Προς το περιεχόμενο

Σημαντική αύξηση εσόδων και χρηστών για τη Revolut σε Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Revolut σημείωσε σημαντική ανάπτυξη παγκοσμίως για το 2023, ενώ εντυπωσιακές ήταν οι επιδόσεις της εταιρείας και στη χώρα μας.

Συγκεκριμένα στην ελληνική αγορά το 2023, ο αριθμός πελατών λιανικής αυξήθηκε κατά 50%, φτάνοντας τους 963.000, ένας αριθμός που έχει ήδη ξεπεράσει το 1 εκατομμύριο μέσα στους πρώτους μήνες του 2024. Σύμφωνα με τη σημερινή ανακοίνωση της δημοφιλούς fintech, οι εταιρικοί πελάτες υπερδιπλασιάστηκαν, ξεπερνώντας τους 6.600. Οι συναλλαγές αυξήθηκαν κατά 71%, ενώ οι καταθέσεις των πελατών έφτασαν τα 340 εκατομμύρια ευρώ, σημειώνοντας αύξηση 78%. Αξιοσημείωτο είναι ότι το 65% των συναλλαγών ήταν εγχώριες, «υποδηλώνοντας την ενσωμάτωση της Revolut στην καθημερινότητα των Ελλήνων χρηστών». 

Σε παγκόσμιο επίπεδο, η Revolut παρουσίασε εντυπωσιακά οικονομικά αποτελέσματα για το 2023. Τα έσοδα της εταιρείας σχεδόν διπλασιάστηκαν, φτάνοντας τα 2,2 δισεκατομμύρια δολάρια, ενώ τα κέρδη προ φόρων ανήλθαν σε 545 εκατομμύρια δολάρια. Το καθαρό περιθώριο κέρδους έφτασε το 19%, αντανακλώντας την αποτελεσματικότητα του επιχειρηματικού μοντέλου της εταιρείας.

Η πελατειακή βάση της Revolut αυξήθηκε σημαντικά, προσθέτοντας 12 εκατομμύρια νέους πελάτες το 2023, φτάνοντας συνολικά τα 38 εκατομμύρια. Μέχρι τον Ιούνιο του 2024, ο αριθμός αυτός έφτασε τα 45 εκατομμύρια. Η ανάπτυξη αυτή οφείλεται κυρίως στην προφορική διάδοση και τις συστάσεις από υπάρχοντες πελάτες.

Η εταιρεία παρουσίασε αύξηση σε όλες τις πηγές εσόδων της. Τα έσοδα από κάρτες και διατραπεζικές συναλλαγές αυξήθηκαν κατά 59%, ενώ τα έσοδα από συνάλλαγμα και περιουσιακά στοιχεία αυξήθηκαν κατά 46%. Οι συνδρομές σημείωσαν αύξηση 53%. Τα συνολικά υπόλοιπα των πελατών έφτασαν τα 22,7 δισεκατομμύρια δολάρια, ενώ τα έσοδα από τόκους εκτοξεύθηκαν στα 621 εκατομμύρια δολάρια.

Η Revolut επέκτεινε τις δραστηριότητές της σε νέες αγορές, συμπεριλαμβανομένης της Βραζιλίας και της Νέας Ζηλανδίας, φτάνοντας συνολικά τις 38 χώρες. Η εταιρεία επένδυσε 300 εκατομμύρια δολάρια στη μελλοντική ανάπτυξη, διευρύνοντας το δυναμικό της και αναπτύσσοντας νέα προϊόντα. Στην Ευρώπη, η Revolut επέκτεινε τις τοπικές υπηρεσίες IBAN, ξεκίνησε τη χορήγηση προσωπικών δανείων και πιστωτικών καρτών σε διάφορες χώρες, και εισήγαγε Αμοιβαία Κεφάλαια Χρηματαγοράς σε 22 χώρες του ΕΟΧ.

