Προς το περιεχόμενο

Linux & win μαζί


vps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε  μηχάνημα  που  έχει    εγκατεστημένο  σε  δίσκο  linux  θέλουμε  να  βάλουμε  σε  άλλο  δίσκο  2ο  windows   

Προφανώς  γίνεται 

Θα  μπορούμε  μετά  να  είναι  ενεργοί  και  οι  2  δίσκοι  και  να  διαλέγουμε  ποιος  θα  κάνει  εκκίνηση  δηλαδή  απλά  να  διαλέγουμε  ποιο  λειτουργικό  θα  θέλουμε 

Υπάρχει  κάποιος  μπούσουλας  στο πως ?  Ρυθμίσεις  BIOS  κλπ

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνιστώ να αφαιρέσεις τον δίσκο με τα Linux καλου κακού. Κάνε την εγκατάσταση, σύνδεσε τον δίσκο και μπες στο Linux. Κάνε ενημέρωση το grub και είσαι ΟΚ.

Ένας άλλος τρόπος: https://linux-user.gr/t/prosthhkh-windows-loader-sto-systemd-boot/4595

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asfodelus είπε

Συνιστώ να αφαιρέσεις τον δίσκο με τα Linux καλου κακού. Κάνε την εγκατάσταση, σύνδεσε τον δίσκο και μπες στο Linux. Κάνε ενημέρωση το grub και είσαι ΟΚ.

Ένας άλλος τρόπος: https://linux-user.gr/t/prosthhkh-windows-loader-sto-systemd-boot/4595

έτσι  είπα  να  κινηθώ  και  εγώ ...εκτός  ο  δίσκος  με  το  linux  ...προχωράω  εγκατάσταση  windows  και  μετά  συνδέω  και  τους  2 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vps είπε

Σε  μηχάνημα  που  έχει    εγκατεστημένο  σε  δίσκο  linux  θέλουμε  να  βάλουμε  σε  άλλο  δίσκο  2ο  windows   

Προφανώς  γίνεται 

Θα  μπορούμε  μετά  να  είναι  ενεργοί  και  οι  2  δίσκοι  και  να  διαλέγουμε  ποιος  θα  κάνει  εκκίνηση  δηλαδή  απλά  να  διαλέγουμε  ποιο  λειτουργικό  θα  θέλουμε 

Υπάρχει  κάποιος  μπούσουλας  στο πως ?  Ρυθμίσεις  BIOS  κλπ

Ευχαριστώ

Αν θέλεις την γνώμη μου, μην το κάνεις. Αν το θέλεις για browsing, βασικές δουλειές γραφείου και διασκέδαση το dual boot είναι άχρηστο. Το ένα από τα δύο λειτουργικά θα πέσει σε αχρηστία και ο δίσκος θα πιάνει τζάμπα χώρο (και ρεύμα) στο pc και στο τέλος θα μπαίνεις μόνο στο ένα από τα δύο (κατά 90% στα win). Για να είναι χρήσιμο το dual boot θα πρέπει να υπάρχουν κάποιες αποκλειστικές εφαρμογές και στα δύο που σου είναι απαραίτητες καθημερινά. Και αυτό όμως θα καταντήσει κουραστικό και στο τέλος το ένα από τα δύο θα μείνει πολύ πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, micos000 είπε

Αν θέλεις την γνώμη μου, μην το κάνεις. Αν το θέλεις για browsing, βασικές δουλειές γραφείου και διασκέδαση το dual boot είναι άχρηστο.

Έχει 2 δίσκους ο άνθρωπος.. Στον εναν τρέχει ήδη linux. Στον άλλο που θα προσθέσει θέλει windows.

[troll mode on] Εγώ προτείνω να κάνει format τον υπάρχοντα δίσκο με linux και να βάλει windows 7 .. 

 Στον 2ο δίσκο μπορεί φυσικά να εγκαταστήσει τι άλλο... windows 10..  [troll mode off]   :)

3 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Δοκιμασε το wsl σε  windows..μπορει αν κανει αυτο που θες

Δηλαδή να βάλει στον 2ο δίσκο windows , και απο εκεί να εγκαταστήσει --wsl install για να κάνει αυτό που θέλει...

