Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση 7.0 Home Cinema σε 7.2.2 :)


GeorgeVizaniaris
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CostasRompotis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aero 2 θες για μπροστα, για το θεμα διπολο ψαξτο στο διαδικτυο γιατι αμα γραψω απ το κινητο θα με παρει βραδυ κι ειμαι παραλια 🤣🤣

Επεξ/σία από CostasRompotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αμα είναι να λέμε ψέμματα μεταξύ μας.. το χάσαμε το παιχνίδι.. χαχα

Είμαι απόλυτα ειλικρινής γι'αυτο ζητάω και βοήθεια και γι'αυτό δέχομαι ότι μου λένε σαν πρόταση. Από κει και πέρα τα φιλτράρω και βγάζω το αποτέλεσμα μου.

Ετσι λειτουργώ σε τομείς που δεν κατέχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοεις; Κατι δεν καταλαβα εγω πλακα κανω γιατι ειμαι αργος στο γραψιμο απ το κινητο εκτος αν ειπα κατι και δεν το καταλαβα οποτε ζηταω συγγνωμη🤣🤣

Εχουν μπει καταλαθος δυο φατσες και δε μπορω να τις σβησω με τιποτα.

Επεξ/σία από CostasRompotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα τα γραφεις, απλα συμπληρωσα το δικο μου, περι διπολων, κοψιμο στους 90 κτλ κτλ που μου ειναι λιγο πρωτακουστα και Κινεζικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα διπολα εχουν διαφοτετικη συμπεριφορα απο ενα απλο ηχειο και δεν τα προτεινει η dolby για περψερειακα παρα μονο υπο προυποθεσεις.

Οταν λεω να κοψεις τα ηχεια στους 80 κυκλους (80hz) εννοω οτι μετα την ισοσταθμιση που θα κανει ο ενισχυτης θα μπεις στις χειροκινητες ρυθμισεις και θα τσεκαρεις που εχει θεσει τα crossover ο ενισχυτης. Ο,τι δεις κατω απο 80hz θα τ αλλαξεις στο 80 ή 90 ή 110 που βλεπω οτι θα χτειαστουν τα aero 3.Οταν με το καλο τα στησεις βαλε εδω τ αποτελεσματα να τα δουμε και να σε βοηθησω με τις ρυθμισεις.

Το ψεμματα μεταξυ μας δεν καταλαβα για να μαι ειλικρινης.

Επεξ/σία από CostasRompotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αυτό το δίπολα/μονόπολα το έχω ακούσει, δεν ξέρω τι κάνει να πω την αλήθεια"

οτι δεν εχω λογο να σας λεω ψεμματα οτι ξερω διαφορα (επειδη googlαρα κατι) γιατι στελνω εδω για να μαθω και να βοηθηθω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 05/07/2024 at 13:08, GeorgeVizaniaris said:

Subwoofer ΔΕΝ ΕΧΩ χαχα 

😂
εγώ έχω 4subs σε σύστημα 7.4 με όλα τα ηχεία να είναι TANNOY
το atmos για την ώρα μου περνάει αδιάφορο. 
subs > atmos 
αν είναι να κάνεις atmos κάντο σωστά εξαρχής με 7.2.4.

Επεξ/σία από spooker
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, spooker said:

😂
εγώ έχω 4subs σε σύστημα 7.4 με όλα τα ηχεία να είναι TANNOY
το atmos για την ώρα μου περνάει αδιάφορο. 
subs > atmos 
αν είναι να κάνεις atmos κάντο σωστά εξαρχής με 7.2.4.

Καλά, το τι είναι σωστό, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
Σωστό για αρχή π.χ. είναι να έχεις έναν φροντισμένο χώρο και σωστές θέσεις ηχείων & θέση/εις ακρόασης.

