Προς το περιεχόμενο

Πολλά και ενδιαφέροντα είχε να πει ο Μουσταφά Σουλεϊμάν για το GPT-5


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ο επικεφαλής της Microsoft AI σε πρόσφατη συνέντευξή του έδωσε αρκετά στοιχεία για το GPT-5 αλλά και τη μορφή που θα μπορούσε να έχει ο διάδοχός του.

Η συνέντευξη του Μουσταφά Σουλεϊμάν ήταν με τον επενδυτή Σεθ Ρόζενμπεργκ, με τους δύο άντρες να συζητούν ένα ευρύ φάσμα θεμάτων, σχετικά με το μέλλον της δημιουργικής τεχνητής νοημοσύνης και την απόπειρα "καθορισμού της έννοιας της νοημοσύνης". Ο Ρόζενμπεργκ ζητά την άποψη του Σουλεϊμάν για τους αυτόνομους πράκτορες και το κατά πόσο τα chatbot στα οποία έχουμε ήδη πρόσβαση απέχουν από το να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο.

"Παραμένει αρκετά δύσκολο να κάνεις αυτά τα μοντέλα να ακολουθούν οδηγίες που περιλαμβάνουν λεπτές έννοιες για παρατεταμένα διαστήματα", απαντά ο Σουλεϊμάν. "Το να μπορέσεις να τα κάνεις πραγματικά να αποδίδουν σταθερά, σε καινοφανή περιβάλλοντα, είναι αρκετά δύσκολο. Νομίζω πως θα χρειαστεί όχι μία αλλά δύο τάξεις μεγέθους μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύς για την εκπαίδευση των μοντέλων. Επομένως, όχι το GPT-5 αλλά μάλλον μοντέλα της κλίμακας του GPT-6. Νομίζω πως μιλάμε για δύο χρόνια μέχρι να έχουμε συστήματα τα οποία μπορούν πράγματι να αναλάβουν δράση".

Υπάρχουν ορισμένα ενδιαφέροντα στοιχεία, σε αυτά τα σχόλια. Κατ' αρχάς, το χρονικό πλαίσιο δεν συμπίπτει ακριβώς με αυτό που προέκυψε από πρόσφατη συνέντευξη με θέμα το GPT-5 που παραχώρησε η Μίρα Μουράτι, CTO της OpenAI, πριν από λίγες μόλις ημέρες. Η Μουράτι δεν αναφέρθηκε συγκεκριμένα στο GPT-5, όμως σαφέστατα το περιέγραψε ως μοντέλο επόμενης γενιάς.

"Αν παρατηρήσει κανείς την τροχιά της βελτίωσης, συστήματα όπως το GPT-3 διέθεταν ευφυία αντίστοιχη με ενός νηπίου, ενδεχομένως", είπε η Μουράτι. "Ύστερα, συστήματα όπως το GPT-4 κινούνται στο επίπεδο ενός ευφυούς μαθητή λυκείου. Στην πορεία, στα επόμενα δύο-τρία χρόνια, συζητάμε για ευφυία επιπέδου διδακτορικού, για συγκεκριμένες διαδικασίες. Τα πράγματα αλλάζουν και βελτιώνονται πολύ γρήγορα".

Από ό,τι φαίνεται, τόσο η Μουράτι όσο και ο Σουλεϊμάν περιγράφουν το ίδιο επόμενο ορόσημο στην εξέλιξη της τεχνητής νοημοσύνης, άσχετα με το πώς θα ονομάζεται. Βέβαια, είναι κάπως παράξενο το ότι ο Σουλεϊμάν αναφέρεται συγκεκριμένα τόσο στο GPT-5 όσο και το GPT-6, σχολιάζοντας ότι το GPT-6 απέχει μόλις δύο χρόνια. Αυτό, βέβαια, σημαίνει ότι το GPT-5 πρόκειται να εμφανιστεί αργότερα μέσα στο 2024, ώστε να πάρει σειρά το GPT-6 την επόμενη χρονιά, ενδεχομένως. Εναλλακτικά, όπως αφήνει να εννοηθεί η Μουράτι, μήπως θα χρειαστεί να περιμένουμε δύο χρόνια, μέχρι να δούμε μια σημαντική βελτίωση στις δυνατότητες του GPT;

Αυτό, παραμένει ασαφές. Το GPT-5 φημολογείται εδώ και καιρό ότι πρόκειται να κυκλοφορήσει, αρχικά στα τέλη του 2023 και, ξανά, αυτό το καλοκαίρι. Πέρα από το χρονικό πλαίσιο, όμως, ο Σουλεϊμάν έχει ορισμένες ενδιαφέρουσες σκέψεις να μοιραστεί, σχετικά με το πού οδεύει η όλη κατάσταση.

