Προς το περιεχόμενο

Δήμος Αγρινίου: Όχι στο FTTH λόγω αποκατάστασης οδοστρωμάτων και αναφορά για «παρωχημένη τεχνολογία»


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά ότι γίνεται δουλειά της πλάκας είναι αλήθεια, τα πετάνε από κάτω και ό,τι γίνει..Ελλαδιστάν κανονικό, οπτικές ίνες στο επίπεδο του δρόμου μέσα στις λάσπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

Καλα τα λεει. Αφου υπαρχει wifi σε ολη τη χωρα απο το Σαμαρά γιατι να περνάμε καλωδια?

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς το ίδιο κάνουν σε όλες τις πόλεις. πέρσι σε εμάς έστρωσαν οδόστρωμα και σε έναν χρόνο έσκαψε ΕΥΔΑΠ και τώρα για οπτικές. θέλει ξανά στρώσιμο ο δρόμος γιατί είναι πλέον όλο λακούβες ενώ οι ''χειροτεχνίες'' της οπτικής θα φανούν τον χειμώνα που μας έρχεται που θα ξεκολλήσει η άσφαλτος. μια χαρά έκανε το Αγρίνιο. άσε που έρχονται και δουλεύουν ότι ώρα θέλουν, αφήνουν τα χαντάκια 3 μέρες ανοικτά χωρίς να τα καλύπτου και απλά βάζουν ένα πλαστικό ανά πόσα μέτρα για να δείξουν πως υπάρχει χαντάκι.

31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στη πόλη μου ο εργολάβος έκανε 4 οικοδομικά τετράγωνα σε 15 μέρες... μιλάμε για τεράστια πρόοδο. 😆 Και 15 μέρες ήταν σε παύση εργασιών γιατί διαμαρτύρονταν (δικαίως) απ'το σχολείο ότι ενοχλούσε ο θόρυβος. Πέρα απ'τις κάθετες γραμμές σε κάθε δρόμο, υπάρχουν και οι μικρές οριζόντιες που πάνε σε κάθε σπίτι. Μέχρι και τρώγλες είναι έτοιμες να συνδεθούν με οπτική ίνα. Μπάλωμα με πίσσα αλλά όχι παντού. Σε πολλά σημεία έχουν τσιγκουνευτεί και μπάλωσαν με τσιμέντο. Και μάλιστα δεν έχουν φτιάξει τσιμέντο με αγορασμένη άμμο και χαλίκι... αλλά έκαναν πατέντα α λα ελληνικά και ανάμειξαν τσιμέντο, νερό και το χώμα που είχαν ήδη σκάψει.  👏 Επίσης να αναφέρω ότι σε αυτές τις 15 μέρες που δούλεψαν, κατάφεραν και μας έφησαν και 2 πρωινά χωρίς νερό γιατί χτύπησαν αχαρτογράφητους αγωγούς ύδρευσης και δημιούργησαν πίδακες. 😆

Κι αφού τελειώσουν σε κάνα 2-3 χρόνια, θα έρθει ο Δήμος φαντάζομαι να στρώσει παντού πίσσα. Αλλά φυσικά χωρίς να σκάψουν τη παλιά πίσσα, γιατί θα πάρουν παραμάζομα τηλεφωνία, ύδρευση, αέριο. Πίσσα στη πίσσα... ήδη σε πολλά σημεία της πόλης τα στογγυλά καπάκια της ύδρευσης και οι σχάρες στις γωνίες των διασταυρώσεων είναι κάτω από το οδόστρωμα. Ποδήλατα και μηχανάκια κάνουμε ζιγκ-ζαγκ να μη σκοτωθούμε.

Και σε άλλες πόλεις που έχω πάει, ακολουθούν την ίδια ηλίθια μέθοδο.

 

μα ακριβώς για αυτόν τον λόγο μετά από 6 μήνες ''κάθεται'' η νέα πίσσα. γιατί θέλει ξήλωμα από κάτω και πέρασμα νέα. εδώ στην καλύτερη ξύνουν 1-2 πόντους την παλιά και τέλος.

εγώ έχω ένα καπάκι υπονόμου που κάθε φορά που περνάει αυτοκίνητο με κάποια ταχύτητα, χτυπάει. και την ημέρα εντάξει. αλλά το βράδυ...

