Προς το περιεχόμενο

Φωτεινότεροι, λεπτότεροι και ακριβότεροι αναμένεται να καταστούν οι φορητοί υπολογιστές με οθόνες OLED


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To νέο Tandem OLED panel της LG περνά σε στάδιο μαζικής παραγωγής, εξέλιξη σαφώς θετική για τους επερχόμενους φορητούς υπολογιστές με έμφαση στις λειτουργίες τεχνητής νοημοσύνης.

Μάλιστα, η LG ανακοίνωσε, ότι κατέστη η πρώτη κατασκευάστρια εταιρία που παρήγαγε Tandem OLED panel σε διαστάσεις 13 ιντσών, ενώ οι οθόνες φέρονται να είναι πολύ λεπτότερες και φωτεινότερες, ενώ παράλληλα προσφέρουν βελτιωμένες επιδόσεις. Το αρνητικό είναι πως αυτή η αναβάθμιση, που είναι ήδη διαθέσιμη στους νέους Dell XPS 13 Copilot+ PC, θα πονέσει στην τσέπη.

Οι Tandem OLED είναι οθόνες που μέχρι στιγμής έχουν χρησιμοποιηθεί κατά κύριο λόγο σε αυτοκίνητα, με την LG να πρωτοπορεί, παράγοντας τέτοια panel για χρήση σε φορητούς υπολογιστές. Βέβαια, δεν είναι η πρώτη φορά που είδαμε την τεχνολογία αυτή να χρησιμοποιείται σε ηλεκτρονικές καταναλωτικές συσκευές, καθώς τα iPad Pro με επεξεργαστή Μ4 της Apple ενσωματώνουν οθόνες Tandem OLED.

Η τεχνολογία βασίζεται στη χρήση δύο στρωμάτων διόδων που εκπέμπουν οργανικό φως, τα οποία τοποθετούνται το ένα πάνω στο άλλο, οπότε προκύπτουν διάφορα οφέλη. Κατ' αρχάς, οι οθόνες φέρονται να πιάνουν πολύ υψηλότερα επίπεδα φωτεινότητας, ενώ παράλληλα απομυζούν λιγότερη ενέργεια. Στο δελτίο τύπου που συνόδευσε την ανακοίνωση, η LG υπόσχεται να προσφέρει "διπλάσιο χρόνο ζωής και τριπλάσια φωτεινότητα" σε σχέση με μια κλασική OLED οθόνη μονού στρώματος.

Μια τέτοια βελτίωση κανονικά θα μεταφραζόταν σε πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας, όμως η LG ισχυρίζεται ότι κατόρθωσε να μειώσει την κατανάλωση έως και 40%. Οι Tandem OLED είναι επίσης πολύ πιο συμπαγείς, καθώς είναι περίπου 40% λεπτότερες και 28% ελαφρύτερες από ό,τι οι υφιστάμενες οθόνες OLED για φορητούς υπολογιστές.

Έως τώρα, αν ήθελε κανείς να εξασφαλίσει πρόσβαση στην καινοτομία των Tandem OLED για φορητούς υπολογιστές, υποχρεωτικά θα στρεφόταν σε μοντέλο Dell XPS με την αντίστοιχη επιλογή οθόνης. Αυτή η γενιά των XPS 13 προσφέρει διάφορες επιλογές σε επίπεδο οθόνης, όμως επί του παρόντος διαθέσιμο είναι μόνο το μοντέλο των 13 ιντσών με οθόνη αφής, ανάλυσης 2880 x 1800, το οποίο έχει μέγιστο ρυθμό ανανέωσης στα 60Hz και μέγιστη SDR φωτεινότητα στα 400 nits. 

Watching video on M4 iPad Pro.

Η απλή έκδοση με οθόνη OLED απέδωσε πολύ καλά σε πρόσφατες δοκιμές, πιάνοντας μέγιστη φωτεινότητα 482 nits, στα επίπεδα δηλαδή που είχε υποσχεθεί η Dell. Χάρη στις δυνατές αντιθέσεις και τα πολύ πειστικά μαύρα, το Dell XPS 13, με 100% DCI-P3 είναι κάτι περισσότερο από ικανοποιητικό. Προφανώς, η ενσωμάτωση Tandem OLED θα βελτιώσει ακόμη περισσότερο το αποτέλεσμα.

