Προς το περιεχόμενο

Σταματάει το συνδρομητικό Eurosport.com. Επιλογές?


BillT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι συνδρομητής του Eurosport Player αρχικά και στη συνέχεια Eurosport.com εδώ και αρκετά χρόνια, ουσιαστικά από τότε που που το discovery network έφυγε από το πακέτο της Cosmote TV. Ως υπηρεσία και εφαρμογή ήταν ότι πιο άθλιο μπορεί να πληρώνει κανείς, αλλά τι να κάνω που με ενδιέφερε το περιεχόμενο, οπότε το πλήρωνα καθώς δεν ήταν και ιδιαίτερα ακριβό. Ποδηλασία, τα 3 grand slam στο τένις, χειμερινά sports και snooker είναι προγράμματα που παρακολουθώ.

Ήρθε λοιπόν mail ότι η υπηρεσία σταματάει στις 22/07 (πάλι καλά θα προλάβουμε να δούμε όλο το Tour de France) και μετά ανάλογα τη χώρα η υπηρεσία θα μεταφερθεί είτε στο Discovery+ όπου αυτό είναι διαθέσιμο, είτε στο HBO Max ή Max. Στην Ελλάδα θα συνεχίσει να παρέχεται ως κανάλι από τη Nova, Vodafone κάτι που δεν με ενδιαφέρει έτσι κι αλλιώς. 

Ξέρω ότι δεν θα βρω πολλούς φανατικούς για το περιεχόμενο του Eurosport αλλά μήπως υπάρχει κανένας που να έχει ασχοληθεί για άλλους λόγους με συνδρομές Discovery+ ή Max από άλλες χώρες με τις γνωστές μεθόδους για να δω αν με συμφέρει να κάνω κάτι.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BillT είπε

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι συνδρομητής του Eurosport Player αρχικά και στη συνέχεια Eurosport.com εδώ και αρκετά χρόνια, ουσιαστικά από τότε που που το discovery network έφυγε από το πακέτο της Cosmote TV. Ως υπηρεσία και εφαρμογή ήταν ότι πιο άθλιο μπορεί να πληρώνει κανείς, αλλά τι να κάνω που με ενδιέφερε το περιεχόμενο, οπότε το πλήρωνα καθώς δεν ήταν και ιδιαίτερα ακριβό. Ποδηλασία, τα 3 grand slam στο τένις, χειμερινά sports και snooker είναι προγράμματα που παρακολουθώ.

Ήρθε λοιπόν mail ότι η υπηρεσία σταματάει στις 22/07 (πάλι καλά θα προλάβουμε να δούμε όλο το Tour de France) και μετά ανάλογα τη χώρα η υπηρεσία θα μεταφερθεί είτε στο Discovery+ όπου αυτό είναι διαθέσιμο, είτε στο HBO Max ή Max. Στην Ελλάδα θα συνεχίσει να παρέχεται ως κανάλι από τη Nova, Vodafone κάτι που δεν με ενδιαφέρει έτσι κι αλλιώς. 

Ξέρω ότι δεν θα βρω πολλούς φανατικούς για το περιεχόμενο του Eurosport αλλά μήπως υπάρχει κανένας που να έχει ασχοληθεί για άλλους λόγους με συνδρομές Discovery+ ή Max από άλλες χώρες με τις γνωστές μεθόδους για να δω αν με συμφέρει να κάνω κάτι.

 

Ευχαριστώ

Η έκδοση Vodafone TV Plus που έχει μέσα τα κανάλια του Eurosport (Μόνη της σαν οντότητα χωρίς να υπάρχει internet απο Vodafone) βγάινει στα 13,29€ το μήνα μαζί με το μποξάκι. Δεν ξέρω κατά πόσο πιό συμφέρον ή εύκολο θα είναι να γίνει συνδρομή Discovery+/HBO Max/MAX οπότε απλά το προτείνω σαν εναλλακτική. Προτείνω βέβαια να περιμένεις μήπως κάποιος συμφορουμίτης έχει απάντηση για τις συνδρομές.

image.png.be54f9a816566fe29351beb68a336f39.png

 

image.png.04f7fdf020720717c6378f15033c5c46.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κρίνω την τιμή του Vodafone TV Plus που στην τελική αν βάλεις Disney+ και περιεχόμενο HBO μπορεί να είναι και καλή.

