Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 24.04


melody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα.

Αν και προσεκτικός στις νέες εκδόσεις, λόγω περιέργειας (και για να είμαι ένα βήμα μπροστά να απαντήσω σε ερωτήσεις φίλων), αποφάσισα να κάνω εγκατάσταση το Ubuntu 24.04.

Σε καθαρό Dell 1550 laptop (i5 11gen), τριετίας (δεν το λες και παλιό). Καθαρή εγκατάσταση, όχι dual boot.

Χειρότερα δεν θα μπορούσε να πάει, με γύρισε στην εποχή που γελούσαμε με τα vista. Μα τίποτε δεν πήγε καλά; Μέχρι που 2-3 ώρες μετά τις δοκιμές, μου έβγαλε νέα κόλπα, τα widget των παραθύρων δεξιά (minimize, full screen, close) δεν λειτουργούσαν αν το παράθυρο ήταν σε full screen. Ακόμη και αν είχες κάτι πολύ δεξιά στην οθόνη, δεν γινόταν click (ενώ το ποντίκι στην επιφάνεια εργασίας δούλευε). Τι να πω; Πατούσα να κλείσει το Anydesk και άνοιγε ΝΕΟ παράθυρο; Το ίδιο anydesk, δεν γινόταν resize, αλλά έμενε στο αρχικό μικρό μέγεθος του.

Στο Filezilla είχα άλλο θέμα. Το ποντίκι πατούσε ένα εκατοστό πιο κάτω από εκεί που έκανα click!!!!

Πολύ μικρή γραμματοσειρά (λεπτή) στο file explorer. Σου έβγαζαν τα μάτια, ειδικά σε laptop με 1080.

Δεν το κράτησα πάνω από 3 ώρες, δεν μπορούσα να συνεχίσω, κυρίως λόγω του mouse click.

Φυσικά και κατανοώ ότι ήταν θέμα ασυμβατότητας με το laptop μου, δεν μπορεί να το έβγαλαν έτσι. Αλλά στα 7 χρόνια που δουλεύω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με Ubuntu, πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο, κάτι τόσο μη-λειτουργικό.

Θα το δοκιμάσω ξανά στο τέλος του καλοκαιριού, να δω τι θα έχουν διορθώσει. Πάντως σαν συμβουλή, μην το βάλετε στο κύριό σας μηχάνημα ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eβαλα την 24.10 σε VM και δεν εχω καποιο παραπονο ή προβλημα. Μηπως τα προβληματα σου εντοπιζονται σε 3rd party apps που ισως να εχουν θεματα με wayland ?
Σε 1080p οθονες πρεπει να ενεργοποιησεις fractional scaling και να το βαλεις στο 125% οπως και στα windows ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, melody είπε

Καλησπέρα στην κοινότητα.

Αν και προσεκτικός στις νέες εκδόσεις, λόγω περιέργειας (και για να είμαι ένα βήμα μπροστά να απαντήσω σε ερωτήσεις φίλων), αποφάσισα να κάνω εγκατάσταση το Ubuntu 24.04.

Σε καθαρό Dell 1550 laptop (i5 11gen), τριετίας (δεν το λες και παλιό). Καθαρή εγκατάσταση, όχι dual boot.

Χειρότερα δεν θα μπορούσε να πάει, με γύρισε στην εποχή που γελούσαμε με τα vista. Μα τίποτε δεν πήγε καλά; Μέχρι που 2-3 ώρες μετά τις δοκιμές, μου έβγαλε νέα κόλπα, τα widget των παραθύρων δεξιά (minimize, full screen, close) δεν λειτουργούσαν αν το παράθυρο ήταν σε full screen. Ακόμη και αν είχες κάτι πολύ δεξιά στην οθόνη, δεν γινόταν click (ενώ το ποντίκι στην επιφάνεια εργασίας δούλευε). Τι να πω; Πατούσα να κλείσει το Anydesk και άνοιγε ΝΕΟ παράθυρο; Το ίδιο anydesk, δεν γινόταν resize, αλλά έμενε στο αρχικό μικρό μέγεθος του.

