Προς το περιεχόμενο

Σημαντική αύξηση εσόδων και χρηστών για τη Revolut σε Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

μια χαρά ειναι.Εγω την χρησιμοποιώ .Εχει μικροέξοδα αλλά αν υπολογίσεις ότι με την δωρεάν revolut έχεις πολύ μικρά όρια και πρέπει να έχεις συνδρομή για να τα ξεπεράσεις τότε συνήθως βγαίνει μία ή άλλη.

τι ειδους μικροεξοδα ειναι αυτα?

5 ώρες πριν, manolis940 είπε

 

 

Μετράνε μια χαρά απλώς δεν μπαίνουν αυτόματα στην δήλωση. Επειδή έχω καιρό να πιάσω έντυπο φορολογικής δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αλλά το κουτί για να γράψεις τις δαπάνες χειροκίνητα είναι ακριβώς κάτω από αυτό που εισάγονται οι δαπάνες αυτόματα.

 

περνας 1-1 τις αποδειξεις γραφοντας καταστημα κ.λ.π.? δεν τοε χω κανει ποτε..θυμαμαι καποτε οτι εδινα τις αποδειξεις στον λογιστη ,εκανε αθροισμα και κρατουσα τια αποδειξεις για 1-2 χρονια ,δεν θυμαμαι τον νομο ποσο λεει ,σε περιπτωση ελεγχου να τις παρουσιασω.αυτο γινεται? βασικα αποδειξεις ενημερωσεις αγορα οπως απο τις ελληνικες ερχονται στην ρεβολουτ/wise που ενδιαφερομαι?

1 ώρα πριν, vklon είπε

Η wise δεν ζητάει καθόλου ΑΦΜ ενώ η Revolut ζητάει στους καινούργιους. Χρειάζεται να προσθέσεις άλλη υπηκοότητα μια από κάποιον φορολογικό παράδεισο (πχ Μπαχάμες) για να μην ζητάει υποχρεωτικά το ελληνικό ΑΦΜ η Revolut. Για μαύρα χρήματα είναι καλύτερη η wise καθώς από τον Ιούλιο του 2022 η Revolut ζητάει ΑΦΜ στους νέους πελάτες. Επιπλέον η wise έχει Βελγικό IBAN και όχι Λιθουανικό 

εσθονια δεν ειναι? ετσι διαβασα.

33 λεπτά πριν, Doubt είπε

Σε περίπτωση ελέγχου, θα ζητηθούν παραστατικά.

αυτο θυμαμαι και εγω οπως καναμε στις ελληνικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

τι ειδους μικροεξοδα ειναι αυτα?

 

εσθονια δεν ειναι? ετσι διαβασα.

 

Fees σε κάθε αλλαγή νομίσματος ή σε αποστολές σε άλλους λογαριασμούς.Σου βγάζει πόσα ειναι σε κάθε συναλλαγή.

Το ΙΒΑΝ είναι Βέλγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Fees σε κάθε αλλαγή νομίσματος ή σε αποστολές σε άλλους λογαριασμούς.Σου βγάζει πόσα ειναι σε κάθε συναλλαγή.

Το ΙΒΑΝ είναι Βέλγιο.

εσυ που εχεις και τις 2 ,σε τι ειδους συναλλαγες χρησιμοποιεις την καθε μια σαν συμφερον?

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

τι ειδους μικροεξοδα ειναι αυτα?

περνας 1-1 τις αποδειξεις γραφοντας καταστημα κ.λ.π.? δεν τοε χω κανει ποτε..θυμαμαι καποτε οτι εδινα τις αποδειξεις στον λογιστη ,εκανε αθροισμα και κρατουσα τια αποδειξεις για 1-2 χρονια ,δεν θυμαμαι τον νομο ποσο λεει ,σε περιπτωση ελεγχου να τις παρουσιασω.αυτο γινεται? βασικα αποδειξεις ενημερωσεις αγορα οπως απο τις ελληνικες ερχονται στην ρεβολουτ/wise που ενδιαφερομαι?

εσθονια δεν ειναι? ετσι διαβασα.

αυτο θυμαμαι και εγω οπως καναμε στις ελληνικες.

Λιθουανία LT είναι η Revolut και Βέλγιο BΕ η wise

Επεξ/σία από vklon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, megapaixtaras είπε

εσυ που εχεις και τις 2 ,σε τι ειδους συναλλαγες χρησιμοποιεις την καθε μια σαν συμφερον?

εσυ που εχεις και τις 2 ,σε τι ειδους συναλλαγες χρησιμοποιεις την καθε μια σαν συμφερον?

wise για μεγαλούτσικα  ποσά που την χρειάστηκα ,μου έβγαινε πιο φτηνή απο την revolut(έξοδα συναλλάγματος και αποστολής ).Mπορεί να έτυχε τότε,πριν ενάμιση χρόνο,δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.Επίσης η wise στέλνει τα χρήματα πολύ γρήγορα σε ελληνικό λογαριασμό,και σε ενημερώνει για την πορεία της αποστολής.

