Προς το περιεχόμενο

Νέο AI εργαλείο από το YouTube, αφαιρεί μουσική με πνευματικά δικαιώματα από τα βίντεό σας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/7/2024 στις 11:48 ΠΜ, DaDi είπε

Γέλα... Εμείς που αγοράζαμε κασέτες και στην συνέχεια cd και τα λοιώναμε στην κυριολεξία παίζοντας τα δεν τα βαριόμασταν... Και ναι, έχω καμμιά 30αρια cd σε mp3 στο κινητό μου και τα ακούω και δεν τα βαριέμαι... Όπως και πολλοί άλλοι πιστεύω

Γι αυτό, μπαίνουμε στο yt για να εντοπίζουμε μπάντες που μας αρέσουν και στην συνέχεια κατεβάζουμε δισκογραφία απο torrents 😛

Μα το θέμα είναι ότι άμα σε πιάσει νοσταλγία, τα τραγούδια είναι ελεύθερα στο internet, δεν είναι όπως οι ταινίες που πρέπει να έχεις συνδρομή κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, pirmen56 said:

Αρκετά δύσκολο να καταλάβει κανείς διαφορά ανάμεσα σε CD/FLAC και 196Kbps mp3(σχεδόν απίθανο με opus 160Kbps), παραγμένο από το πρωτότυπο με το καλύτερο δυνατό encoding. Ακόμα και σε ποιοτικό ηχοσύστημα. Πάντα ABX blind test.

https://wiki.hydrogenaud.io/index.php?title=Opus

Η ηχητική υποβάθμιση(κάποια θαμπάδα ή κόκκος και κομμένα δυναμικά) στο youtube σίγουρα δεν οφείλεται στο encoding και ενδεχομένως να γίνεται εσκεμμένα. Κάνει μπαμ σε σύγκριση με vimeo και άλλες πλατφόρμες. Δεν μιλάμε για κάποια  encoding artifacts. Πάντως με reference σύστημα ακόμα και το youtube είναι ευχάριστο σε χροιά.

πραγματι μπορει να γινεται επιτηδες ακομα και για θεμα μεγεθους ή για να μην τα κατεβασεις κτλ. δεν το εχω ψαξει σε αλλες πλατφορμες.απλα οπως ειπες με απλα συστηματα και σε κινητα κτλ η διαφορα ειναι αμελητεα οποτε μικρο το κακο. εδω πας στο γυμναστηριο εχεις τα ακουστικα και αποπισω ακομα και με anc ακους την μουσικη του γυμναστηριου

22 hours ago, Diavolos666 said:

Ναι και ειδικά όταν ακούς ένα τραγούδι που ξέρεις απέξω τα λόγια αλλά είχες ξεχάσει την ύπαρξή του το πιο ωραίο συναίσθημα.

Μέχρι και στο κανάλι της Eurovision στο live24 έχω βρει κοματάρες που δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν αλλά και σε άλλα πολλά κανάλια.

εδω λογο οτι ειναι καμποσα τα τραγουδια στο κινητο πολλες φορες μπορει ενα τραγουδι να εχω ξεχασει οτι το εχω μεχρι να το ξαναπετυχω καποια στιγμη και να το ακουσω.για αυτο θελω να κανω και μια μικρη εκκαθαριση ωστε να ειναι αρκετα λιγοτερα και να τα βρισκω πιο ευκολα.στο τελος βεβαια καταληγω να ακουω 30-40 τραγουδια Over and over.

 

 

On 08/07/2024 at 08:10, megapaixtaras said:

το θεμα μαλλον τελειωσε οποτε ας παιξουμε και λιγο κουλτουρα 😂.οκ,δεν ειναι ωραιο να γενικευουμε ,εχει καποια τραγουδια καλα,αλλα ειναι απειρως ελαχιστα.γιαυτο αν δεις πολλα νεα παιδια λογω γονιων ακουνε πιο παλια μουσικη ευτυχως χαρη στο youtube.και μπορουν να εκφρασουν τους προβληματισμους τους και απο την παλια γιατι υπηρχε και τοτε επανασταση,ειδικα τοτε.τωρα η επανασταση ειναι λιγο για το θεαθηναι,ψευτικη.

ισα-ισα τοτε η μουσικη εξεφραζε την κοινωνια γιατι η κοινωνια αλλαζε,ο κοσμος αλλαζε και τα κινηματα βοηθιοντουσαν και εκφραζονταν μεσα απο την μουσικη.οι πολεμοι,το απαρτχαιντ,η θατσερ στην αγγλια,το τειχος του βερολινου,η απειλη πυρηνικων μεταξυ ρωσιας - αμερικης κ.α. και γινοντουσαν τεραστιες συναυλιες γιαυτα,γεματες κοσμο .