Το 2024, η Revolut λάνσαρε νέα προϊόντα όπως το eSIM, το πρόγραμμα επιβράβευσης RevPoints και το Revolut Robo-Advisor. Η εταιρεία ανακοίνωσε επίσης τη μεταφορά των κεντρικών γραφείων της στο Canary Wharf του Λονδίνου.

Ο CEO της Revolut, Nik Storonsky, τόνισε τη συνεχή προσπάθεια της εταιρείας να παρέχει το καλύτερο δυνατό προϊόν και εμπειρία χρήσης στους πελάτες της παγκοσμίως. Παρά τις προκλήσεις στο γεωπολιτικό, μακροοικονομικό και ρυθμιστικό περιβάλλον, η Revolut κατάφερε να σημειώσει ρεκόρ κερδών και αύξησης εσόδων.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οι ελληνικές τράπεζες είναι δεινόσαυροι. 

Δεν είναι πυρηνική φυσική να κάνεις κάποια από αυτά που κάνει ο ανταγωνιστής. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, αφού οι εδώ τράπεζες είναι σάπιες τελείως. Η Viva εδώ και μέρες έχει κλειδώσει τον πατέρα μου, έξω από τον εταιρικό λογαριασμό του.! Ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν γιατί. Προσπαθεί να βγάλει άκρη με το support από προχθές.! (Ούτε τον έχουν χακαρει , ούτε τίποτα, απλά δεν έρχεται notification στο κινητό, για να κάνει log in). Ανίκανοι τελείως. Εγώ εχθές προσπαθούσα να στείλω λεφτά σε άλλη τράπεζα από την εφαρμογή της alpha, και μου έβγαλε τη πίστη.! Επίσης, έχει σπάσει και το iris τους και δεν δουλεύει. 

Revolut και πάλι revolut. Τη χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια καθημερινά, 1 φορά δεν είχα πρόβλημα!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολο το μαυρο χρήμα μου εκει το εχω φορτώσει απο το 2015... ευτυχώς δεν μου ζητησαν τιποτα εκτος από κατι αποδεικτικα της τράπεζας 

  • Haha 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, APapsda είπε

ολο το μαυρο χρήμα μου εκει το εχω φορτώσει απο το 2015... ευτυχώς δεν μου ζητησαν τιποτα εκτος από κατι αποδεικτικα της τράπεζας 

φετος στη δηλωση μου στο συστημα εκτος απο τις συστημικες τραπεζες μου εβγαζε πληρωμες με μια καρτα χωρις διευκρίνηση που ειτε ηταν πειζι ειτε ρεβολουτ οποτε δε ξερω ποσο ασφαλες ειναι αυτο που κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής είναι μια χαρά η revolut. Λέω μέχρι στιγμής γιατί η ιστορία λέει ότι όταν μια επιχείρηση αποκτά δεσπόζουσα θέση στην αγορά τότε κάνει πράγματα που πριν ήταν ανήκουστα....βλέπε χρεώσεις "tier", έξτρα χρεώσεις για το τάδε που πριν ήταν δωρεάν κλπ κλπ. 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω να αγοράσω πριν λίγες μέρες, ένα βιβλίο 5€ από Google με κάρτα Πειραιώς.

Για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή ζητά επιβεβαίωση μέσω του app στο κινητό, λες και θα αγόραζα αυτοκίνητο. Έρχεται το push στο κινητό, πατάω έγκριση και στο καπάκι μήνυμα ότι κάτι πήγε στραβά. Δοκιμάζω 2η φορά... τα ίδια.

Γυρίζω την πληρωμή σε Revolut και τελειώνω σε 2 δευτερόλεπτα.

Μετά μαθαίνω ότι το app έπρεπε να αναβαθμιστεί λέει για να λειτουργεί σωστά.

Οπότε πριν την αγορά ακόμα και των 5 ευρώ, πρέπει να ελέγχουμε μήπως πρέπει να αναβαθμίσουμε το app, μετά περιμένουμε push για να δώσουμε έγκριση και αν όλα πάνε καλά, η αγορά ολοκληρώνεται...