 

10 λεπτά πριν, vklon είπε

Λιθουανία LT είναι η Revolut και Βέλγιο BL η wise

ΒΕ γράφει εμένα. Οχι BL.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

wise για μεγαλούτσικα  ποσά που την χρειάστηκα ,μου έβγαινε πιο φτηνή απο την revolut(έξοδα συναλλάγματος και αποστολής ).Mπορεί να έτυχε τότε,πριν ενάμιση χρόνο,δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.Επίσης η wise στέλνει τα χρήματα πολύ γρήγορα σε ελληνικό λογαριασμό,και σε ενημερώνει για την πορεία της αποστολής.

 

ΒΕ γράφει εμένα. Οχι BL.

 

Ναι μπερδεύτηκα BE είναι το σωστό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει δωρεάν φόρτιση η wise δυστυχώς, έχω αλλά δεν τη χρησιμοποιώ.

Η μόνη άλλη που έχει η change, αλλά εκεί υπάρχουν άλλα μείον, π.χ η κάρτα τους δεν μπαίνει στο gpay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

περνας 1-1 τις αποδειξεις γραφοντας καταστημα κ.λ.π.? δεν τοε χω κανει ποτε..θυμαμαι καποτε οτι εδινα τις αποδειξεις στον λογιστη ,εκανε αθροισμα και κρατουσα τια αποδειξεις για 1-2 χρονια ,δεν θυμαμαι τον νομο ποσο λεει ,σε περιπτωση ελεγχου να τις παρουσιασω.αυτο γινεται? βασικα αποδειξεις ενημερωσεις αγορα οπως απο τις ελληνικες ερχονται στην ρεβολουτ/wise που ενδιαφερομαι?

Όχι, γράφεις το σύνολο των συναλλαγών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, stambolos said:

Χρέωση υπάρχει μόνο όταν στέλνεις χρήματα από τη revolutr σε ελληνική τράπεζα που και εκεί υπάρχει τρόπος να το ελαχιστοποιήσεις ή και να να το μηδενίσεις αν έχεις διάθεση.

Όπως επίσης αν θέλεις να βγάλεις μετρητά από atm.

Πως μπορείς να τα κάνεις αυτά με ελαχιστοποιημένο ή καθόλου κόστος;

 

19 hours ago, for4 said:

 Επίσης μου την δίνει που προωθεί το αμοιβαίο κεφάλαιο ως προθεσμία και κόσμος που δεν ξέρει λέει βάλτε λεφτά έχει καλό επιτόκιο. 

Θες να μας το αναπτύξεις λίγο αυτό; Γιατί τα επιτόκια 5-7% τα εχω δει και και ακούσει αλλά είμαι ο κόσμος που δεν ξέρει  🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, kostasfalcon said:

Ούτε άρπα κόλλα ούτε τίποτε… Καμία σχέση όλα αυτά που λες,  φαίνεται ότι είσαι εντελώς άσχετος από smartphones.

Όσον αφορά τα copy paste και οτιδήποτε άλλο, τα έχει έτοιμα η εφαρμογή τουλάχιστον αυτή της εθνικής τράπεζας που χρησιμοποιώ εγώ.

Επίσης Θεωρώ ότι κινδυνεύεις σχεδόν μηδαμινά μεσω app εν σχέση με το να μπεις από PC.

Οι εποχές αλλάξανε και έχεις μείνει πίσω από τι φαίνεται.

Ενω ειναι 'μπροστα' οποιος τα κανει ολα, ακομη κι αυτα που γινονται χειροτερα, με το κινητο!  Δινεις σε νεα παιδια υπολογιστη και κινητο, και προτιμουν να κανουν λιγοτερα και χειροτερα (πχ video editing), αλλα αρκει να ειναι με κινητο. Αυτο θα πει προοδος. Αλλα μαλλον ειναι οπισθοδρομηση.

Εγω που θελω δηλαδη να κατεβαζω και pdf καθε συναλλαγης μου, να το αρχειοθετω σε φακελους στον υπολογιστη, tres banal ρε παιδι μου.

Εχεις δικιο, μαλλον εχω μεινει πισω με το mac μου, με τις ιστοσελιδες μου, με το οτι ασχολουμαι με υπολογιστες απο οταν αλλοι φορουσαν πανες.

Αλλα ειπαμε, μπιμπερο και κινητο. Προηγμενα πραγματα. Για νηπιακα μυαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ενω ειναι 'μπροστα' οποιος τα κανει ολα, ακομη κι αυτα που γινονται χειροτερα, με το κινητο!  Δινεις σε νεα παιδια υπολογιστη και κινητο, και προτιμουν να κανουν λιγοτερα και χειροτερα (πχ video editing), αλλα αρκει να ειναι με κινητο. Αυτο θα πει προοδος. Αλλα μαλλον ειναι οπισθοδρομηση.

Εγω που θελω δηλαδη να κατεβαζω και pdf καθε συναλλαγης μου, να το αρχειοθετω σε φακελους στον υπολογιστη, tres banal ρε παιδι μου.

Εχεις δικιο, μαλλον εχω μεινει πισω με το mac μου, με τις ιστοσελιδες μου, με το οτι ασχολουμαι με υπολογιστες απο οταν αλλοι φορουσαν πανες.

