Προς το περιεχόμενο

Σύστημα για photoshop lightroom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ram.   G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 6000 για Desktop.

Mother.  MSI B650 Gaming Plus WiFi Motherboard ATX με AMD AM5 Socket

Cpu ryzen 7700x. Υπάρχει συμβατότητα ram με mother θα μπορούν να τρέξουν στα 6000mhz ?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dnikolidakis είπε

Ram.   G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 6000 για Desktop.

Mother.  MSI B650 Gaming Plus WiFi Motherboard ATX με AMD AM5 Socket

Cpu ryzen 7700x. Υπάρχει συμβατότητα ram με mother θα μπορούν να τρέξουν στα 6000mhz ?

 

 

 

 

βρες ενα κιτ που να αναφερει το "expo" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Expo απ' ότι έχω καταλάβει είναι  το αντίστοιχο xmp που υπάρχει στην am4 πλατφόρμα. Την αναφορά αυτή που θα τη ψάξω στο site του κατασκευαστή της ραμ; Της motherboard; Δεν έχω ξαναστησει σύστημα am5 και διαβάσω για διάφορες ασυμβατότητες με msi mother όπου οι ραμ τρέχουν μόνο στη βασική ταχύτητα 4800.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Dnikolidakis είπε

Expo απ' ότι έχω καταλάβει είναι  το αντίστοιχο xmp που υπάρχει στην am4 πλατφόρμα. Την αναφορά αυτή που θα τη ψάξω στο site του κατασκευαστή της ραμ; Της motherboard; Δεν έχω ξαναστησει σύστημα am5 και διαβάσω για διάφορες ασυμβατότητες με msi mother όπου οι ραμ τρέχουν μόνο στη βασική ταχύτητα 4800.

 

Το expo  θα το βρεις όταν επισκεφτείς την επίσημη σελίδα του προϊόντος με τον κωδικό προϊόντος.

Πρακτικά το expo είναι το επίσημο ram oc για το am5. Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι σταματουν να παίζουν όσες είναι xmp. Gskill έχω δει σίγουρα μνήμες με expo έχει και σε trident.

6000 είναι σχετικά εύκολες ταχύτητες για ένα 7700x. Σημαντική λεπτομέρεια το cl, σε αυτές τις συχνότητες όχι κάτω από 32 (ιδανικά 30). Ακόμη κι αν δεν παίξουν οι μνήμες, πάντα μπορείς να τις χρονίσεις χειροκίνητα πιο χαμηλά, αρκεί να μην τις έχεις χρυσοπληρώσει και πετάξεις χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/06/2024 at 16:10, Dnikolidakis said:

Ram.   G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 6000 για Desktop.

Mother.  MSI B650 Gaming Plus WiFi Motherboard ATX με AMD AM5 Socket

Cpu ryzen 7700x. Υπάρχει συμβατότητα ram με mother θα μπορούν να τρέξουν στα 6000mhz ?

 

 

 

 

Πήγαινε για περισσότερη ram, έστω και εάν πέσεις σε 7600.

Τώρα που μιλάμε(δεν ξέρω εάν αλλάξει κάτι σε επόμενο update της adobe) σπάνια βλέπω πάνω από 6 cores utilization σε αυτά τα προγράμματα σε αντίθεση με την ram που την βλέπω πολύ συχνά πάνω από 40+gb (συχνά καταφέρνω και γεμίζω και τα 96gb που έχω).

Ποια κάρτα γραφικών θα βάλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι δικό μου το σύστημα. Για ένα φίλο θα το στήσω. Εννοείται ότι σε τέτοιες εφαρμογές όσο περισσότερη ram τόσο το καλύτερο. Θα τον ενημερώσω και εκείνος θα αποφασίσει. Τhanks anyway . Κάρτα είμαστε για 3060 12gb. Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη 

Επεξ/σία από Dnikolidakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου οτι αν ανοιξεις ενα browser 5-10 tabs 2-3 σκατουλακια στη μπαρα κατω antivirus/firewall ενα word βαρυ εισαι στα 10 ηδη. 
Αν δουλευεις με 2 οθονες πχ και τρεχεις στη μια το Project στην αλλη κοιτας κατι θες πορους.

