Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά από IMAP σε POP


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως μπορώ να κάνω αυτή την διαδικασία με ασφάλεια και διατηρώντας όλους τους φακέλους (στο outlook);

Διαβάζω σε ένα σαιτ τα παρακάτω:

Switching from IMAP to POP3 is relatively easy.  The basic process is…

  1. Add your POP account.
  2. Transfer your mail folders.
  3. Optionally; Export and import your message rules.
  4. Remove your current IMAP account.

Οταν όμως κάνω add pop account μου λέει ότι υπάρχει ήδη με το ίδιο όνομα (λογικό αφού υπάρχει το ίδιο e-mail ως imap_

Θα πρέπει να κάνω αφαίρεση αρχικά τον IMAP και μετά να βάλω τον pop;
Μετά πως όμως θα μεταφέρω τους φακέλους εξερχομένων κλπ;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πας όμως σε pop3; το imap τα email κάνουν sync με τον server και έτσι τα έχεις και local και remote, στον pop3, παίζει ρόλο και πως θα το στήστεις και πόσοι θα το βλέπουν το ίδιο account αλλά θα πω για το default config, αν το βλέπουν 2 pc το ίδιο email, το πρώτο που το τράβηξε μόνο αυτό το βλέπει καθώς τα email φεύγουν από τον server και έτσι το 2ο pc δεν θα το δει ποτέ.

Και πάλι ανάλογα το config γιατί μπορείς να του πεις να μένουν αντίγραφα για Χ μέρες. Εγώ που παρέxω email (και web hosting) το έχω κομμένο εντελώς το pop3 γιατί μια στραβή να γίνει και 1 email να χαθεί μετά θέλει τρέξιμο.

Αλλά κοίτα αν θες να το κάνεις, απλά σβήσε το imap account από το outlook σου, τα email δεν τα χάνεις είναι και στον server, και πέρνα το πάλι ως pop3. Απλά δες το τι config θες για να μην κλαις emails! Αν πάλι είσαι ο sysadmin του mailserver, βάρα και ένα backup 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μου με το IMAP είναι ότι έχω τεράστιο όγκος e-mails και όλοι οι πάροχοι συνήθως βάζουν ένα όριο 10-20gb που δεν μου φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες σε βοηθάω άνευ κόστους φυσικά, να κάνεις τον δικό σου mail server με το mailcow. Δεν ξέρω τι δίνεις τώρα για hosting, αλλά παίρνεις από hetzner έναν arm64 server με 8gb ram (ναι ζητάει τόσα για να έχεις όλα τα features ανοιχτά) και 80gb storage περί τα 8€/μήνα. Αν και τώρα νομίζω βάλαν και σε AMD64 στα ίδια λεφτά περίπου με παρόμοια specs.
Το mailcow είναι εύκολο για να γίνει εγκατάσταση καθώς είναι dockerized και έχει την δυνατότητα να βάλεις τα τωρινά accounts σου που έχεις και να κάνει pull data από τον τωρινό host σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φτάνουν ούτε τα 80gb! είναι πολλαπλά e-mail accounts στο σερβερ που δέχονται μεγάλο όγκο δεδομένων απο πελάτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς στον υπολογιστή για να δεις τα email? Δεν υπάρχει καμία επιλογή για archiving των email? Αν θυμάμαι καλά το outlook έχει και μπορεί να κάνει και search στα archives. Στο thunderbird δεν είμαι σίγουρος αν έχει αντίστοιχη επιλογή αλλά νομίζω έχει local folders που μπορείς να μεταφέρεις τα email.

edit:

Τώρα είδα ότι γράφεις ότι έχεις outlook. Θεωρητικά εφόσον είσαι σε imap όλοι οι φάκελοι είναι και στον server και λογικά και όλα τα rules για τα email εκτός αν είναι κάποιο που δουλεύει μόνο σε client. Λογικά μπορείς με ασφάλεια να αφαιρέσεις τον λογαριασμό και να τον βάλεις σαν pop αλλά αν δεν δει κάποιος ακριβώς τις ρυθμίσεις σου δεν μπορεί να το πει με 100% σιγουριά.

Επεξ/σία από apostolos22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, The_Judas said:

Δεν μου φτάνουν ούτε τα 80gb! είναι πολλαπλά e-mail accounts στο σερβερ που δέχονται μεγάλο όγκο δεδομένων απο πελάτες.

 

Το MailCow κάνει τρελό compression στα email, αν έχεις ήδη 80gb στον server θα είναι ~50gb, υπάρχουν και πιο μεγάλα πακέτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...