Προς το περιεχόμενο

Η Sony ανακοινώνει το τέλος της παραγωγής εγγράψιμων Blu-ray δίσκων για καταναλωτές


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, PCharon είπε

Έχω εδώ και αρκετά χρόνια BD recorder, επειδή κάποτε είχα τη συνήθεια να κάνω κάποια backup σε DVD σκεφτηκα να το γυρίσω σε μπλουρει λόγω χωρητικότητας/χώρου. Είχα αγοράσει λοιπόν δισκάκια BD-RW Verbatim τα οποία είχα γράψει σε ενδιάμεση ταχύτητα και πάντα verify υστερα από την εγγραφή. Αποθηκευμένα λίγα έτη σε θήκες σε συρτάρι χωρίς υγρασία/ζέστη. Τα πιάνω κάποια στιγμή να πάρω κάποια αρχεία που χρειάστηκα και κάποια είχαν «πιάσει» bad sectors. Και αυτό ήταν το τέλος τους για εμένα, πλήρης απογοήτευση.

 

5 ώρες πριν, menthol1979 είπε

Γύρω στα 60 είχα κρατήσει (μεταφορά από 300 περίπου DVD που είχα) όλα Verbatim BD-R+ (LTH βέβαια). Όταν πριν 1,5 χρόνο αποφάσισα να τα ξεσκαρτάρω και να κρατήσω ότι χρειάζομαι, γύρω στα 3-4 πέταξαν error σε έστω 1 σημείο ενώ πάνω από 10 είχαν δυσκολία στην αντιγραφή και με τα retries έκαναν κανα μισάωρο αλλά τα έσωσα. Όλα γραμμένα με Pioneer BDR-S08 που θεωρούταν κορυφή στις μέρες του.

Άρα, αν και πολύ φανατικός οπαδός, στο χρονοντούλαπο. Σε Synology SHR-2 και το κεφάλι σου ήσυχο, και σβήνουμε και τίποτα.

Damn, sorry for your loss. Φαντάζομαι τα rewritable κρατάνε αρκετά λιγότερο από official press όπως είναι στα BD ταινιών και game. Άλλα και πάλι 1,5 χρόνος είναι πολύ λίγο. Πάντως τώρα πλέον ένα οτιδήποτε σύστημα/NAS με redundancy είναι σίγουρα πολύ καλύτερη λύση. Με ένα περιστασιακό cold backup σε κάνα εξωτερικό δίσκο μια στο τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τα μεσα αυτα ειναι για αποθήκευση που μπορει να μη ξαναχρησιμοποιήσεις ποτε η για αρχεια που θες να εχεις 100% τον ελεγχο οτι ειναι σε 1-2 δισκακια πχ μονο κ οχι σε καποιο καπου cloud η σε ενα ονλαιν δικτυωμενο backup ενος NAS. 

Απο κει κ επειτα αν δε θελει η Sony ας φτιαχνουν αλλοι κατασκευαστές παντα θα υπάρχει κοινο οπως και για τα minidisc που τα τελευταια 3 χρονια γνωρίζουν ξανα ανθιση αλλα δυστυχως μονο σε οτι εχει απομείνει. Δεν υπαρχουν ανταλλακτικα ουτε φτιάχνονται νεα δισκακια minidisc.

Γενικα αυτη η κατευθυνόμενη τεχνολογια δεν μου αρεσει γιατι δεν ειναι παντα για το καλο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μια επιλογή λιγότερη. Όχι ότι ήμουν φαν των Bluray, αλλά οι σκληροί δίσκοι είναι ανέκδοτο για archiving για παραπάνω από 10ετία, SSD/nvme ούτε για πλάκα, cloud ούτε στον χειρότερο εχθρό μου, τα tapes πανάκριβα εκτός κι αν είσαι τίποτα Αμερική και βρίσκεις μεταχειρισμένες συσκευές.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, Ntinaras said:

CD Εννοεις, γιατι Pentium II 350 ηταν καπου 1998, τοτε καναν τα πρωτα βηματα τα CD writer. DVD writer ξεπεταχτηκαν μετα το 2004

Ναι, αυτό λέω, έγραφα dvd σε cd. Δε θυμόμουν ομως ποτε βγήκαν τα εγγράψιμα dvd. Για να το λες, τότε θα ηταν 2004 και μετά. Μάλιστα επεβιωσαν 100 cd divx ταινίες απο τοτε (οχι όλα, κάποια χαλασαν) . Τα έγραψα σε ενα ssd, αν και δεν έχει νόημα. Ξανακατεβάζω τις ταινίες σε καλύτερη ποιότητα εικόνας ανετα σήμερα.. 

