Προς το περιεχόμενο

Να ακυρώσω το iPad Pro 2024 11-inch και να πάρω το 13-inch?


redmedusa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο γραφείο μου επέλεξα να έχω ένα MacBook Pro 16.2" (μονίμως σε βάση) και μια οθόνη LG UltraGear 32" 4K/144hz. Θα μπορούσα να πάρω το ίδιο λάπτοπ σε 14" και την ίδια οθόνη σε 27", αλλά σκέφτηκα απο επαγγελματικής άποψης συμφέρει να έχεις μεγαλύτερες διαστάσεις για να είναι πιο άνετο και γρήγορο το workflow σου. Δεν έκανα λάθος, όταν είμαι στο γραφείο δεν νιώθω καθόλου περιορισμούς σε θέματα όπως screen real estate, pixel density, UI scaling, κλπ. Είναι ευρύχωρο περιβάλλον και όλα μεγάλα σε μεγέθος χωρίς να φαίνονται pixels.

Τώρα, χρειάζομαι ένα iPad για App Development και για να αντικαταστήσω τις κόλλες Α4 στις οποίες σχεδιάζω απο μικρός. Νομίζω το Freeform με Apple Pencil είναι ιδανικό για Α4-replacement. H οθόνη πρέπει να είναι laminated, 120hz με απόλυτο μαύρο, οπότε οι επιλογές μου είναι εξής:

  • iPad Pro 2024 11-inch + Pencil Pro
  • iPad Pro 2024 13-inch + Pencil Pro
  • iPad Pro 2022 12.9-inch + Pencil 2nd Gen

Απο φορητές συσκευές έχω ένα iPhone 11 (χωρίς θήκη) που βολεύει πολύ σε μέγεθος και βάρος. Το δίλημα είναι, οι καινούργιες φορητές συσκευές που θα αγοράσω (καινούργιο iPad τώρα και καινούργιο iPhone τα χριστούγεννα) είναι καλύτερο να είναι μεγαλύτερου μεγέθους (iPad Pro 13-inch και iPhone Pro Max) ή μεσαίου μεγέθους (iPad Pro 11-inch και iPhone Pro)? Έχω ήδη αγοράσει το iPad Pro 2024 11-inch, Pencil Pro και τη θήκη ESR Magnetic Shift, και σκέφτομαι να ακυρώσω τη παραγγελία.

Έχω το σκεπτικό ότι συσκευές που δεν κουνιούνται πρέπει να είναι μεγάλες σε μεγέθος, συσκευές που τις παίρνεις μαζί σου μεσαίες σε μεγέθος και συσκευές που φόρας όπως Apple Watch και Airpods Pro μικές σε μεγέθος (χωρίς να φαίνονται αντιαισθητικές όπως τα πολύ μικρά ρολόγια σε μεγάλα χέρια).

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Να ακυρώσω το iPad Pro 2024 11-inch και να πάρω το 13-inch?
  • Super Moderators
30 λεπτά πριν, redmedusa είπε

Στο γραφείο μου επέλεξα να έχω ένα MacBook Pro 16.2" (μονίμως σε βάση) και μια οθόνη LG UltraGear 32" 4K/144hz. Θα μπορούσα να πάρω το ίδιο λάπτοπ σε 14" και την ίδια οθόνη σε 27", αλλά σκέφτηκα απο επαγγελματικής άποψης συμφέρει να έχεις μεγαλύτερες διαστάσεις για να είναι πιο άνετο και γρήγορο το workflow σου. Δεν έκανα λάθος, όταν είμαι στο γραφείο δεν νιώθω καθόλου περιορισμούς σε θέματα όπως screen real estate, pixel density, UI scaling, κλπ. Είναι ευρύχωρο περιβάλλον και όλα μεγάλα σε μεγέθος χωρίς να φαίνονται pixels.

