Προς το περιεχόμενο

Από την 1η Ιανουαρίου του 2026 (θεωρητικά) η μετάβαση της Ελλάδας στο DVB-T2


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Δεν εργάζεσαι ούτε εργαζοσουν σε κανάλι γι'αυτό τα λες έτσι. Σε ενημερώνω λοιπόν ότι οι σταθμοί έχουν ήδη 4Κ εξοπλισμό. Το μόνο bottleneck που υπάρχει είναι στον πομπό/κεραία/πάροχος που δίνει έξω το σήμα. Αν όντως πάει dvbt2 4k τότε λοιπόν θα έχουμε από άκρη σε άκρη 4K ανάλυση :)

Εδώ τα κανάλια με το ζόρι πήγαν στο HD, θα έχουν και 4Κ; Επίσης δεν υπάρχει χώρος στο φάσμα για 4Κ σε κάθε κανάλι, δες σχόλιο μου πιο πάνω. Αλλά και για εκ περιτροπής εκπομπή σε 4Κ σιγά μη βάλουν το χέρι στην τσέπη οι καναλάρχες.

Η ΕΡΤ ίσως κάνει κάτι που λέγεται ότι τα καινούρια στούντιο της είναι με προδιαγραφές 4Κ και θα έχει και περισσευούμενο capacity για ένα 4Κ κανάλι όταν πάμε στο DVB-T2 H.265.

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Νομίζω ότι οι τηλεοράσεις των τελευταίων 4-5 ετών όλες το υποστηρίζουν.

Μα εκεί είναι το πρόβλημα, δεν το υποστηρίζουν, δες σχόλιο πιο πάνω.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
12 minutes ago, kurkosdr said:

Εδώ τα κανάλια με το ζόρι πήγαν στο HD, θα έχουν και 4Κ;

Μην ντρέπεσαι, γράψε ΑΝΤ1. 😛

Αν κι είναι προσβολή για το HD να το βάζουμε δίπλα από τον ANT1(+).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Thresh said:

To normal bitrate του 4Κ Netflix είναι ~16Mbps 

Πάντως αφου μπορεί το νετφλιξ να βγαλει ικανοποιητική ποιοτητα 4Κ με 4αρα γραμμη, γιατι να μη μπορούν τα επίγεια να κάνουν το ιδιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, oldnew said:

Πάντως αφου μπορεί το νετφλιξ να βγαλει ικανοποιητική ποιοτητα 4Κ με 4αρα γραμμη, γιατι να μη μπορούν τα επίγεια να κάνουν το ιδιο? 

Τραγική ποιότητα είναι, το κανονικό Netflix 1080p είναι με υψηλότερη ποιότητα από 4Mbps bitrate, 6.67Mbps νομίζω. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Thresh said:

Τραγική ποιότητα είναι, το κανονικό Netflix 1080p είναι με υψηλότερη ποιότητα από 4Mbps bitrate, 6.67Mbps νομίζω. :(

Οκ πάντως εμένα δε μου φαίνεται και τοσο τραγική η ποιότητα και βλέπω σε 65αρα στα 2.5 μετρα. Απο τα hd επίγεια ασυγκρίτως καλύτερα μου φαίνεται.  Σε κάποιες σκηνες πέφτει σε hd βέβαια.  Θυμάμαι κατι ειχε κάνει το νετφλιξ,  ειχε ξεκινήσει να ξανα συμπιεζει με νεο codec για να πετύχει τέτοια συμπίεση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Doubt είπε

Ποιος βλέπει είναι η απορία και γιατί παρόλα αυτά ανοίγουν νέα κανάλια και περιμένουν να έχουν επιτυχία.

Παρα πολλές γυναίκες που κάθονται σπίτι νοικοκυρές και αφήνουν την τηλεόραση ανοιχτη... Επίσης πάρα πολλοι  αργόσχολοι....

