Προς το περιεχόμενο

Από την 1η Ιανουαρίου του 2026 (θεωρητικά) η μετάβαση της Ελλάδας στο DVB-T2


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, halastar είπε

Το Teslaki μου έχει Dab οπότε και πιάανει μερικές φορές σταθμούς από ΕΡΤ..

Μωρέ και μένα έχει, άλλα το 60% του στόλου έξω μετά βίας έχουν ραδιόφωνο. Και απέχει πολύ από το να αλλάξει κάτι εύκολα γιατί πέρα από μονάδα (αν έχει θέση και δεν είναι ενσωματωμένο οπότε κλάφτα) θέλει και κεραία και τρέχα γύρευε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, kurkosdr said:

Πως ξέρεις ότι έχεις 4Κ; Από app δεν βλέπεις; Πως ξέρεις ότι το app σου λέει την αλήθεια και δεν είναι "Auto (4K)" που πέφτει σε HD αυτόματα;

Και οκ αν το περιεχόμενο που είδες είναι "εύκολο" (ελάχιστη κίνηση, μικρή λεπτομέρεια) μπορεί να έπιασες 4Κ σε όλο το περιεχόμενο, αλλά γενικά σε γενικό περιεχόμενο 4K με κάτω από 9Mbps μην περιμένεις ακόμα και με τα πιο σύγχρονα formats και codecs.

Η τηλεόραση εχει ένδειξη τι ανάλυση βλέπεις. Ξεκινάει με χαμηλές αναλύσεις, πιανει σε λιγα δευτερόλεπτα hd και μετά κάμποσα δευτερόλεπτα φτάνει 4κ. Και δίπλα βλέπεις και το bitrate. Ακομα και οταν δείχνει hd ανάλυση, εχει διαφορά οταν την πιάνει σε χαμηλό bitrate και φαίνεται καλύτερη η εικόνα οταν παει σε ψηλότερο bitrate (και ας είναι ακομα hd). Οπότε κατα 95% σωστα δείχνει. 

Τώρα αμα δείχνει ψέματά παω πάσο. Σχεδόν το αποκλείω όμως. Υπάρχει και σχετική συζήτηση στο reddit πως το νετφλιξ πετυχαίνει τέτοια ποιότητα και ανάλυση με τοσο χαμηλό bitrate. 

Ακόμα και με τα μάτια καταλάβαινεις οτι ειναι 4κ. Δε φαίνονται τα πιξελ ουτε απο πολύ κοντά (ενω με hd τέλειο στην ίδια απόσταση φαινονται). 

Κάποτε μου είχε χαλάει το ίντερνετ για μερες. 0.5κ έπιανε. Πως λεμε 24αρι. Εμενα δεν έπιανε ουτε 1. Το μονο που έπαιζε ηταν το νετφλιξ και το YouTube, που για τοσο ανύπαρκτη ταχύτητα παλι ετριβες τα μάτια σου που έβλεπες σαν τα sd καναλια. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, oldnew είπε

Η τηλεόραση εχει ένδειξη τι ανάλυση βλέπεις. Ξεκινάει με χαμηλές αναλύσεις, πιανει σε λιγα δευτερόλεπτα hd και μετά κάμποσα δευτερόλεπτα φτάνει 4κ. Και δίπλα βλέπεις και το bitrate. Ακομα και οταν δείχνει hd ανάλυση, εχει διαφορά οταν την πιάνει σε χαμηλό bitrate και φαίνεται καλύτερη η εικόνα οταν παει σε ψηλότερο bitrate (και ας είναι ακομα hd). Τώρα αμα δείχνει ψέματά παω πάσο. Σχεδόν το αποκλείω όμως. Υπάρχει και σχετική συζήτηση στο reddit πως το νετφλιξ πετυχαίνει τέτοια ποιότητα και ανάλυση με τοσο χαμηλό bitrate. 

Κάποτε μου είχε χαλάει το ίντερνετ για μερες. 0.5κ έπιανε. Πως λεμε 24αρι. Εμενα δεν έπιανε ουτε 1. Το μονο που έπαιζε ηταν το νετφλιξ και το YouTube, που για τοσο ανύπαρκτη ταχύτητα παλι ετριβες τα μάτια σου που έβλεπες σαν τα sd καναλια. 