"Κατ' αρχάς, δεν νομίζω ότι βρισκόμαστε σε πορεία προς την πλήρη αυτονομία. Νομίζω πως αυτό είναι, στην πραγματικότητα, μάλλον ανεπιθύμητο", είπε. "Νομίζω ότι η πλήρης αυτονομία είναι εξόχως επικίνδυνη. Αν έχεις έναν πράκτορα ικανό να διαμορφώνει δικά του σχέδια, να καθορίζει δικούς του στόχους, να εξασφαλίζει δικούς του πόρους...αντικειμενικά μιλώντας, αυτό μάλλον επικίνδυνο θα αποδειχτεί, παρά το αντίθετο".

Αντίθετα, ο Σουλεϊμάν υποστηρίζει ότι κινούμαστε προς κάποιες "στενές λωρίδες αυτονομίας", στο πλαίσιο των οποίων ένας πράκτορας τεχνητής νοημοσύνης θα μπορούσε να αξιοποιηθεί για τη διαχείριση ενός συγκεκριμένου έργου που απαιτεί κάποιο βαθμό λογικής και σχεδιασμού, αλλά θα περιορίζεται από κάποια στενά όρια. Ο Σουλεϊμάν θεωρεί ότι τα ρυθμιστικά πλαίσια είναι η λύση ώστε να διατηρηθεί η κατάσταση υπό έλεγχο. Αναφέρθηκε επίσης στο έργο του στη Microsoft αυτό το διάστημα πάνω στο Copilot, καθώς ρυθμίζουν τα μοντέλα της OpenAI ώστε να λειτουργούν περισσότερο βάση της μνήμης και της εξατομίκευσης.

Υπενθυμίζεται ότι ο Σουλεϊμάν εντάχθηκε στη Microsoft μόλις το Μάρτιο, όμως συγκαταλέγεται μεταξύ των πρωτοπόρων στον τομέα της τεχνητής νοημοσύνης, ενώ υπήρξε συνιδρυτής και άλλοτε επικεφαλής της DeepMind, της εταιρίας ανάπτυξης τεχνητής νοημοσύνης την οποία εξαγόρασε στη συνέχεια η Google.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, poulinos said:

Το βασικό είναι τι θα πει το insomnia και οχι αυτος :P

Κατα τα αλλα σαν το WiFi παει. WiFi 4 μετά 5 μετά 6 και τώρα 7

παλια το wi-fi ηταν g, ac, n κλπ....πρόσφατα το έκαναν με νούμερα για ευκολότερη κατανόηση απο άτομα που δεν εχουν background στην πληροφορική!
 

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε και κάτι πολύ σημαντικότερο για το πώς, εταιρείες σαν την MS βλέπουν τα προσωπικά μας (και μη) δεδομένα και πώς δικαιολογούν την ανομία:

Quote

With respect to content that is already on the open web, the social contract of that content since the 90s has been that it is fair use. Anyone can copy it, recreate with it, reproduce with it. That has been freeware, if you like. That's been the understanding

Προσπαθούν να "κλέψουν" μέχρι και περιεχόμενο όπου αναφέρεται ρητά ότι δεν είναι για training μοντέλων, αποκαλώντας το "gray area":

Quote

There's a separate category where a website or a publisher or a news organization had explicitly said, 'do not scrape or crawl me for any other reason than indexing me so that other people can find that content.' That's a gray area and I think that's going to work its way through the courts.

Αλλά ναι, ξέχασα, το να βάλουμε ad blocker θεωρείται "πειρατεία" κατά κάποιους...

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Δηλ το πολυ μεχρι το τελος της δεκαετιας ,  Game over για πολλα επαγγελματα "γραφειου".

Εγω νομίζω πολυ λιγα. Σκεψου ποσους γνωριζεις που η δουλεια τους μπορει να αντικατασταθει πλήρως απο εναν υπολογιστη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

Το βασικό είναι τι θα πει το insomnia και οχι αυτος :P

Κατα τα αλλα σαν το WiFi παει. WiFi 4 μετά 5 μετά 6 και τώρα 7

Βασικά τι θα πει η πραγματική χρήση και όχι τα διάφορα demo. Από marketing έχουμε χορτάσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

Εγω νομίζω πολυ λιγα. Σκεψου ποσους γνωριζεις που η δουλεια τους μπορει να αντικατασταθει πλήρως απο εναν υπολογιστη. 

