Προς το περιεχόμενο

Νέο AI εργαλείο από το YouTube, αφαιρεί μουσική με πνευματικά δικαιώματα από τα βίντεό σας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το YouTube λανσάρει ένα νέο εργαλείο τεχνητής νοημοσύνης για την αντιμετώπιση ζητημάτων πνευματικών δικαιωμάτων στα βίντεο των χρηστών.

Το ανανεωμένο εργαλείο "Erase Song" επιτρέπει την αφαίρεση μουσικής που προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα, διατηρώντας παράλληλα άλλα ηχητικά στοιχεία όπως διάλογους και ηχητικά εφέ.

Η ανακοίνωση έγινε από τον διευθύνοντα σύμβουλο του YouTube, Neal Mohan, μέσω της πλατφόρμας X (πρώην Twitter) στις 4 Ιουλίου. Ο Mohan παρουσίασε ένα βίντεο που εξηγεί τις διαθέσιμες επιλογές για την επίλυση ζητημάτων πνευματικών δικαιωμάτων και δείχνει τον τρόπο χρήσης του νέου εργαλείου.

Προηγουμένως, οι δημιουργοί είχαν περιορισμένες επιλογές όταν αντιμετώπιζαν προβλήματα με πνευματικά δικαιώματα μουσικής στα βίντεό τους. Μπορούσαν είτε να σιγήσουν (mute) πλήρως τον ήχο στο τμήμα που περιείχε την προστατευόμενη μουσική είτε να αφαιρέσουν εντελώς το συγκεκριμένο τμήμα. Και οι δύο λύσεις συχνά επηρέαζαν αρνητικά την ποιότητα και το νόημα του βίντεο.

Το νέο εργαλείο αξιοποιεί την τεχνητή νοημοσύνη για να εντοπίσει και να αφαιρέσει με ακρίβεια την προστατευόμενη μουσική, χωρίς να επηρεάζει άλλα ηχητικά στοιχεία. Η YouTube ανέφερε ότι η λειτουργία βρισκόταν σε φάση δοκιμών για κάποιο διάστημα, αλλά η κυκλοφορία της καθυστέρησε λόγω ζητημάτων ακρίβειας.

Παρόλο που το εργαλείο απλοποιεί σημαντικά τη διαδικασία αντιμετώπισης ζητημάτων πνευματικών δικαιωμάτων, το YouTube επισημαίνει ότι ενδέχεται να μην είναι πάντα αποτελεσματικό. Σε περιπτώσεις όπου η αφαίρεση του τραγουδιού είναι δύσκολη, η πλατφόρμα συνιστά στους δημιουργούς να χρησιμοποιούν εναλλακτικές μεθόδους επεξεργασίας, όπως την περικοπή του προβληματικού τμήματος ή τη σίγαση του ήχου σε εκείνο το σημείο.

Η εισαγωγή του εργαλείου "Erase Song" αποτελεί μια σημαντική εξέλιξη για τους δημιουργούς περιεχομένου στο YouTube, καθώς προσφέρει μια πιο ευέλικτη και λιγότερο επεμβατική λύση στα προβλήματα πνευματικών δικαιωμάτων, χωρίς όμως να είναι τέλεια.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το παρατηρήσαμε στα παλαιοτερα βίντεο του ταξιδιώτη Ευτύχη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να στηρίξουμε κι άλλες πλατφόρμες και όχι μόνο την συγκεκριμένη για πολλούς και διάφορους λόγους. 

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προστατεύσουν τους δημιουργούς περιεχομένου από τα καταχρηστικά copyright strikes που δεν υπολογίζουν ούτε fair use ούτε τίποτα προκειμένου να εκβιάσουν καλές κριτικές

Επεξ/σία από mike299
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, HiPhonius said:

μια χαρά ήμασταν όταν είχαμε τα mp3 μας στη εκάστοτε συσκευή....

u can still have them

εγω utube μπαινω κατεβαζω songs και τα ακουω mp3.ουτε spotify ουτε τπτ

  • Like 8
  • Thanks 3
  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, poulinos said:

u can still have them

εγω utube μπαινω κατεβαζω songs και τα ακουω mp3.ουτε spotify ουτε τπτ

Ακριβώς το ίδιο κάνω κι εγώ, ψάχνω το τραγούδι σε HQ μορφή, το κατεβάζω και το έχω τοπικά.

Ούτε spotify χρησιμοποιώ, μερικές φορές ακούω ραδιοφωνικούς σταθμούς στο live24 γιατί από εκεί έχω γνωρίσει πολλά τραγούδια που δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν, και αρκετά μάλιστα πολύ παλιά, πριν καν γεννηθώ.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

u can still have them

εγω utube μπαινω κατεβαζω songs και τα ακουω mp3.ουτε spotify ουτε τπτ

Γελάω. Ποιο το νόημα να το κάνεις αυτό? να ήταν ταινία οκ αλλά τραγούδι? που. άμα το ακούσεις Χ φορές. το βαριέσαι μια ζωή.

  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνει το YouTube με τη μουσική με ξεπερνά.. Έφτιαχνα βιντεακι με παιχνίδια του amstrad cpc, της 10ετιας του 80, και μου βρήκε, λέει, πνευματικα δικαιώματα σε ενα παιχνίδι Samantha fox strip poker, όπου με τη γεννήτρια θορύβου (δεν μίλαγανε τοτε τα pc) καπως εβγαζε τον ηχο (με πολύ φασαρία) touch me του τραγουδιού.. Για γέλια στην κυριολεξία. Και μιλάμε για ηχο 5 δευτερόλεπτα. 

  • Like 1
  • Sad 2
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "content creators" επιτρέπεται τουλάχιστον να σφυρίζουν τον σκοπό του τραγουδιού ή κι εκεί θα πέφτει ανελέητα ο πέλεκυς της τεχνητής νοημοσύνης; 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, atypicalcoder said:

Γελάω. Ποιο το νόημα να το κάνεις αυτό? να ήταν ταινία οκ αλλά τραγούδι? που. άμα το ακούσεις Χ φορές. το βαριέσαι μια ζωή.

τζαμπα γελας. εχει να κανει με τα προσωπικα γουστα του καθενος. α.κατεβαζω και αλλα songs  οποτε αλλαζουν.β.μετα απο λιγο καιρο παντα θα ξανακιυσω καποια  songs. ειμαι δυσκολος στην μουσικη οποτε δεν μπορω να ακουω random. εχω 2000 songs και ειμαι super fine.οποτε ΓΙΑ ΜΕΝΑ εχει μια χαρα νοημα. και οχι δεν βαριεμαι τα τραγουδια για μια ζωη.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

u can still have them

εγω utube μπαινω κατεβαζω songs και τα ακουω mp3.ουτε spotify ουτε τπτ

Η ποιοτητα στον ηχο του Yoytube ειναι σαν γραμμοφωνο.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

u can still have them

εγω utube μπαινω κατεβαζω songs και τα ακουω mp3.ουτε spotify ουτε τπτ

ακριβως το ιδιο

21 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Η ποιοτητα στον ηχο του Yoytube ειναι σαν γραμμοφωνο.

οχι σε ολα.στα παλια ναι αλλα ετσι ειχαμε μαθει να τα ακουμε ετσι κιαλλιως οσοι απο εμας ηταν  εξοικειωμενοι με τα βινυλλια.οποτε απο το να πληρωνεις για να εχεις αρχειο καλυτερο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...