Απλά επειδή εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για το Eurosport η λύση των δύο καναλίων δηλαδή Eurosport 1 και Eurosport 2 δεν είναι ιδανική για μένα. 

Τις περισσότερες φορές παρακολουθώ περιεχόμενο on demand συνήθως αργά το βράδυ ή σε κάποιες περιπτώσεις επιλέγω το  stream χωρίς διακοπές για διαφημίσεις και ας μην έχει ελληνικό ήχο, κάτι που έχοντας απλά τα 2 κανάλια δεν γίνεται. 

Όποιος παρακαλουθεί Eurosport μπορεί πραγματικά να καταλάβει πόσο άθλιο είναι να παρακαλουθείς live με ατελείωτες διακοπές που δίχνουν χιλιοπαιγμένα highlights ή απλά προμοτάρουν την συνδρομιτική υπηρεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillT είπε

Δεν θα κρίνω την τιμή του Vodafone TV Plus που στην τελική αν βάλεις Disney+ και περιεχόμενο HBO μπορεί να είναι και καλή.

Απλά επειδή εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για το Eurosport η λύση των δύο καναλίων δηλαδή Eurosport 1 και Eurosport 2 δεν είναι ιδανική για μένα. 

Τις περισσότερες φορές παρακολουθώ περιεχόμενο on demand συνήθως αργά το βράδυ ή σε κάποιες περιπτώσεις επιλέγω το  stream χωρίς διακοπές για διαφημίσεις και ας μην έχει ελληνικό ήχο, κάτι που έχοντας απλά τα 2 κανάλια δεν γίνεται. 

Όποιος παρακαλουθεί Eurosport μπορεί πραγματικά να καταλάβει πόσο άθλιο είναι να παρακαλουθείς live με ατελείωτες διακοπές που δίχνουν χιλιοπαιγμένα highlights ή απλά προμοτάρουν την συνδρομιτική υπηρεσία.

Αν δεν κάνω λάθος (τουλάχιστον έτσι λειτουργεί το Cosmote TV) μπορείς να μπείς στο πρόγραμμα του εκάστοτε καναλιού για να παίξεις το Χ εβεντ on demand

ΠΧ έπαιζε κάτι στις 03:00 και είναι 8 το πρωί. Μπαίνοντας στο πρόγραμμα του καναλιού και πηγαίνοντας πίσω χρονικά μπορείς να το δείς κανονικά on demand.

Είναι λίγο "μπακάλικος" τρόπος συμφωνώ μαζί σου, αλλά να υπάρχει για εναλλακτική λύση ίσως αξίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω cosmote εχω και ξέρω τι λες, αλλά δεν υπάρχει σε όλα η δυνατότητα του replay TV. Δεν βλέπεις πρόγραμμα στα κανάλια χωρίς replay ή έστω με χρονοκαθυστέρηση για να αποφύγεις τις διαφημίσεις.

Ας μας πει κάποιος που έχει Nova ή Vodafone TV αν το Eurosport έχει replay TV στην πλατφόρμα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/07/2024 at 10:23, panvas14 said:

Έχω μια λογική απορία, πώς σταματάει το Eurosport χωρίς να έχει ανακοινωθεί η συνέχεια του με max κλπ όπως σε άλλες χώρες;

μπορώ να φανταστώ ότι ο νούμερο 1 λόγος που δεν έχει ανακοινωθεί κάτι άλλο για την Ελλάδα, δηλαδή discovery+ ή Max είναι θέμα διακαιωμάτων και συμφωνιών με άλλες πλατφόρμες στη χώρα μας (πχ Vodafone) που δεν επιτρέπουν ακόμα το λανσάρισμα σαν ανεξάρτητη πλατφόρμα.

Δεν μπορώ όμως να βγάλω από το τραπέζι να οφείλεται σε απλή ανοργανωσιά. Δεν έχω εικόνα για όλο το discovery warner bros network, αλλά για to Eurosport ως service μόνο τα χειρότερα μπορώ να πω. Άθλια εφαρμογή, με ασυμβατότητες, κάκιστος player, UI για κλάματα, και στα email οι απαντήσεις ήταν ότι να ναι. Όπως είπα και στο πρώτο post πλήρωνα μόνο για το περιέχομενο γιατί ως service δεν άξιζε τίποτα πραγματικά.

