Προς το περιεχόμενο

Αυστραλός κατηγορείται ότι έστηνε δωρεάν wifi σε αεροδρόμια και πτήσεις ώστε να υποκλέπτει τα δεδομένα όσων συνδέονταν σε αυτά


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σας μιλάω ευγενικά και στον πληθυντικό και εσείς μου επιτίθεστε προσωπικά. Δεν με ενδιαφέρει πώς τό λέτε. Δεν σας βλέπω γενικά. Και πολύ ασχολήθηκα μαζί σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, herbalife3 said:

Σας μιλάω ευγενικά και στον πληθυντικό και εσείς μου επιτίθεστε προσωπικά. Δεν με ενδιαφέρει πώς τό λέτε. Δεν σας βλέπω γενικά. Και πολύ ασχολήθηκα μαζί σας 

"Και ούτε κάν να ρωτήσεις" ,ετσι μου εγραψες.Σπουδασες και στο Λονδινο αλλα μαθε τι ειναι πληθυντικος πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2024 στις 5:51 ΠΜ, Broli007 είπε

Evil twin ειναι. Έφτιαχνε ένα ασύρματο με το ίδιο όνομα με το κανονικό και αποσύνδεε τους χρήστες από αυτό. Όταν πήγαιναν να ξανασυνδεθούν, συνδέονταν στο δικό του και τους πέταγε σε ψεύτικα αντίγραφα σελίδων ζητώντας κωδικούς για συνεχίσουν. 

 

Man in the middle, είναι όταν είναι συνδεδεμένοι στο ίδιο δίκτυο και κάνει arp poisoning για να κανει τις συσκευές στο δίκτυο να πιστέψουν ότι αυτός είναι το router, κάνοντας όλη την κίνηση του δικτύου να περνάει από αυτόν. 

 

Με βάση την περιγραφή, δεν είναι η δεύτερη κατηγορία το είδος της επίθεσης. 

Σωστός. Evil Twin ή Honeypot AP (σε αεροπλάνα χωρίς onboard Wi-Fi πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...