Στο Filezilla είχα άλλο θέμα. Το ποντίκι πατούσε ένα εκατοστό πιο κάτω από εκεί που έκανα click!!!!

Πολύ μικρή γραμματοσειρά (λεπτή) στο file explorer. Σου έβγαζαν τα μάτια, ειδικά σε laptop με 1080.

Δεν το κράτησα πάνω από 3 ώρες, δεν μπορούσα να συνεχίσω, κυρίως λόγω του mouse click.

Φυσικά και κατανοώ ότι ήταν θέμα ασυμβατότητας με το laptop μου, δεν μπορεί να το έβγαλαν έτσι. Αλλά στα 7 χρόνια που δουλεύω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με Ubuntu, πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο, κάτι τόσο μη-λειτουργικό.

Θα το δοκιμάσω ξανά στο τέλος του καλοκαιριού, να δω τι θα έχουν διορθώσει. Πάντως σαν συμβουλή, μην το βάλετε στο κύριό σας μηχάνημα ακόμη.

Και εγώ virtual machine κανένα πρόβλημα αλλά προτίμησα την απλότητα και ευκολία του kubuntu. Μήπως είναι καιρός να δοκιμάσεις και άλλες μορφές του Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mphxths είπε

Eβαλα την 24.10 σε VM και δεν εχω καποιο παραπονο ή προβλημα. Μηπως τα προβληματα σου εντοπιζονται σε 3rd party apps που ισως να εχουν θεματα με wayland ?
Σε 1080p οθονες πρεπει να ενεργοποιησεις fractional scaling και να το βαλεις στο 125% οπως και στα windows ...

Το wayland ηταν το πρώτο που απενεργοποίησα, θεωρώντας ότι για όλα έφταιγε αυτό (δούλεψα λίγο ΜΕ ΑΥΤΟ, δεν έλυσε τίποτε).

3rd party apps, δεν πρόλαβα να βάλω, με τα βασικά δούλεψα, προσπαθώντας να δω σε τι φάση βρίσκεται το βασικό λειτουργικό. Το πρόβλημα με το ποντίκι, μου έκανε εντύπωση. Και οι 2 το δοκιμάσατε το VM, οπότε λογικά πήρε τις ρυθμίσεις του βασικού σας υπολογιστή. Εγώ μιλάω για καθαρή εγκατάσταση σε νέο ĺaptop με 16GB και NVMe δίσκο. Θα έπρεπε δηλαδή να μεγαλουργήσει. Κρατάω μια επιφύλαξη ότι ποτέ δεν είχε δοκιμαστεί στο συγκεκριμένο μηχάνημα, αν και αυτό είναι λίγο παράλογο, δεν είναι κάποιο no-name ή άκυρο μηχάνημα.

Το πρόβλημα με το ποντίκι, είδα να το ρωτάνε και άλλοι πάντως, ειδικά που σε full screen παράθυρα, δεν δουλεύει επάνω αριστερά.

12 ώρες πριν, mphxths είπε

Σε 1080p οθονες πρεπει να ενεργοποιησεις fractional scaling και να το βαλεις στο 125% οπως και στα windows

Ναι, αλλά η οθόνη γίνεται κάπως "θολή", προτιμώ να ενεργοποιώ το "Μεγάλο κείμενο" από το μενού "Προσβασιμότητα". Συν ότι με το 125%, το scroll στις σελίδες γίνεται αστείο, μιας και βλέπεις κομμάτια οθόνης να αργούνε να ανανεωθούν.

Επεξ/σία από melody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, melody said:

3rd party apps, δεν πρόλαβα να βάλω

To anydesk ειναι του λειτουργικου δηλ ? ;) 
 

4 hours ago, melody said:

Και οι 2 το δοκιμάσατε το VM, οπότε λογικά πήρε τις ρυθμίσεις του βασικού σας υπολογιστή.