Το αρνητικό με τις Tandem OLED είναι το κόστος τους, γεγονός που οδηγεί στην εικασία ότι, επί του παρόντος, θα χρησιμοποιούνται μόνο στις premium εκδόσεις των διαφόρων φορητών υπολογιστών. Στην περίπτωση του Dell XPS 13 που αναφέρθηκε παραπάνω, η αναβάθμιση σε Tandem OLED στοιχίζει 300 δολάρια, όμως συνοδεύεται και από υποχρεωτική αναβάθμιση της RAM, επομένως συνολικά το κόστος της συσκευής ανέρχεται στα 1.800 δολάρια, τουλάχιστον. Μόλις καταστούν διαθέσιμες αυτές οι συσκευές, ώστε να δοκιμαστούν στην πράξη, θα φανεί και το κατά πόσο αξίζει το επιπλέον κόστος που τις συνοδεύει.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, Usahh said:

Αναφέρεται σε κάποια πηγή;

Στον εαυτό μου που έχει 2 LG oled απο το 2018 και 2020 και οι 2  έχουν burn in και dead pixels στα 4-5 χρόνια με normal χρήση και καθόλου TV με στατικά λογότυπα. Αν ψάξεις βρίσκεις αναφορές απο παλιούς χρήστες που ακόμα και στα 3 χρόνια έχουν πολλά dead pixels στη περιφέρεια του panel άσχετα απο το burn in που θα συμβεί θες δε θες. Είναι η φύση της συγκεκριμένης τεχνολογίας , όσο παρανοικός (κάτι που επίσης είναι ενοχλητικό) και να είσαι όσο και να προσπαθείς με κολπάκια και software να μειώσεις την πιθανότητα να συμβει , αυτό θα συμβεί. 

Οι εταιρείες και τα φιλαράκια τους οι influencers προμοτάρουν την τεχνολογία γιατί είναι όντως πολύ εντυπωσιακή αλλα παράλληλα συμβάλει στην  εσκεμένα σχεδιασμένη απαρχαίωση του προιόντος σε βάθος χρόνου κατί που φυσικά δεν το αντιλαμβάνεται ο καταναλωτής άμεσα γιατί το μόνο που  βλέπει είναι πόσο όμορφα μαύρα έχει το panel. Το μέσο LED panel απο δική μου εμπειρία μπορεί να σε βγάλει 10+ χρόνια, τα OLED μέχρι στιγμής είναι στα 5-

Επεξ/σία από shadowlike
  • Like 10
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάποια μοντέλα της Asus είναι άκρως εντυπωσιακά. Από την άλλη κάνει εντύπωση που οι top players Dell και Lenovo δεν προσφέρουν OLED option στις καλές σειρές Latitude & Τxx. Μάλλον γιατί δεν έχουν λύσει το θέμα της αξιοπιστίας και εκεί παίζουν πραγματικές εγγυήσεις ως 5 χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, shadowlike said:

Το μέσο LED panel απο δική μου εμπειρία μπορεί να σε βγάλει 10+ χρόνια, τα OLED μέχρι στιγμής είναι στα 5-

Έχω LCD SPVA CCFL οθόνη που παίζει ακόμη. Έχει κλείσει 15ετια. Βέβαια πλέον είναι η ώρα του για αλλαγή. Οθόνες OLED για σταθερό ΗΥ δεν έχει τόσες πολλές η αγορά αλλά σίγουρα θα την προτιμήσω λόγω γραφιστικών έστω και για τα 5 χρόνια αν τα βγάλει. Μέχρι τότε ελπίζω να βγεί καλύτερη τεχνολογία με λιγότερες ευπάθειες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και με καμένες οθόνες, μαύρα καμένα pixel και όμορφο burn in. Οπιος δούλεψε με oled για πάνω απο 2 χρόννια καταλαβαίνει.

45 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Έχω LCD SPVA CCFL οθόνη που παίζει ακόμη. Έχει κλείσει 15ετια. Βέβαια πλέον είναι η ώρα του για αλλαγή. Οθόνες OLED για σταθερό ΗΥ δεν έχει τόσες πολλές η αγορά αλλά σίγουρα θα την προτιμήσω λόγω γραφιστικών έστω και για τα 5 χρόνια αν τα βγάλει. Μέχρι τότε ελπίζω να βγεί καλύτερη τεχνολογία με λιγότερες ευπάθειες.