Τώρα, χρειάζομαι ένα iPad για App Development και για να αντικαταστήσω τις κόλλες Α4 στις οποίες σχεδιάζω απο μικρός. Νομίζω το Freeform με Apple Pencil είναι ιδανικό για Α4-replacement. H οθόνη πρέπει να είναι laminated, 120hz με απόλυτο μαύρο, οπότε οι επιλογές μου είναι εξής:

  • iPad Pro 2024 11-inch + Pencil Pro
  • iPad Pro 2024 13-inch + Pencil Pro
  • iPad Pro 2022 12.9-inch + Pencil 2nd Gen

Απο φορητές συσκευές έχω ένα iPhone 11 (χωρίς θήκη) που βολεύει πολύ σε μέγεθος και βάρος. Το δίλημα είναι, οι καινούργιες φορητές συσκευές που θα αγοράσω (καινούργιο iPad τώρα και καινούργιο iPhone τα χριστούγεννα) είναι καλύτερο να είναι μεγαλύτερου μεγέθους (iPad Pro 13-inch και iPhone Pro Max) ή μεσαίου μεγέθους (iPad Pro 11-inch και iPhone Pro)? Έχω ήδη αγοράσει το iPad Pro 2024 11-inch, Pencil Pro και τη θήκη ESR Magnetic Shift, και σκέφτομαι να ακυρώσω τη παραγγελία.

Έχω το σκεπτικό ότι συσκευές που δεν κουνιούνται πρέπει να είναι μεγάλες σε μεγέθος, συσκευές που τις παίρνεις μαζί σου μεσαίες σε μεγέθος και συσκευές που φόρας όπως Apple Watch και Airpods Pro μικές σε μεγέθος (χωρίς να φαίνονται αντιαισθητικές όπως τα πολύ μικρά ρολόγια σε μεγάλα χέρια).

Κανείς δεν θα σου δώσει ξεκάθαρη απάντηση μιας και όλα έχουν να κάνουν με τη δική σου χρήση που θέλεις να κάνεις. Για 5-6 χρόνια είχα "μικρά" ipads, από το mini μέχρι και το pro 11" και φέτος πέρασα στο 13" pro 2024. 

To 11" είναι το ιδανικό μέγεθος αν χρησιμοποιείς κυρίως το tablet κρατώντας το στα χέρια σου και όχι πάνω σε γραφείο, stand, κλπ. Ενώ το 13" είναι ιδανικό για όλες τις άλλες περιπτώσεις μιας και η μεγαλύτερη οθόνη σου προσφέρει περισσότερο χώρο για τις εφαρμογές και τα εργαλεία τους. Επιπλέον στις 13" το stage manager δείχνει τα πλεονεκτήματά του, σε αντίθεση με τις 11" που όλα είναι πιο στριμωγμένα. Παρόλο το μέγεθος όμως του 13" που έχω εδώ και 2 εβδομάδες, δεν μπορώ να πω πως με δυσκολεύει όταν το κρατάω στα χέρια μου εκτός θήκης & magic keyboard μιας και πλέον το έχουν κάνει απίστευτα λεπτό και ελαφρύτερο σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα. Ακόμη και σε portrait mode, η οθόνη του εμφανίζει μια χαρά τα περισσότερα sites  κλπ.

Όσα χρόνια είχα το 11 pro έκανα μια χαρά τη δουλειά μου αλλά πάντα μου έλειπε η μεγαλύτερη οθόνη μιας και το χρησιμοποιούσα για επεξεργασία εικόνας στο photoshop, καθώς και για video editing στο da vinci resolve. Τώρα με το 13 όλα είναι πολύ πιο άνετα και επιτέλους δουλεύω και στο Final Cut Pro που μέχρι τώρα δεν το υποστήριζε το παλιό μου pro.

Συνοψίζοντας θα σου έλεγα πως:

- Αν θες υπερφορητό tablet που θα το πετάς σε οποιαδήποτε τσάντα και θα το κρατάς άνετα στα χέρια σου, πας στις 11". Η χρήση του όμως θα βολεύει περισσότερο για να κάνεις "απλές" δουλειές όπως browsing, email, videos, reading, κλπ.