Ίσως να μας κάνουν και χάρη που το σταματάνε με την υπάρχουσα μορφή μήπως προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα.

Προσωπικά, ίσως βάλω ένα γνωστό μου από UK να κάνει μια μηνιαία συνδρομή στο discovery+ για να δω αν παίζει εδώ και πως είναι τα πράγματα με την εφαρμογή και το περιεχόμενο

Επεξ/σία από BillT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
10 λεπτά πριν, doomnx είπε

Είναι τραγικό αυτό που συνέβη με την διακοπή του Eurosport Premium στις 22 Ιουλίου. Εκτός από τους Ολυμπιακούς Αγώνες, οι Έλληνες έχασαν την πρόσβαση σε όλους τους αγνώνες ποδηλασίας που προβάλλονταν από την αρχή μέχρι το τέλος χωρίς καμία διαφήμιση.

Τώρα σου λένε επίσημα «κόψε το λαιμό σου και δες ό,τι δείχνει το Eurosport 1 και 2 στη Nova (EON) και τη Vodafone TV.»

Οι υπόλοιπες μη τριτοκοσμικές χώρες στην Ευρώπη (πχ. Βουλγαρία) έχουν πρόσβαση στο (HBO) MAX ή στο discovery+ και μπορούν να συνεχίσουν να βλέπουν όπως έβλεπαν στο eurosport.com.

Έφαγα αρκετές ώρες προσπαθώντας να βρω ένα workaround να αποκτήσω discovery+ συνδρομή, αλλά δεν γίνεται με τίποτα αν έχεις ελληνική πιστωτική/χρεωστική κάρτα ή ελληνικό Paypal.

Τα κατάφερα τελικά μέσα από το Amazon Prime Video. Απλά δήλωσα ψεύτικη αγγλική διεύθυνση (γκούγκλαρα και χρησιμοποιήσα τα στοιχεία ενός τυχαίου μαγαζιού) και πλήρωσα με την ελληνική μου πιστωτική κάρτα κανονικά.

Θα χρειαστείτε VPN ή Smart DNS όταν επισκεφτείτε το amazon.co.uk. Αν δεν θέλετε να πληρώσετε για VPN, μπορείτε να φτιάξετε έναν trial λογαριασμό 14 ημερών στο www.smartdnsproxy.com. Δέχεται και throwaway emails, αλλά όχι αυτά που υπάρχουν στο top 5 της αναζήτησης στο Google. Δοκιμάστε 3-4, κάποιο θα δεχτεί.

Το Amazon Prime έχει προσφορά 1 μήνα δωρεάν. To add-on discovery+ είναι σε προσφορά στα £3.99 (περίπου 5 €).

Υπόψιν, η κάλυψη είναι στα Αγγλικά και επικεντρώνονται λίγο παραπάνω στην Βρετανική αποστολή. Αλλά τουλάχιστον μπορείτε να δείτε ΟΛΑ τα αγωνίσματα από την αρχή μέχρι το τέλος σε δικό τους stream, χωρίς διαφημίσεις -- και on-demand. 3800 ώρες προγράμματος, αντί των 900 της ΕΡΤ.

Tο Prime Video δουλεύει κομπλέ και σε κινητά και smart TVs με VPN ή Smart DNS.

ΥΓ: Για τους fan της ποδηλασίας υπάρχει και το Tiz ως εναλλακτική. Θα καλύψει και τα ποδηλατικά events των Ολυμπιακών Αγώνων.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/06/2024 at 18:19, BillT said:

Και γω cosmote εχω και ξέρω τι λες, αλλά δεν υπάρχει σε όλα η δυνατότητα του replay TV. Δεν βλέπεις πρόγραμμα στα κανάλια χωρίς replay ή έστω με χρονοκαθυστέρηση για να αποφύγεις τις διαφημίσεις.

Ας μας πει κάποιος που έχει Nova ή Vodafone TV αν το Eurosport έχει replay TV στην πλατφόρμα τους.

Screenshots από Vodafone tv android app στο κινητό.. Φαίνεται να πηγαίνει μια εβδομάδα πίσω το replay. Δεν ξέρω αν έχει διαφημίσεις ή όχι.. 