2 ώρες πριν, ahepa1976 είπε

αυτός που λέει για παρωχημένη τεχνολογία τι σπουδές έχει? το δημοτικό το τελείωσε? πήγε γυμνάσιο? για λύκειο δε νομίζω, σίγουρα πτυχίο δεν έχει και όχι μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. Καμία σχέση με δίκτυα και τηλεπικοινωνίες

είναι ακόμα στην εποχή που ο κόσμος επικοινωνούσε με σήματα καπνού ή μήπως με σημαίες?

εγώ πάντως στο εξωτερικό, fiber to the home δεν έχω δει. δεν έχω δει αυτά τα άθλια κουτάκια στις προσόψεις των κτηρίων, δεν έχω δει σκαμένα αυλάκια σε πεζόδρομους, σε δρόμους κτλ. αυτοί πως το κάνουν και εμείς δεν μπορούμε; σημειωτέον πως σε πολλές πόλεις του εξωτερικού, τα δίκτυα ρεύματος είναι υπόγεια και όχι αυτό το χάλι που έχουμε εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μιλάνε όσοι έχουν επίγνωση της κατάστασης. Το Αγρίνιο ανέκαθεν μια χάλια πόλη ήταν. Έχουν τώρα μια 5ετια που έχουν γίνει σοβαρές υποδομές. Βοηθάει πολύ κ η περιφέρεια σε αυτό. Κομβοι πάρκα πλατείες κ σχεδόν όλο το κέντρο γίνεται πεζόδρομος. Τώρα άμα θέλει η κάθε εταιρεία να μπαίνει να σπάει για να περνάει καλώδια ας επενδύσουν λίγο σε νέες τεχνολογίες. Πάμε για 2025. Με 40 ευρώ έχεις δορυφορικό ίντερνετ. Άμα θέλει 30€ η Voda για 100αρα κ κάθε λίγο κ λιγάκι αύξηση πρόβλημα της. Να κάνει επενδύσεις σε άλλες υποδομές. Ένα δρόμο μια τον σπάει η ΔΕΗ μια ο ΟΤΕ μια η ευδαπ μια η Vodafone. Εντάξει φτάνει. Πολύ καλά κάνει ο Δήμος. 

  • Like 12
  • Thanks 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος ότι είναι παρωχημένη τεχνολογία σωστο όμως ότι γίνεται δουλειά του ποδιού και αφήνουν 500 μπαλώματα στους δρόμους και γενικά ένα μαύρο χαλί. Σπάνια θα δούμε δρόμους σωστούς στην Ελλάδα οπότε έχει δίκιο το Αγρίνιο σε αυτό το κομμάτι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θυμήθηκε ο ΟΤΕ την οπτική και σκάβει ολη τη χωρα ταυτοχρονα. Στην πολη μου την εχει κανει μπάχαλο μαζι με το αέριο. Μπαινει ο σωλήνας αερίου, το μπαλώνουν, σκάβει παλι ο ΟΤΕ και ξανα μπαλώνει. Χαλια μαυρα η δουλεια τους, εχουν γινει ατυχήματα με μηχανακια να πεφτουν στην σκαμμένη λωρίδα λογω λαθις σήμανσης. Αντε γεια και μπραβο στο Αγρινιο

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

11 minutes ago, james01gr said:

αμα ακριβώς για αυτόν τον λόγο μετά από 6 μήνες ''κάθεται'' η νέα πίσσα. γιατί θέλει ξήλωμα από κάτω και πέρασμα νέα. εδώ στην καλύτερη ξύνουν 1-2 πόντους την παλιά και τέλος.

  Σε πολλά σημεία υποχωρεί το υπόστρωμα και ανοίγουν τρύπες. Έρχονται μετά (αν τύχει και ενημερώσει κανείς) το γεμίσουν με χώμα, να δούνε πώς θα κάτσει κι αυτό με καμιά βροχή. Μετά ξανά χώμα και τέλος από πάνω αλλη μια τσίμπλα πίσσα.

11 minutes ago, james01gr said:

εγώ έχω ένα καπάκι υπονόμου που κάθε φορά που περνάει αυτοκίνητο με κάποια ταχύτητα, χτυπάει. και την ημέρα εντάξει. αλλά το βράδυ...

