Προς το περιεχόμενο

Διαδικασια προσληψης εκπαιδευτικων στο δημόσιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ειμαι απόφοιτη της γερμανικης απο το ΕΚΠΑ και κανω μεταπτυχιακο στο ΕΑΠ στην διδακτικη της αγγλικης. Ηθελα να ρωτησω εαν καποιος μπορει να παραθεσει καποια Link η να μου εξηγησει πως γινεται η διαδικασια προσληψης απο το δημοσιο για να μπω σε σχολειο. Ειμαι παρα πολυ άσχετη με την όλη διαδικασία. Γνωρίζω οτι θέλει μόρια (εχω proficiency, lower στα γερμανικα, το πτυχίο του ΕΚΠΑ και με το καλο και το μεταπτυχιακο το οποιο τελειωνω του χρονου). Εχω ψάξει πάρα πολύ Online και δεν βρίσκω τίποτα. Ξέρω οτι είναι δύσκολο ίσως να μου εξηγήσει κάποιος αλλά θα το εκτιμούσα πολύ. Δεν είχα σκοπό να μπω στο δημόσιο αλλά χρειάζομαι τα ένσημα και τα φροντιστήρια δεν είναι λύση, δεν μένω και σε μεγαλούπολη, οπότε οι ώρες που μας δίνουν πλέον είναι μάξ 3 την εβδομάδα, οπότε δεν ασχολήθηκα και ποτέ με σχολεία. Επίσης ρώτησα το ΕΑΠ πόσα μόρια δίνει το μεταπτυχιακό και μου απάντησε πως πρέπει να ρωτήσω τον φορέα στο φορέα πουυ θέλω να υποβάλλω το μεταπτυχιακό. (???) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, effie1993 είπε

Καλησπέρα, ειμαι απόφοιτη της γερμανικης απο το ΕΚΠΑ και κανω μεταπτυχιακο στο ΕΑΠ στην διδακτικη της αγγλικης. Ηθελα να ρωτησω εαν καποιος μπορει να παραθεσει καποια Link η να μου εξηγησει πως γινεται η διαδικασια προσληψης απο το δημοσιο για να μπω σε σχολειο. Ειμαι παρα πολυ άσχετη με την όλη διαδικασία. Γνωρίζω οτι θέλει μόρια (εχω proficiency, lower στα γερμανικα, το πτυχίο του ΕΚΠΑ και με το καλο και το μεταπτυχιακο το οποιο τελειωνω του χρονου). Εχω ψάξει πάρα πολύ Online και δεν βρίσκω τίποτα. Ξέρω οτι είναι δύσκολο ίσως να μου εξηγήσει κάποιος αλλά θα το εκτιμούσα πολύ. Δεν είχα σκοπό να μπω στο δημόσιο αλλά χρειάζομαι τα ένσημα και τα φροντιστήρια δεν είναι λύση, δεν μένω και σε μεγαλούπολη, οπότε οι ώρες που μας δίνουν πλέον είναι μάξ 3 την εβδομάδα, οπότε δεν ασχολήθηκα και ποτέ με σχολεία. Επίσης ρώτησα το ΕΑΠ πόσα μόρια δίνει το μεταπτυχιακό και μου απάντησε πως πρέπει να ρωτήσω τον φορέα στο φορέα πουυ θέλω να υποβάλλω το μεταπτυχιακό. (???) 

1) Εγγραφή στο Ο.Π.ΣΥ.Δ. (https://opsyd.sch.gr/)

2) Υποβολή αίτησης στο Α.Σ.Ε.Π. μετά την έκδοση της σχετικής προκήρυξης (πχ. https://dide-a-ath.att.sch.gr/images/data/anaplhrwtes/20200110-1634-2ΓΕ-2019.pdf, https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/fek-2023-tefxos_a.s.e.p.-00004-downloaded_-21_02_2023.pdf). Η μοριοδότηση των κριτηρίων και όλες οι πληροφορίες αναφέρονται στην εκάστοτε προκήρυξη.

3) Παρακολούθηση για την έκδοση των προσωρινών, αξιολογικών πινάκων κατάταξης από το Α.Σ.Ε.Π προκειμένου να υποβληθεί ένσταση σε περίπτωση που διαπιστωθεί κάποιο λάθος.

4) Παρακολούθηση του site του Υπουργείου Παιδείας έτσι ώστε όταν γίνει πρόσκληση διορισμού, να υποβληθεί η σχετική αίτηση εντός της οριζόμενης προθεσμίας.

