Προς το περιεχόμενο

Σημαντική αύξηση εσόδων και χρηστών για τη Revolut σε Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, fwtonio είπε

Πάω να αγοράσω πριν λίγες μέρες, ένα βιβλίο 5€ από Google με κάρτα Πειραιώς.

Για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή ζητά επιβεβαίωση μέσω του app στο κινητό, λες και θα αγόραζα αυτοκίνητο. Έρχεται το push στο κινητό, πατάω έγκριση και στο καπάκι μήνυμα ότι κάτι πήγε στραβά. Δοκιμάζω 2η φορά... τα ίδια.

Γυρίζω την πληρωμή σε Revolut και τελειώνω σε 2 δευτερόλεπτα.

Μετά μαθαίνω ότι το app έπρεπε να αναβαθμιστεί λέει για να λειτουργεί σωστά.

Οπότε πριν την αγορά ακόμα και των 5 ευρώ, πρέπει να ελέγχουμε μήπως πρέπει να αναβαθμίσουμε το app, μετά περιμένουμε push για να δώσουμε έγκριση και αν όλα πάνε καλά, η αγορά ολοκληρώνεται...

Μιλάμε για ελλ καραγκιοζλίκια... Ας πρόσεχαν...

Αυτή η τράπεζα ακόμα σπάει.... 🍒 Κάθε 3-6 μήνες να ζητάει να αλλάξεις κωδικό... 

Οι γονείς μου ποτέ δεν είχαν θέμα με Ρεβολουτ, αλλά με τις ελληνικές συνέχεια έχουν θέματα με τους σπαστικούς κωδικούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

21 minutes ago, Stoliver said:

Αυτή η τράπεζα ακόμα σπάει.... 🍒 Κάθε 3-6 μήνες να ζητάει να αλλάξεις κωδικό... 

Οι γονείς μου ποτέ δεν είχαν θέμα με Ρεβολουτ, αλλά με τις ελληνικές συνέχεια έχουν θέματα με τους σπαστικούς κωδικούς...

Δε το λες και αρνητικό πάντως να σου ζητάει να αλλάζεις κωδικό. Για εμένα θετικό είναι αυτό αλλά το καταλαβαίνω αυτό που λες βλέποντας και τους δικούς μου γονείς που τους σπάει τα νεύρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, ZoReN said:

Δε το λες και αρνητικό πάντως να σου ζητάει να αλλάζεις κωδικό. Για εμένα θετικό είναι αυτό αλλά το καταλαβαίνω αυτό που λες βλέποντας και τους δικούς μου γονείς που τους σπάει τα νεύρα 

Αρνητικότατο και σπαστικότατο είναι και έχει αποδειχτεί ότι είναι bad practice γιατί οδηγεί τους χρήστες να χρησιμοποιούν τον ίδιο κωδικό με μικρές παραλλαγές κάθε φορά (password1, password2, κλπ.) ή ακόμα και να τον σημειώνουν.

https://www.ftc.gov/policy/advocacy-research/tech-at-ftc/2016/03/time-rethink-mandatory-password-changes

Στην τελική κάποιος θα την πατήσει από phishing που θα δώσει μόνος του τον κωδικό, δεν θα προσπαθεί κάποιος να τον bruteforceάρει για μήνες (καμία σοβαρή τράπεζα δεν θα το επέτρεπε αυτό).

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ZoReN είπε

Δε το λες και αρνητικό πάντως να σου ζητάει να αλλάζεις κωδικό. Για εμένα θετικό είναι αυτό αλλά το καταλαβαίνω αυτό που λες βλέποντας και τους δικούς μου γονείς που τους σπάει τα νεύρα 

Υπάρχουν άλλοι τρόποι λιγότερο ενοχλητικοί. 

Εγώ προσωπικά δεν τον θυμάμαι πλέον και δεν ασχολούμαι καν με ελληνική τράπεζα. Σου βγαίνει η ψυχή για κάτι απλό. 

4 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Αρνητικότατο και σπαστικότατο είναι και έχει αποδειχτεί ότι είναι bad practice γιατί οδηγεί τους χρήστες να χρησιμοποιούν τον ίδιο κωδικό με μικρές παραλλαγές κάθε φορά (password1, password2, κλπ.) ή ακόμα και να τον σημειώνουν.

https://www.ftc.gov/policy/advocacy-research/tech-at-ftc/2016/03/time-rethink-mandatory-password-changes

Εγώ έχασα το μέτρημα και από τότε δεν έχω ξαναμπεί. 

Αυτοί ζουν ακόμα στο 2010. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mindreader είπε

Θα ειχα ασχοληθει με revolut, αν μπορουσε να την λειτουργησω με ebanking απο τον ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ μου.

Απο τη στιγμη που ειναι μονο σε κινητο, αναγκαστικα τρωει ακυρο, απο οσους εχουμε - ορθα και δικαιως κατα την προσωπικη μου γνωμη-, ως κεντρο της ψηφιακης μας ζωης τον ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, και οχι το κινητο.

