Προς το περιεχόμενο

Synology Nas - πρόβλημα με ταχύτητα ανάγνωσης/γραψίματος


pita_kontosouvli_season2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Νέος κάτοχος ενός DS224+. Μπήκαν 2 x 4TB ironwolf. Το μηχάνημα από την πρώτη μέρα είχε ταχύτητα μέσω δικτύου 4 - 9 mb max σε εγγραφή/ανάγνωση δεδομένων. Το αρχικό στήσιμο έγινε με λαπτοπ - με ασύρματο δίκτυο. Εκεί εντοπίστηκε το πρόβλημα.

Το λαπτοπ λοιπόν συνδέθηκε μέσω lan - και χωρίς κάποια αλλαγή ανέβηκε η ταχύτητα σε 100-120mb/s.

Αλλά έλα που οποιοδήποτε άλλο μηχάνημα συνδεθεί στο ΝΑS δεν ξεπερνάει πάλι τα 9mb/s και σέρνεται προφανώς. Η σύνδεση γίνεται πάντα με Lan.

Το synology είναι πάνω σε Gigabit Switch, παρουσιάζει αυτά τα θέματα. Μπήκε πάνω σε Deco M4, τα ίδια. Μπήκε καρφωτά πάνω σε Router, τα ίδια. Το μόνο μηχάνημα που δεν παρουσιάζει τα προβλήματα είναι το αρχικό λαπτοπ, μόνο μέσω lan όπως είπα. Σε Wlan, σέρνεται.

Κάποια ιδέα; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα γράφεις φαίνεται σαν πρόβλημα δικτύου και όχι μηχανήματος. Το ρουτερ είναι σε bridge mode με κάποιο modem? Ίσως θα πρέπει να φτιάξεις ξεχωριστό δίκτυο και να ελέγχει το router τα ip addresses και όχι το modem. Για ασύρματο δίκτυο μην περιμένεις μεγάλες ταχύτητες επίσης αν δεν έχεις καλό σήμα χωρίς θόρυβο στις συσκευές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΤΕ δεν μιλάς για ταχύτητες σε ασύρματο δίκτυο.

ΠΑΝΤΑ δοκιμάζεις σε 1gbps θύρες από άκρη σε άκρη και οι δοκιμές με πολύ μεγάλα αρχεία (πχ 4-5gb ταινίες).

Αν ισχύουν αυτά και το πρόβλημα παραμένει, τότε μπορείς να κοιτάξεις για την σύνδεση από εκεί που τελειώνει το καλώδιο του NAS μέχρι εκεί που αρχίζει το καλώδιο του πισιού. Συνήθως, αν τα έχεις κουμπωμένα και τα 2 σε 1 switch ικανό να σηκώσει τις ταχύτητες και τον όγκο, δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα. Αν αρχίζουν και παρεμβάλλονται και άλλες συσκευές ενδιάμεσα (πχ NAS-switch-router/modem*-PC), κάποια από τις ενδιάμεσες τον παίζει ή να μην έχει την ικανότητα να σηκώσει ταυτόχρονη σύνδεση 1 γίγα (πχ να έχει 1 gbps backplane, οπότε να δίνει 0,5 στο τράβηγμα από το NAS και άλλο 0,5 στο δώσιμο στο PC).

Επίσης, στην αρχή, το NAS σετάρει δίσκους, οπότε, ενδέχεται να είναι λογικές οι πεσμένες ταχύτητες.

*όπου router/modem συνήθως είναι του παρόχου, τα οποία έχουν ενσωματωμένο switch, αλλά οι πλείστοι έτσι το ονομάζουν για να το ξεχωρίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και το configuration του SMB. Το encryption, που πρέπει να έχει ενεργοποιημένο by default, μειώνει σημαντικά το transfer rate σε αδύναμους επεξεργαστές.

