Προς το περιεχόμενο

Νέο AI εργαλείο από το YouTube, αφαιρεί μουσική με πνευματικά δικαιώματα από τα βίντεό σας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, oldnew said:

Εγω πιστεύω οτι στο αμαξι το 99% δεν χρειάζεται κατι καλύτερο απο mp3 εστω στα 300kbps, οτι ηχοσυστήμα και να έχεις. Με τους θορύβους της μηχανής, τον αέρα στα παράθυρα κλπ σιγά τη διαφορά ποιότητας που θα δεις. Και να δείς διαφορά δεν αξίζει τον κοπο. Στο σπίτι με σούπερ ηχεία, ισυχια κλπ αλλη ιστορία. Αλλα ειναι και θέμα αυτιού, δεν ακούμε όλοι το ίδιο. 

απολυτως σωστος.στο αμαξι,στο γυμναστηριο,στο τρεξιμο κτλ που κανεις και αλλα πραγματα και απλα θες και την μουσικουλα σου δεν θα κανει διαφορα αν θα ακουσω πχ 196kbps ή θα ακουσω flac.εχω θορυβους εχω την προσοχη μου αλλου. τωρα σπιτι οπως ειπες με την ησυχια σου κτλ εκει ναι υπαρχει διαφορα εφοσον εχεις και το αναλογο ηχοσυστημα

23 hours ago, atypicalcoder said:

Γελάω. Ποιο το νόημα να το κάνεις αυτό? να ήταν ταινία οκ αλλά τραγούδι? που. άμα το ακούσεις Χ φορές. το βαριέσαι μια ζωή.

μια προσθηκη επισης σε αυτο. ο καθενας ακουει μουσικη για διαφορετικους λογους. αλλος για να περασει η ωρα του αλλος για back ground noise αλλος για να κοιμηθει αλλος για να χτυπηθει ,να χορεψει και παει λεγοντας. αναλογως σε ποια κατηγορια ανηκει ο καθενας εχει και διαφορετικα θελω και στην ποιοτητα του ηχου αλλα και στο τι ακουει. προσωπικα δεν βαριεμαι ευκολα τραγουδια .σταματησα να ακουω τραγουδια πολλα χρονια μετα γιατι αλλαξε το στυλ μου της μουσικης οποτε καποια συγκροτηματα τα εβγαλα στην ακρη γιατι δεν με καλυπτουν.δεν τα βαρεθηκα απλα δεν με καλυπτουν πλεον στο μυαλο μου

On 06/07/2024 at 13:27, Diavolos666 said:

Ακριβώς το ίδιο κάνω κι εγώ, ψάχνω το τραγούδι σε HQ μορφή, το κατεβάζω και το έχω τοπικά.

Ούτε spotify χρησιμοποιώ, μερικές φορές ακούω ραδιοφωνικούς σταθμούς στο live24 γιατί από εκεί έχω γνωρίσει πολλά τραγούδια που δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν, και αρκετά μάλιστα πολύ παλιά, πριν καν γεννηθώ.

apo ραδιοφωνο και εγω εχω ακουσει καμποσα για πρωτη φορα και μετα τα κατεβασα.ευτυχως εχουμε και το shazam. spotify το ειχα δοκιμασει καποτε και δεν ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, poulinos είπε

απολυτως σωστος.στο αμαξι,στο γυμναστηριο,στο τρεξιμο κτλ που κανεις και αλλα πραγματα και απλα θες και την μουσικουλα σου δεν θα κανει διαφορα αν θα ακουσω πχ 196kbps ή θα ακουσω flac.εχω θορυβους εχω την προσοχη μου αλλου. τωρα σπιτι οπως ειπες με την ησυχια σου κτλ εκει ναι υπαρχει διαφορα εφοσον εχεις και το αναλογο ηχοσυστημα

μια προσθηκη επισης σε αυτο. ο καθενας ακουει μουσικη για διαφορετικους λογους. αλλος για να περασει η ωρα του αλλος για back ground noise αλλος για να κοιμηθει αλλος για να χτυπηθει ,να χορεψει και παει λεγοντας. αναλογως σε ποια κατηγορια ανηκει ο καθενας εχει και διαφορετικα θελω και στην ποιοτητα του ηχου αλλα και στο τι ακουει. προσωπικα δεν βαριεμαι ευκολα τραγουδια .σταματησα να ακουω τραγουδια πολλα χρονια μετα γιατι αλλαξε το στυλ μου της μουσικης οποτε καποια συγκροτηματα τα εβγαλα στην ακρη γιατι δεν με καλυπτουν.δεν τα βαρεθηκα απλα δεν με καλυπτουν πλεον στο μυαλο μου

apo ραδιοφωνο και εγω εχω ακουσει καμποσα για πρωτη φορα και μετα τα κατεβασα.ευτυχως εχουμε και το shazam. spotify το ειχα δοκιμασει καποτε και δεν ...