Screenshot_20240726-221816.png

Screenshot_20240726-222037.png

Screenshot_20240726-222103.png

Screenshot_20240726-222115.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για όποιον θέλει να δοκιμάσει τώρα στη περίοδο των ολυμπιακών αγώνων που στο Vodafone TV Start δίνει και 1 μήνα δοκιμαστικό συμπεριλαμβάνει στο πακέτο α τα 9 ESP κανάλια + ένα 4Κ με ελληνική περιγραφή τα περισσότερα . Η ποιότητα  εικόνας είναι ίδια με του τότε eurosport player . Διαφημίσεις απ το 3 εως το 9 δεν έχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, pet90 είπε

Πάντως για όποιον θέλει να δοκιμάσει τώρα στη περίοδο των ολυμπιακών αγώνων που στο Vodafone TV Start δίνει και 1 μήνα δοκιμαστικό συμπεριλαμβάνει στο πακέτο α τα 9 ESP κανάλια + ένα 4Κ με ελληνική περιγραφή τα περισσότερα . Η ποιότητα  εικόνας είναι ίδια με του τότε eurosport player . Διαφημίσεις απ το 3 εως το 9 δεν έχει

Εμβόλιμα 7 κανάλια δλδ. Και πάλι είναι λίγα σε σύγκριση με discovery που δείχνει τα πάντα από την αρχή μέχρι το τέλος. Το 4K καλή φάση. Είναι HDR?

 

Edit: Μόλις έκανα λογαριασμό 1 μήνα δωρεάν δίνοντας τα στοιχεία της Edenred της Elpedison 😛

Είναι μπόμπα. Ούτε VPN, ούτε ψεύτικες διευθύνσεις, ούτε να μπλέκεις με Amazon Prime. Το 4Κ κρύσταλλο, βλέπω τώρα ποδηλασία. Και στα 50 καρέ, αντί 25 που είχε το Prime.

Στα μειονεκτήματα, δεν μπορείς να αλλάξεις γλώσσα από τα Ελληνικά σε Αγγλικά. Θα δω και τι παίζει με τα on-demand.

Πάντως όταν είχα κάνει μια έρευνα στις ελληνικές εναλλακτικές, το πακέτο Start δεν είχε τα Eurosport στη λίστα καναλιών και το προσπέρασα. Μετά τον πρώτο μήνα το χάνουμε;

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το Start πακ δεν συμπεριλαμβάνει τα κανάλια Eurosport απλά αυτή την περίοδο των ολυμπιακών αγώνων τα έδωσαν αλλά ετσι κ αλλιώς τα συγκεκριμένα κανάλια θα βρίσκονται σε όλα τα πακέτα μέχρι τις 14/08 μετά θα σταματήσουν , τωρα δε ξέρω αν μελλοντικά η Vodafone θα εχει κάποια συνεργασία πέρα απ τα eurosport 1 & 2 να δείχνει  επιπλέον περιεχόμενο απ τα Eurosport τουλάχιστον μέχρι να έρθει κ επίσημα το Discovery Plus η το Max.

Το 4Κ κανάλι  να πω την αλήθεια δε μου μοιάζει κ πολύ 4K , HDR όχι δεν είναι .

Ναι γλώσσα δεν μπορείς να αλλάξεις είναι default στα ελληνικα και αν δεν έχει είναι αγγλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pet90 είπε

Γενικά το Start πακ δεν συμπεριλαμβάνει τα κανάλια Eurosport απλά αυτή την περίοδο των ολυμπιακών αγώνων τα έδωσαν αλλά ετσι κ αλλιώς τα συγκεκριμένα κανάλια θα βρίσκονται σε όλα τα πακέτα μέχρι τις 14/08 μετά θα σταματήσουν , τωρα δε ξέρω αν μελλοντικά η Vodafone θα εχει κάποια συνεργασία πέρα απ τα eurosport 1 & 2 να δείχνει  επιπλέον περιεχόμενο απ τα Eurosport τουλάχιστον μέχρι να έρθει κ επίσημα το Discovery Plus η το Max.

Το 4Κ κανάλι  να πω την αλήθεια δε μου μοιάζει κ πολύ 4K , HDR όχι δεν είναι .

