Προς το περιεχόμενο

Αγορά πολυμηχανήματος μέχρι 250 ευρώ


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από lector,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και χρόνια αγοράζω HP εκτυπωτές κυρίως λόγο της συμβατότητας τους με linux και της φοβερής σουίτας που έχουν εκεί που δεν υπάρχει σε άλλη εταιρεία. Αλλά...

Σε κάθε μοντέλο που έχω αγοράσει πάντα μου βγαίνει μετά από ένα χρόνο, σε μερικές περιπτώσει μετά και από 6 μήνες πρόβλημα ότι το tray δεν έχει χαρτί και με ταλαιπωρεί πάρα πολύ όταν παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα να κάνω εκτυπώσεις καθώς πρέπει να τις κάνω σχεδόν χειροκίνητα για να δει ότι το tray έχει χαρτί. Μη πω για το υπέρογκο κόστος στα μελάνια.

Τι καθαρισμούς κάνω, τι κατσαβίδια βγάζω τπτ, όταν παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα απλά είναι η ώρα της αλλαγής του. Τελευταίο θύμα ο 6960 που εδώ που τα λέμε αυτός κράτησε 3 χρόνια χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Μια και πλέον λέω να πάω σε αλλαγή εκτυπωτή και σκέφτομαι να πάω είτε σε laser είτε σε inktank σκέφτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα και να φύγω πλέον από τους hp μήπως δω άσπρη μέρα. 

Kάνω περίπου 50-100 εκτυπώσεις κάθε μήνα. Θέλω να έχουν και αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης. Να έχουν οπωσδήποτε ethernet καθώς και wifi . Κόστος μέχρι τα 250 ευρώ. 

Oι εταιρείες που έχω δει ότι έχουν καλή συμβατότητα σε linux είναι η epson που διαθέτει και δικό της πρόγραμμα ώστε να βλέπεις και τα μελάνια καθώς και η brother.

Οι Laser αν και μου αρέσουν σαν ιδέα καθώς δεν με καίει η έγχρωμη εκτύπωση μου κάνει λίγο παράξενο τα 900w στιγμιαία που τραβάνε με το άνοιγμα και τα 600w που μπορεί να τραβήξουν πάλι στιγμιαία ανά διαστήματα. Φοβάμαι μήπως επιβαρυμένες πρίζες με άλλα μηχανήματα μήπως ρίχνουν τις ασφάλειες η δημιουργούν προβλήματα.

Τα μοντέλα που έχω δει είναι o Brother MFC-L2800DW και Epson EcoTank L4266.

Φυσικά οποιαδήποτε άλλη πρόταση καλοδεχουμενη ακόμα και hp αν και θέλω να φύγω όπως είπα από εκεί.

 

(θα πρέπει να ανοίξει ένα κεντρικό νήμα για ερωτήση αγοράς εκτυπωτή πιστεύω για να μην ανοίγουμε κάθε φορά καινούργιο και να τα έχουμε όλα συγκεντρωμένα σαν οδηγό αγορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια δουλευω με laser και δε μου χει τυχει ποτε μηχανημα να καψει ασφαλεια ή να επιβαρυνει το δικτυο με οποιοδηποτε τροπο. Σιγουρα παντως εχουν υψηλοτερη καταναλωση και επισης ποτε δεν τους βαζουμε σε ups διοτι θα το γονατισουν.

Επισης, αν ενα μηχανημα εχει ethernet δεν ειναι απαραιτητο να εχει και wifi διοτι μπορει οποιοσδηποτε να το δει μεσω του wifi του τοπικου δικτυου στο οποιο θα ειναι συνδεδεμενο καλωδιακα. Και η καλωδιακη συνδεση ειναι παντα πιο safe απο την ασυρματη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω και εγώ για laser ειμαι πιο πολύ καθώς οι έγχρωμες εκτυπώσεις δεν με ενδιαφέρουν πλέον συν ότι είναι και αχρείαστες για χρήση εκτυπωσης κειμένων, εγγράφων κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
3 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Να σου πω και εγώ για laser ειμαι πιο πολύ καθώς οι έγχρωμες εκτυπώσεις δεν με ενδιαφέρουν πλέον συν ότι είναι και αχρείαστες για χρήση εκτυπωσης κειμένων, εγγράφων κτλ

Παρε εναν ασπρομαυρο laser και καθαρισες λοιπον, γλυτωνεις και τα πολλα αναλωσιμα και τις πολλες βλαβες και την αναγκη για συχνη χρηση.

Εχω εναν στις αγγελιες αλλα δεν ξερω αν σου κανει διοτι α) ειναι μεταχειρισμενος β) δεν εχει wifi αλλα μονο ethernet και γ) δεν τον εχω τεσταρει σε linux διοτι δεν το χρησιμοποιω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρά να πάω για το brother που έχει και linux υποστήριξη. Οι HP στους laser και εκεί σαβούρες είναι ε? Δεν διαβάζω ότι καλύτερο στα review τους στο skroutz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι ξεκαθαρο οτι ο brother παιζει σε linux, πηγαινε εκει. Απλα φροντισε να τσεκαρεις τα αναλωσιμα του ουτως ή αλλως.