Για τα πολλαπλά subwoofers χρειάζεσαι "καρυδάτο" AVR/Processor που να έχει χωριστή διαχείριση και στις 4 εξόδους subwoofer και όχι παράλληλη έξοδο (1 ή 2).
Θες χέριασμα για την χρονική ευθυγράμμιση των subwoofer.
Σωστές θέσεις στα subwoofers για να προσεγγίσεις κάπως το "ιδανικό", αλλιώς θες ακόμα περισσότερη δουλειά στο tuning αυτών.

Θες σωστά ηχεία (με ομοιόμορφη on & off axis απόκριση, ή αν έχεις χώρο με πολλές ανακλαστικές επιφάνειες και δεν μπορείς να τον περιποιηθείς, να πάρεις ηχεία με στενό εύρος εκπομπής (narrow beamwidth) για να γλιτώσεις όσο περισσότερο γίνεται από τα... μπιλιάρδα του ήχου που βγάζουν τα φ,χ,ψ εις τον αριθμό ηχεία σου.

Και πολλά άλλα!

Το "ιδανικό" για Atmos for Home είναι να έχεις τα 4 Atmos ηχεία μιας και για αυτό μιξάρονται τα home releases και με αυτά έχεις και την δυνατότητα να γίνεται panning στο Atmos layer (top).
Τα rear surrounds (surround back) δεν θα πεθάνεις αν δεν τα έχεις εφόσον ο χώρος σου δεν επιτρέπει σωστή τοποθέτηση αυτών.

Πάντως ο ενισχυτής που κοίταζε το παιδί (Denon 4800H) επιτρέπει το στήσιμο 7.x.4 με την προσθήκη ενός δικάναλου τελικού (επεξεργάζεται 11 κανάλια, ενισχύει 9 κανάλια).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 08/07/2024 at 21:04, HardwareZone said:

Τα rear surrounds (surround back) δεν θα πεθάνεις αν δεν τα έχεις εφόσον ο χώρος σου δεν επιτρέπει σωστή τοποθέτηση αυτών.

προσωπικά πιστεύω πως τα surround back είναι μεγάλο upgrade στο experience. Στις ταινίες όταν ακούγονται ήχοι από τα πίσω ηχεία σου δίνει πραγματικά την εντύπωση πως κάποιος είναι από πίσω σε βαθμό που έχω γυρίσει πίσω να δω αν είναι κάποιος εκεί στα thriller.
Νομίζω είναι πιο σημαντικό να φτιάξει κάποιος τον καλύτερο ήχο που μπορεί να πάρει στον οριζόντιο άξονα που θα σε βάλει στο επίκεντρο μιας ταινίας και μετά να δεί το atmos στον κατακόρυφο άξονα.

Επεξ/σία από spooker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, spooker said:

προσωπικά πιστεύω πως τα surround back είναι μεγάλο upgrade στο experience. Στις ταινίες όταν ακούγονται ήχοι από τα πίσω ηχεία σου δίνει πραγματικά την εντύπωση πως κάποιος είναι από πίσω σε βαθμό που έχω γυρίσει πίσω να δω αν είναι κάποιος εκεί στα thriller.
Νομίζω είναι πιο σημαντικό να φτιάξει κάποιος τον καλύτερο ήχο που μπορεί να πάρει στην οριζόντιο άξονα που θα σε βάλει στο επίκεντρο μιας ταινίας και μετά να δεί το atmos στον κατακόρυφο άξονα.

Θα μου επιτρέψεις να έχω μια διαφορετική "άποψη"...  μιας και αυτό είναι το αντικείμενο μου και έχω κάνει ουκ ολίγα blind tests για διάφορα θέματα, συμπεριλαμβανομένου και του 5.1 vs 7.1. Με σωστή τοποθέτηση των ηχείων στο 5.1.x, η διαφορά με το 7.1.x είναι αρκετά μικρή, σε αρκετές σκηνές/ταινίες έως και ανύπαρκτη.