γενικα οι 3 δεκαετιες ,60-70-80 ηταν γεματες κοινωνικα και παγκοσμια προβληματα.αντε και λιγο 90.μετα απλα ανακυκλωνεται οπως λες χωρις ομως γνησιοτητα.εγω δεν θεωρω αυτο το ειδος που ξερω ποιο λες σαν μουσικη.η μουσικη ειναι τεχνη και αυτο δεν ειναι.το κακο ειναι οτι τα παιδια ταυτιζονται μαυτην γιατι δεν υπαρχει πλεον αλλη εναλλακτικη,ειτε ποπ,ειτε ροκ,ειτε ηλεκτρονικη.θεωρω οτι ηταν αισιοδοξο το γεγονος οτι παραυτα γεμισε 2 φορες το σταδιο με τους coldplay που παρολο ακουω λιγο,περισοτερο τα πρωτα ιντυ που ειχαν βγαλει, θεωρω οτι ειναι καλη μουσικη και συγκροτημα με αισιοδοξα και καλα μυνηματα στους νεους.απλα εχουμε αλλαξει σαν ανθρωποι,κουραστηκαμε,γιναμε καταναλωτικοι,αλλαξαν οι καιροι .γενικα οτι γινετια πρωτη φορα ειναι γνησιο και καλο.και τοτε ειχαν πολλες πρωτες φορες.τωρα καμμια,ετσι αρχιζει και βγανει στον αφρο η αχρηστιλα.

Πολλα φταινε.ειναι σαν τα παιχνιδια. οταν ξεκινησα και εβλεπα γραφικα σε ega και Vga ελεγα πωωωωω τι ειναι αυτα.τοτε καθε αναβαθμιση ηταν και ενα ουαου.το ιδιο και με τις κονσολες.πλεον ολα εχουν φτασει σε πολυ μεγαλο επιπεδο και οι διαφορες δεν ειναι τοσο εντονες.οπως και στα κινητα .το ιδιο και με την μουσικη.τοσα ειδα τοσα τραγουδια οποτε δεν υπαρχει η πρωτη γνωριμια τοσο πολυ. ολα κανουν τον κυκλο τους και μετα γινονται πιο everyday.ακομα θυμαμαι που ακουγα μουσικη σε mp3 rio 600 της diamond με 32mbyte μνημη.εβαζα 10-12 τραγουδια συμπιεσμενα. 

 

436266096_1160184171684639_7171161859208193193_n.jpg.6471ef580f386ce28baf773f7f8f5d7c.jpg

σιγουρα εχουν αλλαξει και οι καιροι σιγουρα οσο μεγαλωνει καποιος αλλαζει και μουσικο γουστο.και εγω στα 20 μου μπορει να θεωρουσα τοπ το ταδε ειδος.τωρα στην ηλικια μου παλι μου αρεσει το ταδε ειδος αλλα δεν το θεωρω τοπ.εχω αλλα μουσικα ακουσματα που μου ταιριαζουν.

και επισης δεν παρεξηγω το τι ακουει ο καθενας για ενα λογο. ο καθενας ακουει μουσικη για διαφορετικο λογο.αλλος να χαλαρωσει αλλος να κοιμηθει αλλος να ξεδωσει.οποτε ας ακουει οτι τον γεμιζει αρκει να του αρεσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, poulinos είπε

πραγματι μπορει να γινεται επιτηδες ακομα και για θεμα μεγεθους ή για να μην τα κατεβασεις κτλ. δεν το εχω ψαξει σε αλλες πλατφορμες.απλα οπως ειπες με απλα συστηματα και σε κινητα κτλ η διαφορα ειναι αμελητεα οποτε μικρο το κακο. εδω πας στο γυμναστηριο εχεις τα ακουστικα και αποπισω ακομα και με anc ακους την μουσικη του γυμναστηριου

εδω λογο οτι ειναι καμποσα τα τραγουδια στο κινητο πολλες φορες μπορει ενα τραγουδι να εχω ξεχασει οτι το εχω μεχρι να το ξαναπετυχω καποια στιγμη και να το ακουσω.για αυτο θελω να κανω και μια μικρη εκκαθαριση ωστε να ειναι αρκετα λιγοτερα και να τα βρισκω πιο ευκολα.στο τελος βεβαια καταληγω να ακουω 30-40 τραγουδια Over and over.

 

 

Πολλα φταινε.ειναι σαν τα παιχνιδια. οταν ξεκινησα και εβλεπα γραφικα σε ega και Vga ελεγα πωωωωω τι ειναι αυτα.τοτε καθε αναβαθμιση ηταν και ενα ουαου.το ιδιο και με τις κονσολες.πλεον ολα εχουν φτασει σε πολυ μεγαλο επιπεδο και οι διαφορες δεν ειναι τοσο εντονες.οπως και στα κινητα .το ιδιο και με την μουσικη.τοσα ειδα τοσα τραγουδια οποτε δεν υπαρχει η πρωτη γνωριμια τοσο πολυ. ολα κανουν τον κυκλο τους και μετα γινονται πιο everyday.ακομα θυμαμαι που ακουγα μουσικη σε mp3 rio 600 της diamond με 32mbyte μνημη.εβαζα 10-12 τραγουδια συμπιεσμενα. 

