Προς το περιεχόμενο

Η Stellantis συνεργάζεται με τη γαλλική CEA πάνω στην έρευνα για μπαταρίες ηλεκτρικών οχημάτων


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Και γιατί δεν υπάρχει απαγόρευση για τα θερμικά στα πλοία;

Υπαρχει για ολα τα lpg & cng.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Vasilisxd said:

Πάντως ο κόσμος μην τσιμπάει με αυτά. Τα ηλεκτρικά τώρα, ως έχουν, είναι ήδη υπερ-κομπλέ αρκεί πάντα να μπορείς να τα φορτίσεις σπίτι σου.

Οι νέες τεχνολογίες μπαταρίας τύπου στερεάς κατάστασης, θα αργήσουν και όταν μπουν σε παραγωγή, θα είναι πανάκριβες σε σχέση με την υπάρχουσα τεχνολογία. Εάν περιμένεις πότε θα βγει η μπαταρία που θα διανύεις 1.000χλμ και θα φορτίζει σε 5 λεπτά θα περάσουν άνετα και 20 χρόνια.  

Μια μεγάλη μπαταριά τώρα της Tesla μπορεί να τη βρεις και μεταχειρισμένη με λίγα χιλιόμετρα στα  6.000 ευρώ, σε μια 20ετια που θα χρειαστεί αλλαγή το ποσό θα είναι πολύ μικρο.

το να φορτισεις σπιτι σου ειναι ακρος πολυτέλειά για όσους μένουν στην πόλη

7 hours ago, Vasilisxd said:

Τι άλλο μπορεί να θέλει κανείς από ένα ηλεκτρικό ; Καίει 2€/100χλμ, είναι αθόρυβο και πολύ ευκολοδήγητο, δεν έχει σέρβις.  

Φορτίζει αρκετά γρήγορα σε ένα ενδεχόμενο ταξίδι και υπάρχουν παντού φορτιστές εάν ξεμένεις.

Υπάρχει επιδότηση 9.000€ και ως εκτούτου με π.χ 30.000€ παίρνεις ένα αμάξι πολύ ανώτερο από θερμικά σε αυτά τα λεφτά. 

1, να μπορεις να πάρεις ένα ηλεκτρικό το οποίο θα αντικαταστήσει ενα συμβατικό του λαού δλδ όχημα που κάνει 20 +/- χιλιαρικα και έχει αυτονομία καμία 600 χιλομετρα και έχει περιπου μήκος +/-4,1 μετρα
2. για εμας τους φτοχους που ζούμε στην πολη και δεν εχουμε σπιτι με αυλη και παρκινγ να μπορουμε να φορτίσουμε διπλα εκει που θα βρούμε παρκινγ χωρις να χρειαζεται να χασουμε ωρες απο μια μερα που εχουμε ρεπο και να πηγαινουμε σε charging station

πιστεύω ανετα μιλάω για 70%πληθυσμού της ελλαδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, Black Demis said:

το να φορτισεις σπιτι σου ειναι ακρος πολυτέλειά για όσους μένουν στην πόλη

1, να μπορεις να πάρεις ένα ηλεκτρικό το οποίο θα αντικαταστήσει ενα συμβατικό του λαού δλδ όχημα που κάνει 20 +/- χιλιαρικα και έχει αυτονομία καμία 600 χιλομετρα και έχει περιπου μήκος +/-4,1 μετρα
2. για εμας τους φτοχους που ζούμε στην πολη και δεν εχουμε σπιτι με αυλη και παρκινγ να μπορουμε να φορτίσουμε διπλα εκει που θα βρούμε παρκινγ χωρις να χρειαζεται να χασουμε ωρες απο μια μερα που εχουμε ρεπο και να πηγαινουμε σε charging station

πιστεύω ανετα μιλάω για 70%πληθυσμού της ελλαδας

Είπαμε, ηλεκτρικό μόνο εάν μπορείς να φορτίσεις σπίτι, αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα με τις τιμές που ζητάνε έξω για φόρτιση σε συνδυασμό με την αναμονή.

Σαν αυτοκίνητα ναι, υπάρχουν «φθηνά» τώρα που δίνουν ακόμα επιδότηση.   

Τα 600 και 1000 χιλιόμετρα αυτονομία δεν νομίζω να αποτελούν deal breaker.
Θα κάνεις μια στάση κάθε 3 ώρες και αυτό ήταν. Ένα ταξίδι θα σου τύχει κάθε 3 μήνες ξέρωγω, δεν θα σε αποτρέψει από το να πάρεις ηλεκτρικό όταν τον υπόλοιπο καιρό εξοικονομείς πολύ χρήμα

Προσωπικά εδώ που είμαι έχω κοντά μου 4 ταχυφορτιστες δωρεάν (Σείριος),  δυο Lidl που επίσης φορτίζεις δωρεάν και ως επαρχία έχω πρόσβαση στο σπίτι μου. Εάν παραδειγματίζονταν και αλλά σουπερμάρκετ από τα Lidl, θα ήταν τέλεια 🙌       

Η Αθήνα δεν πρόκειται να στρώσει σε αυτό το θέμα, εκτός εάν γίνουν ριζικές αλλαγές από μεριάς κυβέρνησης με ευρωπαϊκό χρήμα, που κάποια στιγμή, θα γίνουν αναγκαστικά.  