Δώσε τη σχετική συζήτηση στο Reddit, εκτός και έπεσες σε συγκεκριμένο περιεχόμενο, όπως είπα πιο πάνω δεν υπάρχει 4K σε 4Mbps ανεξαρτήτως format, αν υπήρχε όλοι θα το έκαναν αυτό που κάνει το Netflix και τα πάντα θα ήταν 4Κ και θα ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι.

 

1 ώρα πριν, teodgeor είπε

Εδώ Δυτική Ελλάδα δεν τα έχουμε ακόμη σε  HD!!

Και στις Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα τα ίδια. Στο χάρτη συχνοτήτων, σε αυτές τις περιοχές, από τους τρεις διαύλους που έχει η Digea για τα ιδιωτικά πανελλαδικά οι δυο δίαυλοι έχουν τον γνωστό αστερίσκο που λέει ότι "σε περίπτωση μη επίτευξης συγχρονισμού με το πρότυπο DVB-T" (που όντως δεν επιτεύχθηκε με τον πιο πρόσφατο επανασυντονισμό) "ο δίαυλος ενεργοποιείται μετά τη μετάβαση στο πρότυπο DVB-T2". Και φυσικά αυτός ο ένας και μοναδικός δίαυλος που δεν έχει αστερίσκο χρησιμοποιείται για την μετάδοση των SD των ιδιωτικών πανελλαδικών.

Πρόκειται για ακόμα ένα δωράκι στους καναλάρχες που έσκουζαν στα δελτία ειδήσεων τους ότι χωράνε 8 κανάλια HD+SD στο φάσμα με το υπάρχον πρότυπο και τελικά δεν χωράνε (και πως να χωρέσουν έτσι όπως έχουν στήσει δίκτυο τους με "αραία" κέντρα εκπομπών και χαμηλή ισχύ).

Μόνη λύση για εσάς για να πιάσετε HD ιδιωτικά πανελλαδικά είναι δορυφορικό πιάτο που βλέπει Hellas Sat και δορυφορικός δέκτης που μπορεί να δεχτεί κλειδιά BISS (δες εδώ για τις συχνότητες, για τα κλειδιά στείλε pm). Ή κάποιο συνδρομητικό.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kurkosdr said:

Δώσε τη σχετική συζήτηση στο Reddit, εκτός και έπεσες σε συγκεκριμένο περιεχόμενο όπως είπα πιο πάνω δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ανεξαρτήτων format, αν υπήρχε όλοι θα το έκαναν αυτό και τα πάντα θα ήταν 4Κ και θα ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι.

 

Και στις Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα τα ίδια. Στο χάρτη συχνοτήτων, σε αυτές τις περιοχές, από τους τρεις διαύλους που έχει η Digea για τα ιδιωτικά πανελλαδικά οι δυο δίαυλοι έχουν τον γνωστό αστερίσκο που λέει ότι "σε περίπτωση μη επίτευξης συγχρονισμού με το πρότυπο DVB-T (που όντως δεν επιτεύχθηκε με τον πιο πρόσφατο επανασυντονισμό) ο δίαυλος ενεργοποιείται μετά τη μετάβαση στο πρότυπο DVB-T2". Ο ένας δίαυλος που δεν έχει αστερίσκο χρησιμοποιείται για την μετάδοση των SD ιδιωτικών πανελλαδικών.

Ακόμα ένα δωράκι στους καναλάρχες που έσκουζαν στα δελτία ειδήσεων τους ότι χωράνε 8 κανάλια HD+SD στο φάσμα με το υπάρχον πρότυπο και τελικά δεν χωράνε (και πως να χωρέσουν έτσι όπως έχουν στήσει δίκτυο τους με "αραία" κέντρα εκπομπών και χαμηλή ισχύ).