Ναι αλλά εγώ μιλάω για τραγούδια που είναι πολλά χρόνια πίσω. Πόσοι σήμερα ακούνε τραγούδια του 2010 πχ? για αυτό δεν βρίσκω νόημα στο να αποθηκεύεις τη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, atypicalcoder said:

Ναι αλλά εγώ μιλάω για τραγούδια που είναι πολλά χρόνια πίσω. Πόσοι σήμερα ακούνε τραγούδια του 2010 πχ? για αυτό δεν βρίσκω νόημα στο να αποθηκεύεις τη μουσική.

προσωπικα το κανω. υπαρχουν ατομα που θα ακουσουν μονο τα νεα Hit και καθε φορα θα ψαχνουν τα νεα κομματια που παιζουν και θα ακουνε μονο αυτα.εγω δεν μπορω να το κανω.ακουω τραγουδια τα οποια τα ακουγα και πριν απο 20 χρονια(προδιδω την ηλικια μου). η πολλά τραγούδια σημαίνουν κατι για μενα (συσχετίστηκαν με ενα γεγονος) οποτε οσα χρονια και αν περασαν συνεχιζω να τα ακουω. για αυτο και ανεφερα οτι εχει να κανει για ποιο λογο ακουει ο καθενας μουσικη.  επισης προσωπικα παλι δεν μπορω να ακουσω ενα τραγουδι απλα για να περασει η ωρα.πρεπει αυτο που θα ακουσω οπως αντιστοιχα και αυτα που θα κατεβασω να βαρανε κοκκινο αλλιως δεν εχει νοημα καν να τα κατεβασω.και για αυτο προσπαθω να εχω λιγα τραγουδια και ανα καιρους κανω ενα ξεσκαρτάρισμα. ειναι δηλαδη ατομα που λενε εχω 1 tb μουσικη. δεν παιζει αυτο. ή ακουω ατομα που λενε πχ μου αρεσουν οι metallica>και κατεβαζουν ολη την δισκογραφια.ουτε αυτο θα κανω.μονο τα τραγουδια που μου αρεσουν.

και για να γελασουμε καποια στιγμη ειχε βγει ενα τραγουδι το οποιο μου βαραγε κοκκινα.παιζει για κανα εξαμηνο κυριολεκτικα αυτο το τραγουδι να επαιζε στο Repeat συνεχεια.δεν ακουγα τιποτα αλλο παρα μονο αυτο. ειναι παραξενο κεφαλαιο η μουσικη για τον καθενα. οπως εγραψα ο καθενας εχει τους δικους του λογους που ακουει μουσικη .αν ηταν να ακουω γενικα μουσικη και τα top τραγουδια τοτε ναι το spotify θα ηταν πολυ ωραιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, atypicalcoder said:

Ναι αλλά εγώ μιλάω για τραγούδια που είναι πολλά χρόνια πίσω. Πόσοι σήμερα ακούνε τραγούδια του 2010 πχ? για αυτό δεν βρίσκω νόημα στο να αποθηκεύεις τη μουσική.

Μιας και μιλάμε για παλαια, εχω φτιάξει μια λίστα στο YouTube με τα 100 καλύτερα τραγούδια με πανω απο 1 δισεκατομμύριο views. 

Βασικά τα τραγούδια με πανω απο 1 δις είναι καμιά 500ρια. Απο αυτα εχω ξεχωρίζει τα καλύτερα (υποκειμενικό). 

Προσωπικα τα έχω κατεβάσει και σε mp3. 

Οποιος θέλει τη λίστα είναι αυτη (ελπίζω να παίζει από το λινκ, δεν εχω ξαναβάλει λίστα) :

 

Απλα κανείς add τη λίστα και προστίθεται στο YouTube σου, οποιος τη θέλει. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oldnew είπε

Εγω πιστεύω οτι στο αμαξι το 99% δεν χρειάζεται κατι καλύτερο απο mp3 εστω στα 300kbps, οτι ηχοσυστήμα και να έχεις. Με τους θορύβους της μηχανής, τον αέρα στα παράθυρα κλπ σιγά τη διαφορά ποιότητας που θα δεις. Και να δείς διαφορά δεν αξίζει τον κοπο. Στο σπίτι με σούπερ ηχεία, ισυχια κλπ αλλη ιστορία. Αλλα ειναι και θέμα αυτιού, δεν ακούμε όλοι το ίδιο. 