Όπως και άλλα services που μπορεί να τρέχεις, π.χ. antivirus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όταν λέω ότι σέρνεται , μιλάω σταθερά για μεγάλα αρχεία προφανώς και όχι για πολλά/μικρά.

Οι παραπάνω ρυθμίσεις είναι οι παρακάτω. έχω παίξει αρκετά αλλά το πρόβλημα παραμένει.

ότι είναι θέμα δικτύου είναι 100% σίγουρο και όχι hardware. Το παράξενο βέβαια είναι ότι μόνο ένα λαπτοπ συγχρονίζει σωστά, όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα είναι με σταθερά κακή ταχύτητα.

 

image.png.ff88b80a0f3bb075e22d17b557dedc2a.png

 

Αυτή την στιγμή το δίκτυο φτάνει στο NAS ως:

 

ROUTER -> DECO M4 (2ος όροφος)-> DECO M4 (1ος όροφος)-> DEC0 M4 (ισόγειο)- Switch Gigabit Tp-Link - Nas x 2 Lan (ισόγειο)

Με την παραπάνω συνδεσμολογία, αν παίξω το ένα λαπτοπ (εντός του σπιτίου), με Lan - ειμαι οκ σε ταχύτητα (120 mb/s)

Αν συνδέσω επιτόπου πάνω σε οποιοδήποτε deco - οποιονδήποτε υπολογιστή, είμαι σταθερά με 8mb/s.

Αύριο θα πάρω το ΝΑS σε όροφο και θα πάει ως:

Router - deco m4 (2ος όροφος) -> deco m4 (1ος όροφος)-> NAS X2 LAN επάνω στο Deco. Βέβαια είμαι σίγουρος πως και αυτό το σενάριο το ειχα δουλεψει προ 1.5 μηνα, με τα ιδια ακριβως αποτελέσματα.

 

 

Επεξ/σία από pita_kontosouvli_season2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, pita_kontosouvli_season2 είπε

όταν λέω ότι σέρνεται , μιλάω σταθερά για μεγάλα αρχεία προφανώς και όχι για πολλά/μικρά.

Οι παραπάνω ρυθμίσεις είναι οι παρακάτω. έχω παίξει αρκετά αλλά το πρόβλημα παραμένει.

ότι είναι θέμα δικτύου είναι 100% σίγουρο και όχι hardware. Το παράξενο βέβαια είναι ότι μόνο ένα λαπτοπ συγχρονίζει σωστά, όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα είναι με σταθερά κακή ταχύτητα.

 

image.png.ff88b80a0f3bb075e22d17b557dedc2a.png

 

Αυτή την στιγμή το δίκτυο φτάνει στο NAS ως:

 

ROUTER -> DECO M4 (2ος όροφος)-> DECO M4 (1ος όροφος)-> DEC0 M4 (ισόγειο)- Switch Gigabit Tp-Link - Nas x 2 Lan (ισόγειο)

Με την παραπάνω συνδεσμολογία, αν παίξω το ένα λαπτοπ (εντός του σπιτίου), με Lan - ειμαι οκ σε ταχύτητα (120 mb/s)

Αν συνδέσω επιτόπου πάνω σε οποιοδήποτε deco - οποιονδήποτε υπολογιστή, είμαι σταθερά με 8mb/s.

Αύριο θα πάρω το ΝΑS σε όροφο και θα πάει ως:

Router - deco m4 (2ος όροφος) -> deco m4 (1ος όροφος)-> NAS X2 LAN επάνω στο Deco. Βέβαια είμαι σίγουρος πως και αυτό το σενάριο το ειχα δουλεψει προ 1.5 μηνα, με τα ιδια ακριβως αποτελέσματα.