Οι HP laser μεχρι πριν καποιες γενιες ηταν ο,τι καλυτερο υπαρχει σε ασπρομαυρο laser (εχω συναντησει εκτυπωτη HP laser παλαιοτερης γενιας να εχει γραψει 3 εκατομμυρια εκτυπωσεις) αλλα τελευταια δε μας τα λενε καλα.

Αλλα μην ξεχναμε οτι γενικοτερα υπαρχει μια ταση σε οποιοδηποτε προϊον οποιασδηποτε μαρκας, να αυξανεται το κοστος κτησης και χρησης και ταυτοχρονα να πεφτει η ποιοτητα κατασκευης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στους laser τι πρέπει κάποιος να προσέξει? Δηλαδή τα toner τους σε τιμές είναι λογικές? Η ποιότητα τους για μια μέσης κατηγορίας μαζί με την ταχύτητα εκτύπωσης τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Γενικά στους laser τι πρέπει κάποιος να προσέξει? Δηλαδή τα toner τους σε τιμές είναι λογικές? Η ποιότητα τους για μια μέσης κατηγορίας μαζί με την ταχύτητα εκτύπωσης τους?

Να μιλήσουμε καλύτερα για τον Brother που ενδιαφέρεσαι. Το ποιοτικό συμβατό τόνερ του είναι λίγο τσιμπημένο: κοστίζει 50€ αποδίδοντας 3.000 σελίδες. Επίσης θα χρειάζεσαι ποιοτικό συμβατό drum των 35€ κάθε 15.000 σελίδες. Όσο για την ταχύτητα εκτύπωσης, είναι ένα από τα βασικότερα πλεονεκτήματα των laser συγκρινόμενοι με inkjet/ink tank. Θα μείνεις ικανοποιημένος.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο που θα δεις ειναι οι τιμες των συμβατων toner και να προσεχεις να μην κανεις αναβαθμισεις και βγει off

Ψαξε αυτους που εχουν 10-12ε το καθενα χρωμα  

Αν ειναι να δινεις 50ε στο καθε χρωμα αστο καλυτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, adi32 είπε

Το πρωτο που θα δεις ειναι οι τιμες των συμβατων toner και να προσεχεις να μην κανεις αναβαθμισεις και βγει off

Ψαξε αυτους που εχουν 10-12ε το καθενα χρωμα  

Αν ειναι να δινεις 50ε στο καθε χρωμα αστο καλυτερα 

Θα μου επιτρέψεις μια μικρή ένσταση, αγαπητέ φίλε: Βεβαίως και "Το πρωτο που θα δεις ειναι οι τιμες των συμβατων toner και να προσεχεις να μην κανεις αναβαθμισεις και βγει off". ΟΧΙ όμως πλαφόν στα 10-12€ για οικονομία. Ούτε κι εγώ θα πήγαινα σε εκτυπωτή με ποιοτικά συμβατά στα 50€ για 3.000 σελίδες. Σεβόμενος όμως την επιλογή του φίλου μας του chek2fire, ανέφερα τα παραπάνω. Η "εξοικονόμηση" ωστόσο από τα συμβατά είναι πολλές φορές μεγάλο ρίσκο, το οποίο προσωπικά ΠΟΤΕ δεν προτείνω, ειδικά από εδώ μέσα, γιατί δεν έχω καμία διάθεση να με καταριούνται, και μάλιστα με το δίκιο τους. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για φτηνά/φτηνιάρικα συμβατά, δεν έχει ανάγκη να ρωτήσει εμάς εδώ. Με μια απλή αναζήτηση στα skroutzομάγαζα κάνει τη δουλειά του και με το παραπάνω.

Αγαπητέ φίλε chek2fire, χθες ήρθε στο σπίτι μια φίλη με ανάγκες παρόμοιες με τις δικές σου. Ίδιος περίπου αριθμός σελίδων, χωρίς να καίγεται κι αυτή για έγχρωμες εκτυπώσεις. Αν τελικά αποφασίσεις laser, μια καλή πρόταση που έκανα και στην κοπέλα είναι ο Brother HL-L2375DW. Τα ποιοτικά συμβατά κοστίζουν 20€ αποδίδοντας 6.000 σελίδες και το ποιοτικό drum 25€ αποδίδοντας 12.000 σελίδες. Διαθέτει αυτόματη διπλή όψη, WiFi και Mobile Print. Έχουμε 2 τέτοιους στη δουλειά και δουλεύουν απροβλημάτιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgeole είπε

Θα μου επιτρέψεις μια μικρή ένσταση, αγαπητέ φίλε: Βεβαίως και "Το πρωτο που θα δεις ειναι οι τιμες των συμβατων toner και να προσεχεις να μην κανεις αναβαθμισεις και βγει off". ΟΧΙ όμως πλαφόν στα 10-12€ για οικονομία. Ούτε κι εγώ θα πήγαινα σε εκτυπωτή με ποιοτικά συμβατά στα 50€ για 3.000 σελίδες. Σεβόμενος όμως την επιλογή του φίλου μας του chek2fire, ανέφερα τα παραπάνω. Η "εξοικονόμηση" ωστόσο από τα συμβατά είναι πολλές φορές μεγάλο ρίσκο, το οποίο προσωπικά ΠΟΤΕ δεν προτείνω, ειδικά από εδώ μέσα, γιατί δεν έχω καμία διάθεση να με καταριούνται, και μάλιστα με το δίκιο τους. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για φτηνά/φτηνιάρικα συμβατά, δεν έχει ανάγκη να ρωτήσει εμάς εδώ. Με μια απλή αναζήτηση στα skroutzομάγαζα κάνει τη δουλειά του και με το παραπάνω.