Τα οποία αντί να τα αλλάξουν (δεν έχουν λεφτά) βάζουν 2 λάστιχα (σαν σαμπρέλες) χιαστί. 😆 Κάπως μετριάζεται ο θόρυβος μέχρι να υποχωρήσει το λάστιχο απ'τη μια πλευρά και μέσα σε 1 μήνα πάλι ντάπα - ντούπα.  Όλα τα'χαμε, οι οπτικές ίνες μάς μάραναν.

 

 

11 minutes ago, james01gr said:

ενώ οι ''χειροτεχνίες'' της οπτικής θα φανούν τον χειμώνα που μας έρχεται που θα ξεκολλήσει η άσφαλτος.

Θα πέσει γέλιο πραγματικά. Αυτές οι pvc σωλήνες που βάζουν,  αν σκάσει το οδόντρωμα θα σηκωθούν πάνω σαν Λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εργολάβοι κάνουν εγκλήματα, το ίδιο έχει συμβεί και στο Γαλάτσι, τους σταμάτησε ο Δήμος από το να ξανασκάψουν για δεύτερη φορά το δρόμο, και να χαλάσουν την καινούρια ασφαλτόστρωση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικός ο δήμαρχος, στο άρθρο λέει ότι τους άφησε να κάνουν πιλοτικά το έργο και να δούνε αν τηρούν τις προϋποθέσεις, πολύ σωστή αντιμετώπιση!!

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαγκιά τους όπου και να έχει μπει FTTH ο δρόμος είναι λες και έχει ράμματα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να διαμαρτυρηθείς για την δουλειά που έκανε ο εργολάβος στον δρόμο όμως μετά την εγκατάσταση FTTH; 

2 hours ago, divnt said:

Το να σκάψουν και να ξανά στρώσουν τον δρόμο σωστά, υπάρχει σαν λύση;

Λογικά θα είναι ακριβό 

Επεξ/σία από Giorgos241
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσε ωστόσο ότι ο Δήμος Αγρινίου είναι θετικός στο να συνεχιστεί το έργο στην περίμετρο της πόλης, όχι όμως στον πυρήνα της πόλης. Και αυτό γιατί, όπως εξήγησε, στους δρόμους που έχουν αναπλαστεί από το Δήμο Αγρινίου τα τελευταία χρόνια υπήρξε μέριμνα για σωληνώσεις, έτσι ώστε να περάσει η οπτική ίνα, στους υπόλοιπους δρόμους, όπου δεν υπάρχει τέτοια υποδομή, θα υπάρξει πρόβλημα καθώς θα πρέπει να σκαφτούν οι δρόμοι, τη στιγμή που δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στην αποκατάσταση των δρόμων από τους εργολάβους των παρόχων, όπως ο ΟΤΕ.

Επειδή ανέβασα σχετικό δημοσίευμα τοπικής εφημερίδας σε είδηση για FTTH και για να είμαι δίκαιος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πρωην δημαρχος Καλλιθεας ειχε βρει αλλο κολπο.

Ελεγε στην Nova και την COSMOTE που εχουν τα 2 Α/Κ του δημου οτι για να σας δωσω αδεια να σκαψετε θα στρωσετε ξανα τον δρομο.

8 χρονια που ηταν Δημαρχος ειχαν μονο FTTC στην μιση Καλλιθεα και χαλκο στην αλλη μιση.

Τωρα που αλλαξε χερια ο ΔΗΜΟΣ ξεκινασαν τα εργα και μπηκε και η Inalan στο κολπο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

O πρωην δημαρχος Καλλιθεας ειχε βρει αλλο κολπο.

Ελεγε στην Nova και την COSMOTE που εχουν τα 2 Α/Κ του δημου οτι για να σας δωσω αδεια να σκαψετε θα στρωσετε ξανα τον δρομο.

8 χρονια που ηταν Δημαρχος ειχαν μονο FTTC στην μιση Καλλιθεα και χαλκο στην αλλη μιση.

Τωρα που αλλαξε χερια ο ΔΗΜΟΣ ξεκινασαν τα εργα και μπηκε και η Inalan στο κολπο...

μεγάλη διάνοια ο συγκεκριμένος. Είμαι στους τυχέρους της περιοχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...