Από την άλλη, το .4 του Atmos/DTS:X/Auro-3D δίνει μια ατμόσφαιρα, μια αίσθηση του κάτι παραπάνω που... έρχεται από πάνω, που είναι πολύ πιο substantial από τα 2 Surround Back speakers.

Προφανώς και το ιδανικό είναι το 7.x.4 για Home Entertainment setups, αλλά αν δεν γίνεται το 7 αλλά μόνο 5.x.4 δεν θα πεθάνει κανείς (ούτε η κατσίκα του γείτονα).

Σύστημα αξίας 3000€+ δίχως ηχεία για Atmos ίσως και πεισματικά αρνούμαι να στήσω.

Για Home Cinema μιλάμε, δεν πάμε να στήσουμε ηχειάκια Creative ή μια ηχομπάρα και μια TV 55".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, HardwareZone said:

Από την άλλη, το .4 του Atmos/DTS:X/Auro-3D δίνει μια ατμόσφαιρα, μια αίσθηση του κάτι παραπάνω που... έρχεται από πάνω, που είναι πολύ πιο substantial από τα 2 Surround Back speakers.

Θα έλεγα να ξαναδιαβασεις αυτό που έγραψα παραπάνω. Δεν συγκρίνω το atmos με τα 2 surround back. Δεν τίθεται θέμα συγκρισης. Απλά αναφέρω την σημαντικότητα των surround back στο οριζόντιο άξονα. Ενα σύστημα 7.1 πάντα θα υπερτερεί ηχητικά ενός 5.1 και αντίστοιχα ενα 7.1.4 πάντα ενός 5.1.4. Ίσως η διαφορά στην δεύτερη περίπτωση να κρύβεται λόγω της πληθώρας των ηχείων του atmos αλλά στην πρώτη περίπτωση είναι σίγουρα εκεί και εύκολα αντιληπτή. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, spooker said:

Θα έλεγα να ξαναδιαβασεις αυτό που έγραψα παραπάνω. Δεν συγκρίνω το atmos με τα 2 surround back. Δεν τίθεται θέμα συγκρισης. Απλά αναφέρω την σημαντικότητα των surround back στο οριζόντιο άξονα. Ενα σύστημα 7.1 πάντα θα υπερτερεί ηχητικά ενός 5.1 και αντίστοιχα ενα 7.1.4 πάντα ενός 5.1.4. Ίσως η διαφορά στην δεύτερη περίπτωση να κρύβεται λόγω της πληθώρας των ηχείων του atmos αλλά στην πρώτη περίπτωση είναι σίγουρα εκεί και εύκολα αντιληπτή. 

 

 

Μια χαρά το διάβασα. Το σχόλιο για τα 4 Atmos προτίμηση αντί του 7.1 ήταν συμπληρωματικό.

Τα surround back όπως είπα, και ξαναγράφω, δεν είναι night & day διαφορά, ειδικότερα όταν τα περισσότερα mixes δεν τα χρησιμοποιούν πολύ σωστά, και λιγότερο αν έχεις κάνει σωστή τοποθέτηση των surrounds (που δεν είναι τα 90° ).
Δεν μιλάμε θεωρητικά μόνο, αλλά και πρακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, HardwareZone said:

Τα surround back όπως είπα, και ξαναγράφω, δεν είναι night & day διαφορά

Εντάξει δεν έχουν όλοι τα ίδια αυτιά. Για εσένα μπορεί να μην κάνει διαφορά. Όσοι έχουν ακουστικά αυτιά και είναι νέοι τα καταλαβαίνουν αυτά. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, spooker said:

Εντάξει δεν έχουν όλοι τα ίδια αυτιά. Για εσένα μπορεί να μην κάνει διαφορά. Όσοι έχουν ακουστικά αυτιά και είναι νέοι τα καταλαβαίνουν αυτά. 

Ισχύει.

Άλλοι έχουν placebo αυτιά, άλλοι είναι κουφοί και ακούνε.