εγώ πάντως στο αυτοκίνητο ακούω fly 104 από θεσσαλονίκη μέσω του vradio και του android auto. :lol:

2 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Ναι αλλά εγώ μιλάω για τραγούδια που είναι πολλά χρόνια πίσω. Πόσοι σήμερα ακούνε τραγούδια του 2010 πχ? για αυτό δεν βρίσκω νόημα στο να αποθηκεύεις τη μουσική.

what? δηλ εμείς που ακούμε Prodigy, Iron Maiden, Evanescense ξέρω γω τι είμαστε?:lol:

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ολο συστημα του Youtube με τα πνευματικα δικαιωματα ειναι για τα μπαζα.Δεν μπορει ενας που εχει ενα καναλι και δεν εχει χρηματισμο δηλαδη δεν βγαζει λεφτα απο το περιεχομενο του να τρωει ενα Strike.Οκ μπορει να το μπλοκαρει η να το αφαιρεσει το Youtube αλλα δυστυχος σε στελνει ποινη.Εγω επειδη ειμαι Μουσικος και παραγωγος ολη την ωρα παλευω με απατεωνες που καταχραζονται μουσικη αλλωνων.Σε αυτο φταινε δυο τρις μουσικες εταιριες Η Orchard,Η Βeleive Music η οποια ανηκει στην Sony Music .Aυτοι ακομα και να κανεις διαφωνια συνεχιζουν να εχουνε πνευματικα δικαιωματα στην δικη σου μουσικη.Δηλαδη ρε Youtube οταν εγω σου στελνω ολα τα δικαιολογητικα οτι η μουσικη ειναι δικια μου εσυ γιατι συνεχιζεις να στηριζεις απατεωνες ?? Σβησε τα δικαιωματα και ας ερθει η Κωλο Orchard να παμε στα δικαστηρια . Δεν θα βελτιωσει ποτε αυτο το Youtube.Εχω να καναλι στο οποιο ειχα βαλει πριν 7 χρονια ενα τραγουδι και ολα τα λεφτα απο της προβολες τα επερνε η Warner Music Jp το Youtube επαιζε ολη την ωρα διαφημησεις και εγω δεν ειχα κανενα ωφελος και μετα απο τα 7 χρονια και ενω τα κονομισαν ολοι αποφασισε η Warner να μου το κατεβασει και να μου ριξει ποινη.Ωραια πολιτικη ευχαριστω πολυ Youtube !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dtk-386 said:

εγώ πάντως στο αυτοκίνητο ακούω fly 104 από θεσσαλονίκη μέσω του vradio και του android auto. :lol:

what? δηλ εμείς που ακούμε Prodigy, Iron Maiden, Evanescense ξέρω γω τι είμαστε?:lol:

Στο αυτοκίνητο μόνο Σκύλο FM μέσω του vradio... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, poulinos είπε

σε ηχοσυστηματα της πλακας οπως εχουν τα περισσοτερα αμαξια ή σε κινητα με ακουστικα των 50-100 ευρω δεν νομιζω οτι θα δει κανεις διαφορα ή τουλαχιστον διαφορα σημαντικη από το mp3 πχ 128kbps και ενα καλυτερο πχ flac. για επαγγελματιες μουσικης κτλ εκει παμε αλλου ενταξει.

μαλλον το αρθρο εννοει και ολους αυτους που παιρνουν το αυθεντικο τραγουδι και γραφουν τα λογια on screen και τα views εκει ειναι παρα πολλα . πιστευω δηλαδη οτι δεν αναφερεται μονο σε ατομα που εβαλαν 10-20 Secs background ενα τραγουδι για το ερασιτεχνικο τους video

ειχε τυχει να βαλω για δοκιμη spotify και γενικως δεν θελω απλα να ακουω οτι τυχει.πως να το πω.θελω να εχω την δικη μου συλλογη που να ξερω οτι ολα τα συγκεκριμενα τραγουδια μαρεσουν και γενικως με βολευει απιστευτα το mp3 

εχω ακομα  το ipod first gen ασπρο..καποτε σκεφτηκα να το πουλησω,τωρα το παω για αντικα.παιζει κανονικα και δεν το αλλαζω .η μπαταρια του σχεδον 20 χρονια ακομα κραταει.

