Προς το περιεχόμενο

Σημαντική αύξηση εσόδων και χρηστών για τη Revolut σε Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το παρακάτω αφορά £ .Οταν θες να φορτώσεις όντως έχει έξοδα,ακόμα και με gpay.Οταν όμως στείλεις χρήματα απο άλλο λογαριασμό δεν χρεώνει κάτι.

Εμένα θα με ενδιέφερε αν μπορούσε να είναι εναλλακτική της revolut, δηλαδή φόρτιση με ελληνική κάρτα δωρεάν. Αν στείλω από ΙΒΑΝ θα μου τα φάει αντίστοιχα η εδώ τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Εμένα θα με ενδιέφερε αν μπορούσε να είναι εναλλακτική της revolut, δηλαδή φόρτιση με ελληνική κάρτα δωρεάν. Αν στείλω από ΙΒΑΝ θα μου τα φάει αντίστοιχα η εδώ τράπεζα.

Αν τα βάλεις πρώτα στην revo  και μετά στην  wise?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Αν τα βάλεις πρώτα στην revo  και μετά στην  wise?

Αν τα βάλω στη ρεβολουτ μετά τα κάνω ότι θέλω, πχ αποστολή trade republic ή Τ212 για να τοκίζονται ή αποστολή σε άλλο ΙΒΑΝ ελληνικό με πόσα κάτω από όριο χρέωσης προμήθειας. Κι όλα αυτά γίνονται εύκολα και αστραπιαία, τι να μου πει η wise?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2024 στις 9:56 ΜΜ, mindreader είπε

Θα ειχα ασχοληθει με revolut, αν μπορουσε να την λειτουργησω με ebanking απο τον ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ μου.

Απο τη στιγμη που ειναι μονο σε κινητο, αναγκαστικα τρωει ακυρο, απο οσους εχουμε - ορθα και δικαιως κατα την προσωπικη μου γνωμη-, ως κεντρο της ψηφιακης μας ζωης τον ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, και οχι το κινητο.

Κριμα.

ποσό χρονών είσαι βρε τεράστιε ? έχεις  κινητό ? κάνεις πράγματα κ από το web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mindreader είπε

Ενω ειναι 'μπροστα' οποιος τα κανει ολα, ακομη κι αυτα που γινονται χειροτερα, με το κινητο!  Δινεις σε νεα παιδια υπολογιστη και κινητο, και προτιμουν να κανουν λιγοτερα και χειροτερα (πχ video editing), αλλα αρκει να ειναι με κινητο. Αυτο θα πει προοδος. Αλλα μαλλον ειναι οπισθοδρομηση.

Εγω που θελω δηλαδη να κατεβαζω και pdf καθε συναλλαγης μου, να το αρχειοθετω σε φακελους στον υπολογιστη, tres banal ρε παιδι μου.

Εχεις δικιο, μαλλον εχω μεινει πισω με το mac μου, με τις ιστοσελιδες μου, με το οτι ασχολουμαι με υπολογιστες απο οταν αλλοι φορουσαν πανες.

Αλλα ειπαμε, μπιμπερο και κινητο. Προηγμενα πραγματα. Για νηπιακα μυαλα.

βρε συ και εγω μεγαλος ειμαι και με βολευει περισοτερο ο υπολογιστης, αλλα τα νεα παιδια το εχουν πιο ευκολο με το κινητο γιατι ειναι το μεσο που πρωτο ερχεται σε επαφη μαζι του σαν τεχνολογια απο παιδι και ειναι πιο εξοικειωμενοι μαυτο οπως ημασταν εμεις με τους υπολογιστες μικροι, πριν τα κινητα.

μεσα απο το κινητο ζουν την ζωη τους απο παιδια και οταν μεγαλωνουν εχουν μαθει και τις υποχρεωσεις τους,λειτουργιες να τις κανουν απο εκει μετα και την γρηγορη εξελιξη της τεχνολογιας και των εφαρμογων.

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

wise για μεγαλούτσικα  ποσά που την χρειάστηκα ,μου έβγαινε πιο φτηνή απο την revolut(έξοδα συναλλάγματος και αποστολής ).Mπορεί να έτυχε τότε,πριν ενάμιση χρόνο,δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.Επίσης η wise στέλνει τα χρήματα πολύ γρήγορα σε ελληνικό λογαριασμό,και σε ενημερώνει για την πορεία της αποστολής.

 

ΒΕ γράφει εμένα. Οχι BL.

 

μπερδευτηκα γιατι πηγα να δω πληροφοριες για την wiseκαι ειδα οτι την ιδρυσαν εσθονοι αλλα με εδρα το λονδινο.και προφανως οπως λετε τωρα εχει αλλου εδρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Doubt είπε

Αν τα βάλω στη ρεβολουτ μετά τα κάνω ότι θέλω, πχ αποστολή trade republic ή Τ212 για να τοκίζονται ή αποστολή σε άλλο ΙΒΑΝ ελληνικό με πόσα κάτω από όριο χρέωσης προμήθειας. Κι όλα αυτά γίνονται εύκολα και αστραπιαία, τι να μου πει η wise?