Σε γενικες γραμμες χρησιμοποιει virtual hardware εκτος απο καποια στοιχεια που τα παιρνει απευθειας απο το "host" , οπως επεξεργαστη , μνημη , κλπ. Ισα ισα δηλ , σε VM θα επρεπε να ειχε περισσοτερα προβληματα απο ο,τι σε φυσικο μηχανημα , ειδικα σε KVM που το εβαλα εγω μιας και τα guest tools δεν υποστηριζονται παντα απο σωστα απο τις διανομες. Τα Dell παντως ειναι αρκετα συμβατα με το λινουξ , το βρισκω λιγο κουλο να σου παρουσιαζει τοσα προβληματα.
 

4 hours ago, melody said:

Ναι, αλλά η οθόνη γίνεται κάπως "θολή", προτιμώ να ενεργοποιώ το "Μεγάλο κείμενο" από το μενού "Προσβασιμότητα". Συν ότι με το 125%, το scroll στις σελίδες γίνεται αστείο, μιας και βλέπεις κομμάτια οθόνης να αργούνε να ανανεωθούν.

Καποιες εφαρμογες γινονται θολες , και ειναι δικο τους προβλημα. Ο τροπος που περιγραφεις δεν ειναι ο σωστος , τον εχω δοκιμασει και εγω κατα καιρους. Απο την στιγμη που υλοποιηθηκε το fractional scaling και μπορουμε να βαλουμε απο εκει ο,τι ποσοστο θελουμε (125% δηλ) , αυτος ειναι ο σωστος τροπος. Προσωπικα , σε fedora (gnome/wayland) , σε φυσικο μηχανημα , εχω βαλει 125% , ολα ειναι στο σωστο μεγεθος και ο,τι ειναι θολο (κανας browser δηλ) , ειναι ουσιαστικα δικο του προβλημα και οχι του λειτουργικου. Το scrolling δεν παρουσιαζει καποιο προβλημα. Tελος σιγουρεψου οτι εχουν περαστει οι σωστοι drivers για την καρτα γραφικων....

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την έχω περάσει εδώ και ένα μήνα και αν και θεωρείτε υποτίθεται σταθερή lts έκδοση έχει τα προβλήματα της. 

Μου έβγαλε και μένα το Kubuntu διάφορα θέματα που έπρεπε να τα ρυθμίσω από την αρχή. Μερικά λύθηκαν και με κάποια update που γίνονται σχεδόν κάθε μέρα.

Πιστεύω θα την στρώσουν με τις αναβαθμίσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2024 στις 12:46 ΜΜ, mphxths είπε

To anydesk ειναι του λειτουργικου δηλ

Χα χα, σωστή παρατήρηση. Εννοώ δεν είχα βάλει ακόμη κάτι περίεργο... Αυτά είναι σχεδόν default.

Στις 30/6/2024 στις 12:46 ΜΜ, mphxths είπε

Τα Dell παντως ειναι αρκετα συμβατα με το λινουξ , το βρισκω λιγο κουλο να σου παρουσιαζει τοσα προβληματα.

Μα ακριβώς γι'αυτό άνοιξα αυτό το θέμα. Τώρα είμαι στο ίδιο laptop με 22.04 και είναι απόλαυση.

 

Στις 30/6/2024 στις 12:46 ΜΜ, mphxths είπε

και ο,τι ειναι θολο (κανας browser δηλ) , ειναι ουσιαστικα δικο του προβλημα και οχι του λειτουργικου

Σωστά. Αλλά το πρόβλημα παρουσιάστηκε στον Firefox που έρχεται ΜΑΖΙ με το ubuntu.

Τίποτε από αυτά δεν έχουν λογική. Ίσως με τα Iris X graphics είναι το πρόβλημα, σε επόμενο update θα έχουν λυθεί. Δεν θέλω να το βάλω ακόμη στο (dell) desktop με την Nvidia, τουλάχιστον όχι αυτό τον καιρό, γιατί είμαι στο μέσον project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, melody said:

Χα χα, σωστή παρατήρηση. Εννοώ δεν είχα βάλει ακόμη κάτι περίεργο... Αυτά είναι σχεδόν default.

Γενικως τετοιου ειδους προγραμματα , για remote desktop π.χ. anydesk , teamviewer , κλπ , ειχαν (ισως και ακομα να εχουν) καποια δυσκολια με το wayland. Δεν ειναι θεμα του λειτουργικου ή του wayland , αλλα αυτων των προγραμματων που ακομα δεν το υποστηριζουν πληρως. Δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι πλεον αυτου του ειδους τα προγραμματα , αλλα τελευταια φορα που ειχα τσεκαρει , ειχαν τα θεματακια τους με το wayland.
 