 

Ύστερα από τον έλεγχο των ενστάσεων, καταρτίζονται από το Α.Σ.Ε.Π. οι τελικοί, αξιολογικοί πίνακες κατάταξης, οι οποίοι δημοσιεύονται σε ΦΕΚ και ισχύουν για τα τρία σχολικά έτη που θ΄ ακολουθήσουν τη λήξη του σχολικού έτους που δημοσιεύθηκαν σε ΦΕΚ. Μετά την λήξη της ισχύος τους, επαναλαμβάνεται η ίδια διαδικασία. Οι τωρινοί, τελικοί αξιολογικοί πίνακες των υποψήφιων εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Γενικής Εκπαίδευσης κατηγορίας Π.Ε., αναμένεται να δημοσιευθούν μέσα στον Αύγουστο άρα θα ισχύουν μέχρι την λήξη του σχολικού έτους 2025-2026.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/7/2024 στις 10:41 ΠΜ, effie1993 είπε

Καλησπέρα, ειμαι απόφοιτη της γερμανικης απο το ΕΚΠΑ και κανω μεταπτυχιακο στο ΕΑΠ στην διδακτικη της αγγλικης. Ηθελα να ρωτησω εαν καποιος μπορει να παραθεσει καποια Link η να μου εξηγησει πως γινεται η διαδικασια προσληψης απο το δημοσιο για να μπω σε σχολειο. Ειμαι παρα πολυ άσχετη με την όλη διαδικασία. Γνωρίζω οτι θέλει μόρια (εχω proficiency, lower στα γερμανικα, το πτυχίο του ΕΚΠΑ και με το καλο και το μεταπτυχιακο το οποιο τελειωνω του χρονου). Εχω ψάξει πάρα πολύ Online και δεν βρίσκω τίποτα. Ξέρω οτι είναι δύσκολο ίσως να μου εξηγήσει κάποιος αλλά θα το εκτιμούσα πολύ. Δεν είχα σκοπό να μπω στο δημόσιο αλλά χρειάζομαι τα ένσημα και τα φροντιστήρια δεν είναι λύση, δεν μένω και σε μεγαλούπολη, οπότε οι ώρες που μας δίνουν πλέον είναι μάξ 3 την εβδομάδα, οπότε δεν ασχολήθηκα και ποτέ με σχολεία. Επίσης ρώτησα το ΕΑΠ πόσα μόρια δίνει το μεταπτυχιακό και μου απάντησε πως πρέπει να ρωτήσω τον φορέα στο φορέα πουυ θέλω να υποβάλλω το μεταπτυχιακό. (???) 

Όπως ειπωθηκε είναι.

Ένα πολυ καλό site για να ενημερώνεσαι για τα θέματα είναι το AplhaVita

Έχε υπόψη σου ότι ο διορισμός είναι δύσκολος και χρονοβόρος. Καμια φορά δεν έρχεται και πότε. Εξαρτάται από τις ανοιχτές θέσεις, πόσες είναι αυτές, που είναι, εάν ενδιαφέρεσαι να τις δηλώσεις και φυσικά τον σχετικό ανταγωνισμο.

Ένα μεταπτυχιακό έχουν όλοι. Δεν σου κάνει διάφορα σε σχέση με τους υπόλοιπους. Δες τι άλλη επιπλέον εκπαίδευση μπορείς να κάνεις για μόρια στην ειδικότητα σου.

Το πρωτο μεταπτυχιακό σου δίνει 20 μόρια. Το δεύτερο σου δίνει 7 και τέλος. 3ο και παραπάνω δεν δίνει αλλα μόρια. Το διδακτορικό σου δίνει 40 μόρια.

Υπάρχουν κάποιες πιστοποιημενες επιμορφώσεις που σου δίνουν επιπλέον μόρια. Για την ακρίβεια μπορείς να δηλώσεις 2 πιστοποιημενες επιμορφώσεις σαν μεγιστο επί 2 μόρια η κάθε μία. Νομίζω ότι πρέπει να είναι από 450 διδακτικές μονάδες και πάνω ή 9μηνης εκπαίδευσης. Κάτι τέτοιο. Εάν το ψάξεις θα το βρεις.

Η προϋπηρεσία σου δίνει και αυτή. Στην πράξη σαν αναπληρωτης/αναπληρώτρια παίρνεις 1 μόριο για κάθε μήνα που δουλευες άρα max 9 τον χρόνο. Δεν έχει όρια εδώ οπότε είναι αυτό που κάνει την διαφορά σε βάθος χρόνου.

Οπότε είναι σημαντικό να δηλώσεις για αρχή και για θέσεις αναπληρωτών καθηγητών.