Μόνη λύση για εσάς για να πιάσετε HD ιδιωτικά πανελλαδικά είναι δορυφορικό πιάτο που βλέπει Hellas Sat και δορυφορικός δέκτης που μπορεί να δεχτεί κλειδιά BISS (δες εδώ για τις συχνότητες, για τα κλειδιά στείλε pm). Ή κάποιο συνδρομητικό.

Τωρα βαριέμαι να το ψάξω. Αν το βρω θα το ποσταρω εδω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Μα εκεί είναι το πρόβλημα, δεν το υποστηρίζουν, δες σχόλιο πιο πάνω.

Όλες 4Κ ελπίζω να κάνουν. 
Ακόμα και μια Samsung του 2018 που έχω το έχει στους Video Codecs αλλά δεν ξέρω αν κάνει και στο σήμα τηλεόρασης. Θέλω να πιστεύω πως ναι.

Μόνο μια Sony 10ετιας ίσως να μην έχει άλλα έτσι κι αλλιώς είναι στα πλάνα για απόσυρση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Όλες 4Κ ελπίζω να κάνουν. 
Ακόμα και μια Samsung του 2018 που έχω το έχει στους Video Codecs αλλά δεν ξέρω αν κάνει και στο σήμα τηλεόρασης. Θέλω να πιστεύω πως ναι.

Μόνο μια Sony 10ετιας ίσως να μην έχει άλλα έτσι κι αλλιώς είναι στα πλάνα για απόσυρση.

Με ελάχιστες εξαιρέσεις όλες οι 4Κ κάνουν. Το θέμα είναι ότι ακόμα πουλάνε FHD και HD τηλεοράσεις που είναι μόνο H.264.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Κάνεις λαθος λεμε, δοκιμασμένο επανηλημενα.  Με 6 δεν πέφτει σχεδόν ποτε σε hd.  Οτι δεν είναι η μέγιστη ποιότητα 4κ, χαίρω πολυ. Ειναι 4κ όμως. Για να επιμένω, κατι ξέρω. 

Μεταξυ μας τωρα μιας και ξερω οτι εκτιμας την καλη ποιοτητα δεν υφισταται 4Κ με bitrate κατω απο 50MB. Και για μενα δεν υφισταται ουτε 1080p με bitrate κατω απο 20MB τουλαχιστον. Εδω πως ειναι ενα σωστο 4Κ με 81ΜΒ bitrate και P3 gamut μαζι με 1000cd/m2 στο peak HDR. Δεν υπαρχει συγκριση το bitrate του 4Κ του netflix δυστυχως δεν κανει ουτε για 1080p. Για αυτο η streaming υπηρεσια της apple εχει ξεφυγει μπροστα σε ποιοτητα προσφεροντας 4Κ στα 30+MB bitrate. Δεν ειναι παλι το ατοφιο 80-100MB bitrate ενος σωστου 4Κ αλλα πολυ παραπανω απο τα 10 και 15mb του netflix. 

Screenshot-1.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Μεταξυ μας τωρα μιας και ξερω οτι εκτιμας την καλη ποιοτητα δεν υφισταται 4Κ με bitrate κατω απο 50MB. Και για μενα δεν υφισταται ουτε 1080p με bitrate κατω απο 20MB τουλαχιστον. Εδω πως ειναι ενα σωστο 4Κ με 81ΜΒ bitrate και P3 gamut μαζι με 1000cd/m2 στο peak HDR. Δεν υπαρχει συγκριση το bitrate του 4Κ του netflix δυστυχως δεν κανει ουτε για 1080p. Για αυτο η streaming υπηρεσια της apple εχει ξεφυγει μπροστα σε ποιοτητα προσφεροντας 4Κ στα 30+MB bitrate. Δεν ειναι παλι το ατοφιο 80-100MB bitrate ενος σωστου 4Κ αλλα πολυ παραπανω απο τα 10 και 15mb του netflix. 