Οταν βγηκε το CD ειδικά πάντως, ηταν επανάσταση. Απο τα ελάχιστα mb των δισκετών, πηγαμε στα, 650 mb. Για τα Video games ειδικά ήταν game changer, στην κυριολεξία.. Τωρα απλα μπήκαν στο χρονοντουλαπο της ιστορίας. Οι σκληροί δίσκοι αρχικά, και στο τέλος οι ssd θα τα αντικαταστήσουν πλήρως. Ασε που η μεταφορά games, προγράμματων και μουσικής πέρασε στο ίντερνετ πλέον. Όλα γίνονται με streaming,  σχεδον κανείς δεν αγοράζει σε φυσικό μέσον. Ειναι καπως εντυπωσιακό (για εμένα τουλάχιστον), οτι οι νέες γενιές θα ξεκινήσουν με streaming κατευθείαν και πιθανότατα δεν θα τούς περνάει καν απ το μυαλό οτι κάποτε αγόραζες φυσικό προϊόν. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Bogdi είπε

 

Damn, sorry for your loss. Φαντάζομαι τα rewritable κρατάνε αρκετά λιγότερο από official press όπως είναι στα BD ταινιών και game. Άλλα και πάλι 1,5 χρόνος είναι πολύ λίγο. Πάντως τώρα πλέον ένα οτιδήποτε σύστημα/NAS με redundancy είναι σίγουρα πολύ καλύτερη λύση. Με ένα περιστασιακό cold backup σε κάνα εξωτερικό δίσκο μια στο τόσο.

Όχι πριν 1,5 χρόνο επιχείρησα να τα διαβάσω, ήταν γραμμένα πάνω από 7,8 χρόνια. Και ναι, δεν συγκρίνονται με τα εργοστασιακά πρεσσαριστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι τα δισκάκια πλέον δεν είναι αναλώσιμα προς χρήση, είναι απλά για backups. Εξαιτίας αυτού δεν έχουν πέσει οι τιμές των blu-ray οπότε κάποιες φορές πιο πολύ συμφέρει να έχεις έναν εξωτερικό ssd και να τα έχεις εκεί.

Εγώ έχω blu-ray recorder που γράφει και mDiscs που είναι archival ως και για 1000 χρόνια (χωρίς χρήση φυσικά, απλά να κάθονται και να είναι εκεί αν τα χρειαστείς). Έχω ήδη γράψει φωτογραφίες και βίντεο αλλά δεν χρειάζομαι και πάρα πολλά.

Για cloud ούτε το συζητάω, σιγά μην πληρώνω συνδρομή για να έχω τα αρχεία μου online.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Paragontas-x said:

Και τι γίνεται τώρα σε όσους έχουν blu-ray recorders?

Παπαλα και τα blu-ray discs?

ε οκ, 10 ατομα ειναι σε ολο τον πλανητη. προλαβαινουν να αδειασουν τα ραφια (α ρε sony κατι ξερεις εσυ...)

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια στιγμή απέκτησα blu-ray writer. Όσες φορές και εάν αποπειράθηκα να ξεκινήσω project για τα backup μου, έβλεπα ότι τα κουκιά δεν βγαίνανε. Ο HDD ήταν πιο φθηνός και πολύ πιο γρήγορος. Το χειρότερο είναι πως μόνο εγώ έχω ένα drive. Εάν χαλάσει;

Φοβερή τεχνολογία της εποχής, αλλά με το καλημέρα είχαμε βλακώδες format war με το HD-DVD;

Επεξ/σία από Exosia
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2024 στις 5:51 ΜΜ, Exodia The Forbidden One είπε

Στο δημόσιο πάντως χρησιμοποιούν ακόμα cd rom 😂

Νομίζω το γύρισαν σε φλασάκια εκτός αν μιλάς για το αποθκευμένο αρχείο υπηρεσιών το οποίο όντως είναι σε cd-rom/cd-r (όχι σε cd-rw)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, svartevarg είπε

Νομίζω το γύρισαν σε φλασάκια εκτός αν μιλάς για το αποθκευμένο αρχείο υπηρεσιών το οποίο όντως είναι σε cd-rom/cd-r (όχι σε cd-rw)

όχι πολλά μηχανήματα έχουν ακόμα cd rom 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, toRus είπε

..αλλά οι σκληροί δίσκοι είναι ανέκδοτο για archiving για παραπάνω από 10ετία, SSD/nvme ούτε για πλάκα, ...

Aν δεν κανουν συνεχεια σβησε/γραψε,
δε νομιζω να παθουν τιποτα.
Ειτε απο στατικο ηλεκτρισμο (ρουχα + μοκετες)
Ουτε σκληροι ουτε SSD.
Νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2024 στις 6:45 ΜΜ, menthol1979 είπε

Γύρω στα 60 είχα κρατήσει (μεταφορά από 300 περίπου DVD που είχα) όλα Verbatim BD-R+ (LTH βέβαια). Όταν πριν 1,5 χρόνο αποφάσισα να τα ξεσκαρτάρω και να κρατήσω ότι χρειάζομαι, γύρω στα 3-4 πέταξαν error σε έστω 1 σημείο ενώ πάνω από 10 είχαν δυσκολία στην αντιγραφή και με τα retries έκαναν κανα μισάωρο αλλά τα έσωσα. Όλα γραμμένα με Pioneer BDR-S08 που θεωρούταν κορυφή στις μέρες του.

Άρα, αν και πολύ φανατικός οπαδός, στο χρονοντούλαπο. Σε Synology SHR-2 και το κεφάλι σου ήσυχο, και σβήνουμε και τίποτα.

Δεν ειμουν ποτε speed junky.16X-32X-48X κτλ.Παντα ειχα οδηγους της sony και εγραφα σε αρκετες μαρκες cd-dvd-bd με χαμηλη ταχυτητα.Εκτος απο καποια, που στις αρχες δεν τα προσεχα  και τα πετουσα οπου να ναι και ειχαν αποκτησει χαρακιες απο κατανα, διαβαζω τελεια δισκακια 20 χρονων απο home video σε dvd-bd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...