Π.χ στην Σκωτία δοκιμάζουν φορτιστές που είναι ενσωματωμένοι στο πάτωμα του  πεζοδρόμιου. IMG_7461.webp.3df79cf649e048743705e809e4afad04.webp

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Vasilisxd said:

Είπαμε, ηλεκτρικό μόνο εάν μπορείς να φορτίσεις σπίτι, αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα με τις τιμές που ζητάνε έξω για φόρτιση σε συνδυασμό με την αναμονή.

Σαν αυτοκίνητα ναι, υπάρχουν «φθηνά» τώρα που δίνουν ακόμα επιδότηση.   

Τα 600 και 1000 χιλιόμετρα αυτονομία δεν νομίζω να αποτελούν deal breaker.
Θα κάνεις μια στάση κάθε 3 ώρες και αυτό ήταν. Ένα ταξίδι θα σου τύχει κάθε 3 μήνες ξέρωγω, δεν θα σε αποτρέψει από το να πάρεις ηλεκτρικό όταν τον υπόλοιπο καιρό εξοικονομείς πολύ χρήμα

Προσωπικά εδώ που είμαι έχω κοντά μου 4 ταχυφορτιστες δωρεάν (Σείριος),  δυο Lidl που επίσης φορτίζεις δωρεάν και ως επαρχία έχω πρόσβαση στο σπίτι μου. Εάν παραδειγματίζονταν και αλλά σουπερμάρκετ από τα Lidl, θα ήταν τέλεια 🙌       

Η Αθήνα δεν πρόκειται να στρώσει σε αυτό το θέμα, εκτός εάν γίνουν ριζικές αλλαγές από μεριάς κυβέρνησης με ευρωπαϊκό χρήμα, που κάποια στιγμή, θα γίνουν αναγκαστικά.  

Π.χ στην Σκωτία δοκιμάζουν φορτιστές που είναι ενσωματωμένοι στο πάτωμα του  πεζοδρόμιου. IMG_7461.webp.3df79cf649e048743705e809e4afad04.webp

Όσοι στην Ελλάδα μέσα στην πόλη έχουν δικιά τους αυλή με παρκινγ νωμιζω το λιγότερο που τους νοιάζει είναι οικονομία, το ευρύ κοινό μένει στης πολύ κατοικίες και παρκάρει όπου βρει όπως βρει έτσι αυτονομία είναι μεγάλο ζήτημα καθος το να πας και να χάνεις ώρες από την ζωή σου μια μέρα που έχεις ρεπό απλά δεν λει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Black Demis είπε

Όσοι στην Ελλάδα μέσα στην πόλη έχουν δικιά τους αυλή με παρκινγ νωμιζω το λιγότερο που τους νοιάζει είναι οικονομία, το ευρύ κοινό μένει στης πολύ κατοικίες και παρκάρει όπου βρει όπως βρει έτσι αυτονομία είναι μεγάλο ζήτημα καθος το να πας και να χάνεις ώρες από την ζωή σου μια μέρα που έχεις ρεπό απλά δεν λει

Είναι θέμα για ανθρώπους που δεν έχουν δικό τους parking η αγορά ηλεκτρικού. Ουσιαστικά πρέπει να δει κάποιος πως και που θα μπορεί να το φορτίζει καθώς μια απλή AC φόρτιση 11kw που έχουν ως συνήθως supermarket κτλ θέλει κανά δίωρο για να πιάσεις ένα περίπου 30-35%. Είτε πρέπει να μένεις κοντά σε ένα τέτοιο σημείο ειτε να μπορείς στην δουλειά σου να το βάζεις σε καμία πρίζα είτε να βρεις λύση για πρίζα στο δικό σου χώρο η ιδανικότερη λύση όπως είπαμε για parking με wallbox δικό σου. 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Black Demis said:

Όσοι στην Ελλάδα μέσα στην πόλη έχουν δικιά τους αυλή με παρκινγ νωμιζω το λιγότερο που τους νοιάζει είναι οικονομία, το ευρύ κοινό μένει στης πολύ κατοικίες και παρκάρει όπου βρει όπως βρει έτσι αυτονομία είναι μεγάλο ζήτημα καθος το να πας και να χάνεις ώρες από την ζωή σου μια μέρα που έχεις ρεπό απλά δεν λει

Εσύ εάν είχες θέση πάρκινγκ - πιλοτή κλπ με φορτιστή, και έχεις να επιλέξεις μεταξύ ενός ηλεκτρικού και θερμικού, στην ίδια τιμή, τι θα επέλεγες ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Vasilisxd said:

