Προς το περιεχόμενο

Επεκτείνεται και στην Ελλάδα η δυνατότητα επισκευής συσκευών της Apple από τους χρήστες


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, hellghan said:

Θα συμβούλευα να μην ασχοληθεί κανένας. Δεν είναι εύκολες επισκευές και το κόστος του κιτ δεν είναι μικρό!! 

Εγώ αντιθέτως θα τους συμβούλευα να ασχοληθούν. 

Όποιος νομίζει ότι πιάνουν τα χέρια του, ας ασχοληθεί να γελάσουμε λίγο.

Το Right to repair δεν έχει ουσιαστικά σχέση με το να πάω εγώ ο ξεκάρφωτος ατζαμής να αλλάξω την οθόνη ή τη μπαταρία, αλλά το να επιτρέπουν σε τεχνικούς που ξέρουν τί κάνουν να έχουν πρόσβαση στα ανταλλακτικά που χρειάζεται για να το κάνουν. 

Τώρα όποιος νομίζει ότι το να αλλάξεις μία μπαταρία θα είναι όπως την αλλάζαμε στα Nokia, by all means ας δοκιμάσει, και αν μπορεί ας το τραβάει και βίντεο να το μοιραστεί μαζί μας. :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, polaki είπε

Εγώ αντιθέτως θα τους συμβούλευα να ασχοληθούν. 

 

Στο PS4 πηγα να βαλω αυτην την θερμοαγωγιμη παστα πως την λενε. Μου πηρε δυο ωρες με το ταμπλετ διπλα βημα βημα και στο τελος παλι εμειναν δυο τρεις βιδες ρεστα.

Ειμαι σιγουρος οτι αν το ανοιξω ξανα θα μου μεινουνε και αλλες περισσευμα.

 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BertaJourdan είπε

Στο PS4 πηγα να βαλω αυτην την θερμοαγωγιμη παστα πως την λενε. Μου πηρε δυο ωρες με το ταμπλετ διπλα βημα βημα και στο τελος παλι εμειναν δυο τρεις βιδες ρεστα.

Ειμαι σιγουρος οτι αν το ανοιξω ξανα θα μου μεινουνε και αλλες περισσευμα.

 

Τις ξεβιδωσες λαθος.
Apple Inc.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Εγώ αντιθέτως θα τους συμβούλευα να ασχοληθούν. 

Όποιος νομίζει ότι πιάνουν τα χέρια του, ας ασχοληθεί να γελάσουμε λίγο.

Το Right to repair δεν έχει ουσιαστικά σχέση με το να πάω εγώ ο ξεκάρφωτος ατζαμής να αλλάξω την οθόνη ή τη μπαταρία, αλλά το να επιτρέπουν σε τεχνικούς που ξέρουν τί κάνουν να έχουν πρόσβαση στα ανταλλακτικά που χρειάζεται για να το κάνουν. 

Τώρα όποιος νομίζει ότι το να αλλάξεις μία μπαταρία θα είναι όπως την αλλάζαμε στα Nokia, by all means ας δοκιμάσει, και αν μπορεί ας το τραβάει και βίντεο να το μοιραστεί μαζί μας. :D

Είχα δοκιμάσει, το μακρυνο 2016, να αλλάζω μπαταρία σε iphone 6s. Χωρίς κιτ, χωρίς αν έχω ιδεά. Το μόνο που είχα κάνει μέχρι τότε ήταν να συναρμολογήσω υπολογιστές και τίποτε άλλο. Αυτή ήταν η μόνη μου εμπειρία.

Όλα πήγαν καλά, αν και αν τραβούσα βίντεο θα γελούσανε κάποιοι, μιας και δεν ήξερα πως να αφαιρέσω την παλιά μπαταρία σωστά και τραβώντας την κατάφερα να εκθέσω ένα μέρος του εωστερικού της στην ατμόσφαιρα, οπότε άρχισε να βγάζει καπνούς...:D:lol:

Βέβαια, δεν συνέχισα να τραβάω τη μπαταρία και δοκίμασα από άλλη πλευρά και όλα πήγαν καλά. Ο κανπός σταμάτησε και η μπαταρία δεν πήρε φωτιά. Η συσκευή λειτούργησε κανονικά μετά την επισκευή και λειτουργεί ακόμα. Την έχει ο αδερφός μου και βλέπουν τα ανήψια μου παιδικά, αλλά η μπαταρία δεν κρατάει, θέλει πάλι άλλαγή, όπως είναι φυσικό.