Μιας που έχεις κ τις δυο,  αν μου στείλουν σε revo ή wise θα έχει έξοδα, προμήθεια;

Ή αν στείλω εγώ λεφτά σε αυτές θα μπει ολόκληρο το ποσό; 

Το Τ212 τι είναι;  Κάτι σαν την Freedom24;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SuPeRsAyIaN είπε

Πως μπορείς να τα κάνεις αυτά με ελαχιστοποιημένο ή καθόλου κόστος;

 

Θες να μας το αναπτύξεις λίγο αυτό; Γιατί τα επιτόκια 5-7% τα εχω δει και και ακούσει αλλά είμαι ο κόσμος που δεν ξέρει  🤣

Για να μην υπάρξει καθόλου κόστος το ποσό της μεταφοράς δεν πρέπει να ξεπερνάει το όριο που που έχει η κάθε τράπεζα από όπου ξεκινάει να χρεώνει. (π.χ. στη eurobank, αν ισχύει ακόμα, εισερχόμενο τραπεζικό έμβασμα από εξωτερικό μέχρι 20€ δεν έχει χρέωση, πάνω από 20€ πληρώνεις 6€). Οπότε αν ήθελα να μεταφέρω π.χ. 200€ μου έστελνα 10 εμβάσματα των 20€. 

Για "ελαχιστοποιημένο"  που χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια (συναλλαγές κυρίως eurobank αλλά υπάρχει και αντίστοιχο πρόγραμμα στην πειραιώς) είναι μία συνδρομητική υπηρεσία που έχει η τράπεζα (κόστος 1,5€ το μήνα) όπου μου επιτρέπει να έχω δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα (νομίζω έχει περιορισμό μέχρι 6 εμβάσματα το μήνα?!? δεν θυμάμαι) και πληρωμές λογαριασμών δεη, οτε, νερό κλπ χωρίς προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, georgi0 είπε

ποσό χρονών είσαι βρε τεράστιε ? έχεις  κινητό ? κάνεις πράγματα κ από το web

Άλλος ένα με μία εξυπνάδα  😜

Δες εδώ γιατί μία μεγάλη μερίδα ανθρώπων χρησιμοποιούμε υπολογιστή για διατραπεζικές συναλλαγές.:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, SuPeRsAyIaN είπε

Πως μπορείς να τα κάνεις αυτά με ελαχιστοποιημένο ή καθόλου κόστος;

 

Θες να μας το αναπτύξεις λίγο αυτό; Γιατί τα επιτόκια 5-7% τα εχω δει και και ακούσει αλλά είμαι ο κόσμος που δεν ξέρει  🤣

Εννοώ ότι ο λογαριασμός που δίνει το ¨καλό¨ επιτόκιο η revolut δεν είναι προθεσμιακός που το κεφάλαιο είναι ασφαλές και απλά τοκίζεται, αλλά επενδυτικός σε αμοιβαία κεφάλαια και χωρίς εγγύηση. Που σημαίνει ότι υπάρχει κίνδυνος απώλειας εισοδήματος. Στο λέει βέβαια στα ψιλά γράμματα, αλλά στα κεφαλαία γράμματα γράφει παραπλανητικές πληροφορίες.

Όσον αφορά την διαμάχη κινητό/ υπολογιστής, προφανώς και τα 2 έχουν την χρήση τους. Καμιά μεταφορά από τον δρόμο στα γρήγορα από κινητό, για την δουλειά υπολογιστής, copy paste από παράθυρα σε παράθεση, pdf, εκτύπωση, αρχειοθέτηση και χίλια δύο. Βέβαια έναν μισθωτό που απλά στέλνει κανά έμβασμα μια στο τόσο μέσω iris, είναι αδιάφορα όλα αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2024 στις 10:00 ΠΜ, agnostos13 είπε

Όπως προαναφέραμε μετράνε αλλά θα πρέπει να τις υπολογίζεις μόνος σου και να τις γράφεις (δεν πρόκειται να ασχοληθεί ο μέσος λογιστής να στις υπολογίσει για ένα 50άρικο οπότε θα σου πει να μη βασίζεσαι εκεί).

Αυτό δεν είναι καθόλου πρακτικό. Και αν σου γίνει έλεγχος τρέχα γυρευε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sprkrt είπε

Αυτό δεν είναι καθόλου πρακτικό. Και αν σου γίνει έλεγχος τρέχα γυρευε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας

Δεν λέμε να βάλεις κάτι ψεύτικο.

Βάζεις όσο ακόμη χρειάζεσαι για να συμπληρώσεις το αφορολόγητο. Αν σου γίνει έλεγχος εκτυπώνεις αποδεικτικά συναλλαγών μέχρι να φτάσεις αυτό το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...