Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm θέλει να κάνει τη ζωή των κατασκευαστών πιο εύκολη με πιο γρήγορες ενημερώσεις των Android smartphones


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, cpc464 είπε

Από την άλλη ποιός κρατάει συσκευή πάνω απο 2 χρόνια?,έχω να κρατήσω συσκευή πάνω απο δυετία απο την εποχή που είχα το ericsson t18.

 

Κάποτε άλλαζες συχνά κινητό επειδή ήταν σαβούρες σήμερα συμβαίνει το αντίθετο. Εγώ κράτησα galaxy note 3 8 χρόνια 400 ευρώ το είχα πάρει προφανώς με custom rom με τελευταίες εκδόσεις πάντα απο 2014 μέχρι 2022. Όπου πήρα poco f3 στα 250 και το έχω μέχρι σήμερα 2.5 χρόνια κοντά. Πολύς κόσμος κραταει 5 6 χρόνια τα κινητά του και μπράβο. Αυτή η υπερκαταναλωση σε κάποια πράγματα μας έφτασε εδώ που μας έφτασε. Οι εταιρείες κάνουν τη δουλειά τους και 100 κινητά το χρόνο να σε πουλάγανε δεν τους νοιάζει. Και το πρόβλημα είναι ότι πολλοί δεν έχουν ανάγκη αλλαγής κινητού αλλά είναι η κακιά μόδα της εποχής μας. Σήμερα με 250 ευρώ κρατάς κινητο 5 6 χρόνια άνετα και ακόμα παραπάνω εφόσον πχ δεν παίζεις βαριά παιχνίδια δεν έχει νόημα να γίνει αλλαγή μέχρι να χαλάσει. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα redmi note 5 που είχα (κινητό του 2018) δεν μου άντεξε πολλά χρόνια. Μετά από 2-3 χρόνια άρχισε να σέρνεται. Το πρόβλημα δεν διορθώθηκε ούτε με επαναφορά. Το έχω ακόμη και σήμερα για τη μητέρα μου αλλά δεν είναι καθόλου λειτουργικό, κολλάει συνέχεια. Πολλές φορές στα xiaomi ακόμη και τα λιγοστά updates χειροτερεύουν την κατάσταση.

Αντιθέτως το samsung a52s που έχω από το 2021 αντέχει ακόμη και βγάζει πολύ συχνά updates.

Προσωπικά προτιμώ να τα κρατάω γύρω στα 5 χρόνια, αρκεί βέβαια να αντέξουν και να κάνουν την δουλειά μου.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, cpc464 said:

Από την άλλη ποιός κρατάει συσκευή πάνω απο 2 χρόνια?,έχω να κρατήσω συσκευή πάνω απο δυετία απο την εποχή που είχα το ericsson t18.

Εγώ. Το iPhone 11 Pro Max το είχα 4 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα  και το 15 pro max θα το έχω για αλλά τόσα ίσως και 5 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nekrik είπε

Εγώ. Το iPhone 11 Pro Max το είχα 4 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα  και το 15 pro max θα το έχω για αλλά τόσα ίσως και 5 

Εγω με iphone 11 pro max πορεύομαι ακόμα και δεν με βλέπω να αλλάζω για την ώρα αφού πάει ακόμα μια χαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stivaks72 είπε

Εντελώς κοντόφθαλμη λογική. 

Καθόλου,έχω επαγγελματικό πακέτο με καλή επιδότηση συσκευής, η νέα συσκευή μου έρχεται αρκεά φθηνά, επίσης τα κινητά που χρησιμοποιώ είναι πολλές ώρες στον δρόμο και μέσα σε αυτοκίνητο ως gps αρκετές ώρες την ημέρα, το honor 8 x ας πούμε που  ανάφερε και άλλος φίλος το είχα σε αυτό το ρόλο μόνιμα μέχρι που μία μέρα φούσκωσε η μπαταρία και καταστράφηκε, το δε i-phone 7 που διατηρούσα παράληλλα την ίδια εποχή είχε σοβαρά θέματα με την ζέστη και δεν δούλευε ποτέ σωστά, απλά για την δικιά μου χρήση μου έρχεται  φθηνότερα να αλλάζω κινητό κάθε 1-2 χρόνια και να κρατώ το προηγούμενο ως εφεδρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θες 2 μέρες να ρυθμίσεις το κινητό για να έρθει στα μέτρα σου, μια χαρά το κρατάς μέχρι να πεθάνει.

