Προς το περιεχόμενο

Νέο AI εργαλείο από το YouTube, αφαιρεί μουσική με πνευματικά δικαιώματα από τα βίντεό σας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Του Σταρόβα του έκανε strike στο κανάλι το YouTube γιατί επαιξε στην κιθάρα του το hotel California αν δεν είναι αυτό χούντα τι είναι .Καιρος να απαγκιστρωθούμε από την βρωμοπλατφορμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, megapaixtaras είπε

 

οχι σε ολα.στα παλια ναι αλλα ετσι ειχαμε μαθει να τα ακουμε ετσι κιαλλιως οσοι απο εμας ηταν  εξοικειωμενοι με τα βινυλλια.οποτε απο το να πληρωνεις για να εχεις αρχειο καλυτερο ειναι.

Σε όλα είναι μάπα η ποιότητα γιατί ο ήχος είναι συμπιεσμένος σε μορφή opus στα 160kbps (ακόμη κι αν το βίντεο είναι 8Κ) και το χειρότερο είναι ότι κατεβάζουν από Youtube και διαλέγουν MP3 320kbps ενώ δεν υπάρχει καμία βελτίωση παρά μόνο να γίνεται λίγο χειρότερα (πηγή αρχείο ήχου MP3/AAC -> συμπίεση σε opus -> συμπίεση σε MP3)

Επεξ/σία από KnightRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, panathatube είπε

Οι "content creators" επιτρέπεται τουλάχιστον να σφυρίζουν τον σκοπό του τραγουδιού ή κι εκεί θα πέφτει ανελέητα ο πέλεκυς της τεχνητής νοημοσύνης; 

Όχι, ούτε αυτό επιτρέπεται πλέον..!

9 ώρες πριν, Gk2016 είπε

Το παρατηρήσαμε στα παλαιοτερα βίντεο του ταξιδιώτη Ευτύχη ...

Η καταπληκτική (και βραβευμένη διεθνώς) "Μπουκιά και Συχώριο" των Ηλία Μαμαλάκη και Κώστα Αυγέρη δε μπόρεσε να πουληθεί και να παιχθεί επίσημα εκτός Ελλάδος, ακριβώς λόγω των -πάμπολλων- μουσικών, πνευματικών δικαιωμάτων.. (Στο YT βέβαια υπάρχουν όλα τα επεισόδια..)

Επεξ/σία από gadgetseek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, LLLEFTERIS said:

Η ποιοτητα στον ηχο του Yoytube ειναι σαν γραμμοφωνο.

για να ακουω στο αμαξι με default ηχεια, στο γυμναστηριο  και στο τρεξιμο απο ενα κινητο με bluetooth ακουστικα ειναι πολυ μια χαρα ο ηχος.δεν εχω ουτε θα εχω high end για να με νοιαζει να ακουω flac κτλ.αλλιως θα τα βρισκα απο αλλου.αλλες αναγκες εσυ αλλες εγω αλλες καποιος αλλος.

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poulinos said:

για να ακουω στο αμαξι με default ηχεια, στο γυμναστηριο  και στο τρεξιμο απο ενα κινητο με bluetooth ακουστικα ειναι πολυ μια χαρα ο ηχος.δεν εχω ουτε θα εχω high end για να με νοιαζει να ακουω flac κτλ.αλλιως θα τα βρισκα απο αλλου.αλλες αναγκες εσυ αλλες εγω αλλες καποιος αλλος.

Και εμενα στο αμαξι ολα τα τραγούδια mp3 απο youtube είναι.  Κανείς δεν παίρνει χαμπαρι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ιδίως όταν τον αφήνει χωρίς φωνή στα ηχητικά. Παντού βάζουν χέρι λοιπόν. Τα δικά μας δικαιώματα ποιος θα τα προστατέψει όταν παράγουμε υλικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Το έχουν ξεφτιλίσει τελείως. Και τι θα πάθουν τα τραγούδια εαν προβληθούν σε κάποια ερασιτεχνικά βίντεο; Θα χάσουν χρήμα; Μπούρδες. 🤮🤮🤮

Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί να μην γίνονται αυτόματα monetized όλες αυτές οι περιπτώσεις, υπέρ των καλλιτεχνών φυσικά, αντί να διαγράφουν αποσπάσματα καταστρέφοντας ευπαρουσίαστες ερασιτεχνικές δημιουργίες.

