Προς το περιεχόμενο

Σημαντική αύξηση εσόδων και χρηστών για τη Revolut σε Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εχω eurobank,η εφαρμογή είναι πιο ευχρηστη απο το ebanking σε υπολογιστή.Δεν ξέρω για τις άλλες τράπεζες.

Επίσης σκέψου πόσοι βάζουν τα στοιχεία τους σε ψευτικες σελίδες.Αυτό με την εφαρμογή δεν μπορεί να γίνει.

 

Αν θες να κάνεις copy pastes από κάποιο άλλο παράθυρο, αν θες να αποθηκεύσεις ή να εκτυπώσεις τα αποδεικτικά, νομίζω ότι ο υπολογιστής παραμένει ακόμα η καλύτερη επιλογή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Αν θες να κάνεις copy pastes από κάποιο άλλο παράθυρο, αν θες να αποθηκεύσεις ή να εκτυπώσεις τα αποδεικτικά, νομίζω ότι ο υπολογιστής παραμένει ακόμα η καλύτερη επιλογή.

Τα κάνεις και απο το κινητό,αν δεν είσαι εξοικειωμένος με αυτά είναι άλλο θέμα. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο εξοικειωμένος και αν είσαι, σε υπολογιστή με μεγάλη οθόνη είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις multitasking.

και πιο ξεκούραστο για τα μάτια σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τα κάνεις και απο το κινητό,αν δεν είσαι εξοικειωμένος με αυτά είναι άλλο θέμα. 

 

 

Συγκρίνουμε ανόμια πράγματα. Παράθυρα σε παράθεση, οι ή dual screens. Περισσότερα βήματα για την αποθήκευση του αρχείου τοπικά ή σε cloud και όσον αφορά την εκτύπωση, δεν εκτυπώνουν όλοι οι εκτυπωτές από κινητά ή δεν εκτυπώνουν σωστά κάποιες φορές και όταν έρχεται το θέμα της παραμετροποίησης των ρυθμίσεων εκτύπωσης, δεν υπάρχει η επιλογή προεπιλογών ή διάφορων template εκτύπωσης.

Ακόμη πολλές εφαρμογές δεν σε αφήνουν να κάνεις copy pastes, όπως πρόσφατο παράδειγμα που θυμάμαι είναι η προηγούμενη εφαρμογή της winbank που ο μόνος τρόπος για να αντιγράψεις το IBAN σου ήταν να το κάνεις share -> Save as PDF. Σήμερα επιτέλους το έφτιαξε αλλά δεν είναι απίθανο να υπάρχουν και άλλα τέτοια παραδείγματα.

Τέλος φυσικά όσοι χρησιμοποιούν εμπορικά προγράμματα όπου έχουν αποθηκεύσει στοιχεία πελατών και προμηθευτών μέσα, πιθανών δεν θα έχουν κάποιο τρόπο out of the box να κάνουν αντιγραφή στοιχείων.

Πάντα μιλάμε για άτομα που κάνουν επαγγελματικές συναλλαγές και δεν μεταφέρουν μία φορά την εβδομάδα χρήματα.

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Arkin said:

Να πουμε ενα τεραστιο μπραβο στη revolut. Η οποια δεν εχει προμηθειες σε οποιαδηποτε συναλλαγη και για εξωτερικο ειναι οτι καλυτερο.

Ας ελπίσουμε να παραμείνει έτσι.

Έχω Revo απ το 17 αν θυμάμαι καλά και χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ αυτή για τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Συγκρίνουμε ανόμια πράγματα. Παράθυρα σε παράθεση, οι ή dual screens. Περισσότερα βήματα για την αποθήκευση του αρχείου τοπικά ή σε cloud και όσον αφορά την εκτύπωση, δεν εκτυπώνουν όλοι οι εκτυπωτές από κινητά ή δεν εκτυπώνουν σωστά κάποιες φορές και όταν έρχεται το θέμα της παραμετροποίησης των ρυθμίσεων εκτύπωσης, δεν υπάρχει η επιλογή προεπιλογών ή διάφορων template εκτύπωσης.