Δυνατη nvidia gpu, πολλη Ram(64),  καλο δυνατο cpu σε single core, καλο και αξιοπιστο nvme 4gen pcie

Τα παραπανω οσο τα επιτρεπει ο προυπολογισμος σου. 
πχ cpu δεν αλλαζεις τοσο ευκολα ram ομως προσθετεις τον αλλο μηνα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Nikdev said:

Σκεψου οτι αν ανοιξεις ενα browser 5-10 tabs 2-3 σκατουλακια στη μπαρα κατω antivirus/firewall ενα word βαρυ εισαι στα 10 ηδη. 
Αν δουλευεις με 2 οθονες πχ και τρεχεις στη μια το Project στην αλλη κοιτας κατι θες πορους.

Δυνατη nvidia gpu, πολλη Ram(64),  καλο δυνατο cpu σε single core, καλο και αξιοπιστο nvme 4gen pcie

Τα παραπανω οσο τα επιτρεπει ο προυπολογισμος σου. 
πχ cpu δεν αλλαζεις τοσο ευκολα ram ομως προσθετεις τον αλλο μηνα 

 

Και εγώ με το δικό μου workflow έχω να πω το εξης( το σύστημα μου είναι 7900x/96gb/3060/2tb nvme kc3000 4k+2k monitors).

Θα μπορούσα εύκολα να ζήσω και με τον 7600 η  εναν13500, είμαι ok/οριακά με τα 96gb ram(το έχω στο νου μου να πάω στα 192 κάποια στιγμη συντομα) και πιθανότατα* να μου ήταν χρήσιμη μια 4070-4090 και αλλος ένας nvme 2tb.

Ακολουθεί rant σχετικά με software/hardware->

Spoiler

*Αυτό έχει να κάνει με την adobe, η χρήση της 3060 αλλάζει από update σε update του Photoshop, συγκεκριμένα στο remove tool που άλλες φορές 100ριζει και γινοντε εύκολα τα σβησιματα( και πάλι όχι instant όπως το content aware -εδω κολλάει η 4070-) και άλλες φορές την κάνει utilize στο ~30% και προφανώς περιμένεις.Τωρα γιατί συμβαίνει αυτό δεν έχω καταλάβει.

Πάντως σίγουρα τα 12gb δεν πάνε χαμένα και βλέπω συχνά 10gb+ αλλα για κάποιο λόγο παρόλο που έχει ακόμα ~2ελευθερα χρησιμοποιεί την shared μνήμη(πρακτικά την ram) του συστήματος.

Όταν την είχα πάρει (πριν 8 μήνες) είχα δει reviews πως τα πήγαινε κατατι καλύτερα από την 4060 σε Photoshop λόγο διαύλου (192bit vs 128gb).Τώρα δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει με τα updates αυτό.

Άλλη μια πολύ τίμια οικονομικη επιλογή για αυτού του είδους τις δουλειές είναι και η Intel arc 770 με 16gb vram.Χανει μόνο σε εφαρμογές 3d(π.χ blender κτλ) σε σχέση με την 3060.

Οπότε για μηχάνημα "δουλειάς" δεν θα έπεφτα με τίποτα κάτω από 64gb ram, δούλευα από το 2018 με 32g και από το 2021 που άλλαξα workflow δεν ήταν καθολου ευχαριστο.

Μεσα του 22 την πήγα στα 48gb σαφώς βελτιωμένα τα πράγματα αλλά με το update της adobe δεν την πάλευε και η κάρτα γραφικών οπότε εστησα τον Νοέμβρη καινούργιο pc.

Θέλω να πω, εάν είναι περιορισμένο το budget κόψτε κάτι από cpu και ριχτε το στην ram.

Disclaimer->Αυτή είναι η δική μου παρατήρηση με το δικό μου workflow(κυρίως αρχιτεκτονική φωτογραφία) με τα τελευταία updates της adobe, τώρα εάν ο φίλος σου ασχολειτε με άλλο genre ίσως να διαφοροποιείται κάπως το workflow του.

