Προς το περιεχόμενο

Νέα τηλεόραση για το σαλόνι μου


slobou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα σε όλους. Κάτοχος της 65άρας Oled B7 εδώ και 6 χρόνια , πλέον η τηλεόραση έχει σοβαρά προβλήματα λειτουργίας οπότε πάμε για νέα. Δυστυχώς το budget μου δεν μου επιτρέπει όπως παλιά να πάω σε αντίστοιχη οπότε τα κριτήριά μου είναι τα εξής:

Χρηματικά μπορώ να ανέβω μέχρι τα 850 ευρώ max. Δεν μπορώ να πάω σε 75'' λόγω WAF (😄 ) - πέρα απο την πλάκα όντως αντικειμενικά επειδή θα μπει σε τοίχο υπάρχει ένας περιορισμος χώρου - αλλά μπορώ να πάω στις 70''.

Στις 70'' λοιπόν έχω ξεχωρίσει αυτή https://uk.hisense.com/products/tv/uhd-tv/TV-SET-70A6KTUK-HSN/p/000000000020011779

H χρήση της θα είναι 50% ταινίες 30% αθλητικά 20% PS5.

Έχετε καποια αντίστοιχη πρόταση σε αυτές τις ίντσες και χρήματα?
Επίσης ήθελα να ρωτήσω , ίσως φανεί χαζό, η τηλεόραση αυτή δεν υποστηρίζει Dolby Atmos. Όμως εγώ έχω μια ηχόμπαρα Harman Kardon με upfiring ηχεία για Atmos. Φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τηλεορασεις συγκεκριμενο μοντελο δεν εχω να σου προτεινω αλλα μονο μαρκα, θα σου προτεινα να κοιταξεις προς Σονυ, κατα την ταπεινη μου αποψη τουλαχιστον μια κλαση πανω απ ολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/07/2024 at 18:16, slobou said:

Kαλησπέρα σε όλους. Κάτοχος της 65άρας Oled B7 εδώ και 6 χρόνια , πλέον η τηλεόραση έχει σοβαρά προβλήματα λειτουργίας οπότε πάμε για νέα. Δυστυχώς το budget μου δεν μου επιτρέπει όπως παλιά να πάω σε αντίστοιχη οπότε τα κριτήριά μου είναι τα εξής:

Χρηματικά μπορώ να ανέβω μέχρι τα 850 ευρώ max. Δεν μπορώ να πάω σε 75'' λόγω WAF (😄 ) - πέρα απο την πλάκα όντως αντικειμενικά επειδή θα μπει σε τοίχο υπάρχει ένας περιορισμος χώρου - αλλά μπορώ να πάω στις 70''.

Στις 70'' λοιπόν έχω ξεχωρίσει αυτή https://uk.hisense.com/products/tv/uhd-tv/TV-SET-70A6KTUK-HSN/p/000000000020011779

H χρήση της θα είναι 50% ταινίες 30% αθλητικά 20% PS5.

Έχετε καποια αντίστοιχη πρόταση σε αυτές τις ίντσες και χρήματα?
Επίσης ήθελα να ρωτήσω , ίσως φανεί χαζό, η τηλεόραση αυτή δεν υποστηρίζει Dolby Atmos. Όμως εγώ έχω μια ηχόμπαρα Harman Kardon με upfiring ηχεία για Atmos. Φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα ετσι?

άσε την τηλεόραση και πήγαινε σε Projector. Μετά δεν θα ξαναπάς ποτέ σε τηλεόραση.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο δεν ειναι και κανονας, εγω π.χ. μετα απο εικοσι χρονια και τρια προβολια το γυρισα σε τηλεοραση και δεν υπαρχει περιπτωση επιστροφης σε προβολι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/7/2024 στις 12:44 ΜΜ, spooker είπε

άσε την τηλεόραση και πήγαινε σε Projector. Μετά δεν θα ξαναπάς ποτέ σε τηλεόραση.
 

