Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση από iphone 12


SpirosRonto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Η ερώτηση μου είναι ποιο αιφον να πάρω μετά το 12αρι που έχει αρχίσει να πεθαίνει , ειδικά η μπαταρία και η υπερθέρμανση είναι σε ζορικο σημείο.

Αξίζει να περιμένω το 16 ή να πήγαινα σε ένα 15 προ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2024 στις 5:00 ΠΜ, SpirosRonto είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Η ερώτηση μου είναι ποιο αιφον να πάρω μετά το 12αρι που έχει αρχίσει να πεθαίνει , ειδικά η μπαταρία και η υπερθέρμανση είναι σε ζορικο σημείο.

Αξίζει να περιμένω το 16 ή να πήγαινα σε ένα 15 προ;

15 Pro θεωρώ είναι η καλύτερη επιλογή αν βιάζεσαι. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να το πας στο service και να αλλάξεις και μπαταρία στο 12αρι αν δεν θάλεις να μπεις σε έξοδα.

Τώρα αν έχεις ανήσυχη τσέπη μιας και σε δυο μήνες βγαίνει το 16αρι θα σου έλεγα αν μπορείς να κάνεις υπομονή να δεις και να διαλεξεις. Ούτως ή άλλως μόλις βγει το 16αρι θα πάρεις το 15αρι και σε καλύτερη τιμή αν πιστεύεις ότι είναι καλύτερη επιλογή.

Αν θες προσοπική προτίμηση θα έλεγα το 16pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι κι εγώ σε παρόμοια φάση (απλό 12άρι). Υγεία μπαταρίας 85% (για 2.5 ετών τηλέφωνο νορμαλ) αλλά εξαντλείται για πλάκα πλέον και μετά απο 2-3 λεπτά χρήσης με wifi (σχεδόν αμέσως με 5G) γίνεται ψησταριά. 

Το 15 τώρα δεν αξιζει. Το 15 pro μου φαίνεται τσιμπημένο στα λεφτά.

Θα περιμένω το 16άρι. Να δω τι θα βγει. Αν είναι το 15 repackaged (απλά νέος επεξεργαστής, ίδια οθονη κλπ), θα πάω λογικά στο 15 (παρότι θα ηθελα να πάω σε οθόνη 120hz). Ελπίζω μηπως δεν αποσυρθεί αμέσως το 15 pro και πάρω κάποιο τελευταίο κομμάτι σε λιγο καλύτερη τιμή απο ότι τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Είμαι κι εγώ σε παρόμοια φάση (απλό 12άρι). Υγεία μπαταρίας 85% (για 2.5 ετών τηλέφωνο νορμαλ) αλλά εξαντλείται για πλάκα πλέον και μετά απο 2-3 λεπτά χρήσης με wifi (σχεδόν αμέσως με 5G) γίνεται ψησταριά. 

Το 15 τώρα δεν αξιζει. Το 15 pro μου φαίνεται τσιμπημένο στα λεφτά.

Θα περιμένω το 16άρι. Να δω τι θα βγει. Αν είναι το 15 repackaged (απλά νέος επεξεργαστής, ίδια οθονη κλπ), θα πάω λογικά στο 15 (παρότι θα ηθελα να πάω σε οθόνη 120hz). Ελπίζω μηπως δεν αποσυρθεί αμέσως το 15 pro και πάρω κάποιο τελευταίο κομμάτι σε λιγο καλύτερη τιμή απο ότι τώρα. 

Από αυτά που ακούγονται το 16αρι pro θα έχει σημαντική αναβάθμιση στις θερμοκρασίες και τη μπαταρία. Σε 1μιση μήνα θα το δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 16αρι pro για μένα θα φυγει εκτός budget, όσο καλό και να είναι, ακόμα περισσότερο αν τσιμπήσει λίγο τις τιμές οι Apple όπως ακούγεται. Οι επιλογές μου όπως το σκέφτομαι θα είναι:

1. 16 

2. 15 

3. 15 pro λίγο πριν το αποσύρουν απο τα καταστήματα εφόσον έχει κάποια έκπτωση απο τα 1119 που είναι τώρα

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.phonearena.com/news/iphone-16-series-might-ship-without-apple-intelligence_id160854

Gurman added that the October release for the stable version of iOS 18 could mean that early iPhone 16 units will ship without having Apple Intelligence pre-installed.

Apple plans to release Apple Intelligence via multiple software updates to be released in late 2024 and the first half of 2025.

Το βλέπω για Gap year φέτος. Οι τιμές μάλλον ίδιες. αλλά στο 16 pro max , μεγαλώνει ελαχιστα η οθονη , αρα γινεται και πιο βαρύ και πιο δυσκολο στο κράτημα.

Η 10η Σεπτεμβρίου ειναι σε 40+ μέρες. Δεν αγοράζεις τώρα μόνο πουλάς.

https://www.phonearena.com/iphone-16-pro-max-release-date-price-upgrades

spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...