 

 

Το προβλημα σου ειναι οτι εχεις ενεργοποιησει το QoS στα deco και δεν τα εχεις ρυθμισει μεχρι τί bandwidth θα χρησιμοποιουν με αποτελεσμα οσες συσκευες δεν εχεις ορισει σαν top priority να εχουν κοφτη. την ειχα πατησει κ εγω κ μου βγηκε η παναγια για να βρω τι φταιει.

https://www.tp-link.com/us/support/faq/1601/

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kallair είπε

Το προβλημα σου ειναι οτι εχεις ενεργοποιησει το QoS στα deco και δεν τα εχεις ρυθμισει μεχρι τί bandwidth θα χρησιμοποιουν με αποτελεσμα οσες συσκευες δεν εχεις ορισει σαν top priority να εχουν κοφτη. την ειχα πατησει κ εγω κ μου βγηκε η παναγια για να βρω τι φταιει.

Θα το δω αργότερα, ευχαριστώ για την απάντηση.

το παράξενο όμως είναι ότι το λάπτοπ μου πάλι σε Deco συνδέεται και πιάνει νορμάλ ταχύτητα.

Επανέρχομαι αφού παίξω με τα Deco λοιπόν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pita_kontosouvli_season2 είπε

Θα το δω αργότερα, ευχαριστώ για την απάντηση.

το παράξενο όμως είναι ότι το λάπτοπ μου πάλι σε Deco συνδέεται και πιάνει νορμάλ ταχύτητα.

Επανέρχομαι αφού παίξω με τα Deco λοιπόν 

βαλε τa deco σε λειτουργiα access point (σε λειτουργια access point δεν υποστηριζονται, αρα ειναι κλειστες, το ΝΑΤ, γονικοι ελεγχοι, QoS κ.ά) και δοκιμασε παλι. ειναι ο πιο γρηγορος τροπος για να τσεκαρεις αν φταιει το QoS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pita_kontosouvli_season2 είπε

όταν λέω ότι σέρνεται , μιλάω σταθερά για μεγάλα αρχεία προφανώς και όχι για πολλά/μικρά.

Οι παραπάνω ρυθμίσεις είναι οι παρακάτω. έχω παίξει αρκετά αλλά το πρόβλημα παραμένει.

ότι είναι θέμα δικτύου είναι 100% σίγουρο και όχι hardware. Το παράξενο βέβαια είναι ότι μόνο ένα λαπτοπ συγχρονίζει σωστά, όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα είναι με σταθερά κακή ταχύτητα.

 

image.png.ff88b80a0f3bb075e22d17b557dedc2a.png

 

Αυτή την στιγμή το δίκτυο φτάνει στο NAS ως:

 

ROUTER -> DECO M4 (2ος όροφος)-> DECO M4 (1ος όροφος)-> DEC0 M4 (ισόγειο)- Switch Gigabit Tp-Link - Nas x 2 Lan (ισόγειο)

Με την παραπάνω συνδεσμολογία, αν παίξω το ένα λαπτοπ (εντός του σπιτίου), με Lan - ειμαι οκ σε ταχύτητα (120 mb/s)

Αν συνδέσω επιτόπου πάνω σε οποιοδήποτε deco - οποιονδήποτε υπολογιστή, είμαι σταθερά με 8mb/s.

Αύριο θα πάρω το ΝΑS σε όροφο και θα πάει ως:

Router - deco m4 (2ος όροφος) -> deco m4 (1ος όροφος)-> NAS X2 LAN επάνω στο Deco. Βέβαια είμαι σίγουρος πως και αυτό το σενάριο το ειχα δουλεψει προ 1.5 μηνα, με τα ιδια ακριβως αποτελέσματα.

 

 

Συγνώμη αλλά την ταχύτητα ασυρμάτου δικτύου την έχεις μέτρηση? 8 mb / s είναι 64mbps περίπου . Που για WiFi 6 ναι είναι μικρή αλλά λογική στην περίπτωση που παρεμβάλλονται τοιχοι , όροφοι κτλ. Τι συχνότητα κλειδώνουν τα deco ? 5ghz ή 2.4 ghz? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...