Προς το περιεχόμενο

175 εκατομμύρια χρήστες σε 1 μόλις χρόνο για το Threads της Meta


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, polaki είπε

Ξέρω ότι είναι δύσκολο και ίσως αδιανόητο για πολλούς επειδή έχουμε συνηθίσει, αλλά πραγματικά αξίζει κάποιος να κάνει την εξής διαδικασία ΜΙΑ μόνο φορά απλά για να δει τη διαφορα.

1) κοιμηθείτε χωρίς τηλέφωνο μέσα στο δωμάτιο. 
2) ξυπνήστε ΧΩΡΙΣ να μπείτε σε κανένα social και ετοιμαστείτε κανονικά για δουλειά ή ότι κανετε

3) ξεκινήστε να δουλεύετε και απλά μπείτε πρώτη φορά social μετά το τέλος της εργάσιμης ημέρας.

Μονο μια φορά κάντε το, και δείτε τη διαφορα που θα κάνει στη ζωή σας. 

Δεν είναι τόσο τα σοσιαλ. Εγώ δεν μπαίνω καν στα σοσιαλ. Είναι ότι είμαστε εθισμένοι σε ότι και να κάνουμε με το κινητό. Εγώ θα ξυπνήσω και θα μπω να δω ειδήσεις. Μας έχουν κάνει να "πρέπει" να ενημερωνομαστε. Δηλώστε χωράφια αλλιώς πρόστιμο, νέο φορολογικό σύστημα, νέος κοκ, αύξηση τιμής ρεύματος αυτόν τον μήνα, κτλ. 

Αν αποφασισεις να είσαι αδιάφορος, θα σου έρθει καμία κεραμιδα. Δυστυχώς μας έχουν κάνει να είμαστε έτσι. 

Τουλάχιστον μέσα στην μερα το αφήνω στην άκρη πολύ. 

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Shadowjump είπε

Δεν είναι τόσο τα σοσιαλ. Εγώ δεν μπαίνω καν στα σοσιαλ. Είναι ότι είμαστε εθισμένοι σε ότι και να κάνουμε με το κινητό. Εγώ θα ξυπνήσω και θα μπω να δω ειδήσεις. Μας έχουν κάνει να "πρέπει" να ενημερωνομαστε. Δηλώστε χωράφια αλλιώς πρόστιμο, νέο φορολογικό σύστημα, νέος κοκ, αύξηση τιμής ρεύματος αυτόν τον μήνα, κτλ. 

Αν αποφασισεις να είσαι αδιάφορος, θα σου έρθει καμία κεραμιδα. Δυστυχώς μας έχουν κάνει να είμαστε έτσι. 

Τουλάχιστον μέσα στην μερα το αφήνω στην άκρη πολύ. 

Μεγαλη κουβεντα αυτο. Δεν υπαρχει αυτη η ξεγνοιασια που υπηρχε καποτε. Τοσες παγιδες για να σου τα περνουν χωρις να περνεις χαμπαρι και αν δεν εισαι ετοιμοπολεμος την πατησες οπως γινεται καθημερινα. Οι γενιες 1990 και μετα την εχουμε πατησει για τα καλα πληρωνουμε ολα τα λαθη των παλιων. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Shadowjump said:

Δεν είναι τόσο τα σοσιαλ. Εγώ δεν μπαίνω καν στα σοσιαλ. Είναι ότι είμαστε εθισμένοι σε ότι και να κάνουμε με το κινητό. Εγώ θα ξυπνήσω και θα μπω να δω ειδήσεις. Μας έχουν κάνει να "πρέπει" να ενημερωνομαστε. Δηλώστε χωράφια αλλιώς πρόστιμο, νέο φορολογικό σύστημα, νέος κοκ, αύξηση τιμής ρεύματος αυτόν τον μήνα, κτλ. 

Αν αποφασισεις να είσαι αδιάφορος, θα σου έρθει καμία κεραμιδα. Δυστυχώς μας έχουν κάνει να είμαστε έτσι. 

Τουλάχιστον μέσα στην μερα το αφήνω στην άκρη πολύ. 

Το ίδιο είναι ουσιαστικά, κατά κάποιο τρόπο δηλητηριάζουμε το μυαλό μας με άχρηστη πληροφορία χωρίς λόγο. 

 

Ναι οκ, έχει πυρκαγές. Ναι οκ, τράκαραν 7 αμάξια στην εθνική, ναι οκ ένα παιδάκι βρέθηκε νεκρό, όλα αυτά μες τη νύχτα και τα διαβάζουμε πρώτο πράγμα το πρωί πριν καν πιούμε καφέ.. Πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν αυτά. Μπορεί να μην το καταλαβαίνουμε, αλλά μας αγχώνει, και υπάρχει λόγος γι'αυτό. 