9 ώρες πριν, poulinos είπε

προσωπικα το κανω. υπαρχουν ατομα που θα ακουσουν μονο τα νεα Hit και καθε φορα θα ψαχνουν τα νεα κομματια που παιζουν και θα ακουνε μονο αυτα.εγω δεν μπορω να το κανω.ακουω τραγουδια τα οποια τα ακουγα και πριν απο 20 χρονια(προδιδω την ηλικια μου). η πολλά τραγούδια σημαίνουν κατι για μενα (συσχετίστηκαν με ενα γεγονος) οποτε οσα χρονια και αν περασαν συνεχιζω να τα ακουω. για αυτο και ανεφερα οτι εχει να κανει για ποιο λογο ακουει ο καθενας μουσικη.  επισης προσωπικα παλι δεν μπορω να ακουσω ενα τραγουδι απλα για να περασει η ωρα.πρεπει αυτο που θα ακουσω οπως αντιστοιχα και αυτα που θα κατεβασω να βαρανε κοκκινο αλλιως δεν εχει νοημα καν να τα κατεβασω.και για αυτο προσπαθω να εχω λιγα τραγουδια και ανα καιρους κανω ενα ξεσκαρτάρισμα. ειναι δηλαδη ατομα που λενε εχω 1 tb μουσικη. δεν παιζει αυτο. ή ακουω ατομα που λενε πχ μου αρεσουν οι metallica>και κατεβαζουν ολη την δισκογραφια.ουτε αυτο θα κανω.μονο τα τραγουδια που μου αρεσουν.

και για να γελασουμε καποια στιγμη ειχε βγει ενα τραγουδι το οποιο μου βαραγε κοκκινα.παιζει για κανα εξαμηνο κυριολεκτικα αυτο το τραγουδι να επαιζε στο Repeat συνεχεια.δεν ακουγα τιποτα αλλο παρα μονο αυτο. ειναι παραξενο κεφαλαιο η μουσικη για τον καθενα. οπως εγραψα ο καθενας εχει τους δικους του λογους που ακουει μουσικη .αν ηταν να ακουω γενικα μουσικη και τα top τραγουδια τοτε ναι το spotify θα ηταν πολυ ωραιο.

εγω ακουω απο '80σ.χθες μονο βρηκα στο youtube τραγουδια new wave τοσο ψαγμενα που ειχαν μονο 285 προβολες,ουτε ηξερα οτι θα μπορουσαν να τα εχει.απο ποιοτητα,πιοτητα ο ηχος ,πρεπει να βαλεις ενισχυτη για να τα ακουσεις στον κανονικο ηχο..αλλα μου αρεσει,μετα θελω να τα ξανακουω.

καταλαβαινω την νεα γεννια,η μουσικη ειναι αθλια.αν ημουν και εγω μικρος και δεν ειχα ζησει ολα αυτα η' δεν ειχα γονεις να μου μαθουν παλια κομματια πιθανως να προσπερνουσα συνεχεια και να πηγαινα στο επομενο ,ολα ιδια μου φαινονται και ανορεξικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, megapaixtaras said:

εχω ακομα  το ipod first gen ασπρο..καποτε σκεφτηκα να το πουλησω,τωρα το παω για αντικα.παιζει κανονικα και δεν το αλλαζω .η μπαταρια του σχεδον 20 χρονια ακομα κραταει.

εγω ακουω απο '80σ.χθες μονο βρηκα στο youtube τραγουδια new wave τοσο ψαγμενα που ειχαν μονο 285 προβολες,ουτε ηξερα οτι θα μπορουσαν να τα εχει.απο ποιοτητα,πιοτητα ο ηχος ,πρεπει να βαλεις ενισχυτη για να τα ακουσεις στον κανονικο ηχο..αλλα μου αρεσει,μετα θελω να τα ξανακουω.

καταλαβαινω την νεα γεννια,η μουσικη ειναι αθλια.αν ημουν και εγω μικρος και δεν ειχα ζησει ολα αυτα η' δεν ειχα γονεις να μου μαθουν παλια κομματια πιθανως να προσπερνουσα συνεχεια και να πηγαινα στο επομενο ,ολα ιδια μου φαινονται και ανορεξικα.

ειχα το Ipod classic 160gb. ωραια φαση. καποια στιγμη ψηνομουν να παρω κανα Pioneer ή κανα sony mp3 που ειναι High end κτλ αλλα τα χαρακτηριστικα vs την τιμη δεν ταιριαζουν. και να βλεπω να μου λεει 32gb χωρητικοτητα.

