Προς το περιεχόμενο

Αγορά προτζεκτορα


kostasblues21
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από HardwareZone,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε,βρίσκομαι σε φάση ψαξιματος για αγορά προτζεκτορα με μπάτζετ τα 600 ευρώ,έχω ψάξει αρκετά έχω δει μοντέλα αλλά έχω πελαγωσει,ο χώρος μου είναι 4Χ3 εμβαδόν,τι προτείνετε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εμβαδόν είναι  άχρηστη πληροφορία, αυτό που χρειαζόμαστε είναι κάτοψη όπου να φαίνονται οι διαστάσεις με την επίπλωση, η απόσταση θέασης, η διαθέσιμη επιφάνεια για πανί ή βάψιμο, ποιες είναι οι πηγές σου, αν έχεις κάποιο ηχοσύστημα και γενικά τι εξοπλισμό έχεις, τι χρήση θες, ποιες οι συνθήκες θέασης για να ξέρουμε να σε κατευθύνουμε. 

Επεξ/σία από CostasRompotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το ξερα, απλα έγραψα πως είναι ο χώρος μου,η απόσταση θέασης  είναι περίπου 3-3,5 μέτρα,θα αγοράσω πανί γιατί ο κενός τοίχος είναι σε μικρότερη απόσταση(στα 2-2,5 μέτρα απόσταση θέασης),δεν υπάρχουν έπιπλα μπροστά,θα συνδεθεί pc και παιγνιδοκονσολα(Nintendo switch,ps4-ps5),το δωμάτιο είναι αρκετά σκοτεινό και την ημέρα,θα συνδέσω ηχεία studio monitors(Ganelec 8030) ευχαριστώ.

 

 

Επεξ/σία από kostasblues21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φανταζομαι ολα αυτα κονσολες και ηχεια συνδεονται στον υπολογιστη κι εσυ θες τωρα εικονα οποτε υποθετω αυτος εχει εξοδο hdmi out σωστα;

Η  χρηση θα ναι μονο παιχνιδια η και ταινιες και σε τι ποσοστο περιπου;

Για διαβασε ενα review να δεις σε καλυπτει;

https://perfectimage.gr/2019/10/22/viewsonic-px725-hd-full-review/#tabs-12829-0-1

 

Επεξ/σία από CostasRompotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι με hdmi ιδανικά να έχει δύο θύρες,70% ταινίες 30%gaming,από αυτά που έχω διαβάσει για τον χώρο μου νομίζω ότι δεν πρέπει να υπερβω τις 100ιντσες, ευχαριστώ για την πρόταση με υπερκαλύπτει αλλά νομίζω είναι πολύ πιο ακριβός στο το budget μου.

Επεξ/σία από kostasblues21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω μουφα, αν μπορεις να τον δεις να παιζει γιατι αυτο το 700 iso μυριζει σκοτεινια. Σ αυτο το μπατζετ καλο προβολι μονο μεταχειρισμενο νομιζω θα σε καλυψει . Αυτος που σου προτεινα 699 ευρω τιμη καταλογου δεν ειναι εκτος μπατζετ σου γιατι πιστευω μπορεις να τον βρεις και πιο κατω.

Επεξ/σία από CostasRompotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/07/2024 at 14:14, kostasblues21 said:

Επειδή δεν βλέπω να προτείνει κάποιος,τον XGIMi Halo.+ Πως τον βλέπετε;

Δεν κάνει για αυτό που θες αυτός.

 

Για το ποσό που δίνεις, είναι μέσα και η οθόνη προβολής (πανί);

Μόνο αν πας σε μεταχειρισμένα μπορείς να κάνεις κάτι.
Σε καινούργια σε αυτά τα λεφτά πας σε πολύ αδύναμα μηχανάκια με πολλές χτυπητές αδυναμίες, πολύ γκριζαρισμένα μαύρα, χαμηλό contrast, και φακούς της πλάκας (και μέσα σε όλα θα πρέπει να τοποθετηθεί και τέλεια, γιατί δεν έχουν μετατόπιση φακού, και ούτε μεγάλο zoom range)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,το budget είναι μόνο για τον προτζεκτορα,το πανί(100 ιντσες)είναι έξτρα,δεν ξέρω πόσο μεγάλο είναι ρίσκο για τέτοιου είδους μηχανήματα να κοιτάξω για μεταχειρισμένο.

Επεξ/σία από kostasblues21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως την κατάσταση που θα τον βρεις και ποιό μοντέλο είναι.

Π.χ. Benq αντέχουν αρκετά χρόνια. Το ίδιο και οι JVC.

Optoma παραείναι ζημιάρικοι.

Epson έτσι κι έτσι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2024 στις 7:34 ΜΜ, kostasblues21 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση,τον  Βenq TH 585 πως τον βλέπεις;

Τι να σου πω, αν ισχυει η φωτεινοτητα που αναφερει το μαυρο του θα ειναι γκρι ανοιχτο, σ αυτες τις περιπτωσεις ειναι μονοδρομος η δια ζωσης θεαση και δοκιμη, εγω προσωπικα τρια προβολια εχω αλλαξει με βαρεθηκαν οι πωλητες να με βλεπουν για αρκετο καιρο μεχρι να το παρω αποφαση. Οπως ειπε κι ο φιλος για σοβαρη θεαση θες ελαφρως μεγαλυτερο μπατζετ αλλα κι αυτο εξαρταται απ τα δικα σου στανταρντς τα οποια εγω δε γνωριζω γι αυτο ειναι πιο ασφαλες εσυ να δεις κι αποφασισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρετε,τελικα μετά από πολύ ψάξιμο σε Ελληνικά και ξένα εξειδικευμένα sites ανεβάζω το budjet  μου στα 1000 ευρώ,μιας και όλοι λένε τα ιδια,για να δεις σαν άνθρωπος πρέπει να δώσεις κάποιο σχετικα μεγάλο ποσό,τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...