Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm θέλει να κάνει τη ζωή των κατασκευαστών πιο εύκολη με πιο γρήγορες ενημερώσεις των Android smartphones


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τελευταία δύο χρόνια, οι κατασκευαστές συσκευών Android έχουν βελτιώσει σημαντικά την υποστήριξη παλαιότερων μοντέλων με ενημερώσεις ασφαλείας και αναβαθμίσεις λειτουργικού.

Η Samsung και η Google πρωτοστατούν, προσφέροντας έως και επτά χρόνια υποστήριξης για ορισμένες συσκευές, σε αντίθεση με το παρελθόν όπου δύο χρόνια ήταν ο κανόνας.

Ένας σημαντικός παράγοντας στη διαδικασία ενημερώσεων είναι οι επεξεργαστές και η υποστήριξή τους, με δύο εταιρίες να έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο στο χώρο του Android, η Qualcomm και η MediaTek. Καθώς οι επεξεργαστές παλαιώνουν, η υποστήριξή τους γίνεται δυσκολότερη, περιορίζοντας τις δυνατότητες αναβάθμισης των συσκευών.

Ο Chris Patrick της Qualcomm αναγνωρίζει αυτή την πρόκληση και υποσχέται σύντομα ανακοινώσεις για την αντιμετώπισή της. Τονίζει ότι η διαδικασία ενημερώσεων είναι πολύπλοκη και δαπανηρή για τους κατασκευαστές συσκευών.

Η Qualcomm εργάζεται εδώ και χρόνια με την Google και τους κατασκευαστές για να βελτιώσει τη δομή του κώδικα και να απλοποιήσει τη διαδικασία ενημερώσεων. Αυτές οι αλλαγές στοχεύουν στη μείωση των εμποδίων που αντιμετωπίζουν οι κατασκευαστές στην ενημέρωση των συσκευών τους.

Ο Patrick υπαινίσσεται ότι η Qualcomm θα κάνει σημαντικές ανακοινώσεις αργότερα μέσα στο έτος σχετικά με αυτές τις βελτιώσεις. Πιθανόν κάτι τέτοιο σημαίνει ότι οι σχετικές ανακοινώσεις θα πραγματοποιηθούν στην IFA τον Σεπτέμβριο ή στο Snapdragon Summit τον Οκτώβριο, με το δεύτερο να θεωρείται πιθανότερο.

Αν και μένει να μάθουμε σημαντικές λεπτομέρειες, οι υποσχέσεις αυτές ίσως φέρουν μια μικρή επανάσταση στη διαδικασία των Android ενημερώσεων, αν και δεν εγγυώνται αυτόματα επτά χρόνια υποστήριξης για όλες τις συσκευές. Ωστόσο, αποτελούν ένα σημαντικό βήμα προς την κατεύθυνση της παρατεταμένης υποστήριξης των Android συσκευών.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έλα ρε ‘σύ είναι δαπανηρό; Κοιτά να δεις που τελικά δεν είναι και τόσο ακριβά τα iPhone που έχουν 5+ χρόνια major updates και συνεχίζουν και μετά με security updates. 
Επίσης τυχαίο ότι το S24 Ultra (που είναι κινητάρα) ξεκίνησε με μεγαλύτερη  τιμή από το 15 pro max για να δίνει 7 χρόνια support. 

Ότι πληρώνεις παίρνεις. Το αν δεν σου χρειάζεται ή δεν σε νοιάζει το παραπάνω είναι άλλο θέμα. πχ αν αλλάζεις κινητό κάθε χρόνο , μόνο στην μεταπώληση θα σου στοιχήσει το επιπλέον Support, CPU.

Disclaimer Το σχόλιο αφορά αυτούς που κράζουν και όχι αυτούς που επιλέγουν άλλη μάρκα. Καλά κάνουν και επιλέγουν ότι είναι καλύτερο για τους ίδιους. 
 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μετάφραση είναι «θα αναπτύξουμε εργαλεία (ΑΙ) με τα οποία δεν θα χρειάζεται να συντηρείτε τμήματα με μηχανικούς λογισμικού που θα γράφουν κώδικες . Με τους Μισούς θα κάνετε δουλειά ! 
 

τωρα τι δουλειά θα κάνουμε εμείς , άλλη συζήτηση 

Επεξ/σία από ea6gka
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nchatz είπε

Καθώς οι επεξεργαστές παλαιώνουν, η υποστήριξή τους γίνεται δυσκολότερη, περιορίζοντας τις δυνατότητες αναβάθμισης των συσκευών.

Ο Chris Patrick της Qualcomm αναγνωρίζει αυτή την πρόκληση και υποσχέται σύντομα ανακοινώσεις για την αντιμετώπισή της. Τονίζει ότι η διαδικασία ενημερώσεων είναι πολύπλοκη και δαπανηρή για τους κατασκευαστές συσκευών.

Δουλευόμαστε κανονικά βλέπω, που να είχε να υποστηρίξει και πάνω από ένα  λειτουργικά δηλαδή…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη ποιός κρατάει συσκευή πάνω απο 2 χρόνια?,έχω να κρατήσω συσκευή πάνω απο δυετία απο την εποχή που είχα το ericsson t18.

 

  • Confused 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το ΠΑΡΟΝ είναι αποτυχία ότι τα κινητά δεν ενηνερωνονται σωστά παρα μόνο ΚΑΝΑ 2 κατασκευαστές το κάνουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, cpc464 said:

Από την άλλη ποιός κρατάει συσκευή πάνω απο 2 χρόνια?,έχω να κρατήσω συσκευή πάνω απο δυετία απο την εποχή που είχα το ericsson t18.

Εγω.

