Προς το περιεχόμενο

Αγορά προτζεκτορα


kostasblues21
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από HardwareZone,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλός για τα λεφτά του.
Για την τοποθέτηση, έχεις τσεκάρει ποιά είναι η μέγιστη απόσταση που μπορείς να "εξασφαλίσεις" μεταξύ του μπροστινού μέρους (στον φακό) του προβολέα με το σημείο που θα μπει η οθόνη προβολής (πανί) σου; Καθόρισες επίσης θέση θέασης; (καλό είναι αν σε ενδιαφέρει ο ήχος να είναι σε σωστή θέση, και φυσικά όχι καναπές κολλημένος πλάτη με τον πίσω τοίχο). Για να δούμε τι διάσταση οθόνης πρέπει να πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι εχω μετρησει,εχει trow ratio που με βολευει,θα ανοιξω 100 ιντσες με πανι σε αποσταση 3μετρα(βασει calculator της epson και εχω ακομα 1,5 μετρα,τωρα για υψος που θα τοποθετηθει δεν εχω ιδεα,οσον αφορα τον ηχο εχω αυτοενισχυωμενα ηχεια με βασεις,λογικα θα μπουν δεξια και αριστερα απο το πανι.ευχαριστω.

https://support.epson-europe.com/TDS/#/page/basicMode

 

Επεξ/σία από kostasblues21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
21 minutes ago, kostasblues21 said:

Ναι εχω μετρησει,εχει trow ratio που με βολευει,θα ανοιξω 100 ιντσες με πανι σε αποσταση 3μετρα(βασει calculator της epson και εχω ακομα 1,5 μετρα,τωρα για υψος που θα τοποθετηθει δεν εχω ιδεα,οσον αφορα τον ηχο εχω αυτοενισχυωμενα ηχεια με βασεις,λογικα θα μπουν δεξια και αριστερα απο το πανι.ευχαριστω.

https://support.epson-europe.com/TDS/#/page/basicMode

 

Μην παίρνεις τα νούμερα των calculators τοις μετρητοίς γιατί δεν έχουν τον αστερίσκο για την κατασκευαστική ανοχή. Φρόντισε να μπει στα 3.1μ ο προβολέας για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων και με ένα... όχι γεμάτο κάδρο στην 100αρα σου.
Αν μπορείς να τον πας και πιο πίσω, καλύτερα, μεγαλύτερα περιθώρια, και χάνεις και λίγο φως (λόγω throw & απωλειών του φακού όπως zoomάρει) ώστε να μπορείς να τον κάνεις πιο... κατάλληλο για σκοτεινές προβολές (αν αυτό είναι ο σκοπός σου).

Τα ηχεία αριστερά και δεξιά του πανιού ναι. Κατά προτίμηση σχεδόν απόλυτα κολλητά στο πανί, ώστε να έχεις audio-visual coherency.

Οθόνη προβολής αν το δωμάτιο είναι "dedicated" και δεν υπάρχει θέμα, προτίμησε σταθερό (κάδρο, fixed screen) και όχι ηλεκτρικό/χειροκίνητο που μαζεύει/ανεβαίνει (για πάρα πολλούς λόγους!)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostasblues21 said:

Γεια χαρά,με πήρε ο κουμπάρος μου τον έβαλα στα αίματα και θέλει και αυτός να πάρει έως 500 ευρω,πως βλέπετε τον optoma 146X;

Με ρύθμιση, η εικόνα του γίνεται καλή, με θέμα βεβαίως στα μαύρα που είναι γκρίζα. Δεν έχει καθόλου μετατόπιση φακού σε κανέναν άξονα, οπότε η τοποθέτηση του θα πρέπει να γίνει με ακρίβεια χιλιοστού...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Με ρύθμιση, η εικόνα του γίνεται καλή, με θέμα βεβαίως στα μαύρα που είναι γκρίζα. Δεν έχει καθόλου μετατόπιση φακού σε κανέναν άξονα, οπότε η τοποθέτηση του θα πρέπει να γίνει με ακρίβεια χιλιοστού...

Αν πάρει έναν με αυτόματο focus και keystone(π.χ. Yaber k2s)που βρίσκεται στο budjet του θα έχει μια αξιοπρεπή θέαση χωρίς πολλές απαιτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που περιγράφεις, κάνουν σχετικά καλό focus, αλλά χρησιμοποιούν πάντα keystone και digital zoom/image shift που ρίχνει ακόμα περισσότερο την ποιότητα εικόνας τους. Επίσης τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν ρυθμιστικά να φέρεις την εικόνα σε πιο λογικά πλαίσια ποιότητας και πιστότητας, είναι ακόμα χειρότερο το μαύρο τους, και ακόμα χειρότερο το contrast τους.
Είναι πιο πολύ παιχνιδάκια.

Για το budget που έγραψες, σε καινούργια μόνο πάντα, ο 146x ίσως είναι και λουκουμάκι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Αυτοί που περιγράφεις, κάνουν σχετικά καλό focus, αλλά χρησιμοποιούν πάντα keystone και digital zoom/image shift που ρίχνει ακόμα περισσότερο την ποιότητα εικόνας τους. Επίσης τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν ρυθμιστικά να φέρεις την εικόνα σε πιο λογικά πλαίσια ποιότητας και πιστότητας, είναι ακόμα χειρότερο το μαύρο τους, και ακόμα χειρότερο το contrast τους.
Είναι πιο πολύ παιχνιδάκια.

Για το budget που έγραψες, σε καινούργια μόνο πάντα, ο 146x ίσως είναι και λουκουμάκι.

Ευχαριστώ και πάλι που μπαίνεις στο κόπο να βοηθήσεις,βουρ για τον optoma λοιπόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...