Εσύ εάν είχες θέση πάρκινγκ - πιλοτή κλπ με φορτιστή, και έχεις να επιλέξεις μεταξύ ενός ηλεκτρικού και θερμικού, στην ίδια τιμή, τι θα επέλεγες ; 

μεχρι 20 χιλιαρικα? σίγουρα θερμικό δεν υπαρxει καποιο ηλεκτρικό σε αυτά τα χρήματα που να μου παρεχει αυτό που παρεχει ενα θερμικό στα 18-20 , από την άλλη αν είχε λεφτά άπειρα θα πήγαινα σε καποιo high end ηλεκτρικό (άλλα εκεί δεν θα συζητούσαμε για σπίτια και parking)
ειναι καθαρα θεμα τσεπης

1 hour ago, chek2fire said:

Είναι θέμα για ανθρώπους που δεν έχουν δικό τους parking η αγορά ηλεκτρικού. Ουσιαστικά πρέπει να δει κάποιος πως και που θα μπορεί να το φορτίζει καθώς μια απλή AC φόρτιση 11kw που έχουν ως συνήθως supermarket κτλ θέλει κανά δίωρο για να πιάσεις ένα περίπου 30-35%. Είτε πρέπει να μένεις κοντά σε ένα τέτοιο σημείο ειτε να μπορείς στην δουλειά σου να το βάζεις σε καμία πρίζα είτε να βρεις λύση για πρίζα στο δικό σου χώρο η ιδανικότερη λύση όπως είπαμε για parking με wallbox δικό σου. 

για θεσσαλονικη αθηνα ειναι πρακτικά όνειρο θερινης νύχτας

ειχα για σχεδον 2 χρονια το leaf της nissan  (το ειχε η ξαδέλφη μου και τελικά κατέληξε σε μένα) είχε και μηχανη, ουσιαστικά τι εκανα είχα κάμερα που έβλεπε από το μπαλκόνι στο δρόμο και μολις έφευγε αυτοκίνητο έτρεχα πετούσα μηχανη στην θέση εκείνη πήγαινα έφερνα το αυτοκίνητο (ανάλογα που το ειχα παρατημένο καμία φορά και 20 λεπτά από το σπιτι καθώς πάρκινγκ δεν παιζει στον δρομο) και ετσι καβατζονα θέση έξω απο το σπιτι και πετούσα μπαλαντέζα και οσο χρόνο πάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Black Demis said:

μεχρι 20 χιλιαρικα? σίγουρα θερμικό δεν υπαρxει καποιο ηλεκτρικό σε αυτά τα χρήματα που να μου παρεχει αυτό που παρεχει ενα θερμικό στα 18-20 , από την άλλη αν είχε λεφτά άπειρα θα πήγαινα σε καποιo high end ηλεκτρικό (άλλα εκεί δεν θα συζητούσαμε για σπίτια και parking)
ειναι καθαρα θεμα τσεπης

για θεσσαλονικη αθηνα ειναι πρακτικά όνειρο θερινης νύχτας

ειχα για σχεδον 2 χρονια το leaf της nissan  (το ειχε η ξαδέλφη μου και τελικά κατέληξε σε μένα) είχε και μηχανη, ουσιαστικά τι εκανα είχα κάμερα που έβλεπε από το μπαλκόνι στο δρόμο και μολις έφευγε αυτοκίνητο έτρεχα πετούσα μηχανη στην θέση εκείνη πήγαινα έφερνα το αυτοκίνητο (ανάλογα που το ειχα παρατημένο καμία φορά και 20 λεπτά από το σπιτι καθώς πάρκινγκ δεν παιζει στον δρομο) και ετσι καβατζονα θέση έξω απο το σπιτι και πετούσα μπαλαντέζα και οσο χρόνο πάρει

Το Leaf δεν είναι και αντιπροσωπευτικό παράδειγμα ηλεκτρικού της προκοπής.

Η μπαταρία 🪫 40Kwh όντως δεν κάνει για τέτοια ταξίδια.  

Με ένα σύγχρονο ηλεκτρικό με την μικρή 60Kwh μπαταρία 🔋μια χαρά πας Θεσσαλονίκη με μια 25 λεπτή στάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Vasilisxd said:

Το Leaf δεν είναι και αντιπροσωπευτικό παράδειγμα ηλεκτρικού της προκοπής.

Η μπαταρία 🪫 40Kwh όντως δεν κάνει για τέτοια ταξίδια.  

Με ένα σύγχρονο ηλεκτρικό με την μικρή 60Kwh μπαταρία 🔋μια χαρά πας Θεσσαλονίκη με μια 25 λεπτή στάση.

Και πάλι θα πρπει να βάζω μηχανή πάλι πρπει να παρακολουθώ από κάμερα αν άνοιξε η θέση για να πετάξω μπαλαντεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...