Προς το περιεχόμενο

Κινητό 200-250 για γονέα


nikossof88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,θέλω να αγοράσω ενα κινητό στην μητέρα μου,δεν έχει απαιτήσεις γενικά και ενα mi10t lite οπου έχει τώρα την καλύπτει μια χαρά απλά έχει σπασμένη οθόνη οπου την έχει αλλάξει ήδη μια φορα όποτε καλύτερα να πάει σε καινούργιο,θα έλεγα καλύτερα πάλι xiaomi μιας και έχει μάθει το λογισμικό όποτε να μην αλλάξει αν και ειμαι ανοιχτός και σε καμία άλλη μάρκα,τα 250 θα έλεγα είναι ταβάνι γιατί πραγματικά η χρήση που κάνει είναι αστεία,θα προτιμούσα αγορά απο Ελλάδα,ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikossof88 είπε

Καλησπέρα,θέλω να αγοράσω ενα κινητό στην μητέρα μου,δεν έχει απαιτήσεις γενικά και ενα mi10t lite οπου έχει τώρα την καλύπτει μια χαρά απλά έχει σπασμένη οθόνη οπου την έχει αλλάξει ήδη μια φορα όποτε καλύτερα να πάει σε καινούργιο,θα έλεγα καλύτερα πάλι xiaomi μιας και έχει μάθει το λογισμικό όποτε να μην αλλάξει αν και ειμαι ανοιχτός και σε καμία άλλη μάρκα,τα 250 θα έλεγα είναι ταβάνι γιατί πραγματικά η χρήση που κάνει είναι αστεία,θα προτιμούσα αγορά απο Ελλάδα,ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μιλάμε για τιμές από skroutz ή από επίσημες αλυσίδες καταστημάτων; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, SciManiac είπε

Μιλάμε για τιμές από skroutz ή από επίσημες αλυσίδες καταστημάτων; 

κανενα προβλημα απο οπου και να ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα από Xiaomi θα κοιτούσα Xiaomi Redmi Note 13 5G και Poco X6 5G σε αυτό το budget. Ωστόσο υπάρχουν και άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές, πχ Motorola. Μετά μπορείς να κοιτάξεις και το Samsung Galaxy A35 αν θες να πας προς Samsung μεριά που συνεπάγεται με περισσότερα έτη updates.

Τα παραπάνω μοντέλα που πρότεινα είναι φετινά, σίγουρα υπάρχουν και περσινά αξιόλογα μοντέλα αλλά πιστεύω καλύτερα να είναι πιο πρόσφατο για να είσαι καλυμμένος περισσότερο καιρό σε θέμα ενημερώσεων.

Επεξ/σία από SciManiac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SciManiac είπε

Σίγουρα από Xiaomi θα κοιτούσα Xiaomi Redmi Note 13 5G και Poco X6 5G σε αυτό το budget. Ωστόσο υπάρχουν και άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές, πχ Motorola. Μετά μπορείς να κοιτάξεις και το Samsung Galaxy A35 αν θες να πας προς Samsung μεριά που συνεπάγεται με περισσότερα έτη updates.

Τα παραπάνω μοντέλα που πρότεινα είναι φετινά, σίγουρα υπάρχουν και περσινά αξιόλογα μοντέλα αλλά πιστεύω καλύτερα να είναι πιο πρόσφατο για να είσαι καλυμμένος περισσότερο καιρό σε θέμα ενημερώσεων.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις,τα xiaomi απο Σκρουτζ είναι παρα εισαγωγής και ότι εγγύηση έχουν την δίνει το κατάστημα με ότι συνεπάγεται αυτό σωστά;Το samsung όντως μοιαζει χρυσή τομή και ας παιδευτεί να το μάθει λίγο,άσε που βγαίνει και σε πολλά χρώματα 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikossof88 είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις,τα xiaomi απο Σκρουτζ είναι παρα εισαγωγής και ότι εγγύηση έχουν την δίνει το κατάστημα με ότι συνεπάγεται αυτό σωστά;Το samsung όντως μοιαζει χρυσή τομή και ας παιδευτεί να το μάθει λίγο,άσε που βγαίνει και σε πολλά χρώματα 😄