Ακόμη πολλές εφαρμογές δεν σε αφήνουν να κάνεις copy pastes, όπως πρόσφατο παράδειγμα που θυμάμαι είναι η προηγούμενη εφαρμογή της winbank που ο μόνος τρόπος για να αντιγράψεις το IBAN σου ήταν να το κάνεις share -> Save as PDF. Σήμερα επιτέλους το έφτιαξε αλλά δεν είναι απίθανο να υπάρχουν και άλλα τέτοια παραδείγματα.

Τέλος φυσικά όσοι χρησιμοποιούν εμπορικά προγράμματα όπου έχουν αποθηκεύσει στοιχεία πελατών και προμηθευτών μέσα, πιθανών δεν θα έχουν κάποιο τρόπο out of the box να κάνουν αντιγραφή στοιχείων.

Πάντα μιλάμε για άτομα που κάνουν επαγγελματικές συναλλαγές και δεν μεταφέρουν μία φορά την εβδομάδα χρήματα.

Ο καθένας ότι τον βολευει για τις εργασίες που το χρειάζεται.

Εγω πχ δεν τρέχω στο λάπτοπ για να μεταφέρω χρήματα στους δικούς μου ή για να πληρώσω την πιστωτικη.Το κάνω μέσα απο την εφαρμογή.

 

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως με αυτα που ακουγονται για την revolut(για ιρλανδια και βρετανια μιλαω) και το οτι χακερ ηταν στο συστημα τους και ειχαν κλεψει λεφτα απο λογαριασμους(πριν χρονια ειχε ακουστει οτι ηταν 20 εκ. δολαρια κοντα) και τωρα βγηκε για πιο μικρη κλοπη(η εταιρια αρνειται της κατηγοριες και το χακαρισμα) δεν ειμαι και τοσο σιγουρος εαν ειναι καλη επιλογη 

αλλα το καλο ειναι οτι κανενας πελατης τους δεν επηρεαστηκε και αρα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ραδιοαρβυλα ωστε να τρομοκρατηθουν πελατες τραπεζων που θα ηθελαν να μεταφερουν τα λεφτα τους εκει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mamak1989 είπε

παντως με αυτα που ακουγονται για την revolut(για ιρλανδια και βρετανια μιλαω) και το οτι χακερ ηταν στο συστημα τους και ειχαν κλεψει λεφτα απο λογαριασμους(πριν χρονια ειχε ακουστει οτι ηταν 20 εκ. δολαρια κοντα) και τωρα βγηκε για πιο μικρη κλοπη(η εταιρια αρνειται της κατηγοριες και το χακαρισμα) δεν ειμαι και τοσο σιγουρος εαν ειναι καλη επιλογη 

αλλα το καλο ειναι οτι κανενας πελατης τους δεν επηρεαστηκε και αρα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ραδιοαρβυλα ωστε να τρομοκρατηθουν πελατες τραπεζων που θα ηθελαν να μεταφερουν τα λεφτα τους εκει 

Στο αντίστοιχο subreddit μπορώ να βρω για individual hacks τα οποία κατά βάση είτε είναι από phishing είτε δεν δίνουν επαρκείς εξηγήσεις και μάλλον phishing είναι.

Δεν έχω κάνα λόγο να υποστηρίξω την Revolut ούτε να γίνω οπαδός της, αλλά θεωρώ όταν λέμε κάτι για μια εταιρεία, καλό είναι να έχουμε και κάτι χειροπιαστό. Θεωρώ πως το Reddit θα είχε πάρει φωτιά αν υπήρχε κάτι μαζικά, ειδικά κρίνοντας μάλιστα ότι το 1 στα 3 μηνύματα περίπου είναι για να κράξουν την Revolut ή να κλάψουν επειδή τους κλειδώθηκε ο λογαριασμός τους επειδή δεν τον λειτουργούσαν όπως ορίζουν οι κανόνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, APapsda είπε

Μπορεις να το ψαξεις λιγακι παραπανω και να μου πεις? μαλος payz ειναι

Payzy είναι σίγουρα.

