Προς το περιεχόμενο

NTFS for macOS


Cacciatore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 

Εχω έναν θείο, - από τους κανονικούς ντε - που έχει αγορασμένη μια έκδοση από το tuxera ntfs for Mac νομίζω 2020, δεν εχω τώρα πρόσβαση να δω. 
 

Σε ένα μηχάνημα του, στον iMac, άλλαξε τον δίσκο σε ssd και έκανε προχθές καθαρή εγκατάσταση το macOS Sonoma. 
 

Πέρασε λοιπόν ότι προγράμματα ήθελε πάλι κλπ κλπ και έφτασε στην εγκατάσταση του tuxera, όπου προχώρησε έβαλε τον αγορασμένο σειριακό που έχει, αλλά σε κάποια φάση του λέει να ενεργοποιήσει το kernel extension από τα security preferences. 
 

Το θέμα τώρα ποιο είναι. 
Στο Sonoma δεν υπάρχει το κλασσικο μήνυμα στα security preferences που το πάταγες, το έκανες approve και αυτό ήταν. Μάλλον κάτι έχουν αλλάξει και δεν λειτουργεί ετσι πλέον. 
 

Οσο και να το έψαξε δεν κατάφερε να το ενεργοποιήσει. Επικοινώνησε χθες με την εταιρεία και του είπαν ξερά να αγοράσει καινούργιο κλειδί για την νέα έκδοση και αυτή που έχει δεν κάνει κλπ. 
 

Ε ξενέρωσε, και ενώ έχει αγοράσει το tuxera κάνα δυο φορές για τα μηχανήματα του, μετά από αυτήν την ξερή απάντηση, λεει όχι δεν θέλει να το ξαναπληρωσει. 
 

Υπαρχει κάποιος τρόπος να το ενεργοποιήσει και να το κάνει να δουλεύει, η έστω αν πρέπει να μιλήσει κι αυτός με κάναν δικό του «θείο» να του στείλει κάποια έκδοση που να είναι ελεγμένη καθαρή ; 
 

Μπορει να βοηθήσει κάποιος;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cacciatore είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Εχω έναν θείο, - από τους κανονικούς ντε - που έχει αγορασμένη μια έκδοση από το tuxera ntfs for Mac νομίζω 2020, δεν εχω τώρα πρόσβαση να δω. 
 

Σε ένα μηχάνημα του, στον iMac, άλλαξε τον δίσκο σε ssd και έκανε προχθές καθαρή εγκατάσταση το macOS Sonoma. 
 

Πέρασε λοιπόν ότι προγράμματα ήθελε πάλι κλπ κλπ και έφτασε στην εγκατάσταση του tuxera, όπου προχώρησε έβαλε τον αγορασμένο σειριακό που έχει, αλλά σε κάποια φάση του λέει να ενεργοποιήσει το kernel extension από τα security preferences. 
 

Το θέμα τώρα ποιο είναι. 
Στο Sonoma δεν υπάρχει το κλασσικο μήνυμα στα security preferences που το πάταγες, το έκανες approve και αυτό ήταν. Μάλλον κάτι έχουν αλλάξει και δεν λειτουργεί ετσι πλέον. 
 

Οσο και να το έψαξε δεν κατάφερε να το ενεργοποιήσει. Επικοινώνησε χθες με την εταιρεία και του είπαν ξερά να αγοράσει καινούργιο κλειδί για την νέα έκδοση και αυτή που έχει δεν κάνει κλπ. 
 

Ε ξενέρωσε, και ενώ έχει αγοράσει το tuxera κάνα δυο φορές για τα μηχανήματα του, μετά από αυτήν την ξερή απάντηση, λεει όχι δεν θέλει να το ξαναπληρωσει. 
 

Υπαρχει κάποιος τρόπος να το ενεργοποιήσει και να το κάνει να δουλεύει, η έστω αν πρέπει να μιλήσει κι αυτός με κάναν δικό του «θείο» να του στείλει κάποια έκδοση που να είναι ελεγμένη καθαρή ; 
 

Μπορει να βοηθήσει κάποιος;

Ευχαριστώ 

https://macsupport.tuxera.com/hc/en-gb/articles/5531331866130-I-can-t-complete-installation-on-macOS-Mojave-because-I-cannot-approve-the-kernel-extension

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την ακαριαία απάντηση σου. 
 

Ο οδηγός από το tuxera ήταν ο πρώτος που νομίζω ακολούθησε, και έπειτα επικοινώνησε μαζί τους. 
 

Θα το προσπαθήσουμε και μαζί αργότερα που θα πάω από εκεί, να δούνε και τι σφάλμα του βγάζει, πάντως λέει ότι δεν του δούλεψε, και σκαμπάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει εξωτερικους δίσκους Seagate ή WD έρχονται με εγκατασταση / κλειδι για το προγραμμα ωστε επιτρεπει εγγραφη στους αντιστοιχους δισκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ήδη αυθεντικό αγορασμένο κλειδί για το tuxera αλλά στο Sonoma δεν μπορεί να ενεργοποιήσει το kernel extension γιατί κάτι έχει αλλάξει σε αυτή την έκδοση με τα system preferences, και ούτε ο οδηγός από το  site της tuxera δουλεύει. 
 

Η απάντηση τους στην επικοινωνία με το support ήταν ότι πρέπει να αγοράσει την καινούργια έκδοση, ούτε καν του πρότειναν να του κάνουν έκπτωση

Ξενέρωσε λοιπόν ο θείος και αφού έχει εξαντλήσει ότι μπορούσε να βρει λύση, ψάχνει καλή/αξιόπιστη έκδοση/κλειδί απο δικό του θείο προς το παρόν…. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα preferences αλλά οφείλεται στις ριζικές αλλαγές που φέρνει η Apple σε κάθε νέα release του macOS. Το πρόβλημα στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι πλέον κάποιος 3rd party developer δεν μπορεί να προσθέσει kernel extensions. Θα πρέπει να χρησιμοποιεί user-level extensions στο εξής.

Με αυτόν τον τρόπο γίνεται πιο σταθερό και ασφαλές το macOS αφού τυχόν bugs δεν θα κρασάρουν τον kernel ή αν υπάρξει κάποια παρείσδυση αυτή θα είναι περιορισμένη στη φούσκα του χρήστη…

Αυτό απαιτεί σημαντικό χρόνο ανάπτυξης ο οποίος έχει κόστος. Αν πρέπει να κατηγορηθεί κάποιος αυτός είναι η Apple και όχι η tuxera.

Αν δεν θέλει να πληρώσει ο θείος σου το τίμημα, ας δοκιμάσει κάποια open source λύση όπως το macFUSE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...