- Αν θες ένα tablet που θα αντικαστήσει (σχεδόν) ένα laptop τύπου macbook air μαζί με ένα magic keyboard, θα το χρησιμοποιείς για σχέδιο κλπ όπου χρειάζεσαι μεγαλύτερη οθόνη για τα εργαλεία των εφαρμογών, πας στις 13".

Σε κάθε περίπτωση, ετοιμάσου να "μαγευτείς" από την απίστευτη απόδοση της νέας οθόνης! Πάντα τα pro είχαν πολύ καλές οθόνες, αλλά αυτή τη φορά κατάφεραν κάτι εντυπωσιακό! :)

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να σχεδιάζεις όπως λες και να το έχεις σε σταθερό σημείο βολεύει καλύτερα το 13ιντσο pro. Ακόμα και το μοντέλο με τον M1 είναι αξιοπρεπέστατο για αυτά που θέλεις να κάνεις, χωρίς να πληρώσεις μια περιουσία.

Τώρα για κινητό αν μπορείς να κουβαλάς το max, εννοείται πας σε max. Αλλα δες πρώτα το τι μπορείς να κάνεις με το ipad γιατί, αν σε βολεψει  το ipad , ακόμα και η οθόνη του max θα σου φαίνεται μικρή....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας laptop 14'' παρηγγειλα το 11αρι κυριως για πιο απλη χρήση ταινιες κτλ. Για τα ταξιδια αν με βολεψει το ipad θα αφηνω το laptop  σπιτι...

θελω να δω αν μπορω να αντικαταστησω το laptop με το ipad 11 + magic keyboard...

βεβαια παιζει ρολο τι δουλεια κανει ο καθενας...εμενα με ενδιαφερει να συνδεομαι κυριως με anydesk στους 2 υπολογιστες και να κανω αυτα που θελω...

θα προσπαθησω να ενταξω και την επεξεργασια φωτογραφιας με το ipad...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, arxontas2323 είπε

εχοντας laptop 14'' παρηγγειλα το 11αρι κυριως για πιο απλη χρήση ταινιες κτλ. Για τα ταξιδια αν με βολεψει το ipad θα αφηνω το laptop  σπιτι...

θελω να δω αν μπορω να αντικαταστησω το laptop με το ipad 11 + magic keyboard...

βεβαια παιζει ρολο τι δουλεια κανει ο καθενας...εμενα με ενδιαφερει να συνδεομαι κυριως με anydesk στους 2 υπολογιστες και να κανω αυτα που θελω...

θα προσπαθησω να ενταξω και την επεξεργασια φωτογραφιας με το ipad...

Άνετα αφήνεις το laptop στο συρτάρι με αυτά που θες να κανείς με το iPad. Το 11αρι είναι το ιδανικό format για every day use. Το κουβαλάς εύκολα και απολαμβάνεις οθόνη. Αλλά όπως είπες δεν είναι πλήρως laptop replacement. Άλλωστε αν γινοταν , θα σταμάταγε η ίδια η apple να κατασκευαζει MacBooks. Που θα πάει? Θα έρθει η ώρα που θα τα σταματήσει τα MacBooks μια και καλή….

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.esrgear.com/products/ipad-pro-11-2024-rebound-magnetic-keyboard-case-360/

γι αυτο το πληκτρολογιο τι αποψη εχετε; βλεπω πολυ καλα  λογια αν εξαιρεσεις το βαρος του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, atheatos είπε

Άνετα αφήνεις το laptop στο συρτάρι με αυτά που θες να κανείς με το iPad. Το 11αρι είναι το ιδανικό format για every day use. Το κουβαλάς εύκολα και απολαμβάνεις οθόνη. Αλλά όπως είπες δεν είναι πλήρως laptop replacement. Άλλωστε αν γινοταν , θα σταμάταγε η ίδια η apple να κατασκευαζει MacBooks. Που θα πάει? Θα έρθει η ώρα που θα τα σταματήσει τα MacBooks μια και καλή….