Είχα δύο JVC προτζέκτορες προ δεκαετίας και καλούς και ακριβούς μάλιστα. (X3 και Χ500). Ξέρω πως είναι η αίσθηση και το χάρηκα πολύ. Τώρα πλέον όμως και χωροταξικά  και λόγω οικογένειας τρόπος χρήσης αλλά δεν μου κάνει και ιδιαίτερη αίσθηση να παώ πάλι  προς τα εκεί .

Επεξ/σία από slobou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, slobou said:

Είχα δύο JVC προτζέκτορες προ δεκαετίας και καλούς και ακριβούς μάλιστα. (X3 και Χ500). Ξέρω πως είναι η αίσθηση και το χάρηκα πολύ. Τώρα πλέον όμως και χωροταξικά  και λόγω οικογένειας τρόπος χρήσης αλλά δεν μου κάνει και ιδιαίτερη αίσθηση να παώ πάλι  προς τα εκεί .

πλέον κυκλοφορούν σε normal τιμές short throw projectors οπότε είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα.
Θα ήθελα να μας πεις ποια προβλήματα βλέπεις. Είναι καθαρά θέμα τοποθέτησης και χώρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει σημερα συγκριση ποιοτητας εικονας μεταξυ μιας καλης τιβι και ενος προτζεκτορα ?

(εχω εναν αρκετα παλιο BENQ και μια καινουρια τιβι TCL805)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, adi32 said:

Υπαρχει σημερα συγκριση ποιοτητας εικονας μεταξυ μιας καλης τιβι και ενος προτζεκτορα ?

(εχω εναν αρκετα παλιο BENQ και μια καινουρια τιβι TCL805)

 

Σύγκριση με OLED όχι ακριβώς. Δυστυχώς το μαύρο της OLED δεν υπάρχει σε προβολέα.
Οι πολύ καλοί σε contrast & black levels JVC όμως ας πούμε πλησιάζουν, και σε συνδυασμό με το ότι μπορείς να πάρεις σημαντικά μεγαλύτερο κάδρο από αυτό μιας 83αρας OLED, τότε λες πως και υπερτερούνε.

Καλή η OLED, καλή και η mini & micro LED, αλλά όταν βλέπεις σε calibrated JVC στις 140"... δεν μπορείς να πας σε 83αρα TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά.

Απλά είναι για ειδικές καταστάσεις συμπληρωματικά της τιβι . Θες μεγάλο χώρο θες σκοτάδι κλπ. Στην ουσία είναι για να δεις που και που μια ταινία ή ένα αγώνα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, adi32 said:

Σωστά.

Απλά είναι για ειδικές καταστάσεις συμπληρωματικά της τιβι . Θες μεγάλο χώρο θες σκοτάδι κλπ. Στην ουσία είναι για να δεις που και που μια ταινία ή ένα αγώνα 

Για αγώνα, και θέαση ημέρα, ή με φώτα ανοιχτά, υπάρχει πολύ καλή λύση και για τέρμα φώτα πλέον. Απλά ή θα πάρεις προβολέα που σκοτώνει στο σκοτάδι, ή προβολέα που παίζει σούπερ σε ημέρα/φώτα. Και τα 2 μαζί δύσκολα έως αδύνατο να συνδυαστούν.

Για αγώνες η πιο λογική λύση είναι UST (Ultra Short Throw) με triple laser, και οθόνη ALR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, HardwareZone είπε

Για αγώνα, και θέαση ημέρα, ή με φώτα ανοιχτά, υπάρχει πολύ καλή λύση και για τέρμα φώτα πλέον. Απλά ή θα πάρεις προβολέα που σκοτώνει στο σκοτάδι, ή προβολέα που παίζει σούπερ σε ημέρα/φώτα. Και τα 2 μαζί δύσκολα έως αδύνατο να συνδυαστούν.

Για αγώνες η πιο λογική λύση είναι UST (Ultra Short Throw) με triple laser, και οθόνη ALR.

τι τιμες παιζουν σε αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...