Θεωρώ ότι χρειάζεται θάρρος, χρόνος, ψυχραιμία και να δεις μερικά βίντεο στο internet πριν. Αν υπάρχουν αυτές οι προϋποθέσεις, σχεδόν όλοι μπορούν να το κάνουν. 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τιδήποτε ανοίγει έστω και χαραμάδες στο περίκλειστο οικοσύστημα της Apple

(το οποίο κύριο σκοπό έχει την συστηματικότερη δυνατή απομύζηση των πελατών της - η ίδια βέβαια το πουλάει ως αποκλειστικότητα, ασφάλεια και ιδιωτικότητα)

είναι μία καλή είδηση..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BertaJourdan είπε

και ουτε προκειται να μαθεις, αν δεν αγορασεις.

Να γυριζει μαγκες...

(χιουμορ)

Τι ναγορασω συσκευη με τεχνολογια 6ετιας για να φαινεται το μήλο στις σελφι στον καθρεφτη; το κλειστο οικοσύστημα την απουσια wifidirect το ιδιο πανβαρο design γκουμουτσα τι απολα;

Μακαρι ναταν αστειο αλλά μάλλον κοινωνικο πειραμα ειναι σα τα balenciaga 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Τι ναγορασω συσκευη με τεχνολογια 6ετιας για να φαινεται το μήλο στις σελφι στον καθρεφτη; το κλειστο οικοσύστημα την απουσια wifidirect το ιδιο πανβαρο design γκουμουτσα τι απολα;

Μακαρι ναταν αστειο αλλά μάλλον κοινωνικο πειραμα ειναι σα τα balenciaga 😂😂

Κοινωνικό πείραμα είναι σε εξέλιξη εδώ και πολλά χρόνια με θέμα αρκετούς χρήστες Android που σπεύδουν σε κάθε θέμα Apple για κάποιου είδους diss. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει η υπο-ομάδα με άτομα τα οποία επιλέγουν να παρουσιάσουν διαστρεβλωμένα όπως-μας-βολεύει δεδομένα ως τάχα μου απόδειξη της ανωτερότητας του λειτουργικού που προτιμούν.
 

🤷‍♂️

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SeaLion είπε

Κοινωνικό πείραμα είναι σε εξέλιξη εδώ και πολλά χρόνια με θέμα αρκετούς χρήστες Android που σπεύδουν σε κάθε θέμα Apple για κάποιου είδους diss. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει η υπο-ομάδα με άτομα τα οποία επιλέγουν να παρουσιάσουν διαστρεβλωμένα όπως-μας-βολεύει δεδομένα ως τάχα μου απόδειξη της ανωτερότητας του λειτουργικού που προτιμούν.
 

🤷‍♂️

Δεν είναι θέμα προτιμησης. Αυτο ισχυει στα ρουχα. Ειναι αμιγως τεχνολογικο προιον υποτιθεται που πλεον εδω κ 5 6 χρονια κ ισαριθμα μοντελα εχει καταντησει αδιαμφισβητητα αμιγως φασιον αικον κ στατους συμπολ -για οποιον tech savvy ειχε αμφιβολιες εξ αρχης- 

Απλο πειραμα: Παρε 1 ινφλουενσερ. Ειδικα γυναικα.100% εχει απλ κ 90% το τελευταίο. Δεν εισαι ινφλουενσερ με αντροιντ.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Δεν εισαι ινφλουενσερ με αντροιντ.

 

57 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Ειδικα γυναικα

Έστω ότι ισχύει( που δεν ισχύει ) . Δεν νομίζεις ότι προσβάλει τις γυναίκες αυτό που γράφεις? Τις θεωρείς τεχνολογικά αναλφάβητες? Ποιος είσαι εσυ που θα κρίνεις έναν άνθρωπο μόνο από το φύλο του? Για σοβαρέψου λίγο….

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Τι ναγορασω συσκευη με τεχνολογια 6ετιας για να φαινεται το μήλο στις σελφι στον καθρεφτη; το κλειστο οικοσύστημα την απουσια wifidirect το ιδιο πανβαρο design γκουμουτσα τι απολα;

Μακαρι ναταν αστειο αλλά μάλλον κοινωνικο πειραμα ειναι σα τα balenciaga 😂😂

Ποιο κινητο εχεις που δεν ειναι γκουμουτσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atheatos είπε

 

Έστω ότι ισχύει( που δεν ισχύει ) . Δεν νομίζεις ότι προσβάλει τις γυναίκες αυτό που γράφεις? Τις θεωρείς τεχνολογικά αναλφάβητες? Ποιος είσαι εσυ που θα κρίνεις έναν άνθρωπο μόνο από το φύλο του? Για σοβαρέψου λίγο….

Μη βαζεις λογια που δεν ειπα.

Το αν ειναι τεχνολογικα υποδεεστερα κ υπερεκτιμημενα για μενα δε σημαινει οτι για αλλον δεν ειναι οκ. Αλλος εχει κινητο με κουμπια κ δε τον νοιαζει η τεχνολογία. Εν προκειμενω για συγκεκριμένη μεριδα ειναι πρωτα στατους κ μετα ολα ταλλα.

Ημουν σαφης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...