Μην πάρεις Oled. ξέχνα την 15ετία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, shadowlike είπε

Στον εαυτό μου που έχει 2 LG oled απο το 2018 και 2020 και οι 2  έχουν burn in και dead pixels στα 4-5 χρόνια με normal χρήση και καθόλου TV με στατικά λογότυπα. Αν ψάξεις βρίσκεις αναφορές απο παλιούς χρήστες που ακόμα και στα 3 χρόνια έχουν πολλά dead pixels στη περιφέρεια του panel άσχετα απο το burn in που θα συμβεί θες δε θες. Είναι η φύση της συγκεκριμένης τεχνολογίας , όσο παρανοικός (κάτι που επίσης είναι ενοχλητικό) και να είσαι όσο και να προσπαθείς με κολπάκια και software να μειώσεις την πιθανότητα να συμβει , αυτό θα συμβεί. 

Οι εταιρείες και τα φιλαράκια τους οι influencers προμοτάρουν την τεχνολογία γιατί είναι όντως πολύ εντυπωσιακή αλλα παράλληλα συμβάλει στην  εσκεμένα σχεδιασμένη απαρχαίωση του προιόντος σε βάθος χρόνου κατί που φυσικά δεν το αντιλαμβάνεται ο καταναλωτής άμεσα γιατί το μόνο που  βλέπει είναι πόσο όμορφα μαύρα έχει το panel. Το μέσο LED panel απο δική μου εμπειρία μπορεί να σε βγάλει 10+ χρόνια, τα OLED μέχρι στιγμής είναι στα 5-

Καταρχάς από το 21 έχει αλλάξει το οργανικό υλικό που χρησιμοποιείται στις oled, το οποίο και διπλασίασε τη ζωή τους. Επίσης εδώ μιλάμε για 2 oled panels ώστε να δουλεύει με μισό φωτισμό το καθένα από αυτά, από τι θα δούλευε κανονικά, και συνδυαστικά να παράγουν την ίδια φωτεινότητα. Αυτό αυξάνει ακόμη περισσότερο τη ζωή τους. Επίσης με την τεχνολογία microlens έχουμε περαιτέρω αύξηση της φωτεινότητας.

Συνδυαστικά με όλα τα νέα "κόλπα" που χρησιμοποιούνται για την αποφυγή του burn in, νομίζω ότι τα 5 χρόνια, που λες, είναι λίγα πια.

Εξάλλου μην πιστεύεις εμένα. Δες το rtrings που έχει 24/7 οθόνες oled με τέρμα φωτεινότητα και με logos συνέχεια στην οθόνη και δες τα αποτελέσματα.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούν πρώτα να δώσουν ποιοτικά IPS panel με 500 nit φωτεινότητα και ικανοποιητική αναπαραγωγή χρωμάτων σε καλή τιμή και όχι τα σαπακια που βάζουν τώρα και ας αφήσουν τα ολεντ για αργότερα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ακριβότεροι δεν σημαίνει ότι θα επιτύχουν, προς το ΠΑΡΟΝ ας γίνουν φθηνότεροι οι φορητοί της ίδιας κατηγορίας. Αξίζει δηλαδή τον κόπο η αγορά ενός Asus Oled;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Retromaniac said:

Καταρχάς από το 21 έχει αλλάξει το οργανικό υλικό που χρησιμοποιείται στις oled, το οποίο και διπλασίασε τη ζωή τους. Επίσης εδώ μιλάμε για 2 oled panels ώστε να δουλεύει με μισό φωτισμό το καθένα από αυτά, από τι θα δούλευε κανονικά, και συνδυαστικά να παράγουν την ίδια φωτεινότητα. Αυτό αυξάνει ακόμη περισσότερο τη ζωή τους. Επίσης με την τεχνολογία microlens έχουμε περαιτέρω αύξηση της φωτεινότητας.

Συνδυαστικά με όλα τα νέα "κόλπα" που χρησιμοποιούνται για την αποφυγή του burn in, νομίζω ότι τα 5 χρόνια, που λες, είναι λίγα πια.

Εξάλλου μην πιστεύεις εμένα. Δες το rtrings που έχει 24/7 οθόνες oled με τέρμα φωτεινότητα και με logos συνέχεια στην οθόνη και δες τα αποτελέσματα.

προφανος και θα βγαλει κατι τετοιο 5 6 χρονια στο νερο αλλα με της τημες που εχουν ειναι κατι σαν ηλεκτρικα αυτοκινιτα ......... για πολυ λιγους δλδ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...