τωρα για την μουσικη και μενα δεν μαρεσουν πολλα στην νεα μουσικη αλλα δεν με πειραζει.ο καθενας ακουει οτι θελει.αρκει να ακους αυτο που θελεις και οχι αυτο που επιβαλει η ταση που ισχυει δυστυχως πολλες φορες. καποια στιγμη θα ξεπεραστει και αυτο το ειδος που ακουγεται τωρα και θα ερθει κατι αλλο οπως εχει γινει τοσα χρονια. ηταν λογικο και δεν με παραξενευει καθολου που ηρθε αυτο το ειδος μουσικης. θα βγω εκτος θεματος αλλα ειναι και αυτο που εγινε στην τηλεοραση. που πλεον ακους να βριζουν κτλ. σαν μια επανασταση. οποτε το ιδιο και με την μουσικη.οτι βγηκε καποιος και αρχιζε να φερνει σε μουσικη τα προβληματα της κοινωνιας.δεν υπηρχε αυτο οποτε λογικο που πουλησε ειδικα στις μικρες ηλικιες. οπως καποτε και πολλοι ακουγαν μεταλ απο αντιδραση. υπαρχουν πολλα τραγουδια θαμενα με λιγα views που ομως αξιζουν.σε παρα πολλα εχω πετυχει κατα τυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, poulinos είπε

ειχα το Ipod classic 160gb. ωραια φαση. καποια στιγμη ψηνομουν να παρω κανα Pioneer ή κανα sony mp3 που ειναι High end κτλ αλλα τα χαρακτηριστικα vs την τιμη δεν ταιριαζουν. και να βλεπω να μου λεει 32gb χωρητικοτητα.

τωρα για την μουσικη και μενα δεν μαρεσουν πολλα στην νεα μουσικη αλλα δεν με πειραζει.ο καθενας ακουει οτι θελει.αρκει να ακους αυτο που θελεις και οχι αυτο που επιβαλει η ταση που ισχυει δυστυχως πολλες φορες. καποια στιγμη θα ξεπεραστει και αυτο το ειδος που ακουγεται τωρα και θα ερθει κατι αλλο οπως εχει γινει τοσα χρονια. ηταν λογικο και δεν με παραξενευει καθολου που ηρθε αυτο το ειδος μουσικης. θα βγω εκτος θεματος αλλα ειναι και αυτο που εγινε στην τηλεοραση. που πλεον ακους να βριζουν κτλ. σαν μια επανασταση. οποτε το ιδιο και με την μουσικη.οτι βγηκε καποιος και αρχιζε να φερνει σε μουσικη τα προβληματα της κοινωνιας.δεν υπηρχε αυτο οποτε λογικο που πουλησε ειδικα στις μικρες ηλικιες. οπως καποτε και πολλοι ακουγαν μεταλ απο αντιδραση. υπαρχουν πολλα τραγουδια θαμενα με λιγα views που ομως αξιζουν.σε παρα πολλα εχω πετυχει κατα τυχη

το θεμα μαλλον τελειωσε οποτε ας παιξουμε και λιγο κουλτουρα 😂.οκ,δεν ειναι ωραιο να γενικευουμε ,εχει καποια τραγουδια καλα,αλλα ειναι απειρως ελαχιστα.γιαυτο αν δεις πολλα νεα παιδια λογω γονιων ακουνε πιο παλια μουσικη ευτυχως χαρη στο youtube.και μπορουν να εκφρασουν τους προβληματισμους τους και απο την παλια γιατι υπηρχε και τοτε επανασταση,ειδικα τοτε.τωρα η επανασταση ειναι λιγο για το θεαθηναι,ψευτικη.

ισα-ισα τοτε η μουσικη εξεφραζε την κοινωνια γιατι η κοινωνια αλλαζε,ο κοσμος αλλαζε και τα κινηματα βοηθιοντουσαν και εκφραζονταν μεσα απο την μουσικη.οι πολεμοι,το απαρτχαιντ,η θατσερ στην αγγλια,το τειχος του βερολινου,η απειλη πυρηνικων μεταξυ ρωσιας - αμερικης κ.α. και γινοντουσαν τεραστιες συναυλιες γιαυτα,γεματες κοσμο .