 

436266096_1160184171684639_7171161859208193193_n.jpg.6471ef580f386ce28baf773f7f8f5d7c.jpg

σιγουρα εχουν αλλαξει και οι καιροι σιγουρα οσο μεγαλωνει καποιος αλλαζει και μουσικο γουστο.και εγω στα 20 μου μπορει να θεωρουσα τοπ το ταδε ειδος.τωρα στην ηλικια μου παλι μου αρεσει το ταδε ειδος αλλα δεν το θεωρω τοπ.εχω αλλα μουσικα ακουσματα που μου ταιριαζουν.

και επισης δεν παρεξηγω το τι ακουει ο καθενας για ενα λογο. ο καθενας ακουει μουσικη για διαφορετικο λογο.αλλος να χαλαρωσει αλλος να κοιμηθει αλλος να ξεδωσει.οποτε ας ακουει οτι τον γεμιζει αρκει να του αρεσει

εγω παντως ακουω τα ιδια που ακουγα πιο νεος και τα νεα που ετσι κιαλλιως ειναι ανακυκλωση των παλιων,δεν υπαρχει νεος ηχος αυτηντην στιγμη μαλλον εδω και χρονια,οποτε για εμενα ειναι φυσικο.θα ημουν ανοιχτος οπως ειμαι παντα να ακουσω κατι νεο,οπως εκανα με την ηλεκτρονικη μουσικη τιεστο,μαρτιν γκαριξ,inagine dragons κ.λ.π.

απλα με τα χρονια μπορει να ακουω πιο πολυ καποια που δεν τα ακουγα τοσο,οπως τα ελληνικα,παλι ομως τα παλια.φυσικα ο καθενας οπως την βρισκει.απλα ενα μονο ειδος δεν το θεωρω καν μουσικη,ξερεις ποιο και εκει οχι δεν μπορω να δεχθω οτι καποιον τον γεμιζει,γιατι η μουσικη και οι στιχοι ειναι πολιτισμος ακομα και αν μιλαει για επαναστασεις.σαυτο το ειδος .με εξαιρεσεις βεβαια ελαχιστες ,ακους μονο προστυχιες και βωμολοχιες,αυτο δεν ειναι πολιτισμος,ειναι subculture.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

θα ακουσω και τα παλια απλα λιγοτερο.αλλαξαν λιγο τα γουστα χωρις να σημαινει οτι δεν μου αρεσουν πλεον.απλα ταυτιστηκα με αλλα τραγουδια. απο εκει και περα οπως ειπα οτι θελει ο καθενας και για οποιον λογο θελει.αν θελει ο αλλος να ακουει τραπ ας ακουει αρκει να μην με ενοχλει αυτος και εγω εκεινον. σιγουρα ειναι θλιβερο οταν βλεπεις ατομα να ακουνε μουσικη που ειναι της μοδας και οχι επειδη τους αρεσει.και οχι μονο στην μουσικη αλλα παντου.

Quote

ξερεις ποιο και εκει οχι δεν μπορω να δεχθω οτι καποιον τον γεμιζει,γιατι η μουσικη και οι στιχοι ειναι πολιτισμος ακομα και αν μιλαει για επαναστασεις.σαυτο το ειδος .με εξαιρεσεις βεβαια ελαχιστες ,ακους μονο προστυχιες και βωμολοχιες,αυτο δεν ειναι πολιτισμος,ειναι subculture.

 

παλι δεν θα επρεπε να μας απασχολει αν τους γεμιζει ή οχι. οπως ειπαμε ο καθενας κανει οτι θελει αρκει να μην ενοχλει.θελουν προστυχιες ας τις ακουσουν και ας μην ειναι πολιτισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα αυτοματοποιημένα τραγούδια που υπάρχουν από εταιρείες, τα ελληνικά τουλάχιστον είναι γνήσιος ήχος δηλαδή το λιγότερο 256kbps, μέχρι όσο επιτρέπει ο αλγόριθμος. Εξαιρούνται πολλά της melodymaker που από την πηγή τους είναι τέρμα αλλοιωμένα και είναι σαν να μην πιάνουν ούτε 128kbps.

Από όσους ανεβάζουν, απλοί users που έχουν κανάλια, καποιοι δήθεν συλλέκτες που ανεβάζουν, απλά αλλοιώνουν την ποιότητα, δηλαδή κλείνουν τον ήχο με πολύ περισσότερο μπάσο και ανεβάζουν πολύ την ένταση με το mp3gain όπως επίσης αλλοιώνουν και το bitrate κλπ για να μην υπάρχουν τα κομμάτια στη σωστή ποιότητα. Έχω γνωρίσει τέτοιους και επειδή έχω κανάλι, μου είχαν ζητήσει να πειράζω και εγώ την ποιότητα αλλά θέλω να τα ανεβάζω σωστά.

Τα πιο παλιά τραγούδια που έχουν ανέβει σε 480p, 360p, 240p χάνουν πολύ περισσότερο.

Τελος, τα copyright strikes τα έχω δει μόνο σε videos από την ΕΡΤ η οποία, ανεβάζει σε σάιτ το αρχείο της σιγά σιγά και δεν θέλουν να υπάρχει στο YouTube τα παλιά videos δεκαετιών 80,90 από διάφορους.

Επεξ/σία από thebest201
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...