Προς το περιεχόμενο

Ακαταλαβίστικα ελληνικά κατά τη μετατροπή αρχείου pdf σε Word


doctorized

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μερικά αρχεία pdf που θέλω να τα κάνω doc/docx. Έχω αγοράσει Adobe Acrobat DC 2024 και με αυτό προσπαθώ μέσα από την επιλογή Export pdf να το κάνω αρχείο Word. Γίνεται η μετατροπή και μετά το αρχείο περιέχει ακαταλαβίστικα ελληνικά. Ακόμη και με copy-paste παραγράφου από το αρχείο στην επικόλληση εμφανίζεται ακαταλαβίστικο κείμενο. Τι μπορώ να κάνω για να πάρω κείμενο που διαβάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να εφαρμόσεις OCR (οπτική αναγνώριση χαρακτήρων). Κάνε μέσα από το Acrobat export το προβληματικό pdf σε εικόνες (300 dpi τουλάχιστον → resolution: 118,11 pixels/cm), κάνε τις εικόνες ένα νέο pdf με το Acrobat και εφάρμοσε OCR μέσα από το Acrobat. Θα πάρεις επιλέξιμο κείμενο που θα αντιγράφεται και επικολλάται σε επεξεργαστή κειμένου.

Επειδή όμως έτσι δεν θα διατηρηθεί η μορφοποίηση (έντονα, πλάγια κτλ. γράμματα) προτείνω -αν θέλεις να τη διατηρήσεις- το OCR να γίνει με εξειδικευμένη εφαρμογή τύπου Finereader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1ns0mn1a είπε

με ms office word δοκίμασες ;

Δοκίμασα και το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο.

 

33 λεπτά πριν, accipio είπε

Πρέπει να εφαρμόσεις OCR (οπτική αναγνώριση χαρακτήρων). Κάνε μέσα από το Acrobat export το προβληματικό pdf σε εικόνες (300 dpi τουλάχιστον → resolution: 118,11 pixels/cm), κάνε τις εικόνες ένα νέο pdf με το Acrobat και εφάρμοσε OCR μέσα από το Acrobat. Θα πάρεις επιλέξιμο κείμενο που θα αντιγράφεται και επικολλάται σε επεξεργαστή κειμένου.

Επειδή όμως έτσι δεν θα διατηρηθεί η μορφοποίηση (έντονα, πλάγια κτλ. γράμματα) προτείνω -αν θέλεις να τη διατηρήσεις- το OCR να γίνει με εξειδικευμένη εφαρμογή τύπου Finereader.

Θα το δοκιμάσω κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...