12 minutes ago, melody said:

Αλλά το πρόβλημα παρουσιάστηκε στον Firefox που έρχεται ΜΑΖΙ με το ubuntu.

Οπως ειπα ειναι θεμα των προγραμματων , ασχετως αν ερχονται μαζι με το ubuntu ή οχι. Εγω χρησιμοποιω edge στο fedora και με scaling στο 125% δειχνει λιγο θολο. Ειναι θεμα scaling και wayland. Αν γυρισω σε xorg , δειχνει καθαρα. Ξαναλεω οτι ο σωστος τροπος ειναι μεσω fractional scaling απο τις ρυθμισεις τις οθονης. Το να αλλαξεις το μεγεθος του κειμενου απο την προσβασιμοτητα δεν ειναι ο σωστος τροπος γιατι δεν scale-αρει τα παντα αλλα το κειμενα και ο,τι ειναι γυρω απο αυτα. Γινεται λιγο φρανκεσταιν κατασταση ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://kfocus.org
 

Ο λόγος που σου είπα να δοκιμάσεις kubuntu είναι ότι από τότε που συνεργάζεται με την mindshare έχει «εξειδικεύσει» κάπως θα λέγαμε , το λειτουργικό για χρήση σε laptop. Παραμένει Ubuntu με τις οποίες αδυναμίες αλλά είναι πιο φιλικό το plasma  σε θέματα εμφάνισης και το βρίσκω πιο όμορφο σε σχέση με τις άλλες διανομές.

Θα σε ξενισει αρχικά , αλλά με λίγο παραμετροποίηση μπορείς να το φερεις σε μια πιο Ubuntu ,θα έλεγα, κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

2 μήνες μετά και δοκιμή στην έκδοση 24.04.1 lts.

ΑΠΟΛΥΤΗ επιτυχία! Κανένα από τα παραπάνω προβλήματα. Ένα "καμπανάκι" ότι δεν πρέπει να βιαζόμαστε (όλοι το κάνουμε).

Ας αφήσουμε να τρέξει μια έκδοση να βρεθούν τα λάθη.... Ουψς.... Δεν πάει έτσι, εμείς θα τα βρούμε τα λάθη για να βελτιωθεί.

Πάντως πλέον η έκδοση έχει στρώσει, ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα και το έχω βασικό λειτουργικό στο Dell Laptop που είχα τα προβλήματα αλλά και στο Desktop μου.

 

Στιγμιότυπο οθόνης από 2024-09-04 17-43-52.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, melody said:

Πάντως πλέον η έκδοση έχει στρώσει, ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα

Εχει στρωσει η εκδοση ή το γεγονος οτι το τρεχεις σε Χ11 mode βοηθησε να μην εχεις καποια απο τα προαναφερθεντα προβληματα ? ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, melody said:

2 μήνες μετά και δοκιμή στην έκδοση 24.04.1 lts.

ΑΠΟΛΥΤΗ επιτυχία! Κανένα από τα παραπάνω προβλήματα. Ένα "καμπανάκι" ότι δεν πρέπει να βιαζόμαστε (όλοι το κάνουμε).

Ας αφήσουμε να τρέξει μια έκδοση να βρεθούν τα λάθη.... Ουψς.... Δεν πάει έτσι, εμείς θα τα βρούμε τα λάθη για να βελτιωθεί.

Τα τελευταία χρόνια έχει βελτιωθεί το πράγμα σημαντικά αλλά παλιά δεν είχε βγει μία φορά έκδοση fedora που να μην σπάει κάτι στην αναβάθμιση και να μένεις με το μηχάνημα στο χέρι. Για αυτό υπήρχε μια σοφία που μοιραζόταν κρυφά από τον ένα στον άλλο ότι, όταν βγαίνει νέα έκδοση fedora, περιμένεις καμμιά εβδομάδα και μετά κάνεις upgrade. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...