Κριμα.

Μα το κινητό είναι πλέον υπολογιστής απλά τσέπης... πολλές φορές είναι ταχύτερο από πολλούς δεινόσαυρους PC  που μπορεί έχει κάποιος από εμάς ...

Πραγματικά για μένα το σχόλιο σου είναι εξωπραγματικό... κάνω σχεδόν τα πάντα με το κινητό μου, φυσικά έχω και το PC μου 

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, mindreader said:

Θα ειχα ασχοληθει με revolut, αν μπορουσε να την λειτουργησω με ebanking απο τον ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ μου.

Απο τη στιγμη που ειναι μονο σε κινητο, αναγκαστικα τρωει ακυρο, απο οσους εχουμε - ορθα και δικαιως κατα την προσωπικη μου γνωμη-, ως κεντρο της ψηφιακης μας ζωης τον ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, και οχι το κινητο.

Κριμα.

Δε θα εμπιστευόμουν ποτέ τον υπολογιστή μου για e-banking ! Μπαίνεις (και δίνεις τα στοιχεία σου) από έναν Browser !

Σε αντίθεση με το κινητό, το οποίο συνδέετε μέσω της επίσημης εφαρμογής της εκάστοτε τράπεζας.

 

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, kostasfalcon said:

Μα το κινητό είναι πλέον υπολογιστής απλά τσέπης... πολλές φορές είναι ταχύτερο από πολλούς δεινόσαυρους που μπορεί έχει κάποιος από εμάς ...

Πραγματικά για μένα το σχόλιο σου είναι εξωπραγματικό... κάνω σχεδόν τα πάντα με το κινητό μου, φυσικά έχω και το PC μου 

Οχι, δεν θα κανω τις τραπεζικες μου εργασιες με το μπιμπλικι στο χερι....αρπα κολλα δουλειες, του δρομου και 'ροδα τσαντα και κοπανα'...style...

Καποτε μπορει να βαλουν μυαλο στη revolut, και να σκεφτουν και λιγο πιο 'σοβαρα' και 'επαγγελματικα', κι οχι την πιτσιρικαρια ή για φαστ φουντ style χρηση...

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 4
  • Sad 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η επιθετική πολιτική με τα 40-80 ευρώ δώρο έφερε πολύ κόσμο στην revolut.

Πολύ χρήσιμη η revo , αλλά πλέον μόνο για μεταφορά χρημάτων την χρησιμοποιώ. Σε υπηρεσίες trading είναι ακριβή ή για μετατροπή συναλλάγματος.  Επίσης για να πάρεις τις καλές υπηρεσίες και τα επιτόκια πρέπει να έχεις συνδρομή.

Εν τω μεταξύ Λιθουανοί έφτιαξαν την revolut, Βούλγαροι την trading212, από Καζακστάν-Ρωσία η freedom24... μόνο εμείς έχουμε ξεμείνει στο παρελθόν με τους δεινόσαυρους.

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν ζητήσει ακόμη την διαβίβαση στοιχείων προς την ααδε γιατί έχει πολλούς Ελληνες χρήστες η revo.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μέτραγαν οι πληρωμές μέσω revolut στο αφορολόγιτο θα  την χρισημοποιούσα στο 100%. Άψογη τράπεζα χρήστης απο το 2017 με 0 προβλήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, gerrybezhani είπε

Αν μέτραγαν οι πληρωμές μέσω revolut στο αφορολόγιτο θα  την χρισημοποιούσα στο 100%. Άψογη τράπεζα χρήστης απο το 2017 με 0 προβλήματα!

Όπως προαναφέραμε μετράνε αλλά θα πρέπει να τις υπολογίζεις μόνος σου και να τις γράφεις (δεν πρόκειται να ασχοληθεί ο μέσος λογιστής να στις υπολογίσει για ένα 50άρικο οπότε θα σου πει να μη βασίζεσαι εκεί).

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι είστε επαγγελματίες, τι παροχές σας δίνει η Revolut γιατί στο site το μόνο που καταλαβαίνω ξεκάθαρα είναι το "μετέφερε χρήματα σε όλο τον κόσμο". Από κει και πέραν πέραν της παραδοσιακής μεταφοράς δίνει κάτι άλλο; Πχ κάποιο σύστημα POS, Soft-POS κτλ;

Πως είναι η εμπειρία σας σε σύγκριση με τις Ελληνικές τράπεζες και τι σας κοστίζει;

 

8 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Στην τελική κάποιος θα την πατήσει από phishing που θα δώσει μόνος του τον κωδικό, δεν θα προσπαθεί κάποιος να τον bruteforceάρει για μήνες (καμία σοβαρή τράπεζα δεν θα το επέτρεπε αυτό).