Αγαπητέ φίλε chek2fire, χθες ήρθε στο σπίτι μια φίλη με ανάγκες παρόμοιες με τις δικές σου. Ίδιος περίπου αριθμός σελίδων, χωρίς να καίγεται κι αυτή για έγχρωμες εκτυπώσεις. Αν τελικά αποφασίσεις laser, μια καλή πρόταση που έκανα και στην κοπέλα είναι ο Brother HL-L2375DW. Τα ποιοτικά συμβατά κοστίζουν 20€ αποδίδοντας 6.000 σελίδες και το ποιοτικό drum 25€ αποδίδοντας 12.000 σελίδες. Διαθέτει αυτόματη διπλή όψη, WiFi και Mobile Print. Έχουμε 2 τέτοιους στη δουλειά και δουλεύουν απροβλημάτιστα.

ωραίος και αυτός αλλά θέλω και το scanner του. 

Βλέπω αυτόν εδώ

https://www.skroutz.gr/s/48093663/Brother-MFC-L2800DW-Aspromayro-Polymichanima-Laser-me-WiFi-kai-Mobile-Print.html

αλλά και τον HP LASERJET M234SDW

Θα μου πεις με τόσα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει με τους HP ανά διαστήματα πάνω ακόμα σε αυτούς? Το θέμα είναι ότι σε linux έχουν την καλύτερη συμβατότητα και πρόγραμμα διαχείρισης τους όχι ότι και με τον brother θα είχα τίποτα προβλήματα πιστέυω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον M234 εχουν ξεκινησει να βγαινουν συμβατα στην αγορα, αλλα δεν εχουν ακομα ιδιαιτερα αξιολογη διαφορα τιμης απο τα γνησια. 

Το καλο με αυτον ειναι οτι εχει ενιαια μοναδα τονερ-τυμπανο και δε χρειαζεται να τα αλλαζεις ξεχωριστα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, chek2fire είπε

αλλά και τον HP LASERJET M234SDW

Εδώ, αγσπητέ φίλε, έχεις ΚΑΙ το θέμα με τα chip, αν δηλ. το συμβατό τόνερ θα έχει chip ή όχι. Προσωπικά δεν το συζητάω, δε θα καθόμουν ποτέ να ψάχνω στο net chipάκια και να τα βάζω πάνω στα τόνερ, αλλά αυτά είναι γούστα και επιλογές. Εν πάση περιπτώσει η κατάσταση για το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει -αυτή τη στιγμή- ως εξής: α) Ποιοτικό συμβατό ΧΩΡΙΣ chip στα 25€ που αποδίδει 2.400 σελίδες και β) ποιοτικό συμβατό ΜΕ chip στα 48€ που αποδίδει πάλι 2.400 σελίδες. Το αντίστοιχο original κοστίζει 81€. Υπάρχουν και τα low capacity τόνερ που αποδίδουν 1.100 σελίδες, αλλά δεν αξίζουν τον κόπο.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά σε αυτούς τους δύο printer που βλέπω είναι και στην ανάλυση εκτύπωσης με τον brother να είναι διπλάσια από του HP δηλαδή ο Brother έχει 1200x1200 DPI με τον HP στα 600x600. 

Θα είναι εμφανή φαντάζομαι αυτή η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Η διαφορά σε αυτούς τους δύο printer που βλέπω είναι και στην ανάλυση εκτύπωσης με τον brother να είναι διπλάσια από του HP δηλαδή ο Brother έχει 1200x1200 DPI με τον HP στα 600x600. 

Θα είναι εμφανή φαντάζομαι αυτή η διαφορά.

Ότι είναι εμφανής είναι, αλλά είναι σχεδόν απίθανο να τη χρειαστείς, ειδικά σε μονόχρωμο laser. Χωρίς να υπολογίσουμε ότι το αρχείο που θα τυπώσεις (σε τέτοιες αναλύσεις μιλάμε για εικόνα/φωτογραφία) θα πρέπει να την έχει ήδη αυτή την ανάλυση. Επιπλέον, όσο μεγαλύτερη είναι η ανάλυση, τόσο περισσότερο τόνερ ξοδεύει το μηχάνημα. Η κουβέντα αυτή θα είχε κάποιο νόημα σε έγχρωμο laser. Σε μονόχρωμο είναι πολύ εξειδικευμένες οι περιπτώσεις που μπορεί να το χρειαστείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...