Ναι γλώσσα δεν μπορείς να αλλάξεις είναι default στα ελληνικα και αν δεν έχει είναι αγγλικά

Κάνουν κάτι ανάλογο με το Max, δηλαδή, που δίνει μέχρι και στο φθηνότερο πακέτο τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Δυστυχώς παρά το γεγονός ότι είναι 9 κανάλια, το πρωί τουλάχιστον 4 έδειχναν επαναλήψεις και κανένα ξιφασκία ή σκοποβολή. Ούτε η ΕΡΤ φυσικά. Στο Amazon Prime υπήρχαν streams κανονικά. Κρίμα πολύ κρίμα. Δεν μπορεί το Vodafone TV να αντικαταστήσει το Eurosport Premium και το discovery+.

Σχετικά με το 4K ούτε εγώ το επαλήθευσα, αλλά μου φάνηκε εμφανώς πιο καθαρή η εικόνα. Το HDR το επαλήθευσα, αλλά δεν μπαίνει μόνο του. Έπρεπε να το γυρίσω σε always on στις ρυθμίσεις του box. Αν δεν το κάνεις η εικόνα φαίνεται πιο ξεπλυμένη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/07/2024 at 19:09, doomnx said:

Κάνουν κάτι ανάλογο με το Max, δηλαδή, που δίνει μέχρι και στο φθηνότερο πακέτο τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Δυστυχώς παρά το γεγονός ότι είναι 9 κανάλια, το πρωί τουλάχιστον 4 έδειχναν επαναλήψεις και κανένα ξιφασκία ή σκοποβολή. Ούτε η ΕΡΤ φυσικά. Στο Amazon Prime υπήρχαν streams κανονικά. Κρίμα πολύ κρίμα. Δεν μπορεί το Vodafone TV να αντικαταστήσει το Eurosport Premium και το discovery+.

...ήτανε τρομερή ζημιά ή απώλεια τού Eurosport Premium γιά τούς απαιτητικούς θεατές τού τέννις...έδινε πρόσβαση σέ όλα τά γήπεδα ταυτόχρονα νά επιλέξεις...τήν πρώτη εβδομάδα στά σλάμ τό καλό θέαμα βρίσκεται στά μικρά γήπεδα, στούς non-seeded παίχτες...

...έκανα τό κόλπο μέ τό amazon.co.uk  prime video καί όντως μετά, μέ άφησε νά ψωνίσω τό αγγλικό discovery+ μέ τήν έκπτωση, μέ τήν κοινή ελληνική debit κάρτα...ευχαριστώ γιά τήν πληροφορία...σκέτο discovery+ δέν μέ άφησε σέ αγγλία, γερμανία, ιταλία...πάντως από τού χρόνου αυτό τό πακετάκι θά έχει 16 λειριά τό μήνα, οπότε ίσως αξίζει περισσότερο τό HBO max πού είναι σέ όλες τίς άλλες χώρες...τού οποίου απ'οτι είδα ή εφαρμογή σέ LG webOS αλλά καί σέ android, είναι καλύτερη...πάντως οί αγγλάρες έχουν πολύ καλό ανιχνευτή VPN-proxy...καλύτερο από τού BBC-iplayer...μού έβγαλε off πολλά VPN καί παιδεύτηκα νά βρώ τό κατάλληλο πού δέν θά τό αναγνωρίσει καί νά τό κάνω νά παίξει...

...ψάχνω λύση εν'όψει USOPEN φυσικά...έχεις τσεκάρει τί παίζει μέ τήν πρόσβαση στό ΗΒΟ max πού είναι σέ όλες τίς άλλες χώρες ;; ...φαντάζομαι θά ισχύει καί εκεί τό payment restriction ?

...τό μάλβαντ τό έχεις δουλέψει σέ streaming ? ...πιάνει καλές ταχύτητες ;;

...εσύ ποιό VPN έχεις καί δέν τό πιάνουνε ;; ...θέλω ένα σέ καλή τιμή αλλά αξιόπιστο πού ξεπερνάει σίγουρα τούς ανιχνευτές τους καί νά υποστηρίζει wireguard πρωτόκολλο γιά νά τό βάλλω στό ρούτερ...τό OPNVPN δέν μέ καλύπτει...γράφτο μου σέ παρακαλώ σέ PM γιά νά μήν κάνουμε διαφήμιση...

Επεξ/σία από jazzu4ia
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...