Αν η QC βοηθήσει να πάμε προς τις πιο τυποποιημένες αναβαθμίσεις από τους κατασκευαστές, θα μας δώσει πληθώρα επιλογών πέρα από pixel, Samsung (για android) κι άντε 1-2 Κινέζους. (αν ξέρει κανείς κατασκευαστή με 5+ χρόνια αναβαθμίσεων, ας μοιράσει τα φώτα του) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Έλα ρε ‘σύ είναι δαπανηρό; Κοιτά να δεις που τελικά δεν είναι και τόσο ακριβά τα iPhone που έχουν 5+ χρόνια major updates και συνεχίζουν και μετά με security updates. 
Επίσης τυχαίο ότι το S24 Ultra (που είναι κινητάρα) ξεκίνησε με μεγαλύτερη  τιμή από το 15 pro max για να δίνει 7 χρόνια support. 

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Το αν δεν σου χρειάζεται ή δεν σε νοιάζει το παραπάνω είναι άλλο θέμα. πχ αν αλλάζεις κινητό κάθε χρόνο , μόνο στην μεταπώληση θα σου στοιχήσει το επιπλέον Support, CPU.

Disclaimer Το σχόλιο αφορά αυτούς που κράζουν και όχι αυτούς που επιλέγουν άλλη μάρκα. Καλά κάνουν και επιλέγουν ότι είναι καλύτερο για τους ίδιους. 
 

Η διαφορά είναι ότι οι κατασκευαστές android κινητών δεν έχουν τα έσοδα από το store, η apple έχει ίδια έσοδα από πώληση συσκευών και από αγορές εντός του apple store, οπότε συμφέρει να ενημερώνει και να κρατάει κόσμο στο λογισμικό για να κάνει αγορές και το κόστος της ενημέρωσης (πάρα το γεγονός ότι είναι πολύ πιο πολύπλοκο) έχει πολύ μικρότερη αναλογία κοστους/κέρδους από τους άλλους 

Αυτό είναι πολύ καλό για εμάς τους υπόλοιπους, διότι η samsung αναγκάστηκε να κόψει από το κέρδος για να δίνει πολλά χρόνια ενημερώσεις μόνο και μόνο ως αποτέλεσμα ανταγωνισμού, αν δεν υπήρχε η apple ούτε μια ενημέρωση δεν θα έδινε η samsung καθώς κερδίζει πουλώντας hardware 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Καθόλου,έχω επαγγελματικό πακέτο με καλή επιδότηση συσκευής, η νέα συσκευή μου έρχεται αρκεά φθηνά, επίσης τα κινητά που χρησιμοποιώ είναι πολλές ώρες στον δρόμο και μέσα σε αυτοκίνητο ως gps αρκετές ώρες την ημέρα, το honor 8 x ας πούμε που  ανάφερε και άλλος φίλος το είχα σε αυτό το ρόλο μόνιμα μέχρι που μία μέρα φούσκωσε η μπαταρία και καταστράφηκε, το δε i-phone 7 που διατηρούσα παράληλλα την ίδια εποχή είχε σοβαρά θέματα με την ζέστη και δεν δούλευε ποτέ σωστά, απλά για την δικιά μου χρήση μου έρχεται  φθηνότερα να αλλάζω κινητό κάθε 1-2 χρόνια και να κρατώ το προηγούμενο ως εφεδρικό.

Τί σχέση έχει το "ποιος κρατάει κινητό πάνω από 2 χρόνια" με αυτά που γράφεις εδώ. 

Εκτός αν θεωρείς ότι όλοι κινούνται βάσει των δικών σου δεδομένων. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stivaks72 είπε

Εκτός αν θεωρείς ότι όλοι κινούνται βάσει των δικών σου δεδομένων.

Μα δεν είμαι ο μόνος,στον επαγγελματικό μου κύκλο ούτε ένας δεν έχει κρατήσει κινητό πάνω απο 2 έτη, αυτός που κρατάει συσκευή μόνο ώς τηλέφωνο η για απλό browsing μια χαρά κάνει την δουλειά του αλλά αυτόν δέν τον ενδιαφέρουν τα update ετσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, cpc464 said:

Μα δεν είμαι ο μόνος,στον επαγγελματικό μου κύκλο ούτε ένας δεν έχει κρατήσει κινητό πάνω απο 2 έτη, αυτός που κρατάει συσκευή μόνο ώς τηλέφωνο η για απλό browsing μια χαρά κάνει την δουλειά του αλλά αυτόν δέν τον ενδιαφέρουν τα update ετσι και αλλιώς.