Άσχετο αλλά μου κάνει εντύπωση όταν εργαζομαι βράδυ και σχολάω στις 6:00 τα χαράματα πού βλέπω πολλές γυναίκες αλλά καί αρκετούς άνδρες να βγάζουν από τα χαράματα τα σκυλάκια βόλτα... Όταν ο μήνας έχει 9 είσαι άνετος και για βολτίτσες από τα χαράματα και για τηλεόραση.

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Τραγική ποιότητα είναι, το κανονικό Netflix 1080p είναι με υψηλότερη ποιότητα από 4Mbps bitrate, 6.67Mbps νομίζω. :(

Δεν υπάρχει 4K σε 4Mbps, πόσο πιο απλά να το πούμε, ακόμα και τα πιο σύγχρονα format (AV1, VVC) που δεν τα υποστηρίζουν ούτε καν όλες οι UHD τηλεοράσεις στην αγορά θέλουν τουλάχιστον 9Mbps για να σου δώσουν 4Κ. Θα είδε ο συμφορουμίτης κάποια σκηνή χωρίς κίνηση και χωρίς πολλή λεπτομέρεια και επειδή αυτή η συγκεκριμένη σκηνή είχε 4Mbps στιγμιαίο bitrate και χώρεσε στην 4Mbps σύνδεση του νομίζει ότι 4Mbps είναι και το average bitrate.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Και δε βλεπεται.

Ακόμα και 4Κ που "δε βλέπεται" δεν υπάρχει σε 4Mbps, απλά μερικοί μπερδεύουν το στιγμιαίο με το average bitrate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, Ntinaras said:

Και δε βλεπεται.

Διαφωνώ. Για 4-6 γραμμη η εικόνα 4Κ είναι σούπερ (συνήθως). 

Εχω την εντύπωση οτι έχετε ολοι 50αρες+ γραμμές και δεν έχετε δοκιμάσει αυτό που λεω. Ίσως υπερβάλα με το 4αρα. Συνήθως πιάνω 5-6 αλλα πέφτει και 4.

Η εικόνα για τοσο χαμηλό bitrate, οτι μπορεί και ανεβαίνει 4Κ είναι εντυπωσιακό. 

8 minutes ago, kurkosdr said:

Ακόμα και 4Κ που "δε βλέπεται" δεν υπάρχει σε 4Mbps, απλά μερικοί μπερδεύουν το στιγμιαίο με το average bitrate.

Σωστο αυτό. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, oldnew είπε

Διαφωνώ. Για 4-6 γραμμη η εικόνα 4Κ είναι σούπερ (συνήθως). 

Δεν έχεις 4Κ με 4-6 γραμμή, έχεις για 4Κ λίγο και μετά πέφτει σε HD, δεν γίνεται να έχεις 4Κ με 4-6 γραμμή ούτε καν με τα πιο σύγχρονα codecs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, kurkosdr said:

Δεν έχεις 4Κ με 4-6 γραμμή, έχεις για 4Κ λίγο και μετά πέφτει σε HD, δεν γίνεται να έχεις 4Κ με 4-6 γραμμή ούτε καν με τα πιο σύγχρονα codecs.

Κάνεις λαθος λεμε, δοκιμασμένο επανηλημενα.  Με 6 δεν πέφτει σχεδόν ποτε σε hd.  Οτι δεν είναι η μέγιστη ποιότητα 4κ, χαίρω πολυ. Ειναι 4κ όμως. Για να επιμένω, κατι ξέρω. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, oldnew είπε

Κάνεις λαθος λεμε, δοκιμασμένο επανηλημενα. 

Πως ξέρεις ότι έχεις 4Κ; Από app δεν βλέπεις; Πως ξέρεις ότι το app σου λέει την αλήθεια και δεν είναι "Auto (4K)" που πέφτει σε HD αυτόματα;

Και οκ αν το περιεχόμενο που είδες είναι "εύκολο" (ελάχιστη κίνηση, μικρή λεπτομέρεια) μπορεί να έπιασες 4Κ σε όλο το περιεχόμενο, αλλά γενικά σε γενικό περιεχόμενο 4K με κάτω από 9Mbps μην περιμένεις ακόμα και με τα πιο σύγχρονα formats και codecs.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...