Εάν δουλεύει αρκετα π.χ enhance/Denoise στο lightroom ή pure raw της dxo εκεί όλα τα κάνει η κάρτα γραφικων(για ένα batch ~600 photo η κάρτα γραφικών ήθελε ~4ωρες, εάν οριζες να κάνει την συγκεκριμένη εργασία στον 7900x εκεί ήθελε 56ωρες-για τέτοιες διαφορές συζηταμε-)

Και το κερασάκι στην τουρτα->

Το τελευταίο pure raw (εάν θυμαμε καλά το 4) επειδή κάνει καλύτερο utilization της κάρτας ήθελε ~2 ώρες.

Το τελευταίο το αναφέρω γιατί ανάλογος το software/update αλλαζουν δραματικά οι χρόνοι με το ίδιο hardware.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Photoshop και Lightroom το λιγότερο 64gb ram. Επειδή δουλεύω αρκετά Photoshop και Lightroom, καλύτερα βάλε όσο περισσότερη ram σε παίρνει ακόμα και αν χρειαστεί να βάλεις χειρότερο cpu, τον 7600Χ αντί για τον 7700X πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Το σύστημα στήθηκε και δυστυχώς έγινε αυτό που φοβομουν. Οι δύο ραμ σε διαταξη dual channel δεν τρέχουν το expo profile 1 sta 6000mhz. Δεν bootαρει το pc. Δουλεύουν μόνο στα 4800. Χειροκίνητα δεν το έψαξα δεν είχα χρόνο αλλά ούτε και γνώσεις . Anyway διαπιστώθηκε και στη πράξη ότι χρειάζονται άλλα 32gb τουλάχιστον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Dnikolidakis said:

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Το σύστημα στήθηκε και δυστυχώς έγινε αυτό που φοβομουν. Οι δύο ραμ σε διαταξη dual channel δεν τρέχουν το expo profile 1 sta 6000mhz. Δεν bootαρει το pc. Δουλεύουν μόνο στα 4800. Χειροκίνητα δεν το έψαξα δεν είχα χρόνο αλλά ούτε και γνώσεις . Anyway διαπιστώθηκε και στη πράξη ότι χρειάζονται άλλα 32gb τουλάχιστον.

 

Αν διαπιστωσες οτι χρειαζεσαι day 1 τουλαχιστων 64gb (και πηρες τελικα am5) στειλε της πισω και πηγαινε σε αυτες.Που τουλαχιστων σε μενα παιξανε απευθειας.

Τωρα εαν δεν θελεις να τις αλλαξεις κανε update το bios στην μητρικη, πειραξε λιγο τις ρυθμισεις και λογικα θα σου παιξουν.

Αλλα και παλι μολις πας σε 4 dimm θα πεσεις στα ~5600 (για αυτο και ειναι προτιμοτερα τα 2 dimm vs 4 dimm).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dnikolidakis είπε

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Το σύστημα στήθηκε και δυστυχώς έγινε αυτό που φοβομουν. Οι δύο ραμ σε διαταξη dual channel δεν τρέχουν το expo profile 1 sta 6000mhz. Δεν bootαρει το pc. Δουλεύουν μόνο στα 4800. Χειροκίνητα δεν το έψαξα δεν είχα χρόνο αλλά ούτε και γνώσεις . Anyway διαπιστώθηκε και στη πράξη ότι χρειάζονται άλλα 32gb τουλάχιστον.

 

Αρκετά am5 συστήματα καθυστερούν στο boot με τις μνήμες εσ γρήγορο προφίλ, περίμενες κάποια ώρα μπας και;

Επίσης είδες μήπως έχει παλιό bios η μητρική; Μπορεί το πρόβλημα να λυθεί με αναβάθμιση bios.

Εφόσον τα 32gb είναι λίγα, σκέψου όντως μήπως τις αλλάξεις που λέει ο atopos. Σε ddr5 συστήματα, με 4 στικ ραμ είναι κάπως δύσκολα να ταιριάξουν πόσο μάλλον να χρονίσουν παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός πως λόγω βιασύνης δεν περίμενα ιδιαίτερα το λεγόμενο memory training ούτε πρόσεξα τα διαγνωστικά led της motherboard. Σε αυτή τη περίπτωση που ξαναπροσπαθήσω πόσο χρόνο πρέπει περίπου να περιμένω για να bootαρει το σύστημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...