Αυτό που πρακτικά "σώζει" η παραπάνω πρακτική είναι την κλοπή μέρους συνήθως της Βάσης δεδομένων και συγκεκριμένα των passwords. Στις περιπτώσεις αυτές η τράπεζα μπορεί να μην πάρει χαμπάρι ότι έγινε κάτι τέτοιο. Παράλληλα σε υποχρεώνει θεωρητικά να βάλεις κωδικούς που σπάνε σε 2560554655624853456335 χρόνια. Οπότε απ' την μία υπερβολικό να σε βάζουν κάθε 2 ή 3 μήνες να αλλάζεις κωδικούς, απ' την άλλη το "M@n0liS'agapw" είναι ένας αποδεκτός κωδικός βάση των απαιτήσεων της τράπεζας αλλά σε μια επίθεση που περιλαμβάνει λεξικό, μπορεί να μην σπάσει αμέσως αλλά δεν θα πάρει και πολύ.

Παράλληλα ωστόσο πλέον με τις 2FA υπηρεσίες έχει λιγότερη σημασία το password αλλά ίσως όπως και στην κλοπή του data base δεν φοβούνται τόσο κάποιο κενό ασφαλίσεις αλλά μια επίθεση εκ των έσω.

Οπότε για μένα η αλήθεια είναι ότι η αλλαγή των passwords δεν είναι εντελώς ανούσια και ίσως μέχρι ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού να ξεκινήσει να χρησιμοποιεί password managers, έτσι ώστε να φύγει το λεξιλόγιο απ' την μέση, δεν θα δούμε σίγουρα αυτή την πρακτική να φεύγει.

 

10 ώρες πριν, polaki είπε

Από που προκύπτει αυτό; 

Προσωπικά ανεβάζω χρήμα στη Revo από την Alphabank. 

Το κακό είναι ότι ΔΕΝ μετράει προς το αφορολόγητο ή όπως στο διάολο το λένε. 

Με αποτέλεσμα αν δε χρεώνεις αρκετά και τις ελληνικές σου κάρτες, να πληρώνεις το πρόστιμο.

Μιλαμε για ελληνική μασωνία.

34 λεπτά πριν, gerrybezhani είπε

Αν μέτραγαν οι πληρωμές μέσω revolut στο αφορολόγιτο θα  την χρισημοποιούσα στο 100%. Άψογη τράπεζα χρήστης απο το 2017 με 0 προβλήματα!

Μετράνε μια χαρά απλώς δεν μπαίνουν αυτόματα στην δήλωση. Επειδή έχω καιρό να πιάσω έντυπο φορολογικής δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αλλά το κουτί για να γράψεις τις δαπάνες χειροκίνητα είναι ακριβώς κάτω από αυτό που εισάγονται οι δαπάνες αυτόματα.

 

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, ZoReN said:

Δε το λες και αρνητικό πάντως να σου ζητάει να αλλάζεις κωδικό. Για εμένα θετικό είναι αυτό αλλά το καταλαβαίνω αυτό που λες βλέποντας και τους δικούς μου γονείς που τους σπάει τα νεύρα 

Θετικό θα ήταν , αν σου έλεγε," πρέπει να αλλάξετε τον κωδικό σας τις επόμενες 10 μέρες" όχι να πας να πληρώσεις και να σου πετάξει "αλλάξτε κωδικό"  και να σε κλειδώνει απ'εξω. Αλλά βέβαια, ποιός έχει ακούσει για UX μέσα σε τράπεζα..!!

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 6
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mindreader είπε

Οχι, δεν θα κανω τις τραπεζικες μου εργασιες με το μπιμπλικι στο χερι....αρπα κολλα δουλειες, του δρομου και 'ροδα τσαντα και κοπανα'...style...

Καποτε μπορει να βαλουν μυαλο στη revolut, και να σκεφτουν και λιγο πιο 'σοβαρα' και 'επαγγελματικα', κι οχι την πιτσιρικαρια ή για φαστ φουντ style χρηση...

Εχω eurobank,η εφαρμογή είναι πιο ευχρηστη απο το ebanking σε υπολογιστή.Δεν ξέρω για τις άλλες τράπεζες.

Επίσης σκέψου πόσοι βάζουν τα στοιχεία τους σε ψευτικες σελίδες.Αυτό με την εφαρμογή δεν μπορεί να γίνει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Ukforthemoment said:

Εχω eurobank,η εφαρμογή είναι πιο ευχρηστη απο το ebanking σε υπολογιστή.Δεν ξέρω για τις άλλες τράπεζες.

 

Και εθνική το ίδιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

με την wise τι παιζει ρε παιδια εσεις που τα γνωριζετε? ειναι το ιδιο καλη? κανεις δεν την αναφερει

μια χαρά ειναι.Εγω την χρησιμοποιώ .Εχει μικροέξοδα αλλά αν υπολογίσεις ότι με την δωρεάν revolut έχεις πολύ μικρά όρια και πρέπει να έχεις συνδρομή για να τα ξεπεράσεις τότε συνήθως βγαίνει μία ή άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...