Ναι αν αγοράσεις Xiaomi από καταστήματα μέσω skroutz / best price ουσιαστικά έχεις εγγύηση μόνο μέσω του εκάστοτε καταστήματος, καθώς η Info Quest καλύπτει μόνο συσκευές που αγοράστηκαν από επίσημα καταστήματα. Βέβαια αν αγοράσεις με το καλάθι skroutz, σου δίνει και αυτό μια δικιά του εγγύηση (αναλαμβάνει το ίδιο να μεταφέρει τη συσκευή κλπ.). 

Αν αγοράσεις Samsung αντίστοιχα από τέτοια μαγαζιά, αρκεί να φέρει την ένδειξη EU, σε αυτήν την περίπτωση σε καλύπτει το επίσημο service της Samsung. Μπορείς για σιγουριά, πριν ανοίξεις τη συσκευή να πάρεις τηλέφωνο στο service και να τους πεις το IMEI για να σου πουν αν το καλύπτουν με εγγύηση. Επίσης στην περίπτωση των Samsung έχεις 4-5 χρόνια updates και το αρκετά καλύτερο One UI.

Συνοψίζοντας, μάλλον το Samsung είναι ασφαλέστερη επιλογή. Τώρα νομίζω δεν έχει σημασία να αναλύσουμε περαιτέρω τα θέματα ταχύτητας και επιδόσεων του κινητού αφού προορίζεται για απλή χρήση. Αν και δεν ακούγονται τα καλύτερα για το Exynos που βάζει η Samsung στα κινητά της, ε θέλω να πιστεύω ότι θα επαρκεί για τα επόμενα 3-4 χρόνια.

Επεξ/σία από SciManiac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές που θα έχει να αντιμετωπίσει, είναι στο interface κυρίως, δε νομίζω να δυσκολευτεί ιδιαίτερα με το Samsung. Σημειωτέον ότι πλέον τα Xiaomi με την αναβάθμιση σε HyperOS, έχουν αλλάξει κάπως σε σχέση με το MIUI, όντας κι εγώ παλιός χρήστης του MIUI (το οποίο φοράει και το κινητό της μητέρας σου), έχουν αλλάξει πράγματα στο HyperOS καθώς, έχει υιοθετήσει κάποια στοιχεία από το iOS.

Επομένως, επειδή τυχαίνει φορές να χρησιμοποιώ το κινητό του πατέρα μου που είναι Samsung, θα έλεγα ότι δεν θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα να το συνηθίσει, θα έλεγα μάλιστα ότι είναι και φυσική συνέχεια του MIUI σε θέμα χρήσης, είναι πιο απλό λογισμικό, τα προσφέρει όλα στο πιάτο. Πρακτικά μιλώντας, δεν ξέρω κατά πόσο σε απασχολεί το θέμα των αναβαθμίσεων και κατά πόσο διαρκούν, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όμως, δεν θα ήταν κακή πρόταση το Samsung, είναι πιστεύω εύκολο στη χρήση το λογισμικό τους. 

Τις άλλες προτάσεις που έχουν αναφέρει οι προλαλήσαντες, δεν τις γνωρίζω για να μπορέσω να σου δώσω κάποια πληροφορία ακόμα, ανάμεσα σε Xiaomi & Samsung, θα πήγαινα σε Samsung, κυρίως επειδή δεν έχει αλλάξει τόσο ριζικά με αυτό που ήδη γνωρίζει, εν αντιθέσει με το HyperOS που έχει κάποια τερτιπια τα οποία φορές με μπερδεύουν κι εμένα που θεωρητικά έχω ευχέρεια σε ότι αφορά τη χρήση smartphone, ίσως είναι κάπως πιο μπελαλιδικο να το πω σε απλά ελληνικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ,στο Samsung κλείνω και εγώ,αν και δεν συμπαθώ τους exynos φαίνεται αρκετά καλό για τα χρήματα του και όντως αν και δεν έχω εμπειρία απο Samsung χρόνια τώρα φαίνεται απλό λογισμικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου..... 