(Και πάρα πολλοί άλλοι είμαι σίγουρος). Ο μέσος χρήστης δεν γράφει καθε μερα στο ινσομνια. Ξέρω παμπολους πού κρατάνε τις συσκευές τους μέχρι τελευταίας ρανιδας, και δεν ξέρουν τι είναι το ινσομνια.. Και πολύ καλά κανουν.

Ας πούμε,  ας μου βρει κάποιος ενα λόγο να αλλαξω το 2+ χρονων  galaxy tab s8 ultra.. Αλλά 2 θα μείνει σίγουρα.. (και θα παίρνει και αναβαθμίσεις εως τοτε).

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, cpc464 said:

Από την άλλη ποιός κρατάει συσκευή πάνω απο 2 χρόνια?,έχω να κρατήσω συσκευή πάνω απο δυετία απο την εποχή που είχα το ericsson t18.

Κι εγώ. Χρησιμοποιώ ως πρώτη συσκευή το Honor 8X της Huawei που είναι μοντέλο 2018. Με Shizuku έχω αφαιρέσει όλο το bloatware και πάει πραγματικά σφαίρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

Από την άλλη ποιός κρατάει συσκευή πάνω απο 2 χρόνια?,έχω να κρατήσω συσκευή πάνω απο δυετία απο την εποχή που είχα το ericsson t18.

Παρόν
Εχω Xiaomi Mi Max 2

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Ο μέσος χρήστης δεν γράφει καθε μερα στο ινσομνια. Ξέρω παμπολους πού κρατάνε τις συσκευές τους μέχρι τελευταίας ρανιδας, και δεν ξέρουν τι είναι το ινσομνια.. Και πολύ καλά κανουν.

Ας πούμε,  ας μου βρει κάποιος ενα λόγο να αλλαξω το 2+ χρονων  galaxy tab s8 ultra.. Αλλά 2 θα μείνει σίγουρα.. (και θα παίρνει και αναβαθμίσεις εως τοτε)

 

1 ώρα πριν, MetroStar είπε

Κι εγώ. Χρησιμοποιώ ως πρώτη συσκευή το Honor 8X της Huawei που είναι μοντέλο 2018. Με Shizuku έχω αφαιρέσει όλο το bloatware και πάει πραγματικά σφαίρα.

 

49 λεπτά πριν, Loup-Garou είπε

Παρόν
Εχω Xiaomi Mi Max 2

Αυτό που θέλω να πώ είναι πως όποιος ασχολείται με ενημερώσεις λογισμικού,θέλει κάμερα με την τελευταία ανάλυση, 5g κτλ δεν κρατάει συσκευή 2 χρόνια,οι άλλοι κάνουν την δουλειά τους και με nokia 3210.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, cpc464 said:

Αυτό που θέλω να πώ είναι πως όποιος ασχολείται με ενημερώσεις λογισμικού,θέλει κάμερα με την τελευταία ανάλυση, 5g κτλ δεν κρατάει συσκευή 2 χρόνια,οι άλλοι κάνουν την δουλειά τους και με nokia 3210.

Γιατί σκέφτεσαι δυαδικά; Ή cutting edge ή σκουπίδια;

Υπάρχουν και οι ενδιάμεσοι. Δεν είναι όλα μαύρα και άσπρα.

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, cpc464 είπε

Από την άλλη ποιός κρατάει συσκευή πάνω απο 2 χρόνια?,έχω να κρατήσω συσκευή πάνω απο δυετία απο την εποχή που είχα το ericsson t18.

 

Εντελώς κοντόφθαλμη λογική. 

Όταν μια συσκευή υποστηρίζεται για πολλά χρόνια, η αξία της πέφτει πιο αργά. 

Εσύ που δεν κρατάς συσκευή για πολύ καιρό θα μπορέσεις να την πουλήσεις ευκολότερα όταν ο άλλος που ψάχνει μεταχείρο γνωρίζει ότι η συσκευή σου συνεχίζει να παίρνει ενημερώσεις. 

Κοίτα τα μαγαζάκια που κάνουν σέρβις κινητών και είναι περισσότερα από τα περίπτερα. Γιατί νομίζεις ότι ο κύκλος εργασιών τους αποτελείται κατά 90% από άιφον;

Γιατί μπορείς αυτή τη στιγμή να βρεις άψογο Xs ή 11 ενώ Samsung note 9 και 10 ή mi9t είναι στις χωματερές;

Όπως έγραψαν και άλλοι φίλοι δεν είναι όλοι τζάνκια σαν και εμάς που ψάχνουμε "τη δόση μας" στις αγγελίες στο insomnia, κρατούν τη συσκευή τους για πολλά χρόνια και πολύ καλά κάνουν. 

Επεξ/σία από stivaks72
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cpc464 είπε

Από την άλλη ποιός κρατάει συσκευή πάνω απο 2 χρόνια?,έχω να κρατήσω συσκευή πάνω απο δυετία απο την εποχή που είχα το ericsson t18.

Αγορα το 2012 gaaxy note 2, αγορα το 2016 galaxy s7, αγορα το 2020 galaxy s10 5g, αγορα ττελος του 2023 galaxy s23.... Γιατι οχι? Απο τα παραπανω μονο το s7 εβγαλε ενα προβλημα στην οθονη, η οποια αλλαχτηκε μαζι με την μπαταρια εντος εγγυησης. Κατα τα αλλα ολα δουλευαν τελεια σε ολη την 4ετια. Να σημειωσω πως με το s10 και με το s23 κανω και καποια δουλεια με τις καμερες του επαγγελματικα οποτε ακομα πιο value for money. 

Δεν αλλαζουν ολα τοσο γρηγορα, αν αγορασεις μια high end συσκευη τοτε αντεχει στον χρονο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...