Ενώ έχει ήδη linux στον 1ο δίσκο...

οκ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή  πολλά  ειπώθηκαν  για  την  εγκατάσταση  linux  στον  1  δίσκο  ...πρέπει  να  υπάρχει  για  λόγους  εκπαίδευσης

Το  ερώτημα  απλό  μπορεί  να  μπουτάρει  ο  χρήστης  όποτε  θέλει  από  τον  1ο  δίσκο  (linux )  και  όποτε  θέλει  από  το  2o  με  windows    

Χωρίς  να  μπαίνει  κάθε  φορά  στο  BIOS  ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή σειρά είναι

1->εγκατάσταση Windows

2-> εγκατάσταση linux.

Έτσι θα σου δημιουργηθεί το dual boot σωστά. Αν κάνεις την εγκατάσταση των win μεςτά του linux τότε, όπως είπε ο asfodelus παραπάνω, θα πρέπει να ενημερώσεις το grub (ας πουν οι λινουξάδες πως γίνεται, δεν ξέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, vps said:

Το  ερώτημα  απλό  μπορεί  να  μπουτάρει  ο  χρήστης  όποτε  θέλει  από  τον  1ο  δίσκο  (linux )  και  όποτε  θέλει  από  το  2o  με  windows    

Νομίζω απάντησα; Τι σε δυσκόλεψε ή δεν κατάλαβες; Επέλεξε απο το UEFI να συνδεθείς στο Linux μια φορά και κάνε ενημέρωση το grub.

Αν είχες κάνει τον κόπο να είχες δώσει την διανομή δεν θα μυρίζαμε τα νύχια μας για πιο συγκεκριμένες οδηγίες.

O τρόπος είναι μέσα απο κάποιον boot manager. Οι επιλογές είναι
* Grub: Ο κλασσικός αλλά πλέον ξεπερασμένος πλην όμως το  χρησιμοποιεί η πλειοψηφία των διανομών
* systemd-boot: Ο μοντέρνος τρόπος μόνο σε UEFI. Απλό μενού χωρίς φρου φρού και αρώματα
* Windows boot: Το κάνει με κάποιο τρόπο, αλλά δεν ξέρω κατι παραπάνω (ούτε με αφορά :-) ) κάποιος παραπάνω σου έδωσε οδηγίες για αυτό
* Διάφορα εμπορικά προγράμματα, αλλά δεν υπάρχει λόγος


Συνιστώ τη 2η επιλογή αν η διανομή σου το υποστηρίζει. Στις μέρες μας οι υπολογιστές έχουν UEFI αντι για BIOS (οποτε το grub δεν έχει τόσο νόημα).  Ενα λειτουργικό βάζει κάποια αρχεία  στην κατάτμηση ESP (διάβασε για αυτήν στο άρθρο μου). Το systemd-boot απλά λέει στο UEFI τι θα ξεκινήσει. Αλλά αν πας με το grub δεν θα έχεις πάλι κανένα πρόβλημα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνιστώ εκτός αν θες να τρέχεις κάποιο βαρύ παιχνίδι, να περάσεις ένα virtualbox και να κάνεις εγκατάσταση τα Windows εκεί. Αν δε, είναι και σε ssd και είναι και ο επεξεργαστής δυνατός, δεν θα παρατηρήσεις σημαντική πτώση ταχύτητας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, vps said:

Το  ερώτημα  απλό  μπορεί  να  μπουτάρει  ο  χρήστης  όποτε  θέλει  από  τον  1ο  δίσκο  (linux )  και  όποτε  θέλει  από  το  2o  με  windows    

Χωρίς  να  μπαίνει  κάθε  φορά  στο  BIOS  ??? 

Ναι όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω με τους boot manager θα επιλέγεις στην αρχή τι θες, αλλά γιατί κάθε φορά να κάνεις restart ?

Με ένα  vm οπως ειπε ο @mechpanosθα έχεις windows όποτε τα θες και παράλληλα σε ένα παράθυρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...