Πλήρως όχι, αλλά άνετα μπορούν να μειωθούν στο μισό και βάλε κάποιοι κλάδοι. Και στην πλέον δυσμενή θέση θα είναι εκείνοι για τους οποίους είναι γεμάτο το διαδίκτυο από συμβουλές, λύσεις, από άτομα που τόσα χρόνια προσέφεραν αφιλοκερδώς τις γνώσεις τους (βλ. πληροφορική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, MariosX said:

Δεν φοβάμαι καθόλου 

Screenshot_20240629_093118_ChatGPT.jpg

Εγω βλέπω μία χαρά σου απαντήσε, δεδομένου ότι έχει προγραμματιστεί να είναι ευγενικο, οχι ειρωνικό, ουτε προσβλητικό κλπ. Διαφορετικα θα σου έδινε απάντηση που δε θα καταλάβαινες ότι προέρχεται απο μηχανη. Επειδή δε σου απάντησε σαν άνθρωπος νόμισες ότι είναι αδυναμία και δεν μπορεί να το κανει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, MariosX said:

Δεν φοβάμαι καθόλου 

Screenshot_20240629_093118_ChatGPT.jpg

Απίστευτο για ποιο λόγο σπαταλούμε ενεργειακούς πόρους σε αυτό τον πλανήτη (και δε μιλάω για το ίδιο το ChatGPT)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΑΙ πραγματικά θα εκτοξευθει όταν μπορείς να του δίνεις εντολή να σου φτιάξει βίντεο οποιαδήποτε τσόντα θέλεις, με οποιαδήποτε πρωταγωνιστρια. Ίσως μπορεί και τώρα αλλά δεν το αφήνουν. Τότε, ο κόσμος θα πληρώνει 100 ευρώ το μήνα συνδρομή εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, oldnew said:

Εγω βλέπω μία χαρά σου απαντήσε, δεδομένου ότι έχει προγραμματιστεί να είναι ευγενικο, οχι ειρωνικό, ουτε προσβλητικό κλπ. Διαφορετικα θα σου έδινε απάντηση που δε θα καταλάβαινες ότι προέρχεται απο μηχανη. Επειδή δε σου απάντησε σαν άνθρωπος νόμισες ότι είναι αδυναμία και δεν μπορεί να το κανει. 

Φαντάζομαι δεν αντιλαμβάνεσαι ποτέ ένα post είναι σαρκαστικό.

1 hour ago, MikeKata said:

Απίστευτο για ποιο λόγο σπαταλούμε ενεργειακούς πόρους σε αυτό τον πλανήτη (και δε μιλάω για το ίδιο το ChatGPT)...

Αν ήμουν στην θέση σου δεν θα αναρωτιωμουν. Έχω δει διάφορα και συγκεκριμένα από ανήλικα παιδιά, μικρότερα των 12, που τους έχουν δώσει οι γονείς τους κινητά τηλέφωνα και μπαίνουν στο YouTube και βλέπουν ενήλικες να τραβάνε βίντεο και να χοροπηδάνε σαν τις πάπιες για να πάρουν views. 

Από κει και ύστερα, αυτό που ρώτησα το ChatGPT είναι πολύ μικρό ως προς του ενεργειακούς πόρους, προσωπικά το χρησιμοποιώ για σοβαρούς και επαγγελματικούς λόγους και κάποιες φορές πέφτει τρολαρισμα. 

Με τα χρόνια αποκαλύπτονται πολλα, έχουμε κλιματική αλλαγή και ενεργειακή κρίση. Βλέποντας όμως το τι ενέργεια χρειάζεται και καταναλώνεται και το τι θερμοκρασία παράγεται για να δουλέψει ένα Data Center με έκανε να αναρωτιέμαι αν η ενεργειακή κρίση και κλιματική αλλαγή ήρθαν ή τις δημιουργήσαμε γιατί πολύ απλά πριν κάποια χρόνια δεν υπήρχαν τέτοιες εγκαταστάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, MariosX said:

Έχω δει διάφορα και συγκεκριμένα από ανήλικα παιδιά, μικρότερα των 12, που τους έχουν δώσει οι γονείς τους κινητά τηλέφωνα και μπαίνουν στο YouTube και βλέπουν ενήλικες να τραβάνε βίντεο και να χοροπηδάνε σαν τις πάπιες για να πάρουν views. 

Με όλο το σεβασμό, αλλά το να δει ένα μικρό παιδί που δεν έχει αναπτύξει πλήρως την κριτική του σκέψη, ένα βίντεο με "ενήλικες να χοροπηδάνε σαν τις πάπιες", προσωπικά το βάζω πολύ ψηλότερα από το να βλέπω ενήλικα να ρωτάει τεχνολογικα εξελιγμένο μοντέλο τεχνητής νοημοσύνης "πότε έχεσα".

39 minutes ago, MariosX said:

με έκανε να αναρωτιέμαι αν η ενεργειακή κρίση και κλιματική αλλαγή ήρθαν ή τις δημιουργήσαμε γιατί πολύ απλά πριν κάποια χρόνια δεν υπήρχαν τέτοιες εγκαταστάσεις. 

Σε έχασα. Η κλιματική αλλαγή υπάρχει, είναι ανθρωπογενής και οφείλεται στα αέρια του θερμοκηπίου που παράγουμε ανεξέλεγκτα από την αρχή της βιομηχανικής επανάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...