Αλλα ειπαμε, μπιμπερο και κινητο. Προηγμενα πραγματα. Για νηπιακα μυαλα.

Μάλλον δεν καταλαβες κάποια πράγματα...

Ένα smartphone την σήμερον ημέρα είναι ένας υπολογιστής τσέπης 

Σκοπός του δεν είναι να αντικαταστήσει το pc σου (στο μέλλον θα γίνει και αυτό μάλλον)  αλλά να σε βοηθήσει να μην είσαι συνέχεια πάνω από αυτό!

Ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς να διαβάσεις pdf ή να τα κάνεις αρχειοθέτηση από το κινητό σου? 

Εάν για συσκευή εσύ έχεις κάτι φθηνό με μικρή οθόνη τότε σε δικαιολογώ! 

Και επειδή ανέφερες για mac... Το κινητό μου (s23 ultra) σε συνδυασμό με το ipad pro 12.9 Μ1 5G με κάνουν να πηγαίνω στο pc μόνο για να παίξω κανα παιχνίδι από αυτά που μου αρέσουν εκεί... Γιατί όλα τα άλλα τα κάνω με  αυτές τις δύο συσκευές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Μάλλον δεν καταλαβες κάποια πράγματα...

Ένα smartphone την σήμερον ημέρα είναι ένας υπολογιστής τσέπης 

Σκοπός του δεν είναι να αντικαταστήσει το pc σου (στο μέλλον θα γίνει και αυτό μάλλον)  αλλά να σε βοηθήσει να μην είσαι συνέχεια πάνω από αυτό!

Ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς να διαβάσεις pdf ή να τα κάνεις αρχειοθέτηση από το κινητό σου? 

Εάν για συσκευή εσύ έχεις κάτι φθηνό με μικρή οθόνη τότε σε δικαιολογώ! 

Και επειδή ανέφερες για mac... Το κινητό μου (s23 ultra) σε συνδυασμό με το ipad pro 12.9 Μ1 5G με κάνουν να πηγαίνω στο pc μόνο για να παίξω κανα παιχνίδι από αυτά που μου αρέσουν εκεί... Γιατί όλα τα άλλα τα κάνω με  αυτές τις δύο συσκευές

Όπως είπαμε και παραπάνω εξαρτάτε από την χρήση. Αν κάνει μια δυο συναλλαγές την εβδομάδα, ναι δεν σε νοιάζει το ότι θα το κάνεις αργά απ' το κινητό. Αν θες να τραβήξεις στοιχεία των προμηθευτών σου απ' το εμπορικό, τότε θες κάτι πιο αποδοτικό και αυτό απαιτεί παράθυρα σε παράθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Όπως είπαμε και παραπάνω εξαρτάτε από την χρήση. Αν κάνει μια δυο συναλλαγές την εβδομάδα, ναι δεν σε νοιάζει το ότι θα το κάνεις αργά απ' το κινητό. Αν θες να τραβήξεις στοιχεία των προμηθευτών σου απ' το εμπορικό, τότε θες κάτι πιο αποδοτικό και αυτό απαιτεί παράθυρα σε παράθεση.

Δεν διάβασα κάπου για τέτοια περίπτωση.

Για προσωπική χρήση και για οποιοδήποτε τραπεζική συναλλαγή μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους γρήγορα και τα application των κινητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, for4 είπε

είναι τράπεζα υπόδειγμα όσον αφορά τις υπηρεσίες. Αλλά με φοβίζει για πολλά λεφτά το γεγονός ότι δεν μπορείς να επικοινωνήσεις.

Θα μου πεις βγάζει εδώ άκρη με τα καταστήματα; Εν πάσει περιπτώσει θα μιλήσεις με κάποιον άνθρωπο. Αλλά κατά τα άλλα για καθημερινά, ταξίδια κλπ είναι εξαιρετική. Να μην είχαμε τις προμήθειες των ελληνικών τραπεζών όταν στέλνουμε λεφτά στην revolut και θα την χρησιμοποιούσα 100% στις συναλλαγές μου.

Δεν έχει προμήθεια για αποστολή στην Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν έχει δωρεάν φόρτιση η wise δυστυχώς, έχω αλλά δεν τη χρησιμοποιώ.

 

Το παρακάτω αφορά £ .Οταν θες να φορτώσεις όντως έχει έξοδα,ακόμα και με gpay.Οταν όμως στείλεις χρήματα απο άλλο λογαριασμό δεν χρεώνει κάτι.

1 ώρα πριν, SuPeRsAyIaN είπε

Πως μπορείς να τα κάνεις αυτά με ελαχιστοποιημένο ή καθόλου κόστος;

 

 

Στέλνεις χρήματα στην ελληνική τράπεζα σε μικρά ποσά,χαμηλότερα απο το όριο που έχει κάθε τράπεζα για χρέωση σε εισερχόμενο έμβασμα.

Αλλιώς μπορείς να τα στείλεις στην κάρτα που εχεις απο τον ελληνικό λογαριασμό με πολύ λίγα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...