γενικα οι 3 δεκαετιες ,60-70-80 ηταν γεματες κοινωνικα και παγκοσμια προβληματα.αντε και λιγο 90.μετα απλα ανακυκλωνεται οπως λες χωρις ομως γνησιοτητα.εγω δεν θεωρω αυτο το ειδος που ξερω ποιο λες σαν μουσικη.η μουσικη ειναι τεχνη και αυτο δεν ειναι.το κακο ειναι οτι τα παιδια ταυτιζονται μαυτην γιατι δεν υπαρχει πλεον αλλη εναλλακτικη,ειτε ποπ,ειτε ροκ,ειτε ηλεκτρονικη.θεωρω οτι ηταν αισιοδοξο το γεγονος οτι παραυτα γεμισε 2 φορες το σταδιο με τους coldplay που παρολο ακουω λιγο,περισοτερο τα πρωτα ιντυ που ειχαν βγαλει, θεωρω οτι ειναι καλη μουσικη και συγκροτημα με αισιοδοξα και καλα μυνηματα στους νεους.απλα εχουμε αλλαξει σαν ανθρωποι,κουραστηκαμε,γιναμε καταναλωτικοι,αλλαξαν οι καιροι .γενικα οτι γινετια πρωτη φορα ειναι γνησιο και καλο.και τοτε ειχαν πολλες πρωτες φορες.τωρα καμμια,ετσι αρχιζει και βγανει στον αφρο η αχρηστιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2024 στις 2:13 ΜΜ, atypicalcoder είπε

Γελάω. Ποιο το νόημα να το κάνεις αυτό? να ήταν ταινία οκ αλλά τραγούδι? που. άμα το ακούσεις Χ φορές. το βαριέσαι μια ζωή.

Γέλα... Εμείς που αγοράζαμε κασέτες και στην συνέχεια cd και τα λοιώναμε στην κυριολεξία παίζοντας τα δεν τα βαριόμασταν... Και ναι, έχω καμμιά 30αρια cd σε mp3 στο κινητό μου και τα ακούω και δεν τα βαριέμαι... Όπως και πολλοί άλλοι πιστεύω

Στις 6/7/2024 στις 5:27 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Η ποιοτητα στον ηχο του Yoytube ειναι σαν γραμμοφωνο.

Γι αυτό, μπαίνουμε στο yt για να εντοπίζουμε μπάντες που μας αρέσουν και στην συνέχεια κατεβάζουμε δισκογραφία απο torrents 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 07/07/2024 at 14:02, poulinos said:

apo ραδιοφωνο και εγω εχω ακουσει καμποσα για πρωτη φορα και μετα τα κατεβασα.ευτυχως εχουμε και το shazam. spotify το ειχα δοκιμασει καποτε και δεν ...

Ναι και ειδικά όταν ακούς ένα τραγούδι που ξέρεις απέξω τα λόγια αλλά είχες ξεχάσει την ύπαρξή του το πιο ωραίο συναίσθημα.

Μέχρι και στο κανάλι της Eurovision στο live24 έχω βρει κοματάρες που δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν αλλά και σε άλλα πολλά κανάλια.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2024 στις 2:02 ΜΜ, poulinos είπε

απολυτως σωστος.στο αμαξι,στο γυμναστηριο,στο τρεξιμο κτλ που κανεις και αλλα πραγματα και απλα θες και την μουσικουλα σου δεν θα κανει διαφορα αν θα ακουσω πχ 196kbps ή θα ακουσω flac.εχω θορυβους εχω την προσοχη μου αλλου. τωρα σπιτι οπως ειπες με την ησυχια σου κτλ εκει ναι υπαρχει διαφορα εφοσον εχεις και το αναλογο ηχοσυστημα

Αρκετά δύσκολο να καταλάβει κανείς διαφορά ανάμεσα σε CD/FLAC και 196Kbps mp3(σχεδόν απίθανο με opus 160Kbps), παραγμένο από το πρωτότυπο με το καλύτερο δυνατό encoding. Ακόμα και σε ποιοτικό ηχοσύστημα. Πάντα ABX blind test.

https://wiki.hydrogenaud.io/index.php?title=Opus

Η ηχητική υποβάθμιση(κάποια θαμπάδα ή κόκκος και κομμένα δυναμικά) στο youtube σίγουρα δεν οφείλεται στο encoding και ενδεχομένως να γίνεται εσκεμμένα. Κάνει μπαμ σε σύγκριση με vimeo και άλλες πλατφόρμες. Δεν μιλάμε για κάποια  encoding artifacts. Πάντως με reference σύστημα ακόμα και το youtube είναι ευχάριστο σε χροιά.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...