Με κλειστά μάτια εγώ θα έπαιρνα το Motorola G54 power edition στα 200€ . 

Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή ....γνώμη μου . 

Καλό μεσημέρι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikossof88 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ,στο Samsung κλείνω και εγώ,αν και δεν συμπαθώ τους exynos φαίνεται αρκετά καλό για τα χρήματα του και όντως αν και δεν έχω εμπειρία απο Samsung χρόνια τώρα φαίνεται απλό λογισμικό 

Ολοι λενε για τους exynos,αλλα κανεις δεν μας λεει τους λογους που δεν τους συμπαθουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Motorola είναι μια πολύ καλή επιλογή, επειδή δεν έχει αρκετά "στολίδια" ως λογισμικό, είναι και αρκετά απλό στη χρήση του.

Όσον αφορά τους Exynos της Samsung, η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν έχω καταλάβει προς τι αυτός ο ντόρος, σε Samsung της φθηνής κατηγορίας που είναι δύο χρονών πλέον και πλέον χρησιμοποιεί ο πατέρας μου, το κινητό λειτουργεί μια χαρά, χωρίς σκαλώματα η οτιδήποτε, δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα επομένως, δεν καταλαβαινω προς τι τα όσα σχόλια....

Επεξ/σία από tsimisdel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε midrange κινητά δεν έχω την παραμικρή ιδέα,πάντως σε s24 λένε ότι η έκδοση με exynos είναι κατώτερη σε επιδόσεις και μπαταρία απο την αμερικανική με snap,προσωπική εμπειρία δεν έχω μιας και Samsung έχω να πάρω απο το s7 edge,αλλά θα προτιμούσα ναυαρχίδα με snapdragon σίγουρα και ας μην ισχύει ότι είναι καλύτερος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη η flagship κατηγορία, άλλη η midrange, άλλη η οικονομική, μην τα συγχέουμε. Επομένως, ναι, για flagship ο Exynos, συγκριτικά υπολείπεται έναντι του ανταγωνισμού, για τις πιο οικονομικές προτάσεις όμως, μια χαρά είναι πιστεύω, ο μέσος χρήστης ο οποίος βολεύεται με ένα οικονομικότερο κινητό, δε νομίζω να έχει πρόβλημα με τον Exynos, είναι ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχει ο καθένας. 

Για μια οικονομική συσκευή, πιστεύω καλύπτει τις όποιες ανάγκες και απαιτήσεις, δεν χρειάζεται και κάτι παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikossof88 είπε

Σε midrange κινητά δεν έχω την παραμικρή ιδέα,πάντως σε s24 λένε ότι η έκδοση με exynos είναι κατώτερη σε επιδόσεις και μπαταρία απο την αμερικανική με snap,προσωπική εμπειρία δεν έχω μιας και Samsung έχω να πάρω απο το s7 edge,αλλά θα προτιμούσα ναυαρχίδα με snapdragon σίγουρα και ας μην ισχύει ότι είναι καλύτερος 

Απλα καποιοι εχουν φαει κολλημα με τους snap.Η αληθεια ειναι οτι μεχρι πριν λιγα χρονια οι mediatek ηταν υποδεεστεροι,αλλα πλεον τους παιζουν στα ισα.Εχω τα τελευταια χρονια mediatek και μπορω να το επιβεβαιωσω.Για τους exynos ομως δεν μπορω να φερω γνωμη αλλα ουτε και να καταλαβω γιατι θεωρουνται υποδεεστεροι βλεποντας τα antutu να ειναι ψηλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...