Προς το περιεχόμενο

Δήμος Αγρινίου: Όχι στο FTTH λόγω αποκατάστασης οδοστρωμάτων και αναφορά για «παρωχημένη τεχνολογία»


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/6/2024 στις 8:43 ΜΜ, james01gr είπε

ακριβώς το ίδιο κάνουν σε όλες τις πόλεις. πέρσι σε εμάς έστρωσαν οδόστρωμα και σε έναν χρόνο έσκαψε ΕΥΔΑΠ και τώρα για οπτικές. θέλει ξανά στρώσιμο ο δρόμος γιατί είναι πλέον όλο λακούβες ενώ οι ''χειροτεχνίες'' της οπτικής θα φανούν τον χειμώνα που μας έρχεται που θα ξεκολλήσει η άσφαλτος. μια χαρά έκανε το Αγρίνιο. άσε που έρχονται και δουλεύουν ότι ώρα θέλουν, αφήνουν τα χαντάκια 3 μέρες ανοικτά χωρίς να τα καλύπτου και απλά βάζουν ένα πλαστικό ανά πόσα μέτρα για να δείξουν πως υπάρχει χαντάκι.

μα ακριβώς για αυτόν τον λόγο μετά από 6 μήνες ''κάθεται'' η νέα πίσσα. γιατί θέλει ξήλωμα από κάτω και πέρασμα νέα. εδώ στην καλύτερη ξύνουν 1-2 πόντους την παλιά και τέλος.

εγώ έχω ένα καπάκι υπονόμου που κάθε φορά που περνάει αυτοκίνητο με κάποια ταχύτητα, χτυπάει. και την ημέρα εντάξει. αλλά το βράδυ...

εγώ πάντως στο εξωτερικό, fiber to the home δεν έχω δει. δεν έχω δει αυτά τα άθλια κουτάκια στις προσόψεις των κτηρίων, δεν έχω δει σκαμένα αυλάκια σε πεζόδρομους, σε δρόμους κτλ. αυτοί πως το κάνουν και εμείς δεν μπορούμε; σημειωτέον πως σε πολλές πόλεις του εξωτερικού, τα δίκτυα ρεύματος είναι υπόγεια και όχι αυτό το χάλι που έχουμε εδώ.

Αυτό με τα «κουτάκια» όπως λες είναι γιατί δεν υπάρχουν προδιαγραφές στις πολυκατοικίες . Εγώ ζω εξωτερικό κεντρική Ευρώπη. Η πολυκατοικία που μένω έχει στο υπόγειο, μετά τις αποθήκες ένα τεράστιο κανάλι 1 μέτρο ύψος και περίπου 2 πλάτος. Από εκεί περνάνε τα πάντα από καλώδια και πάνε εσωτερικά με ειδικό  φρεάτιο σε όλα τα διαμερίσματα. Το τρελο  ειναι πως το κτίσμα είναι 25ετιας !!! Πως είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα?? Με κάθε άλλο κόμμα ψηφίζονται και άλλοι νόμοι .. πχ χρειάζεται πιλοτή για πάρκινγκ Η δεν χρειάζεται πιλοτή . Δεν βλέπει τι γίνεται με τα αυτοκίνητα. Το σπίτι μου Ελλάδα είναι Βυρωνα και από τα 11 διαμερίσματα, μόνο τα 5 έχουν πάρκινγκ. Και αν έχει και λαϊκή ( άλλο αυτό ) παρκάρω 2-3 χιλιόμετρα μακριά. Αφγανιστάν ..( δεν ξέρω μήπως είναι καλύτερα εκεί )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρωχημένη τεχνολογία οι Οπτικές ίνες; Τι χάνω ; Υπάρχει κάτι άλλο πιο σύγχρονο ; 

 

Παίξτε τον .. να σας προλάβει η ΔΕΗ ... !!!