Screenshot-1.png

Εγώ πάντως θέλω να δω sample περιεχομένου με λεπτομέρεια και κίνηση (δηλαδή όχι επιλεγμένα καρέ με μηδέν κίνηση και ελάχιστη λεπτομέρεια) σε 4Mbps (σε οποιοδήποτε format θέλει κάποιος). Μάλλον περισσότερο θα θυμίζει αφηρημένη τέχνη παρά βίντεο.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kurkosdr είπε

Εγώ πάντως θέλω να δω sample περιεχομένου με λεπτομέρεια και κίνηση (δηλαδή όχι επιλεγμένα καρέ με μηδέν κίνηση και ελάχιστη λεπτομέρεια) σε 4Mbps (σε οποιδήποτε format θέλει κάποιος). Μάλλον περισσότερο θα θυμίζει αφηρημένη τέχνη παρά βίντεο.

Ναι η κινηση ειναι ψιλο τραγικη με artifacts και θολωματα ειναι υπερβολικα μικρο το 4mb bitrate για 1080p ποσο μαλλον για 4Κ. Εγω ως εμπειρο ματι μπορω να ξεχωρισω 4Κ με 20mb bitrate και 4Κ με 70mb bitrate απο χιλιομετρα. Αυτη η ποιοτητα σαν να βλεπεις την ταινια απο ενα παραθυρο live μονο το απολυτο 4Κ BR μπορει να προσφερει. Κατι πανε να κανουν στα streaming με τα web-dl τουλαχιστον apple και amazon που δεν τσιγκουνευονται στο bitrate αλλα και παλι δεν ειναι το απολυτο. Τωρα αν καθεσαι στα 3 μετρα σε 42αρα εκει δεν εχει νοημα το απολυτο. Εγω ειμαι στα 70 εκατοστα σε 34αρα οποτε ξεχωριζεις τα παντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Έτσι όπως το λες χαίρομαι πάρα πολύ που δεν ξέρω τι είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Είμαι σίγουρος ότι θα έχεις καλύτερα πράγματα να κάνεις. Βέβαια το να τα γνωρίζει κανείς δεν είναι απαραίτητα κακο. Το να αναλώνει κάποιος το χρόνο του για να τα βλέπει είναι το πρόβλημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Δεν εργάζεσαι ούτε εργαζοσουν σε κανάλι γι'αυτό τα λες έτσι. Σε ενημερώνω λοιπόν ότι οι σταθμοί έχουν ήδη 4Κ εξοπλισμό. Το μόνο bottleneck που υπάρχει είναι στον πομπό/κεραία/πάροχος που δίνει έξω το σήμα. Αν όντως πάει dvbt2 4k τότε λοιπόν θα έχουμε από άκρη σε άκρη 4K ανάλυση :)

Αν μιλάς για τα πανελλαδικά συμφωνώ. Αλλά για όλα τα περιφερειακά δεν ισχύει αυτό. Υπάρχουν ακόμη εν έτει 2024 περιφερειακά κανάλια που ο εξοπλισμός τους είναι SD. Και παρόλα αυτά στην αναλογική εποχή της τηλεόρασης με τον ίδιο εξοπλισμό από τις δικές τους κεραίες η εικόνα ήταν πιο smooth από το χάλι 576i/p @1,5mbps που δίνει η Digea εδώ και μια 10ετια χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης σε κάτι καλύτερο ακόμη και αν υπάρχουν πλέον περιφερειακά που το υποστηρίζουν.  Aπο κει και πέρα σημαντικό ρόλο θα παίξει και το κάτα πόσο θα αυξηθεί το ενοίκιο που θα πληρώνουν οι σταθμοί αυτοί και για την Digea αλλά για την ειδικά μισθωμένη γραμμή του ΟΤΕ που στέλνει το σήμα στο Digea. Ηδη πχ στην δικιά μου περιφέρεια την Δυτική Μακεδονία γνωρίζω ότι τα 4 εναπομείναντα περιφερειακά κανάλια (συν το 4Ε που είναι κεντρικής Μακεδονίας και κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι στο μπουκέτο αλλά είναι ως Αγιος Νικάνορας στη συχνότητα του παλιού Super28 των Γρεβενών) στενάζουν για να πληρώσουν το κάθε χρόνο αυξανόμενο ενοίκιο στη Digea.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Εν τω μεταξύ τα επίγεια HD έχουν χειρότερο bitrate και από τα mp4 του YIFY, ειδικά αν λάβουμε υπ'όψιν ότι πρόκειται για live broadcast:
https://www.digitalbitrate.com/dtv.php?mux=12223&liste=1&live=72&lang=en
https://www.digitalbitrate.com/dtv.php?mux=12241&liste=1&live=72&lang=en
https://www.digitalbitrate.com/dtv.php?mux=12338&liste=1&live=72&lang=en
https://www.digitalbitrate.com/dtv.php?mux=12352&liste=1&live=72&lang=en