Θέμα συνήθειας είναι. Έχω δει σε βίντεο δημοσιογράφους να κάνουν όλη την δουλιά με ipad καθώς και γραφίστες. Αν θέλεις την γνώμη μου μπορώ να σου πω πως για να μάθεις να δουλεύεις στο ipad θα πρέπει πρώτα να πουλήσεις/χαρίσεις/πετάξεις το λάπτοπ σου. Αν κάνεις αυτό το πρώτο βήμα τότε μόνο θα το μάθεις. Αλλιώς θα κάνεις κι εσύ ότι κάνουμε οι υπόλοιποι. Λάπτοπ ή σταθερό για δουλιές, tablet σαν φορητή entertainment συσκευή και για γρήγορες σημειώσεις,  κινητό για άμεση επικοινωνία και apple watch για την υγεία μας ή την μαλ..κια μας. 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, atheatos είπε

Άνετα αφήνεις το laptop στο συρτάρι με αυτά που θες να κανείς με το iPad. Το 11αρι είναι το ιδανικό format για every day use. Το κουβαλάς εύκολα και απολαμβάνεις οθόνη. Αλλά όπως είπες δεν είναι πλήρως laptop replacement. Άλλωστε αν γινοταν , θα σταμάταγε η ίδια η apple να κατασκευαζει MacBooks. Που θα πάει? Θα έρθει η ώρα που θα τα σταματήσει τα MacBooks μια και καλή….

Πιστευεις θα γινει ποτε αυτο? Φανταζομαι ξερεις και εσυ ο ιδιος οτι δεν προκειται...ετσι?? 🙂

Η ιδια η Apple δεν το αφηνει εσκεμμενα να γινει αυτο διατηρωντας το iPadOS, το οποιο εχει τις "μισες" δυνατοτητες απο το macOS και ετσι δεν μπορει καποιος να δουλεψει το iPad σαν ενα MacBook. Που ακομα και αυτο να γινει, στο iPad vs MacBook τα θετικα υπερ των MBP/MBA ειναι για μενα πολυ περισσοτερα.

Η καθε συσκευη εχει την λογικη της και οι δυνατοτητες ειδικα των MacBooks Pro αυτη τη στιγμη ειναι αδιανοητες..  Εργαλεια δουλειας για πολυ κοσμο. Ακομα και τα MacBook Air ειναι εξωπραγματικα καλα για Air.. και εδω ερχομαι να συμφωνησω πολυ με το τελευταιο ποστ του φιλου kriosgr για την χρηση της καθε συσκευης.

 

Επεξ/σία από petran1790
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις παρέλαβα το 11" και το μέγεθος είναι απλά τέλειο. Είναι ήδη αρκετά μεγάλο και η οθόνη είναι απίστευτη. Δεν έχω ξαναδεί βίντεο στο YouTube να φαίνονται τόσο life-like. Νομίζω κάθε οθόνη που θα αγοράζω απο δω και πέρα θα είναι Tandem OLED ή OLED με πολύ υψηλό sustained/peak brightness.

Επεξ/σία από redmedusa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα ήρθε η ESR Magnetic Shift θήκη και το Apple Pencil Pro.

IMG1.jpg.329164ad0dcfebb815dbb35eb267321c.jpg

11-inch

Χωράει άνετα στο γραφείο μου, το έχω ενδιάμεσα σε εμένα και το πληκτρολόγιο και το χρησιμοποιώ σαν πρόχειρο σημειωματάριο μερικές φορές. Οι άκρες του αγγίζουν στις παλάμες μου όταν γράφω αλλά σε λίγο το ξεχνάω. Όμως δεν ανήκει εκεί, όταν ξέρω ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω το βάζω στην άκρη.

13-inch

Φαντάζομαι και αυτό χωράει άνετα στο γραφείο μου, αλλά δεν θα μπορούσα να το έχω σαν πρόχειρο σημειωματάριο ενδιάμεσα σε εμένα και το πληκτρολόγιο. Θα έπρεπε να το μετακινώ συνέχεια ή να το έχω κάπου σταθερό και να σηκώνομαι εγώ ή να γράφω με το πληκτρολόγιο κάπως άβολα.