 

Ελέγξτε τότε τα συνεργεία να κάνουν εγκαταστάσεις σύμφωνα με Διεθνή πρότυπα .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σχετικά με το Αγρίνιο, επειδή ξέρω τον περίπτωση, μέχρι το 2005 η πόλη είχε φοβερό πρόβλημα με τους δρόμους. Ήταν παρα πολυ δύσκολη η πρόσβαση στο κέντρο όχι μόνο από θέμα κίνησης αλλά και από τη. Ιδιαιτερότητα των δρόμων. Έγινε λοιπόν μια τεράστια προσπάθεια να φτιαχτούν οι δρόμοι, όχι μόνο σε επίπεδο μονοδρόμησης αλλά και ποιότητας. Έχω παρα πολλά χρόνια να πάω και δεν ξέρω σε τι επίπεδο αυτό επιτεύχθηκε αλλά αυτός είναι ο λόγος που δεν θέλει ο δήμαρχος να βάλει κανείς χέρι . Αυτό για τις οπτικές ήταν πατάτα αλλά έτσι όπως τα μεταφέρουν τα ΜΜΕ ποτε μην είστε σίγουροι …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/06/2024 at 19:22, mariosraptor84 said:

Μπράβο στο Αγρίνιο. Στην ΚΕΡΚΥΡΑ σκάβουν και τα βάζουν ισα με 5 πόντους βάθος και τον δρόμο μπάλωμα όπως ναναι

Και εκει που λες οτι οι δρομοι μας δεν γινονται χειροτεροι, ερχονται και οι οπτικες ινες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, safridia είπε

Μου ειχαν πει για μια ιστορια σε ενα χωριο που οι κατοικοι δεν ηθελαν την κεραια κινητης γιατι φυσικα προκαλει καρκινο και διαφορα αλλα κουλα (που ολοι ξερουμε αλλα μας το κρυβουν :))
Καναν ενεργειες με δικαστηρια και κερδισαν γιατι οι εταιριες δεν κανουν κατα γραμμα τις μελετες περιβαλλοντος κλπ ετσι η κεραια εκλεισε.
Το βλεπουν αυτοι οι αλλες δυο εταιριες και κλεινουν και αυτες τις δικες τους κεραιες να μην εχουν μπλεξιματα.
Αλλα τοτε διαπιστωσαν κατι, κανεις δεν ειχε σημα στο κινητο του τηλεφωνο, ολα αχρηστα.
Οποτε κλαμα για να ανοιξουν οι κεραιες.
Δεν ξερω εαν ειναι αληθινο η δραματοποιημενο γεγονος αλλα εδω ετσι θελει.
Ολες οι εταιριες να πουν καλως εχετε δικιο, παρωχημενη τεχνολογια αποσυρουμε και το FTTC και παρτε ADSL εως 24 αναλογα την αποσταση, οι περισσοτεροι λιγοτερο απο 10.
Οταν γινεται ανθρωποι ελατε να ξαναμιλησουμε

Τι  χωριο και απομακρυσμενες περιοχες.....

Αυτο ειχε γινει και  στην Α.Γλυφαδα πριν 10 χρονια και το θυμαμαι απο ενα   σκηνικο μεσα στα PUBLIC.

Σκαει τυπισα ωρυομενη γιατι δεν πιανει η WIND που της πουλησανε στο σπιτι της.

Της λεει ο υπαλληλος οτι ειχαν προβλημα με μια κεραια γιατι μαζεψαν υπογραφες οι κατοικοι και την κατεβασαν και μεχρι να βαλουν νεα κεραια σε αλλο σημειο υπαρχει ενα μικρο θεμα καλυψης.

Απαντηση πελατισας : Το ξερω για την κεραια και εγω υπεγραψα να φυγει.

Δηλαδη της λεει ο πωλητης : Εσεις διωξατε την κεραια που σας εδινε σημα και τωρα μας λετε οτι δεν εχετε σημα ?