Θα έπρεπε να εμφανίζει "cosmote payments" αλλά παραμένει κενό.

Είμαι σίγουρος γιατί τη χρησιμοποιώ την payzy εντός Ελλάδος για αγορές, τη ρεβολουτ όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Οχι, δεν θα κανω τις τραπεζικες μου εργασιες με το μπιμπλικι στο χερι....αρπα κολλα δουλειες, του δρομου και 'ροδα τσαντα και κοπανα'...style...

Καποτε μπορει να βαλουν μυαλο στη revolut, και να σκεφτουν και λιγο πιο 'σοβαρα' και 'επαγγελματικα', κι οχι την πιτσιρικαρια ή για φαστ φουντ style χρηση...

Ούτε άρπα κόλλα ούτε τίποτε… Καμία σχέση όλα αυτά που λες,  φαίνεται ότι είσαι εντελώς άσχετος από smartphones.

Όσον αφορά τα copy paste και οτιδήποτε άλλο, τα έχει έτοιμα η εφαρμογή τουλάχιστον αυτή της εθνικής τράπεζας που χρησιμοποιώ εγώ.

Επίσης Θεωρώ ότι κινδυνεύεις σχεδόν μηδαμινά μεσω app εν σχέση με το να μπεις από PC.

Οι εποχές αλλάξανε και έχεις μείνει πίσω από τι φαίνεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H τραπεζα διαφημίζεται εδώ και καιρό στην Ελλάδα , προσφάτως σε TV spots, σε εξωτερικά stands  σε ΜΜΜ κλπ. 

Καλή τύχη σε οσους την χρησιμοποιούν για επενδυτικά προιόντα και δεν την  δηλώνουν στην εφορια...

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

με την wise τι παιζει ρε παιδια εσεις που τα γνωριζετε? ειναι το ιδιο καλη? κανεις δεν την αναφερει

Η wise δεν ζητάει καθόλου ΑΦΜ ενώ η Revolut ζητάει στους καινούργιους. Χρειάζεται να προσθέσεις άλλη υπηκοότητα μια από κάποιον φορολογικό παράδεισο (πχ Μπαχάμες) για να μην ζητάει υποχρεωτικά το ελληνικό ΑΦΜ η Revolut. Για μαύρα χρήματα είναι καλύτερη η wise καθώς από τον Ιούλιο του 2022 η Revolut ζητάει ΑΦΜ στους νέους πελάτες. Επιπλέον η wise έχει Βελγικό IBAN και όχι Λιθουανικό 

Επεξ/σία από vklon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τις δαπάνες με κάρτα για το χτίσιμο του αφορολόγητου.

Ο κωδικός στο Ε1 είναι ο 049.

Από τις οδηγίες φαίνεται ότι:

Γράψτε το ποσό των δαπανών που πραγματοποιήσατε στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ε.Ο.Χ., και έχουν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής ημεδαπής ή αλλοδαπής προέλευσης όπως ενδεικτικά κάρτες και μέσα πληρωμής με κάρτες [χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες, προπληρωμένες κάρτες (prepaid card)] ...

άρα δεν αφορά μόνο τις κάρτες των ελληνικών τραπεζών.

Το ότι δεν εμφανίζει τα ποσά που αφορούν κάρτες αλλων χωρών μπορεί και να μας συμφέρει κιόλας γιατί μπορούμε απλά να προσθέσουμε το ποσό που μας λείπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dchatz είπε

μπορούμε απλά να προσθέσουμε το ποσό που μας λείπει.

Σε περίπτωση ελέγχου, θα ζητηθούν παραστατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...