Αφού κατά 99,99% αυτό που αποζητούν τα Gollum της "πολιτιστικής" αυτής μπίζνας, για να δώσουν άδεια αναπαραγωγής, είναι τα precious λεφτουδάκια. Ας τους τα δώσουν να σταματήσουν να γρυλίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, JcD είπε

Πρέπει να στηρίξουμε κι άλλες πλατφόρμες και όχι μόνο την συγκεκριμένη για πολλούς και διάφορους λόγους. 

Μέσα....αλλά ποια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Γελάω. Ποιο το νόημα να το κάνεις αυτό? να ήταν ταινία οκ αλλά τραγούδι? που. άμα το ακούσεις Χ φορές. το βαριέσαι μια ζωή.

εισαι ανηλικο απαγορευεται να γραφεις εδω

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Gk2016 είπε

Το παρατηρήσαμε στα παλαιοτερα βίντεο του ταξιδιώτη Ευτύχη ...

Αν του κόψουν και την χορηγία για τα μπισκότα Βιολάντα τον βλέπω μεταγραφή στο world party 😄

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, JcD είπε

Πρέπει να στηρίξουμε κι άλλες πλατφόρμες και όχι μόνο την συγκεκριμένη για πολλούς και διάφορους λόγους. 

Που είναι οι άλλες πλατφόρμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δημιουργός του τραγουδιού έχει δικαίωμα στα διαφημιστικά έσοδα από τον Χ "content creator". Ακόμα και για 5 δευτερόλεπτα.
Θα σας άρεσε να παίρνουν μέρος της δουλειάς σας και να κονομάνε άλλοι; 
 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, oldnew said:

Και εμενα στο αμαξι ολα τα τραγούδια mp3 απο youtube είναι.  Κανείς δεν παίρνει χαμπαρι.

σε ηχοσυστηματα της πλακας οπως εχουν τα περισσοτερα αμαξια ή σε κινητα με ακουστικα των 50-100 ευρω δεν νομιζω οτι θα δει κανεις διαφορα ή τουλαχιστον διαφορα σημαντικη από το mp3 πχ 128kbps και ενα καλυτερο πχ flac. για επαγγελματιες μουσικης κτλ εκει παμε αλλου ενταξει.

8 hours ago, Homecinemakias said:

Το έχουν ξεφτιλίσει τελείως. Και τι θα πάθουν τα τραγούδια εαν προβληθούν σε κάποια ερασιτεχνικά βίντεο; Θα χάσουν χρήμα; Μπούρδες. 🤮🤮🤮

μαλλον το αρθρο εννοει και ολους αυτους που παιρνουν το αυθεντικο τραγουδι και γραφουν τα λογια on screen και τα views εκει ειναι παρα πολλα . πιστευω δηλαδη οτι δεν αναφερεται μονο σε ατομα που εβαλαν 10-20 Secs background ενα τραγουδι για το ερασιτεχνικο τους video

20 hours ago, megapaixtaras said:

ακριβως το ιδιο

 

ειχε τυχει να βαλω για δοκιμη spotify και γενικως δεν θελω απλα να ακουω οτι τυχει.πως να το πω.θελω να εχω την δικη μου συλλογη που να ξερω οτι ολα τα συγκεκριμενα τραγουδια μαρεσουν και γενικως με βολευει απιστευτα το mp3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, poulinos said:

σε ηχοσυστηματα της πλακας οπως εχουν τα περισσοτερα αμαξια ή σε κινητα με ακουστικα των 50-100 ευρω δεν νομιζω οτι θα δει κανεις διαφορα ή τουλαχιστον διαφορα σημαντικη από το mp3 πχ 128kbps και ενα καλυτερο πχ flac. για επαγγελματιες μουσικης κτλ εκει παμε αλλου ενταξει.

 

Εγω πιστεύω οτι στο αμαξι το 99% δεν χρειάζεται κατι καλύτερο απο mp3 εστω στα 300kbps, οτι ηχοσυστήμα και να έχεις. Με τους θορύβους της μηχανής, τον αέρα στα παράθυρα κλπ σιγά τη διαφορά ποιότητας που θα δεις. Και να δείς διαφορά δεν αξίζει τον κοπο. Στο σπίτι με σούπερ ηχεία, ισυχια κλπ αλλη ιστορία. Αλλα ειναι και θέμα αυτιού, δεν ακούμε όλοι το ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...