Και τα περιφερειακά δεν έχουν καθόλου HD ακόμα για τα μεγάλα περιφερειακά που εκπέμπουν ήδη σε Full HD στα συνδρομητικά.

Τουλάχιστον με το DVB-T2 H.265 θα αποκτήσουμε σωστό Full HD παντού.

Και υπάρχει και η "εκκρεμότητα" των θεματικών καναλιών που μας τα έχουν υποσχεθεί εδώ και χρόνια.

Τα Full HD κανάλια μια χαρά bitrate έχουν, γύρω στα 5-6 Mb/s, μέχρι και 10 Mb/s όπως βλέπεις στα λινκς σου - μια τρίωρη εκπομπή που καμιά φορά μπορεί να γράψω είναι περίπου 10GB. Όχι άσχημα. Και είναι 1080i όχι 1080p.

Τα αρχεία που λες είναι 1,5-2,5 Mb/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Τα Full HD κανάλια μια χαρά bitrate έχουν, γύρω στα 5-6 Mb/s, μέχρι και 10 Mb/s όπως βλέπεις στα λινκς σου - μια τρίωρη εκπομπή που καμιά φορά μπορεί να γράψω είναι περίπου 10GB. Όχι άσχημα. Και είναι 1080i όχι 1080p.

Τα αρχεία που λες είναι 1,5-2,5 Mb/s

Με συνολικό video bitrate 18.9Mbps για όλο το multiplex μιλάμε για 4.725mbps assigned bitrate ανά κανάλι, δηλαδή χάλια. Οκ υπάρχει statistical multiplexing αλλά όταν τυγχάνει πάνω από ένα κανάλι στο multiplex να "ζητάει" bitrate βλέπεις artifacts. Τα έχω δει.

Για να στο κάνω λιανά, έχω δει 720p που είναι καλύτερο επειδή χρησιμοποιούσε αξιοπρεπές bitrate.

Όσον αφορά το 1080i vs 1080p, στο broadcast το FullHD που μεταδίδεται σε H.264 είναι πάντα 1080i50 σε όλες τις 50Hz χώρες, αλλά μπορεί να περιέχει progressive frames (αν θες περισσότερες λεπτομέρειες ψάξε "MBAFF" στο Google). Βασικά και τα DVD σου 576i50 είναι, αλλά μπορούν να περιέχουν progressive frames που τα βλέπει ο decoder και τα κάνει output ως progressive χωρίς να τα περνάει από deinterlace.

Αποκλειστικά progressive θα δεις με το HEVC που δεν υποστηρίζει interlaced, και φυσικά όλοι οι HEVC hardware decoders υποστηρίζουν 50p (που έτσι έπρεπε να ήταν και στο H.264, ώστε το 50i να γίνεται deinterlace σε 50p από τον broadcaster αντί να μεταδίδεται ως 50i, but that's another rant for another day). Αλλά στο H.264 το 25p FullHD είναι πάντα 50i ακόμα και στο Blu-ray ακόμα και για περιεχόμενο αποκλειστικά 25p (γνωστό και ως "fake interlaced" που είναι απαραίτητη προϋπόθεση για συμβατότητα με Blu-ray), μόνο το 24p/23.976p στα Blu-ray είναι αποκλειστικά progressive.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Arkin said:

Μεταξυ μας τωρα μιας και ξερω οτι εκτιμας την καλη ποιοτητα δεν υφισταται 4Κ με bitrate κατω απο 50MB. Και για μενα δεν υφισταται ουτε 1080p με bitrate κατω απο 20MB τουλαχιστον. Εδω πως ειναι ενα σωστο 4Κ με 81ΜΒ bitrate και P3 gamut μαζι με 1000cd/m2 στο peak HDR. Δεν υπαρχει συγκριση το bitrate του 4Κ του netflix δυστυχως δεν κανει ουτε για 1080p. Για αυτο η streaming υπηρεσια της apple εχει ξεφυγει μπροστα σε ποιοτητα προσφεροντας 4Κ στα 30+MB bitrate. Δεν ειναι παλι το ατοφιο 80-100MB bitrate ενος σωστου 4Κ αλλα πολυ παραπανω απο τα 10 και 15mb του netflix. 

Screenshot-1.png

Μα δεν είπα ότι έχει ίδια ποιότητα με σωστό 4Κ. Αυτό που λέω είναι ότι είναι ανεκτή η ποιότητα του 4Κ του νετφλιξ για τοσο χαμηλό bitrate.. Ότι είναι πολύ καλύτερο το 4Κ που περιέγραφεις, εννοείται. 

Το νετφλιξ πάντως, είχε γίνει θέμα και εδω παλαιότερα αν θυμάμαι καλα, αλλα αντε βρες το τωρα, εχει ξεκινήσει την επανακωδικοποιηση σε ενα πρότυπο τελευταίο που θεωρείται ότι ειναι το καλύτερο, αυτό το σώζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kurkosdr είπε

Με συνολικό video bitrate 18.9Mbps για όλο το multiplex μιλάμε για 4.725mbps assigned bitrate ανά κανάλι, δηλαδή χάλια. Οκ υπάρχει statistical multiplexing αλλά όταν τυγχάνει πάνω από ένα κανάλι στο multiplex να "ζητάει" bitrate βλέπεις artifacts. Τα έχω δει.

Για να στο κάνω λιανά, έχω δει 720p που είναι καλύτερο επειδή χρησιμοποιούσε αξιοπρεπές bitrate.

Όσον αφορά το 1080i vs 1080p, στο broadcast το FullHD που μεταδίδεται σε H.264 είναι πάντα 1080i50 σε όλες τις 50Hz χώρες, αλλά μπορεί να περιέχει progressive frames (αν θες περισσότερες λεπτομέρειες ψάξε "MBAFF" στο Google). Βασικά και τα DVD σου 576i50 είναι, αλλά μπορούν να περιέχουν progressive frames που τα βλέπει ο decoder και τα κάνει output ως progressive χωρίς να τα περνάει από deinterlace.

Αποκλειστικά progressive θα δεις με το HEVC που δεν υποστηρίζει interlaced, και φυσικά όλοι οι HEVC hardware decoders υποστηρίζουν 50p (που έτσι έπρεπε να ήταν και στο H.264, ώστε το 50i να γίνεται deinterlace σε 50p από τον broadcaster αντί να μεταδίδεται ως 50i, but that's another rant for another day). Αλλά στο H.264 το 25p FullHD είναι πάντα 50i ακόμα και στο Blu-ray ακόμα και για περιεχόμενο αποκλειστικά 25p (γνωστό και ως "fake interlaced" που είναι απαραίτητη προϋπόθεση για συμβατότητα με Blu-ray), μόνο το 24p/23.976p στα Blu-ray είναι αποκλειστικά progressive.

Μ'αρέσει η εμμονή στις λεπτομέρειες!

Παρ'όλα αυτά, θεωρώ πως το σχεδόν 5MB/s είναι... αξιοπρεπέστατο! Η ευκρίνεια της ταινίας που θα δω στο Star είναι σαφώς ανώτερη από το να δω YIFY (μια και από κει πιάστηκα για το σχόλιό μου)

Τα artifacts που λες τα έχω δει σε live προγράμματα συνήθως, που ο real-time encoder μάλλον δεν σηκώνει την πολυπλοκότητα του input. Σε μαγνητοσκοπημένα σπάνια, αν και ομολογουμένως ποτέ δεν είχε πάει το μυαλό μου στο bandwidth του καναλιού αλλά το 'ριχνα στην κεραία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...