Ηρωας το παλικαρι  λεμε...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως η cosmote στους δρόμους που έχουν γίνει ανάπλαση στο Αγρίνιο έχει ρίξει υποδομές και αν χρειαστεί να περάσει οπτική ίνα δε χρειάζεται σκάψιμο.Το άσχημο είναι πως όλοι οι νέοι δρόμοι του Αγρινίου θα καταστραφούν απο το έργο του φυσικού αερίου που ξεκίνησε να υλοποιειται.Και αυτό γιατί σε αντίθεση με τις οπτικές ίνες , για το άεριο δεν έγινε καμία υποδομή και χρειαστούν σκάψιματα παντού. Τέλος οι οπτικές ίνες που είναι επιφανιακά στην πόλη που πολύ σωστά ανέφερε ο κύριος Τζιώλης, δυστυχώς για αυτόν είναι απο το δίκτυο ΜΑΝ του δήμου και δυστυχώς για όλους μας κάποιοι απο τον δήμο  είχαν υπογράψει για την παραλαβή του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, agrinio_kostas είπε

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως η cosmote στους δρόμους που έχουν γίνει ανάπλαση στο Αγρίνιο έχει ρίξει υποδομές και αν χρειαστεί να περάσει οπτική ίνα δε χρειάζεται σκάψιμο.Το άσχημο είναι πως όλοι οι νέοι δρόμοι του Αγρινίου θα καταστραφούν απο το έργο του φυσικού αερίου που ξεκίνησε να υλοποιειται.Και αυτό γιατί σε αντίθεση με τις οπτικές ίνες , για το άεριο δεν έγινε καμία υποδομή και χρειαστούν σκάψιματα παντού. Τέλος οι οπτικές ίνες που είναι επιφανιακά στην πόλη που πολύ σωστά ανέφερε ο κύριος Τζιώλης, δυστυχώς για αυτόν είναι απο το δίκτυο ΜΑΝ του δήμου και δυστυχώς για όλους μας κάποιοι απο τον δήμο  είχαν υπογράψει για την παραλαβή του.

Α οχι και το φυσικο αεριο ειναι παρωχημένη τεχνολογια να μην την βαλουνε....

Καλυτερα τηλεθερμανση με πυρηνικο  αντιδραστηρα...  

Ποσα λεφτα λετε να του εχουν υποσχεθει  απο την ΔΕΗ του δημαρχου ?

ΥΓ Εγω εαν ημουν η COSMOTE θα πηγαινα εναερια οπως παει η ΔΕΗ και θα αφηνα μακαροναδες στις κολωνες...

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει για να τελειώσει το αχαχούχα εδώ και ημέρες με τη δήθεν δήλωση περί παρωχημένου των οπτικών ινών, εικάζω (χωρίς να είμαι σίγουρος 100%) ότι αποκλείεται η η  "πιασάρικη" δήλωση να είναι ακριβώς έτσι. Για να είσαι ΓΓ Δήμου (χωρίς να γνωρίζω τον άνθρωπο) δεν βγήκε εχθές από τη σπηλιά. Το αναμάσημα του όρου "παρωχημένη τεχνολογία" ήταν για να πουλήσει το άρθρο.

Στο δεύτερο κομμάτι τώρα που έχει να κάνει με το σκάψιμο. Εύγε και πάλι εύγε που προασπίζουν την ποιότητα των δρόμων τους. Και το λέει κάποιος που του προσφέρουν εμπορικά ΜΟΝΟ 24Mbps και αναμένει κάποια στιγμή ένα FTΤH.