Μιλάμε για ελλ καραγκιοζλίκια... Ας πρόσεχαν...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι τράπεζα υπόδειγμα όσον αφορά τις υπηρεσίες. Αλλά με φοβίζει για πολλά λεφτά το γεγονός ότι δεν μπορείς να επικοινωνήσεις.

Θα μου πεις βγάζει εδώ άκρη με τα καταστήματα; Εν πάσει περιπτώσει θα μιλήσεις με κάποιον άνθρωπο. Αλλά κατά τα άλλα για καθημερινά, ταξίδια κλπ είναι εξαιρετική. Να μην είχαμε τις προμήθειες των ελληνικών τραπεζών όταν στέλνουμε λεφτά στην revolut και θα την χρησιμοποιούσα 100% στις συναλλαγές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, for4 είπε

είναι τράπεζα υπόδειγμα όσον αφορά τις υπηρεσίες. Αλλά με φοβίζει για πολλά λεφτά το γεγονός ότι δεν μπορείς να επικοινωνήσεις.

Θα μου πεις βγάζει εδώ άκρη με τα καταστήματα; Εν πάσει περιπτώσει θα μιλήσεις με κάποιον άνθρωπο. Αλλά κατά τα άλλα για καθημερινά, ταξίδια κλπ είναι εξαιρετική. Να μην είχαμε τις προμήθειες των ελληνικών τραπεζών όταν στέλνουμε λεφτά στην revolut και θα την χρησιμοποιούσα 100% στις συναλλαγές μου.

Δεν έχεις καμία προμήθεια αν προσθέσεις λεφτά μέσω κάρτας στην Revolut 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Να πουμε ενα τεραστιο μπραβο στη revolut. Η οποια δεν εχει προμηθειες σε οποιαδηποτε συναλλαγη και για εξωτερικο ειναι οτι καλυτερο. Δεν χρεωνει τις χρεωστικες καρτες τις οποιες στελνουν απο Λιθουανια και εχουν διαρκεια 6 7 χρονια. Μπορουμε να εχουμε οσες εικονικες καρτες θελουμε και να τις φορτιζουμε εντελως δωρεαν. Δεν χρεωνει καθολου το εμβασμα απο εξωτερικο οσα χρηματα και αν ειναι. 

Την ιδια ωρα στην ελληνικες τραπεζες εχουν προμηθεια στο παραμικρο τα 50-60 λεπτα σε καθε συναλλαγη ειναι ψωμοτυρι. Εξωτερικο οι προμηθειες ειναι τεραστιες. Θελουν 6 ευρω για καθε χρεωστικη καρτα η οποια ληγει και σε 3 χρονια ειπαμε θελουν την ταριφα τους. Και στις εικονικες καρτες θελουν 2 ευρω για καθε φορτιση εστω και ενος ευρου. Χρεωνουν 3 ευρω σε καθε εμβασμα απο εξωτερικο πανω απο 15 ευρω και καποιες και πανω απο 10 ευρω. 

Οποτε ναι ελπιζω η revolut να κυριαρχισει στην Ελλαδα και να κλεισουν ολες οι αλλες τραπεζες αλα νταβατζηδες που μας εχουν πιει το μεδουλι ολα τα χρονια. 

Ακόμα...
Επίσης, η Revolut είναι δύναμη γιατί 1) πρωτοπόρησε (πόσα πράγματα τα έδινε δωρεάν και τώρα τα χρεώνει στο κεφάλι) 2) έχει μηδενικό προϋπολογισμό για φυσική παρουσία. Προφανώς δεν συγκρίνεται με τους ελληνικούς προΐστορες σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειχα ασχοληθει με revolut, αν μπορουσε να την λειτουργησω με ebanking απο τον ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ μου.

Απο τη στιγμη που ειναι μονο σε κινητο, αναγκαστικα τρωει ακυρο, απο οσους εχουμε - ορθα και δικαιως κατα την προσωπικη μου γνωμη-, ως κεντρο της ψηφιακης μας ζωης τον ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, και οχι το κινητο.

Κριμα.

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...