Προς το περιεχόμενο

Νομική διαμάχη για το Temu με κατηγορίες για παράνομη συλλογή δεδομένων στις ΗΠΑ


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

"

 

Δηλαδή Tik Tok, Temu.. Οι ανησυχίες αυξάνονται μόνο όταν πρόκειται για υπερ-επιτυχημένες κινέζικες εφαρμογές..

 

Δηλ ο Κινεζος εντος επικρατειας δεν αστυνομευει αγριως το διαδικτυο και οποιον δεν γουσταρει τον πεταει εξω ;

Μια σου και μια μου απο πλευρας ΗΠΑ και μαλιστα δικαιολογημενα . Εξω η Huawei , εξω οποιαδηποτε Κινεζικη οντοτητα απειλει

η προκειται να απειλησει αμερικανικα συμφεροντα , εμπορικα γεωπολιτικα και οτιδηποτε κριθει ζωτικο .

Το βρισκω απολυτως λογικο και ως μια υγιη αντιδραση που θα επρεπε να εχει εφαρμοστει εδω και πολλα χρονια .

Το σημαντικοτερο ομως ολων ειναι να αποκλειστει οσο ειναι δυνατον η Κινεζικη Βιομηχανια απο  Δυτικο παραγωγικο εξοπλισμο

τεχνολογιας αιχμης .

  • Like 2
  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ποσο ελευθερια και ελευθερη αγορα υπαρχει εκει στο Αμερικα;
Πολυ συντομα θα εχει προβλημα με αυτους ολοκληρος ο πλανητης (τους φιλους αμερικανους λεω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Alexaras1991 said:

Ενώ Google, Amazon, Apple, Meta και άλλες Αμερικάνικες πολυεθνικές δεν συλλέγουν δεδομένα να'ούμε; 

Υποκρισία στο φουλ

ναι ρε φίλε αλλά αυτοί είναι δικοί μας, το κάνουν για το καλό μας. είναι από τη σωστή πλευρά

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το θέμα δεν είναι ότι συλλέγει δεδομένα όπως όλοι αλλά ο τρόπος που το κάνει και το τι συλλέγει. Όταν έτρεχαν οι διαγωνισμοί με κωδικούς πριν μερικούς μήνες όταν έγινε το μεγάλο μπάμ, σου έλεγαν κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό και μέσα σε 24-48 ώρες πάρε αυτά που θες με έξτρα έκπτωση. Αν διέγραφες λογαριασμό κλπ και μετά από μήνες ξανακατεβαζες την εφαρμογή για να πάρεις κωδικό  ή εφαρμογή ήξερε ότι την έχεις ξανακατεβάσω στο συγκεκριμένο τηλέφωνο. Η αν δεν πρόλαβες να κάνεις την παραγγελία εντός ωρών ήξερε πόση ώρα την έχεις εγκατεστημένη την εφαρμογή. 

Νομίζω οι Αμερικανοί χτυπάνε τον τρόπο που οι Κινέζοι μαζεύουν δεδομένα και όχι ότι μαζεύουν τα δεδομένα. Μπορεί να κάνω και λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, darkf said:

Και ένα ποστ από μέτοχο της Amazon.

Που έχω γράψει κάτι θετικό για την Amazon; Για τους εγχώριους μετόχους του temu γράφω που τα έβαψαν μαύρα επειδή ένας εισαγγελέας στο Αρκάνσας έκανε μήνυση στο temu. Τόσο σίγουροι είναι για την ενοχή της εταιρείας που έχουν μετοχές; Μήπως να τις πουλήσουν τώρα που προλαβαίνουν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Που έχω γράψει κάτι θετικό για την Amazon; Για τους εγχώριους μετόχους του temu γράφω που τα έβαψαν μαύρα επειδή ένας εισαγγελέας στο Αρκάνσας έκανε μήνυση στο temu. Τόσο σίγουροι είναι για την ενοχή της εταιρείας που έχουν μετοχές; Μήπως να τις πουλήσουν τώρα που προλαβαίνουν;;

Εγώ που έχω γράψει κάτι θετικό για το Temu και τα έβαψαν μαύρα που η Amazon έχει σκλάβους αντί για υπαλλήλους.

Επεξ/σία από darkf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που δεν υπολογίζεται και διαφέρει με τις κινεζικές εταιρίες είναι οτι έχουν άρρηκτη σχέση με την κυβέρνηση αλλιώς δεν υπάρχουν. Επισης είναι σημαντικό που πάνε τα Data. Πχ στην ΕΕ , όσο και χαβαλέδες να είναι, απαγορεύεται να αποθηκεύονται δεδομένα εκτός ευρωπαϊκού εδάφους.

Αυτο που μ’αρεσει είναι ότι τσουβαλιάζεται τις εταιρίες μαζί λες και κάνουν όλες το ίδιο και στον ίδιο βαθμό.

Οι Amazon,Temu,,Meta, Google , ByteDance  κ.ο.κ. και αρκετά  λιγότερο (ίσως ακόμα) η MS έχουν business model βασισμένο στις διαφημίσεις και τα data μας. Οι Apple, Sony και Valve κερδίζουν ότι μπορούν να βγάλουν από τα storeς και αυτό αν συναινέσεις. Ενώ δεν φαίνεται κάπου να κρύβουν έσοδα από πωλήσεις δεδομένων σε τρίτους.