Αιτησεις ΑΣΕΠ ανοίγουν κάθε δύο χρόνια. Για αναπληρωτές κάθε χρόνο. Διαφορετικές διαδικασίες και διαφορετικά τα deadlines. Πρέπει να τα παρακολουθείς.

Και για τα δύο εσύ δηλώνεις τις περιοχές που σε ενδιαφέρουν να τοποθετηθείς με σειρά προτεραιότητας που εσύ επιλεγεις. Εδώ θέλει ψάξιμο για να δεις που υπάρχουν ελεύθερες θέσεις για μόνιμους και αναπληρωτες. Υπάρχουν περιοχες που δεν εχει ανοίξει ούτε μια θέση μόνιμου για πολλές δεκαετίες.

Αν είναι να ψάξεις σοβαρά τον διορισμό σου οι θέσεις αναπληρωτων είναι εκ του ουκ άνευ γιατί δίνουν μόρια συνέχεια κάθε χρονο που προστίθενται και ένα χρόνο να μην πας θα σε έχουν πηδηξει εξαιρετικά πολλοί άλλοι στην κατάταξη για διορισμό.

Εάν είσαι τυχερή και έχει θέσεις αναπληρωτων στην περιοχή σου ολα καλά. Εάν όχι δυστυχώς όπως όλοι θα γίνεις νομας και τα χρήματα δεν θα φτάνουν ούτε για να επιζήσεις με ενοίκια και διαμονή. Σαν αναπληρωτής πλήρωνεσαι μόνο για τον χρόνο της θητείας σου οπότε καλοκαίρι μένεις απλήρωτη και πρέπει επιπλέον να ξαναπεράσεις την διαδικασία από την αρχή χωρίς να γνωριζεις το που θα καταλήξεις.

Το καλό με τους αναπληρωτες είναι ότι έχεις αρκετές πιθανότητες να βρεις κάποια θέση που σε βολεύει.

Επίσης υπάρχουν και τα σχολεία ειδικής εκπαίδευσης που μπορείς να διοριστείς. Εκεί είναι άλλος πίνακας και άλλες αιτήσεις. Θελει να εχεις όμως είτε πιστοποίηση για ειδική εκπαίδευση (θα βρεις πολλές ψάχνοντας το θέμα) είτε μεταπτυχιακό στο αντικείμενο. Όλα είναι δεκτα αλλά όσοι έχουν απλά πιστοποίηση μπαίνουν σε σειρά μετά από αυτούς που έχουν μεταπτυχιακό. Η σειρά και πάλι είναι σχετική με το που θα δηλώσεις ότι θέλεις να διοριστείς. Επειδή είναι πιο ειδικό το αντικείμενο έχεις καλύτερες προοπτικές διορισμού. Δεν είναι εύκολο όμως να διδάξεις στην ειδική εκπαίδευση. Είναι ψυχοφθορο.

Τέλος υπάρχουν νομίζω ακόμη και τα σχολεία για πρόσφυγες όπου και εκεί αν δεν άλλαξε κάτι πηγαίνουν αναπληρωτες. Νομίζω και εκεί είναι άλλη λίστα.

Ο διορισμός θα πάρει χρόνια (εάν και εφόσον έρθει). Εάν ψάχνεις μόνο για την περιοχή σου θα είναι δύσκολο εκτός και εάν είσαι σε παραμεθόριο. Θα πρέπει να δεις τις εναλλακτικές σου περιοχές κάπου που να έχει νόημα. Αλλιώς εάν πας όπου να ναι θα είναι πιο σύντομο.

Good luck.

 

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/424289_dysprosita-sholeia-poia-einai-kai-ti-ishyei-gia-ta-moria-ton-ekpaideytikon

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/626417/nomos-4692-2020

Τα δυσπρόσιτα σχολεία είναι όλα όσα ανήκουν στις κατηγορίες Ι, ΙΑ, ΙΒ και ΙΓ.

https://www.alfavita.gr/sites/default/files/2021-08/dysprosita_FEK_av.pdf (υπάρχουν επικαιροποιήσεις αυτού)

Αν ήμουν εκπαιδευτικός προς διορισμό, μια χαρά θα επέλεγα μια δυσπρόσιτη περιοχή μέχρι να συμπληρώσω, σε μισό χρόνο από τους άλλους, τα μόρια που θα απαιτούνταν για να τοποθετηθώ αργότερα στην περιοχή που θα επέλεγα. ΄Ετσι κι αλλιώς, θα "ξενιτευόμουν" εκτός και αν η μόνιμη κατοικία μου ήταν σε καμία αετοράχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...