2.jpg.7fc88ccaad1eb010e008a67194befdba.jpg

11-inch

Με τη θήκη δεν είναι ελαφρύ, αλλά δεν είναι βαρύ. Κρατιέται με το ένα χέρι για λίγη ώρα ενώ μπορώ να ξαπλώσω και να το κρατάω πάνω από το κεφάλι μου με τα δύο χέρια άνετα.

13-inch

Φαντάζομαι με τη θήκη δεν θα είναι τόσο βαρύ. Σίγουρα δεν θα κρατιέται με το ένα χέρι και όταν ξαπλώνω θα πρέπει να το ακουμπάω στη κοιλιά μου μετά από κάμποση ώρα.

5.jpg.32d73bb9c9e1d979ea4af698e62d0e40.jpg

4.jpg.7ae131c5990d58fb85dc231d8988e657.jpg

3.jpg.07497577fd2dd774be2c93cb93ac2be8.jpg

11-inch

Το Split Screen φαίνεται απαρχαιωμένο σε σχέση με το Stage Manager το οποίο νομίζω είναι ιδανικό για αυτά τα καινούργια iPads. Σε Stage Manager έχει αρκετό χώρο για να φανούν τα ανοιχτά παράθυρα, η κάτω μπάρα, μια εφαρμογή σε μέγεθος περίπου iPhone και άλλη μια εφαρμογή σε μεγαλύτερο μέγεθος. Μπορώ να κρύψω τα ανοιχτά παράθυρα αν χρειαστώ όλο το μήκος και τη κάτω μπάρα αν χρειαστώ όλο το ύψος.

13-inch

Φαντάζομαι σε Stage Manager τα παράθυρα θα έχουν το ίδιο μέγεθος όπως στη τελευταία εικόνα αλλά τα ανοιχτά παράθυρα και η κάτω μπάρα δεν θα χρειάζεται να κρυφτούν.

Εν κατακλείδι

Τη πρώτη μέρα που ήρθε μου άρεσε τόσο πολύ όλο το περιβάλλον που σχεδίαζα και έγραφα σημειώσεις για 3-4 ώρες χωρίς καν να έχω το Pencil Pro, σχεδίαζα με το δάκτυλο! Είναι τόσο ευχάριστο που με κάνει να θέλω ορισμένες μέρες να δουλεύω μόνο με αυτό. Επίσης, η εικόνα είναι τόσο ποιοτική που θέλω να βλέπω YouTube μόνο εκεί. Θα προτιμούσα το μεγαλύτερο μέγεθος για αυτούς τους δύο λόγους. Όμως, η οθόνη δεν είναι μικρή, την έχω συνηθίσει και σε συνδιασμό με την άψογη φορητότητα του το κάνει άμεσα διαθέσιμο.

Μπορώ να συγχωρήσω τη μικρότερη οθόνη για YouTube αλλά όχι τη μικρότερη οθόνη για επαγγελματική χρήση. Νομίζω, το ιδανικό iPad είναι το 13" αλλά χωρίς θήκη για να μην βάζει επιπλέον όγκο και για να το κάνει τόσο ελαφρύ όσο το 11" με θήκη. Δεν μου περισσεύουν τώρα για αυτές τις δύο πολυτέλειες αλλά σίγουρα αυτή θα είναι η επόμενη επένδυση μου.

7.jpg.e4f792b252c29ef886bdb68f6e782e3e.jpg

6.jpg.98609f32a20784c1dbd869d7ba124897.jpg

Ένα άλλο πρόβλημα είναι ο άθλιος σχεδιασμός των εφαρμογών για iPad. Το instagram δεν υποστηρίζει μέγεθος μεγαλύτερο από εκείνο του iPhone. Το WhatsApp δεν έχει καθόλου εφαρμογή για iPad και το YouTube φαίνεται καλύτερα στο Safari. Η μπάρα στο κάτω μέρος δεν ανήκει στη μεγάλη οθόνη του iPad, έπρεπε να έχει ένα sidebar. Technically, η κάτω μπάρα είναι καλύτερο design αλλά πρέπει να μάθω δυο διαφορετικά interfaces ενώ παράλληλα η αναζήτηση που χρησιμοποιώ συχνα είναι κρυμένη πάνω δεξια με το πιο μικρό εικονίδιο που μπορούσαν να σχεδιάσουν.