σ.σ. Στην Γαλλία η Apple έφαγε πρόστιμο 8εκ επειδή δεν πέταξε pop up για τους ad identifiers. Αυτό είναι νομίζω το μόνο σχετικό με privacy πρόστιμο στην Apple και αυτό λόγω της γαλλικής νομοθεσίας (μπράβο τους που είναι αυστηροί)

https://www.cnil.fr/en/advertising-id-apple-distribution-international-fined-8-million-euros#:~:text=On 29 December 2022%2C the,for advertising purposes on their

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφφτοπικ

Λες τωρα ολες αυτες οι μεγαλες εταιριες που δημοσιευουν αγγελιες εργασιας να το κανουνε απλα για να συλλεξουν δεδομενα...

μπα...δεν γινονται τετοια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Αυτό που δεν υπολογίζεται και διαφέρει με τις κινεζικές εταιρίες είναι οτι έχουν άρρηκτη σχέση με την κυβέρνηση αλλιώς δεν υπάρχουν. Επισης είναι σημαντικό που πάνε τα Data. Πχ στην ΕΕ , όσο και χαβαλέδες να είναι, απαγορεύεται να αποθηκεύονται δεδομένα εκτός ευρωπαϊκού εδάφους.

Αυτο που μ’αρεσει είναι ότι τσουβαλιάζεται τις εταιρίες μαζί λες και κάνουν όλες το ίδιο και στον ίδιο βαθμό.

Οι Amazon,Temu,,Meta, Google , ByteDance  κ.ο.κ. και αρκετά  λιγότερο (ίσως ακόμα) η MS έχουν business model βασισμένο στις διαφημίσεις και τα data μας. Οι Apple, Sony και Valve κερδίζουν ότι μπορούν να βγάλουν από τα storeς και αυτό αν συναινέσεις. Ενώ δεν φαίνεται κάπου να κρύβουν έσοδα από πωλήσεις δεδομένων σε τρίτους.

σ.σ. Στην Γαλλία η Apple έφαγε πρόστιμο 8εκ επειδή δεν πέταξε pop up για τους ad identifiers. Αυτό είναι νομίζω το μόνο σχετικό με privacy πρόστιμο στην Apple και αυτό λόγω της γαλλικής νομοθεσίας (μπράβο τους που είναι αυστηροί)

https://www.cnil.fr/en/advertising-id-apple-distribution-international-fined-8-million-euros#:~:text=On 29 December 2022%2C the,for advertising purposes on their

Πρέπει να τρολλάρεις έτσι :P ? αν πιστεύεις ότι στον υπόλοιπο κόσμο οι εταιρίες "αντιστέκονται" στις κυβερνήσεις.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Που έχω γράψει κάτι θετικό για την Amazon; Για τους εγχώριους μετόχους του temu γράφω που τα έβαψαν μαύρα επειδή ένας εισαγγελέας στο Αρκάνσας έκανε μήνυση στο temu. Τόσο σίγουροι είναι για την ενοχή της εταιρείας που έχουν μετοχές; Μήπως να τις πουλήσουν τώρα που προλαβαίνουν;;

οχι ρε.

είναι πελάτες που ψωνίζουν από temu και φοβούνται μην χάσουν το μπλέντερ με 2,99€.

🤣

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

οχι ρε.

είναι πελάτες που ψωνίζουν από temu και φοβούνται μην χάσουν το μπλέντερ με 2,99€.

🤣

Ε ναι, γιατί αν δεν πληρώσεις 10 φορές την αξία του προϊόντος είναι μάπα το προϊόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Πρέπει να τρολλάρεις έτσι :P ? αν πιστεύεις ότι στον υπόλοιπο κόσμο οι εταιρίες "αντιστέκονται" στις κυβερνήσεις.

Και που ακριβώς το είπα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, ZoReN said:

Νομίζω το θέμα δεν είναι ότι συλλέγει δεδομένα όπως όλοι αλλά ο τρόπος που το κάνει και το τι συλλέγει. Όταν έτρεχαν οι διαγωνισμοί με κωδικούς πριν μερικούς μήνες όταν έγινε το μεγάλο μπάμ, σου έλεγαν κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό και μέσα σε 24-48 ώρες πάρε αυτά που θες με έξτρα έκπτωση. Αν διέγραφες λογαριασμό κλπ και μετά από μήνες ξανακατεβαζες την εφαρμογή για να πάρεις κωδικό  ή εφαρμογή ήξερε ότι την έχεις ξανακατεβάσω στο συγκεκριμένο τηλέφωνο. Η αν δεν πρόλαβες να κάνεις την παραγγελία εντός ωρών ήξερε πόση ώρα την έχεις εγκατεστημένη την εφαρμογή. 

Νομίζω οι Αμερικανοί χτυπάνε τον τρόπο που οι Κινέζοι μαζεύουν δεδομένα και όχι ότι μαζεύουν τα δεδομένα. Μπορεί να κάνω και λάθος 

Τουλάχιστον στο Android, το ότι κάνεις uninstall μια εφαρμογή, δε σημαίνει ότι σβήνει τα πάντα που αφορούν την εφαρμογή. Κάποιος φάκελος ή αρχείο, σχεδόν πάντα, μένει ως κατάλοιπο. Οπότε ναι, λογικό να "ξέρει" ότι έχει κατέβει ξανά στη συσκευή σου.

Επίσης, δεν ήξερε πόση ώρα την έχεις εγκατεστημένη. Ήξερε πόση ώρα έχει περάσει απ' όταν έφτιαξες account, το οποίο δεν είναι κάποιο προσωπικό δεδομένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...