Αυτή η αλητεία το έργο να το παίρνει ο πρώτος, να το δίνει στον δεύτερο, στον τρίτο ...και να καταλήγει στον μαστρο-Μήτσο με περιθώριο υλοποίησης το 30% του προϋπολογισμού αφού οι προηγούμενοι τσεπώνουν "αέρα" πρέπει να σταματήσει. Όπου περνά οπτική ίνα αφήνει σε 3-4 μήνες μετά χαρακώματα που υποχωρούν. Μην ακούσω περί εποπτείας. Ξέρετε δικαστήριο να δικαίωσε Δήμο και όχι εργολάβο; Πως είναι για τους βιαστές και κλέφτες το "με σύμφωνη γνώμη ανακριτή και εισαγγελέα αφέθηκε ελεύθερος", κάπως έτσι και χειρότερα οι περισσότεροι Έλληνες δικαστές σιγοντάρουν τους εχθρούς του πολίτη.

Τί να σου κάνει και ο Δήμος; Την αγανάκτηση της ατιμωρησίας εκφράζει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2024 στις 7:12 ΜΜ, CarbonFibre είπε

Προφανώς έχει άδικο για το "παρωχημένη τεχνολογία" αλλά έχει δίκιο ότι από όπου περνάνε καταστρέφουν το δρόμο και δεν τον φτιάχνουν σωστά.

Ο δήμος αν δεν κάνω λάθος έχει τεχνική υπηρεσία, δε θα μπορούσαν π.χ να βγαίνουν να κάνουν αυτοψία στα έργα που υλοποιεί η κάθε εταιρεία?

Προφανώς έχει ζέστη στο Αγρινίο και δεν θέλουν να ιδρώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oneos είπε

 

Τί να σου κάνει και ο Δήμος; Την αγανάκτηση της ατιμωρησίας εκφράζει!

O Δημος και ο εκάστοτε δημος εαν ηθελε θα ειχε κατω απο το δρομο ενα σαν τουνελ και απο κει να περνανε ολες οι υποδομες...

Καπακι σε καθε οικοδομικο τετραγωνο και απο κει να εχουν προσβαση οι τεχνικοι.

Ολα σε ενα νοικοκυρεμενα.... 

Ολα αυτα σε καποιες αλλες χωρες  βεβαια υπαρχουν και λεγοντε utility tunnel.....

image.png.e17306c9135bc049f4e9bae79749d36e.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, k_w_t είπε

O Δημος και ο εκάστοτε δημος εαν ηθελε θα ειχε κατω απο το δρομο ενα σαν τουνελ και απο κει να περνανε ολες οι υποδομες...

Καπακι σε καθε οικοδομικο τετραγωνο και απο κει να εχουν προσβαση οι τεχνικοι.

Ολα σε ενα νοικοκυρεμενα.... 

Ολα αυτα σε καποιες αλλες χωρες  βεβαια υπαρχουν και λεγοντε utility tunnel.....

image.png.e17306c9135bc049f4e9bae79749d36e.png

 

Αν τους ένοιαζε η ποιότητα της πόλης και όχι τα ψηφαλάκια ίσως το κάνανε....Εδώ γνωρίζαν πως θα περάσει φυσικό αέριο και κάναν αναπλάσεις των δρόμων χωρίς καμία υποδομή και τώρα κουνάνε το δάχτυλο ότι δε θέλουν να πειραχτούν οι νέοι δρόμοι...Επίσης στους νέους δρόμους απο αστοχίες κατά την κατασκευή , έχει επεμβει ήδη η ΔΕΥΑ Αγρινίου και έχουν γεμίσει μπαλώματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι αλήθεια ότι πολλές εταιρείες έχουν αφήσει μπαλώματα και λακούβες.

Απλά σε πολυσύχναστους δρόμους είναι δύσκολο να δουλέψει μια εταιρεία χωρίς την συνδρομή της αστυνομίας/τροχαίας/δήμους που θα μαζεύει τα αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κατάσταση που κάθε εταιρεία σκάβει κι ένα αυλάκι αντί να υπάρχει μια συνενόηση με το εκάστοτε δήμο να γίνει μία φορά για όλες τις εταιρείες είναι αστείο. Αλλά καπιταλισμό να μου πεις έχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...