Άρα ή κάποιος θα αλλάζει κινητό το πολύ κάθε 2 χρόνια ή το έχει μόνο για τηλέφωνο και απλό browsing και δεν ενδιαφέρεται για updates? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, cpc464 said:

Μα δεν είμαι ο μόνος,στον επαγγελματικό μου κύκλο ούτε ένας δεν έχει κρατήσει κινητό πάνω απο 2 έτη, αυτός που κρατάει συσκευή μόνο ώς τηλέφωνο η για απλό browsing μια χαρά κάνει την δουλειά του αλλά αυτόν δέν τον ενδιαφέρουν τα update ετσι και αλλιώς.

Οπως σου είπε και ενας άλλος, καθένας έχει τα δικά του δεδομένα. Στην δική σου περίπτωση μπορεί να σε συμφέρει αυτό που κάνεις. Άλλον όχι. Αλλος αγοράζει ναυαρχίδα 1000€ το κρατάει 2 χρόνια, το δίνει 600, εχει καλη επιδότηση, πληρώνει μεγάλο πάγιο γι αυτό ή του το χαρίζει η εταιρεία που δουλεύει. 

Αλλος παίρνει το ίδιο κινητό απο bestPricσομαγαζο αντι για 1000, 700, ή μεταχ φτηνά, βάζει καρτα μεσα και δεν πληρώνει παγια, οπότε μια χαρα τον συμφέρει να το κρατήσει 4-5 χρόνια.  Γιατί αμα πάει να πάρει το επόμενο 2 χρόνια μετά θα πληρώσει φτου και απο την αρχη για 95% το.ιδιο κινητο καθώς οι ναυαρχίδες έχουν βαρέσει ταβάνι και οι βελτιώσεις είναι με το σταγονόμετρο. 

Οπως βλέπεις καθε περίπτωση είναι διαφορετικη, και τα δικά σου δεδομένα δεν είναι ιδια για τον άλλο. 

Εσύ ας πούμε 8α αγοράζες το fold 5 512 απο κατάστημα 2200 που έκανε και εγω βρηκα τρόπο να το πάρω 1200 και έχω μέσα καρτα (οχι συμβόλαιο αρα οχι επιδότηση) με απεριόριστα ολα 13ε. Τι να συγκρίνεις, είναι μερα με τη νύχτα τα δεδομένα. Καθε περίπτωση είναι διαφορετικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, NickTG είπε

Άρα ή κάποιος θα αλλάζει κινητό το πολύ κάθε 2 χρόνια ή το έχει μόνο για τηλέφωνο και απλό browsing και δεν ενδιαφέρεται για updates?

Αυτός που έχει σκοπό να το κρατήσει μέχρι να χαλάσει δέν θα το αλλάξει έτσι και αλλιώς,ακόμα και εαν δεν δέχεται update, αρκεί φυσικά να λειτουργεί, εμένα η χρήση δέν είναι μερικές κλήσεις,θέλω καλό gps,καλή κάμερα και updates λόγω δουλειάς,και με μιά προχειρη μάτια είδα οτι δεν είμαι μόνος, στην Ευρώπη το 60% δεν κρατάει τηλέφωνο πάνω απο 2-3 χρόνια,δέν θα κάτσω να υπεραναλύσω άλλο,ότι είπα δέν είναι παρά προσωπική άποψη,έχετε το δικαίωμα να διαφωνείτε.

How-Often-Do-You-Upgrade-Your-Smartphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, stivaks72 είπε

- Apple: Hold my beer. 

15 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Έλα ρε ‘σύ είναι δαπανηρό; Κοιτά να δεις που τελικά δεν είναι και τόσο ακριβά τα iPhone που έχουν 5+ χρόνια major updates και συνεχίζουν και μετά με security updates. 

Είναι δαπανηρό για τους κατασκευαστές android smartphones αφού

- και πολλοί είναι

- και (πάρα) πολλά και διαφορετικά μοντέλα φτιάχνουν

- και δεν είναι δική τους κατασκευής το λειτουργικό,

σε αντίθεση με την Apple που είναι μία εταιρεία, με δικό της λειτουργικό και περιορισμένο αριθμό μοντέλων. Οπότε της είναι πολύ πιο εύκολο και φθηνό να δίνει (εξαρχής) 5 χρόνια  OS updates.

ίσως μόνο με τη Google (των  τελευταίων χρόνων) μπορεί διαχρονικά να συγκριθεί που κι αυτή φτιάχνει δικά της κινητά, λίγα μοντέλα, με δικό της λειτουργικό, και όχι με όλους τους κατασκευαστές android συλλήβδην.

ελπίζω πάντως αυτές οι εξελίξεις με την Qualcomm να ωθήσουν και τις Motorola, Asus, Sony - και κάποιες άλλες λιγότερο γνωστές - να δώσουν πάνω από 2 - 3 χρόνια αναβαθμίσεις (που δίνουν ως σήμερα..)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...