8.jpg.f5b2a860dda764ae8d63f36d1e8085b1.jpg

9.jpg.62592ffb2f4eb4446a60ee646fe1d6c7.jpg

Αν χρησιμοποιείτε εφαρμογές που τρέχουν σε μέγεθος οθόνης iPhone χωρίς Stage Manager θα φαίνονται στο κέντρο με μαύρη όλη την οθόνη γύρω απο αυτή, like it's 2015. Φαίνεται χάλια σε αντίθεση με το Stage Manager που το ενσωματώνει σαν μικρό παράθυρο.

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικο και αθλιο αυτο με το Instagram και το πως φαινεται και οχι μονο... 

Ημουν σε διλημμα αν χρειαζομαι iPad η οχι.. αλλα πλεον πειστηκα οτι οσο περισσοτερο το θελω και μου αρεσει.. αλλο τοσο δεν προκειται να το παρω οσο εχει αυτο το αθλιο iPadOS.

Οφειλω να ομολογησω οτι ειναι πανεμορφα και με οθοναρες!!!! 

Καλοριζικα παιδια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://youtu.be/bBThAij8Mqk?si=bk5W0P5LX7nRUDor

Κάπου στην μέση λεει πως να χρησιμοποιήσεις το whatsapp στο ipad...εχει κι αλλα ωραία πράγματα στο βίντεο!! 

Μεγια και να το χαρείς!! Δενε χω καταλήξει ακομα αν βολεύει το stage manager ή τ split view 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έφτασε και το δικό μου stand για το γραφείο. Το ipad κουμπώνει πάνω του μαγνητικά χωρίς πρόσθετη θήκη κλπ και φορτίζει κιόλας μιας και έχει τις σχετικές επαφές που ταιρίαζουν στο πίσω μέρος του. Περιστρέφεται οριζόντια/κάθετα ή το φέρνεις όλο μπροστά με κλίση για να σχεδιάσεις κλπ με το pencil. Έκανε λιγότερο από μια εβδομάδα για να φτάσει και χωρίς τελωνείο κλπ. :) 

IMG_1239.jpg

IMG_1238.jpg

12 ώρες πριν, petran1790 είπε

Τραγικο και αθλιο αυτο με το Instagram και το πως φαινεται και οχι μονο... 

Ημουν σε διλημμα αν χρειαζομαι iPad η οχι.. αλλα πλεον πειστηκα οτι οσο περισσοτερο το θελω και μου αρεσει.. αλλο τοσο δεν προκειται να το παρω οσο εχει αυτο το αθλιο iPadOS.

Οφειλω να ομολογησω οτι ειναι πανεμορφα και με οθοναρες!!!! 

Καλοριζικα παιδια!

Για αυτό φταίει το instagram που δεν φτιάχνει σωστό app για ipad (όχι πως και το fb app λειτουργεί καλά...).

Από τη στιγμή που από τον browser παίζουν μια χαρά, κάνεις ένα shortcut icon στο desktop σου και τα τρέχεις όλα από εκει full screen. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάρι ψιλό άσχετο μιας και βλέπω οι περισσότεροι ασχολείστε με κάποιου είδους επεξεργασία φωτογραφίας, τι εννοείται δηλαδή;

Οσες φωτογραφίες βγάζετε τις περνάτε σε κάποιο πρόγραμμα και κάνετε κάποιου είδους auto optimize; Σε ποιο πρόγραμμα;

Ρωτάω γιατί έχω αρχίζει και βγάζω πολλές φώτα τα παιδιά μου και με ενδιαφέρει να δω τι και πως!

Επεξ/σία από leonidas_fs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...