αυτό εξηγεί μόνο το πάνω κάτω κροπάρισμα της εικόνας που έχω βάλει(θα μπορούσε να υπάρχει και εκεί μια επιλογή βέβαια). Το αριστερά δεξιά που είναι και το σημαντικότερο δεν έχει σχέση.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

 

Επίσης ακατανόητα όλα αυτά που γράφονται για Android vs iOS, αφού ούτε με το ένα μπορείς να δουλέψεις ούτε με το άλλο. Έχω κάτι πελάτες που μου στέλνουν documents από κινητό, τους τα γυρίζω πίσω, σιγά μην διορθώνω τα λάθη ανά γραμμή που έχουν.

 

Σε ανθρωπους που σε πληρωνουνε (ειπες για πελατες), τους λες <<παρε πισω την δουλεια δεν την θελω επειδη δεν ξερεις ορθογραφια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Η ψηφιακή σταθεροποίηση του βίντεο είναι πολύ χρήσιμη αλλά αυτό εξηγεί μόνο το πάνω κάτω κροπάρισμα της εικόνας που έχω βάλει(θα μπορούσε να υπάρχει και εκεί μια επιλογή βέβαια). Το αριστερά δεξιά που είναι και το σημαντικότερο δεν έχει σχέση.

Είναι 4•axis, σε όλους τους άξονες. Στα support documents αναφέρει επίσης ότι κάνει ένα ελαφρό zoom μόλις ενεργοποιήσεις το enhanced stabilization. Αν έχεις εμπειρία από  DSLR, πραγματικούς φακούς, καμία σχέση…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, J0hn82 είπε

Είναι 4•axis, σε όλους τους άξονες. Στα support documents αναφέρει επίσης ότι κάνει ένα ελαφρό zoom μόλις ενεργοποιήσεις το enhanced stabilization. Αν έχεις εμπειρία από  DSLR, πραγματικούς φακούς, καμία σχέση…

Εννοώ ότι το κροπάρισμα που κάνει αριστερά δεξιά δεν είναι λόγω σταθεροποίησης γιατί εκεί θα αρκούσε να είναι πολύ μικρό το κόψιμο. Τόσο μεγάλο που είναι το κάνουν για να είναι πολύ μακρόστενο λόγω μόδας και κινητών.

Αυτό το enhanced stabilization δεν το έχω δει ποτέ, δεν μου βγάζει κάτι στις ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...