Στους πρωτόγονους ανθρώπους, η "κακή" πληροφορία ήταν καλό να προκαλεί άγχος γιατί σήμαινε ότι για να μάθω κάτι κακό, πάει να πει ότι έγινε κοντά μου (αλλιώς πώς θα το μάθαινα). Οπότε γινόταν trigger ο μηχανισμός fight or flight, για να επιβιώσουμε. 

Στη σημερινή εποχή, το να μάθεις τί συνέβει στην Αυστραλία δε μας ωφελεί σε κανένα βαθμό. Οπότε όλο αυτό το trigger που γίνεται στο μυαλό μας και δεν μας ωφελεί καθόλου, καλό είναι στο μέτρο του δυνατού να το αποφεύγουμε. 

 

Και ΣΙΓΟΥΡΑ πάντως να το αποφεύγουμε πριν κάνουμε τις "παραγωγικές" μας διαδικασίες, δηλαδή το να πάμε στο γραφείο ή στη δουλειά του ο καθένας. 

7 hours ago, Shadowjump said:

Δηλώστε χωράφια αλλιώς πρόστιμο, νέο φορολογικό σύστημα, νέος κοκ, αύξηση τιμής ρεύματος αυτόν τον μήνα, κτλ. 

Αν αποφασισεις να είσαι αδιάφορος, θα σου έρθει καμία κεραμιδα.

Στο συγκεκριμένο έχεις δίκιο μεν, αλλά πρακτικά είναι αδύνατον να ΜΗ μάθουμε τα πραγματικά σημαντικά, έστω και από σπόντα. Εννοώ αυτά που όντως πρέπει κάτι να κάνουμε, γιατί το αν αυξήθηκε η τιμή του ρεύματος, της βενζίνης ή του τζατζικιού είτε το μάθουμε είτε όχι (που θα το μάθουμε), μικρή διαφορά θα μας κάνει στην πραγματικότητα. 

Προσωπικά δηλαδή είτε 1,80€ έκανε το σουβλάκι πριν 10 χρόνια είτε 3,50€ τώρα, ε τα ίδια σουβλάκια τρώω μες την εβδομάδα.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/07/2024 at 22:08, polaki said:

Ξέρω ότι είναι δύσκολο και ίσως αδιανόητο για πολλούς επειδή έχουμε συνηθίσει, αλλά πραγματικά αξίζει κάποιος να κάνει την εξής διαδικασία ΜΙΑ μόνο φορά απλά για να δει τη διαφορα.

1) κοιμηθείτε χωρίς τηλέφωνο μέσα στο δωμάτιο. 
2) ξυπνήστε ΧΩΡΙΣ να μπείτε σε κανένα social και ετοιμαστείτε κανονικά για δουλειά ή ότι κανετε

3) ξεκινήστε να δουλεύετε και απλά μπείτε πρώτη φορά social μετά το τέλος της εργάσιμης ημέρας.

Μονο μια φορά κάντε το, και δείτε τη διαφορα που θα κάνει στη ζωή σας. 

θες να μας σκοτωσεις?

οχι,ενταξει πλακα κανω,αυτο θα ηταν το υγιες αλλα πλεον μετα απο τοσα χρονια εθισμου ειναι το ιδιο δυσκολο αν οχι περισσοτερο με το να κοβεις το ποτο,το καπνισμα,τα ντραγκς κλπ

On 04/07/2024 at 23:22, panathatube said:

Πολλοί Αμερικανοί φεύγουν από το Χ και χρησιμοποιούν το Threads ορμώμενοι και από τους YouTubers. Κάτι σαν μόδα. Στο μεταξύ για εμένα ο Ζάκερμπεργκ είναι σαφώς χειρότερος και πιο επικίνδυνος του Μασκ. 

Στο μεταξυ το twitter/X απο τοτε που το πηρε ο μασκ εχει γινει κατα τη γνωμη μου το Νο1 και πιο εγκυρο ενημερωτικο μεσο.

 

Ειναι σχεδον εντελως αφιλτραριστο,σε βαθμο να βλεπεις και extreme πραγματα,ο καθενας λεει και ποσταρει οτι θελει και δικαζεται,παλι απο οποιονδηποτε.

 

Αλλοι θα το λεγαν χαος,εγω το λεω υγεια.

Δεν υπαρχει η λογοκρισια και η χειραγώγηση που υπαρχει παντου πλεον στα μεσα μαζικης ενημερωσης.

Ειναι το μονο μερος που θα βρεις την αληθεια αν την ψαξεις.

Μακαρι να παραμείνει ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...