Στου κουφού την πόρτα βροντώ από ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες ηρεμήστε, δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι, καλημέρα καταρχάς και καλή Κυριακή να χουμε. 

Πιστεύω ότι όλες οι απόψεις πάνω στο θέμα είναι σωστές, γιατί ο καθένας κρίνει με τις δικές του εμπειρίες στο δικό του ηχοσύστημα και με το δικό του υλικό. Στο κάτω κάτω για να είναι σωστή μία άτυπη κόντρα όπως αυτή έχει διαμορφωθεί μεταξύ σας θα πρεπε να συντρέχουν κάποιοι κοινοί παράγοντες ήτοι να ακούσετε το ίδιο ηχοσύστημα σ έναν χώρο και με συγκεκριμένο υλικό για να βγουν πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Η προσωπική μου εμπειρία με την 7.4.2 διάταξη που έχω (και παρόλο σαλονάτη κατάφερα να είναι εντός προδιαγραφών) είναι κάπου στην μέση της διαμάχης σας. Είναι καθαρά θέμα  υλικού, σίγουρα και τι mixing έχει γίνει παίζει ρόλο όπως και το σωστό στήσιμο της διάταξης των ηχείων σύμφωνα με τις προδιαγραφές. Η δική μου άποψη λοιπόν είναι ότι τα πίσω ηχεία και τα ηχεία οροφής είναι συμπληρωματικά και σίγουρα δεν έχουν την ίδια συμμετοχή όπως τα κυρίως και τα περιφερειακά (SR - SL). Στο δικό μου αρχείο ταινιών και μιλάω μόνο γι αυτές που έχουν atmos αν θα προσπαθούσα να δώσω ένα ποσοστό της συμμετοχής των δύο φορμά θα έλεγα ότι τα πίσω περιφερειακά κατά μέσο όρο κερδίζουν τη μάχη σε ποσοστό 60-40. Προσωπικά πάντα μιλώντας το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό, είναι η φύση του τέτοια του dolby atmos να μην μπορεί να συμμετέχει παραπάνω για ευνόητους λόγους. Ακόμα και στη ζωή μας αυτά που συμβαίνουν γύρω μας, κατά κύριο λόγο συμβαίνουν μπροστά μας, κατά δεύτερο πίσω και λίγο λιγότερο επάνω. Ετσι και στις ταινίες ή και στις σειρές που έχει το Νέτφλιξ για παράδειγμα δε γίνεται να έχεις συνέχεια dolby atmos γιατί τι μπορεί να δημιουργήσει ήχο στο επάνω πεδίο; Αεροπλάνα, ελικόπτερα, μπουμπουνητά κι αστραπές, γενικά είναι λίγες οι σκηνές που μπορούν να προσφέρουν ήχο από ψηλά εκτός κάποιων μικρών εξαιρέσεων και για μικρό χρονικό διάστημα εν συγκρίσει με το όπισθεν ηχητικό πεδίο κι όπως είπα και παραπάνω αυτό είναι φυσιολογικότατο, έτσι συμβαίνει και στη ζωή, δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε, εντάξει οι διαφωνίες είναι αναπόφευκτες αλλά γι αυτό βρισκόμαστε εδώ να τις συζητήσουμε όμορφα και μέσω αυτών να μαθαίνουμε όλοι νέα πράγματα. 

Σημασία λοιπόν έχει μέσω των διαφωνιών να βγαίνουν συμπεράσματα τα οποία να σέβονται και να βοηθούν τον κόσμο που θέτει εδώ τις απορίες του και ζητάει τη βοήθεια από ανθρώπους γνώστες απ ό,τι έχω καταλάβει ότι υπάρχουν κάποιοι εδώ, όμορφα και πολιτισμένα για να είμαστε όλοι κερδισμένοι. 

Επεξ/σία από CostasRompotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...